• 0

XIII Konkurs dziecięcej twórczości plastycznej 2 korpusu zmechanizowanego

Category : Konkursy

Uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym, którego celem było: propagowanie tematyki wojskowej i patriotycznej w wychowaniu przez sztukę, poznanie historii Polski w trakcie przygotowywania prac, przybliżenie historii i znaczenia II wojny światowej, upowszechnianie tradycji militarnych oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci.
Organizatorem konkursu były Kluby Żołnierskie oraz Klub 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.
Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy plastyczne:
Temat I: „Żołnierze gen. Władysława Andersa. (w 70. rocznicę sformowania Armii Polskiej na Wschodzie)
Temat II: „Bohaterowie Pikującego Orła – historia i tradycje polskich spadochroniarzy”.
Szczególnie ten drugi temat cieszył się dużym powodzeniem wśród naszych uczniów.
Jury powołane przez organizatorów doceniło pomysłowość i włożony trud w przygotowanie prac, które mogły być wykonane w dowolnej technice plastycznej.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli cztery nagrody i jedno wyróżnienie:
Pater Patrycja z klasy I b (nagroda), opiekun artystyczny Biernat Marta
Kapera Przemysław z klasy I b (nagroda), opiekun artystyczny Biernat Marta
Matanyj Dominik z klasy I b (nagroda), opiekun artystyczny Biernat Marta
Hajduk Stanisław z klasy II b (nagroda), opiekun artystyczny Puto Jadwiga
Marzec Jagoda z klasy I b (wyróżnienie), opiekun artystyczny Biernat Marta
Nagrodzone prace zostały zakwalifikowane do ogólnopolskiego przeglądu tego konkursu.
Uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni w dniu 15 marca 2011 roku na uroczyste rozdanie nagród, które miało miejsce w Klubie 2 Korpusu Zmechanizowanego przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie. Czekały na nas niespodzianki – spotkanie z żołnierzami-spadochroniarzami oraz iluzjonistą. Dziękujemy organizatorom konkursu, a nagrodzonym gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia :Marta Biernat

 


  • 0

Wycieczka do muzeum podziemia rynku

Category : Aktualności

15 marca 2011 roku klasa I b wybrała się na wycieczkę do centrum Krakowa, w planie mieliśmy zwiedzanie muzeum „Podziemia rynku”.
W warstwach Rynku Głównego zapisane jest 1000 lat historii Krakowa. Podziemia to podróż w przeszłość ożywioną po wiekach przez archeologów. Pierwszaki zobaczyły kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka, najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety, różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Wchodząc do muzeum zobaczyliśmy ekran z pary wodnej stwarzający niezwykły efekt wizualny w postaci filmu zrealizowanego na potrzeby ekspozycji. Pierwsze wrażenie jest takie, że jest to ekran lub szyba z wyświetlanym filmem. Niektórzy z wielką ostrożnością przechodzili przez tę mgiełkę. Wzrok przykuła makieta szlaków handlowych powiązanych z Krakowem, jest ona umiejscowiona pod wykonaną z przezroczystych materiałów podłogą. Zobaczyliśmy ołów, miedź i sól, które były najważniejszymi towarami eksportowymi Krakowa. Wędrując pod ziemią wokół Sukiennic uczniowie zobaczyli dawne wodociągi, skrzyżowanie szlaków drożnych, Kramy Bogate, Wielką Wagę, rekonstrukcje XII wiecznych warsztatów, spaloną osadę, cmentarzysko.
Skorzystaliśmy ze specjalnie wydzielonej części muzeum, w której na drewnianych ławach mogliśmy posłuchać baśni i legend związanych z Krakowem, obejrzeliśmy historyczną bajkę, zagraliśmy w gry komputerowe związane z dawnym życiem w naszym rodzinnym mieście.
Kilkanaście ekranów dotykowych, wizualizacja życia dwunastowiecznych Krakowian to było to co zrobiło największe wrażenie na pierwszakach.

Tekst i zdjęcia wychowawca klasy I b Biernat Marta


  • 0

LEKCJA MUZEALNA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU- „KATEDRA WAWELSKA”

Category : Aktualności

W dniu 03.03.2011 roku uczniowie z klasy 3A razem ze swoją wychowawczynią
p. Renatą Tylek wybrali się po raz kolejny na wycieczkę na Wawel. Po Katedrze, kryptach królewskich i wieży z dzwonem Zygmunt oprowadzała nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie wprowadziła uczniów w czasy, w których na Wawelu żyli królowie.
Uczniowie poznali dzieje Katedry począwszy od ustanowienia na Wawelu siedziby biskupa w 1000 roku po czasy współczesne, zobaczyli ołtarz Ojczyzny- relikwie św. Stanisława. Dowiedzieli się, że kościół katedralny to miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków.
Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi, a także prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie zawędrowali po stromych, wąskich schodkach na jedną z trzech wież –na Wieżę Zygmuntowską, ze słynnym dzwonem „Zygmuntem” ufundowanym przez Zygmunta I Starego. Dowiedzieli się, że dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajduje się tam także godło Polski i Litwy. Umieszczenie na wieży miało miejsce 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko święta i uroczystości kościelne i państwowe oraz najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Bił na przykład: 1 września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, 30 kwietnia 2004 po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w katedrze wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II (tak samo, jak 27 lat wcześniej, po wyborze Karola Wojtyły na papieża), 10 kwietnia 2010 po katastrofie polskiego samolotu Tu-154M, oraz 8 dni później podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej po tej katastrofie. Dzieci zaciekawiła legenda, według której pęknięcie serca dzwonu zwiastuje złe czasy dla Polski, zaś według popularnego przesądu dotknięcie serca przynosi szczęście.
Na koniec wycieczki uczniowie dotarli do krypty św. Leonarda, od której zaczęliśmy zwiedzanie grobów królewskich. Zobaczyli sarkofagi Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery, Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego oraz sarkofag Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Wszystkim uczniów zachęcamy do zwiedzania pięknych zabytków naszego miasta oraz brania udziału w lekcjach organizowanych przez Zamek Królewski na Wawelu.

Renata Tylek

Oto fotorelacja z naszej wycieczki.


  • 0

„Maska karnawałowa” – konkurs plastyczny

Category : Konkursy

Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ”Maska karnawałowa”.  Organizatorem był Klub Kultury Zbydniowice – jednostka organizacyjna Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie.

Konkurs miał na celu:
– rozwijanie wyobraźni plastycznej
– popularyzację różnorodnych technik plastycznych
– rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne w różnych materiałach, technikach i formach.

Jury zwracało uwagę na: ogólne wrażenie artystyczne, pomysłowość i oryginalność wykonania maski, różnorodność wykorzystanych technik i form.

Pięciu uczniów z naszej szkoły otrzymało wyróżnienia w konkursie. Byli to:

Izabela Dyduła klasa 1a- opiekun artystyczny p. Katarzyna Kerep

Dominik Matanyj klasa 1b- opiekun artystyczny p. Marta Biernat

Patryk Armata klasa 3 b- opiekun artystyczny p. Barbara Pacura

Hubert Kostrzewa klasa 3 a- opiekun artystyczny p. Renata Tylek

Dawid Paranyan klasa3 a- opiekun artystyczny p. Renata Tylek


WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Opracowanie Renata Tylek
Zdjęcia: Marta Biernat i Renata Tylek


  • 0

Ekologia w szkole

Category : Aktualności

Nasza szkoła od ubiegłego roku uczestniczy w programie Reba. Promuje on ochronę środowiska między innymi przez zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów małogabarytowych.

Uczniowie szkoły zebrali w tym czasie 70 kilogramów baterii, w tym klasy I-III 60 kilogramów. Za każdy kilogram przyznawany jest jeden punkt, a za zebrane punkty szkoła otrzymuje nagrody w formie pomocy edukacyjnych takich jak książki, układanki, gry, sprzęt sportowy lub techniczny. Mogą być też nagrody indywidualne dla aktywnych uczniów za zebranie największej ilości baterii.

Do tej pory nasza placówka nie odebrała nagród, ponieważ skorzystaliśmy z możliwości kontynuowania zbiórki baterii i przeniesienia zdobytych punktów do końca tego roku szkolnego.

Warto więc uczestniczyć w programie, ponieważ zbierając szkodliwe baterie chronisz najbliższe środowisko i zdobywasz nagrody dla siebie i szkoły! Powodzenia drogi ekologu!!!

Opiekun akcji Ewa Miłaszewska


Archiwa