• -

KONKURS PLASTYCZNY „BARWY JESIENI”

Category : Konkursy

Organizatorem konkursu był Osiedlowy Klub Kultury Soboniowice – jednostka organizacyjna Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie.  Na konkurs przyjmowane były prace inspirowane tematyką jesieni. Uczniowie z klas młodszych wykonali piękne jesienne prace plastyczne różnymi technikami.

Jury konkursu oceniło prawie 600 prac, które spłynęły z 46 placówek oświatowych i kulturalnych  z terenu południowej Polski. Nagrody oraz wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach wiekowych.

Kategoria 6-8 lat

III miejsce zajęła Weronika Grochal

uczennica klasy 2a – wychowawca p. Renata Tylek

Kategoria 9-10 lat

wyróżnienie otrzymał Filip Gastoł

uczeń klasy 3b – wychowawca p. Marta Biernat

    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie artykułu Renata Tylek

Zdjęcia wykonał p. Mariusz Grochal


  • -

KONKURS KUKIEŁEK, PACYNEK, LALEK „WIEDŹMY I WIEDŹMINKI”

Category : Konkursy

Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego przy ul. Beskidzkiej w Krakowie zaprosił dzieci z klas I-III do udziału w konkursie plastycznym „Wiedźmy i wiedźminki”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie kukiełek, pacynek, lalek przedstawiających strachy, wiedźmy, złe i dobre duchy. Mogły być wykonane z różnorodnych materiałów (słomy, tkaniny, gałęzi itp.). Jury brało pod uwagę: poziom artystyczny nadesłanych prac, inwencję i pomysłowość w wykonaniu prac, różnorodność użytych materiałów.

Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczniów naszej szkoły:

 

Nazwisko i imię ucznia

Miejsce

Klasa

Opiekun

Kania Julia

nagroda

II a

Tylek Renata

Szewczyk Oliwia

nagroda

II b

Miłaszewska Ewa

Szymczyk Tomasz

nagroda

III a

Kerep Katarzyna

Gastoł Filip

nagroda

III b

Biernat Marta

Matanyj Dominik

nagroda

III b

Biernat Marta

Duda Dawid

wyróżnienie

II a

Tylek Renata

Dąbrowska Nikola

wyróżnienie

II a

Tylek Renata

Frysiak Oliwia

wyróżnienie

II b

Miłaszewska Ewa

 Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!!!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat,

wychowawca klasy III b


  • -

JESIENNE SPOTKANIE Z LAMELIĄ SZCZĘŚLIWĄ W DWORZE CZECZÓW

Category : Aktualności

Uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z autorką książeczek dla dzieci – p. Joanną Krzyżanek oraz w warsztatach plastycznych, które dla nich przygotowała.

A właściwie, kto to jest ta Lamelia Szczęśliwa?

Lamelia Szczęśliwa jest miłośniczką ortografii, gramatyki, gałgankowych lalek i książek. Pochodzi z rodziny, której członkowie nie lubią zegarów, bo uważają, że szczęśliwi czasu nie mierzą. Zawsze chciała być kolekcjonerką. Ale nigdy nie potrafiła się zdecydować, czy będzie zbierać plastikowe jeże, pluszowe misie, pocztówki ze zwierzętami, gałgankowe lale, porcelanowe słonie, czy też filiżanki. Dlatego jej kolekcję można nazwać kolekcją różności. Bardzo lubi sękacz oraz maliny z białą czekoladą. Uwielbia biegać po ogrodzie, kiedy pada deszcz i wszystkich pouczać. Nie przepada za kożuchami na mleku i dziurami w serze. Jest fanką zielonych liści. Za zupę szczawiową, szpinak z gałką muszkatołową lub sałatkę z rukoli odda wszystko. Kocha komputery, bo są nieprzewidywalne. I książki, ponieważ mieszkają w nich mole książkowe. Prawie codziennie zastanawia się, która skarpetka jest prawa, a która lewa. Lubi patrzeć na twarze ze zmarszczkami i drapać się durszlakiem po plecach. Marzy o domku na wsi. Nie lubi gości, bo wchodząc do jej mieszkania, nie wycierają butów. Kruszą też, jedząc ciastka. I zawsze mówią za głośno. Jej przyjaciółmi są: pan Szczygieł, najbardziej obrażalski ptak na świecie, i czerwona krewetka, panna Flu, która lubi przesiadywać na małym kręconym krzesełku w swoim akwarium. Lamelia Szczęśliwa mieszka w dużym domu z trzema kominami i okiennicami, przy ulicy Krzywej 13.

Podczas warsztatów:
• rozmawialiśmy o panu Januarym, kreciku i cierpliwości.
• rozmawialiśmy o ortografii i panu Edeku (molu książkowym),
• dowiedzieliśmy się, jak poskramiać ortograficzne byki,
• i wykonaliśmy polarowe myszki, które można było zabrać do domu.

Opracowała: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

16.TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE

Category : Aktualności

25.10.2012r.

Wycieczka klasy I ,, a ‘’ i klasy I ,, b ‘’

na 16. Targi Książki w Krakowie

w ramach kampanii :

,, Cała Polska czyta Dzieciom ‘’

 W ramach kampanii ,, Cała Polska czyta Dzieciom ‘’ , którą 2-gi już rok realizują w swoich klasach panie wychowawczynie : p.Jadwiga Puto i p.Katarzyna Ptak – klasa I ,, a ‘’ i klasa I ,, b ‘’ 25.10.2012r.wybrały się na 16.Targi Książki w Krakowie.

Targi te odbywają się w pawilonach wystawowych , które mieszczą się przy ulicy Centralnej 41a.

Na ,,Targach Książki ’’ oprócz wielu niezwykle interesujących książeczek i książek , czekało na Dzieci sporo dodatkowych atrakcji : były częstowane cukierkami , czekoladkami , spotkały i mogły sobie zrobić zdjęcie ze znanym ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru-benedyktynem : Ojcem Leonem Knabitem , który był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II i jest autorem kilku publikacji , a także pracuje w mediach przez co jest rozpoznawalnym przez szerokie grono osób :

   Był tam też na  Gandalf – postać literacka ze stworzonej przez J.R.R.Tolkiena mitologii Śródziemia . Gandalf jest jednym z głównych bohaterów powieści pt. ,,Hobbit ‘’ i ,, Władca Pierścieni ‘’.

Klasa I ,, a ‘’ z Gandalfem :

Klasa I ,, b ‘’ z Gandalfem :

Dzieci na 16.Targach Książki w Krakowie mogły się również pobawić …

znaleźć się w tajemniczej krainie :

poeksperymentować oraz czegoś nauczyć…

Zobaczyły również Panią Wiolettę Piasecką – autorkę bajek i zbiorów baśni dla dzieci takich jak :

 Zaczarowane bąbelki,
 Bajka na dobranoc,
 Dwie Małgosie,
 Bajka o królewnie,
 Sześć życzeń Natalki,
 Dawno temu…,
 W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
 Włóczęga,
 Domek marzeń,
 Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
 Księżniczka dziecięcych serc      itp.

   Oczywiście największą atrakcją były książki , które Dzieci bardzo chętnie kupowały:

Klasa I ,, a ‘’

Klasa I ,, b ‘’

    Natomiast przedstawiciele Opery Krakowskiej zapraszali uczniów naszej szkoły na spektakle do opery:

 Klasę I ,, a ‘’

i Klasę I ,, b ‘’

    Dzieci wróciły z wycieczki roześmiane w kolorowym korowodzie niosąc ze sobą książki i duuużo wesołych baloników.

Opracowanie :

Katarzyna Ptak

Zdjęcia : Jadwiga Puto , Katarzyna Ptak


  • -

ŚLUBOWANIE 2012

Category : Aktualności

Dnia 12 października 2012 roku o godzinie 9.00 odbyła się uroczystość szkolna , podczas której pierwszoklasiści  zostali przyjęci w poczet uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 124 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krakowie.

Po raz kolejny tak ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły odbyło się w gościnnym Dworze Czeczów. W pięknie udekorowanej sali balowej uczniowie klasy I a i I b powitali dyrekcję szkoły, kierownictwo domu kultury, nauczycieli, rodziców i dziadków. Wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło podniosłą uroczystość. Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem składały obietnicę ,że „Będą szanować wszystkich , którzy pracują w szkole po to , aby nam było w niej dobrze „. Wreszcie nadeszła najważniejsza chwila , w której dzieci symbolicznym kluczem  zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie.Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Ewa Kazberuk. Nie zabrakło też życzeń od starszych kolegów – przedstawicieli Małego Samorządu , którzy wręczyli pierwszoklasistom skromne upominki. Po oficjalnej części klasy udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie : Katarzyna Ptak i Jadwiga Puto.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim Rodzicom , którzy włożyli wiele serca i trudu , aby uroczystość była wyjątkowa i miła.

           Tekst : Jadwiga Puto

                           Zdjęcia : Kinga Sopel


  • -

WARSZTATY PLASTYCZNE „SPOTKANIE Z AFRYKĄ”

Category : Aktualności

W dniu 24 października uczniowie klasy III b udali się do centrum Krakowa, aby wziąć udział w warsztatach plastycznych. Działalność artystyczną poprzedziło spotkanie z panem Danielem – Etiopczykiem mieszkającym od dwóch lat w Krakowie. Opowieść o kraju ojczystym naszego gospodarza połączona była z prezentacją slajdów. Trzecioklasiści byli bardzo ciekawi, zadawali sporo pytań, a pan Daniel cierpliwie na nie odpowiadał. Poznaliśmy kulturę, sztukę, religię oraz historię Etiopii, zobaczyliśmy przyrodę, ludność i ich zwyczaje. Zainspirowani pokazanymi slajdami stworzyliśmy przepiękne prace. W czasie warsztatów dzieci wykonały kolaże z wykorzystaniem papieru, sztucznych skór i futer, lnu oraz materiałów inspirowane fauna i florą afrykańskiego państwa. W drodze powrotnej do Bieżanowa dało się słyszeć, że była to jedna z ciekawszych wycieczek!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

„PODZIWIAMY UROKI JESIENI” – PLENER MALARSKI

Category : Aktualności

Dwór Czeczów zaprosił nas w swoje gościnne progi i zaproponował udział w plenerze malarskim, który odbywał się pod hasłem „Odkrywamy uroki jesieni”. Zabraliśmy kartki, przybory do szkicowania i rysowania, podkładki. Liczyliśmy na dobrą pogodę i piękna polska jesień nas nie zawiodła. Pod kierunkiem plastyka pani Lucji zabraliśmy się do pracy. Powstały szkice drzew, których nie brakuje w parku wokół Dworu Czeczów. Musieliśmy zapamiętać kolorystykę otoczenia, gdyż malowanie i kolorowanie odbyło się już poza plenerem. Organizatorom tak spodobały się nasze prace plastyczne, że postanowili nagrodzić aż 22 trzecioklasistów naszej szkoły!!! Laureatami zostali: Kacper Podsiadło, Izabela Dyduła, Jakub Grochal, Grzegorz Mróz, Julia Bulman, Dawid Gajda, Michał Słomak, Jakub Radzik, Maciej Banach, Kasper Burkat, Jan Łopuch, Ania Mroczkowska, Natalia Szymańska, Błażej Wysowski, Igor Styś, Wojtek Kozioł, Gabriela Helizanowicz, Filip Gastoł, Klara Weichönig, Dominik Matanyj, Zuzanna Psyk, Ola Brozenbach. Wymienieni powyżej to uczniowie klasy III a i III b. Rozdanie nagród poprzedził spektakl „Na zamku króla Leopolda” w wykonaniu Teatru  Agaty Jędrysiak.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

AKCJA „EKODZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI” – II EDYCJA

Category : Bez kategorii

Zapraszam po raz drugi wszystkich Uczniów , Rodziców , Nauczycieli i Pracowników Naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji ekologicznej pod hasłem : „Ekodzieci zbierają elektrośmieci ”. Termin akcji : 6- 10 maja 2013 r. Miejscem zbiórki elektrośmieci będą budynki szkoły przy ul. Weigla i Sucharskiego.

Już od dziś możemy zacząć zbierać elektrośmieci , elektrodpady , baterie i inny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

W wyznaczonym dniu należy dostarczyć zużyty sprzęt na miejsce zbiórki, skąd zostanie odebrany przez Organizatora .

Organizatorem akcji jest Firma „TOMAD”.

Na Laureatów Akcji czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe,których fundatorem jest Europejska Platforma Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do zbierania zużytego sprzętu AGD , RTV oraz IT.

Szkolny Koordynator Akcji : Jadwiga Puto


  • -

DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

Category : Aktualności

W poniedziałek 15 października klasa 2a miała zaszczyt złożyć życzenia Dyrekcji i Nauczycielom z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Tylek przygotowali występ, na który składały się wiersze i piosenki. Dzieci złożyły życzenia Pani Dyrektor i Gronu Pedagogicznemu oraz wręczyły własnoręcznie wykonane drobne upominki. Wkład pracy, zaangażowanie oraz prezentacja każdego ucznia z klasy 2a na apelu to wspaniały prezent jaki mógł otrzymać nauczyciel w tym dniu!!!

Oto podziękowanie od każdego zwykłego dziecka,

które uczyłeś- choć dla Ciebie nikt z nas nie był zwyczajny.

Mówiłeś, że każdy z nas jest wyjątkowy,

że od początku świata nie istniał nikt taki

jak każdy z nas.

Uczyłeś, że każdy człowiek jest niezbędną częścią dzieła stworzenia-

grudką złota, błyskiem purpury, blaskiem pawich piór,

łagodnością zieleni. Przypominałeś, że powinniśmy być dumni z siebie.

I jesteśmy.

Przez świat idziemy pewniejszym krokiem.

A wszystko to dzięki Tobie.

Pam Brown

 

Uczniowie klasy 2a oraz wychowawczyni Renata Tylek


  • -

„AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA KRAKÓW 2012”

Category : Aktualności

Szkoła Podstawowa Nr 124 w Krakowie jak corocznie – tak i w tym roku wzięła udział w ,, Akcji Sprzątania Świata Kraków 2012r.’’

Tradycyjnie w dniu wyznaczonym do sprzątania terenu przy szkole – nastąpiły opady deszczu , które przeszkodziły Dzieciom z klas 0-II przystąpić do tej akcji 14.09.2012r.Natomiast już od najbliższego poniedziałku – czyli od 17.09.2012r.kolejne klasy młodsze , a nawet klasa ,,0’’-wzięły udział w oczyszczaniu ze śmieci najbliższego otoczenia budynku szkoły mieszczącego się przy ul.Sucharskiego 38.

W tych klasach koordynatorem w/w akcji była Pani Katarzyna Ptak , która odebrała materiały pomocnicze tj.rękawice , worki foliowe , kalendarzyki i plakaty z Rady Dzielnicy i dostarczyła je do szkoły.

Dzieci z klas 0-II uczestniczyły w akcji z ogromnym zaangażowaniem.

Jest więc nadzieja , że i na co dzień będą pamiętały o utrzymaniu porządku na ławce , pod ławką , wokół ławki , w całej sali lekcyjnej , na korytarzach szkoły oraz na podwórku przy szkole.

Koordynator akcji dziękuje wszystkim wychowawcom klas 0-II za współpracę , a uczniom tych klas za czynny udział w akcji.

  Uczniowie klasy II ,,a’’(wychowawca- p.Renata Tylek ) w dniu sprzątania :

Uczniowie klasy I ,,b’’(wychowawca-p.Katarzyna Ptak) w trakcie sprzątania

                                                                        Katarzyna Ptak

Zdjęcia : p.Renata Tylek , p.Katarzyna Ptak


  • -

  • -

LOGO BIBLIOTEKI

Category : Bez kategorii

W czerwcu 2012 roku odbył się plebiscyt na wybór Logo biblioteki szkolnej. Dyrektor i nauczyciele klas 3-6 wybrali 6 prac, które mogły ubiegać się o tytuł LOGO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Uczniowie w głosowaniu indywidualnym wybrali zwycięski projekt wykonany przez Klaudię Michalik z klasy 5c. Na projekt Klaudii zagłosowało 98 uczniów z klas 0-6.

Wyłoniony w konkursie znak graficzny (logo) będzie wykorzystywany do identyfikacji wizualnej biblioteki szkolnej, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zostanie wykonana pieczątka z logo, którą będzie oznaczana każda książka trafiająca do zbiorów biblioteki od 1 września 2012 roku.

Oto LOGO naszej biblioteki!

opracowanie – mgr Liliana Majda – Niezgoda


  • -

WYCIECZKA NA LOTNISKO

Category : Aktualności

3 października uczniowie z klasy II „c”  zwiedzili  Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w krakowskich Balicach.

Wycieczka rozpoczęła się  od obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej historii lotniska oraz funkcji i zadań poszczególnych pracowników służb lotniskowych tj.:

– funkcjonariusz Straży Granicznej i Kontroli Celnej,

– kontroler ruchu lotniczego,

– ochroniarz Służby Ochrony Lotniska,

– pilot , stewardesa.

 Uczniowie zostali zapoznani  z czynnościami wykonywanymi przez obsługę naziemną oraz załogę pokładową statków powietrznych .

Po porcie lotniczym oprowadzały dzieci dwie bardzo miłe i sympatyczne przewodniczki. Uczniowie ubrani w specjalne kamizelki i identyfikatory przeszli krok po kroku ścieżkę pasażera. Na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej  zostali zapoznani z procedurą nadawania bagażu  i  wzorem karty pokładowej.

Na stanowisku kontroli bezpieczeństwa poznali procedury sprawdzania pasażerów i ich bagażu podręcznego. Dzieci wiedzą już, jakich przedmiotów nie należy wnosić na pokład samolotu.

Dużą atrakcją wśród uczestników wycieczki cieszyły się  konkursy z nagrodami.

Uczniowie poznali  także  procedury związane ze startem i lądowaniem samolotów. Największą radość  sprawił  im pobyt na tarasie widokowym, gdzie mogli zobaczyć przylatujące i kołujące samoloty.

Tekst oraz zdjęcia : Barbara Pacura


  • -

SPOTKANIE KLAS II ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

Category : Aktualności

2  października w klasach II gościliśmy Panią Annę  Kisiel , funkcjonariuszkę Straży Miejskiej .

Spotkanie przebiegało pod hasłem :

„Bezpieczeństwo dziecka na drodze”.

Nadchodzi okres szczególnie niebezpieczny dla uczestników ruchu drogowego ze względu na szybko zapadający zmierzch, ograniczoną widoczność oraz  niekorzystne warunki atmosferyczne. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała dzieciom o ważnej roli , jaką odgrywają znaczki odblaskowe , które powinny być podstawowym elementem stroju pieszego.

Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z bezpiecznymi zachowaniami  w drodze ze szkoły do domu. Na prezentowanych planszach edukacyjnych  dzieci rozpoznawały niebezpieczne sytuacje i podawały wiele przykładów unikania zagrożeń. Uczniowie wykazali się  świetną znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego.

Wiele cennych wskazówek dotyczyło bezpiecznego zachowania się  podczas nieobecności osób dorosłych w domu oraz zachowania w stosunku do osób nieznajomych.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książeczki z ważnymi informacjami na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

                                       Tekst oraz zdjęcia : Barbara Pacura


  • -

KLASA II B NA WYSTAWIE „OSTATNIA TAKA PUSZCZA”

Category : Aktualności

24 września klasa II b uczestniczyła w programie edukacyjnym towarzyszący wystawie „Ostatnia taka puszcza” mieszcząca się  na skwerze przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Autorem 100 wielkoformatowych fotografii jest Jan Walencik. To efekt wieloletniej pracy dzięki czemu uczestnik programu ma możliwość odbyć niezwykłą wędrówkę  w czasie i przestrzeni do klejnotu europejskiej przyrody Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Pan przewodnik opowiedział nam, że puszcza jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi obszar 1505,82 km2. Region ten kojarzy się z żubrem, ale obok króla puszczy żyją tu takie drapieżniki jak; wilki, kuny czy rysie, a także liczne gatunki owadów, ptaków i drobnych ssaków oraz roślin naczyniowych, mchów, porostów i grzybów. Polska część kompleksu leśnego daje schronienie dla ponad 14 000 gatunków zwierząt i roślin, z których wiele nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie, co czyni ją unikatowym obiektem przyrodniczym w skali całej naszej planety. Ale ten cenny obszar nie jest w stanie sam się obronić przed ludzkimi działaniami powodującymi jego degradację. Aby zwrócić uwagę na ten problem autor wystawy uwiecznił białowieskie piękno natury na fotografiach. Po wystawie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego na  film pt. „Ostatnia taka puszcza”, a na zakończenie czekała nas praca w grupach – układanie puzzli, czyli zwierząt zamieszkujących puszczę.

 Wystawa bardzo nam się podobała, bo dostarczyła ogromnej wiedzy i piękna przez co czyni nas wrażliwym na otaczające środowisko.

                                                                       Opracowała Ewa Miłaszewska


  • -

OBSERWATORZY PRZYRODY W KLASIE 2 A

Category : Aktualności

Poznajemy nasze środowisko

 We wtorek 18 września uczniowie klasy 2a korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrali się na spacer wokół szkoły celem obserwacji środowiska.  Dzieci bardzo starannie przygotowały się do tych zajęć. Zabrały lupy do podglądania, miarki do mierzenia, kredki do wykonania rysunków oraz kartki do zapisywania notatek. Wytrawni przyrodnicy zabrali aparaty fotograficzne i lornetki. Zostały też ustalone zasady prowadzenia obserwacji i podpatrywania przyrody bez zakłócania jej spokoju. Dzieci przyglądały się drzewom i krzewom, wypatrywały zwierząt, słuchały odgłosów przyrody, wykonały odcisk kory, zmierzyły obwód pnia drzewa, fotografowały, rysowały. Obserwowały przez lornetkę wybrane miejsca oraz chmury.  Po skończonych obserwacjach dzieci wykorzystały czas na zabawy ruchowe. Był slalom między drzewami, bieg po prostej, skoki oraz  czas do wspólnej zabawy i zbieranie „skarbów” (liści, kasztanów, żołędzi, orzechów).  Po powrocie do klasy uczniowie dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami,  rozmawiali na temat poczynionych obserwacji oraz zastanawiali się czy ludzie dbają o najbliższe środowisko czy je niszczą. Zajęcia w takiej formie bardzo się dzieciom podobały. Były ciekawe i pouczające.

Zdjęcia z zajęć wykonali uczniowie i wychowawczyni. Zapraszam do obejrzenia – Renata Tylek.

    

Dlaczego jest dzień i noc? Pory roku. Ziemia w Układzie Słonecznym- czyli wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

W piątek 21 września uczniowie klasy 2a pojechali do Muzeum Inżynierii,  aby podsumować krąg tematyczny „Świat wokół nas” i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych . Podczas zajęć wykonywane były prezentacje i proste doświadczenia, które pozwoliły dowiedzieć się dzieciom  dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego zmieniają się pory roku, jak powstały kratery na Księżycu i czym jest atmosfera ziemska. Najbardziej ciekawym punktem zajęć było samodzielne wykonanie wulkanu, którego wybuch nie był groźny. Po zajęciach w Muzeum uczniowie spędzili czas na placu zabaw, na którym musieli wykazać się zwinnością i pomysłowością. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły. Podsumowaniem zajęć były karty pracy , prace plastyczne „MOJA ULUBIONA PORA ROKU” oraz prowadzone obserwacje pogodowe w samodzielnie wykonanym kalendarzu pogody.

Fotorelacja

  

Wystawa „OSTATNIA TAKA PUSZCZA”

 Po raz trzeci uczniowie klasy 2a mogli poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą.  Dwudziestego piątego września wybrali się na wycieczkę do ogrodów Muzeum Archeologicznego, aby podziwiać  najpiękniejsze i nieznane dotąd zakątki  Puszczy Białowieskiej oraz podpatrzyć jej wyjątkowych mieszkańców. Mistyczne piękno tego miejsca – ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego zostało ukazane na 100 olśniewających, wielkoformatowych zdjęciach autorstwa Jana Walencika- wybitnego fotografika i dokumentalisty.  Uczniowie podziwiali piękno puszczy i z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji i ciekawostek z życia zwierząt zamieszkujących puszczę, które przekazał im wykwalifikowany przewodnik w dziedzinie ochrony środowiska. Nawet padający początkowo deszcz nie przeszkodził dzieciom w oglądaniu wspaniałych fotografii i słuchaniu o baśniowej krainie, której nie znajdziemy nigdzie na świecie- niepowtarzalnej  Puszczy Białowieskiej.  Uczniowie odbyli niezwykłą wędrówkę po kolejnych piętrach puszczańskiego domu- do piwnic po najwyższe piętra. Dowiedzieli się, że tak cenny obszar nie jest w stanie sam obronić się przed działaniami człowieka i że bardzo ważna jest edukacja ekologiczna młodego pokolenia, abyśmy mogli podziwiać piękno puszczy.  Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny w Muzeum Archeologicznym o Białowieskim Parku Narodowym- „Ostatnia Puszcza”.  Na zakończenie w grupach układali puzzle przedstawiające zwierzęta występujące w puszczy. Każda grupa po ułożeniu obrazka opowiadała to, co zapamiętała z zajęć o danym zwierzątku. Czas szybko minął, a dzieci bogatsze o nowe wiadomości , umiejętności i doświadczenia wróciły w świetnych humorach do szkoły.

Zapraszam do obejrzenia przepięknych zdjęć z tej wystawy http://www.arboresvitae.eu/Fotografie/ – Renata Tylek

Opracowanie artykułów Renata Tylek.


Archiwa