• -

ZAJĘCIA UNIJNE ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZE

Category : Aktualności

W naszej szkole realizowany był projekt unijny „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III”. Uczniowie uczęszczali na różnorodne zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz panią logopedę.

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie z uwzględnieniem nauk matematyczno- przyrodniczych miały na celu rozwijanie uzdolnień uczniów, wzbogacanie ich wiadomości i umiejętności matematyczno- przyrodniczych oraz stwarzania dobrej atmosfery i nauki przez zabawę, doświadczanie i obserwację.

Uczniowie grupy 4 chętnie uczęszczali na zajęcia. Zawsze aktywnie, z wielkim zaangażowaniem brali udział w propozycjach przygotowanych przez nauczyciela. Byli zaangażowani w wykonywanie doświadczeń, prowadzeniu obserwacji, brali udział w rozwiązywaniu zadań matematycznych wymagających logicznego myślenia oraz zadań o różnym stopniu trudności. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju zabawach matematycznych (również z wykorzystaniem muzyki) oraz rozwiązywali różnorodne zadania, quizy wykorzystując  platformy edukacyjne typu WSiP, Matematyczne Zoo, Żyraffa  oraz multimedialne prezentacje i filmy z zakresu edukacji przyrodniczej. Odbyła się również wycieczka w poszukiwaniu zwiastunów wiosny oraz obserwacje w ogródku szkolnym.  Uczniowie pracowali samodzielnie lub w zespole.

Najbardziej uczniom podobały się zajęcia, na których dowiedzieli się co to jest wulkan, jak powstaje i mogli wykonać samodzielnie doświadczenie „ Wybuch wulkanu”.

Oto zdjęcia z przebiegu zajęć i kilka napisanych przez uczniów wrażeń z zajęć.

„Zajęcia , na które chodziłem bardzo mi się podobały. Razem z panią robiliśmy wulkan. Była fajna eksplozja. Rozwiązywaliśmy różne zadania matematyczne.”

Tomek

„Najbardziej podobało mi się wyjście na spacer w poszukiwaniu wiosny. Razem z panią zrobiliśmy wulkan. Podobało mi się przekładanie patyczków, gry i zabawy z figurami geometrycznymi. Było fajnie i wesoło!”

Oliwka

„Najbardziej podobały mi się zadania matematyczne na komputerze, wyjście na spacer, różne filmy. Bawiliśmy się chętnie w różne gry i zabawy matematyczne przy muzyce. Było fajnie i ciekawie!”

Asia

 Opracowanie artykułu  i zdjęcia Renata Tylek- prowadząca zajęcia w grupie 4.


  • -

GWIEZDNA PRZYGODA W MOA

Category : Aktualności

W dniu 21 czerwca uczniowie klasy 2a pojechali na wycieczkę do MOA -Młodzieżowego Obserwatorium  Astronomicznego w Niepołomicach.

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym dziecka oraz nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego, przygotowana została w obserwatorium oferta edukacyjna dla najmłodszych. Uczniowie wzięli udział w prelekcji połączonej z zabawą, która  pozwoliła im dowiedzieć się w prosty sposób dlaczego mamy dzień i noc oraz różnorodność pór roku, co to są fazy Księżyca, jak wygląda powierzchnia Słońca przez teleskop oraz przeżyć przygody wraz z astronautami w czasie „podróży kosmicznych”. Różnorodność zagadnień przeniosła uczniów w otaczający nas Wszechświat także dzięki Planetarium, gdzie odbyli podróż po nocnym niebie. Sprzęt obserwacyjny jakim dysponuje obserwatorium umożliwia każdemu z uczestników przeprowadzenie obserwacji tych obiektów, które aktualnie można dostrzec na naszym niebie.

Po wizycie w MOA wszyscy uczniowie z wychowawczynią i mamami wybrali się do malowniczego rynku w Myślenicach na lody. W ten upalny piątek dzieci miały mnóstwo wrażeń oraz atrakcji.

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 2a – Renata Tylek


  • -

DZIEŃ RODZINY W 2A

Category : Aktualności

W dniu 17 czerwca w klasie 2a odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Mamy I Taty. Zgromadzeni Rodzice byli świadkami wspaniałego programu artystycznego przygotowanego przez  dzieci wraz z wychowawczynią. Uczniowie wykonali też grupach dekorację- majową łąkę oraz portrety rodziców.

Wiersze dla Rodziców przeplatane były wzruszającymi i wesołymi piosenkami. Był taniec czarownic na miotłach  i taniec nowoczesny do utworu DJ Otzy „Hey baby”.

W przedstawieniu „ Bajka z życzeniami”, które było częścią programu artystycznego , a nawiązującego do Programu „Z książką za pan brat” realizowanego w naszej szkole wystąpił Czerwony Kapturek, Wilk, Calineczka, Jaś i Małgosia, czarownica, Złota rybka, wróżki, Królewna Snieżka i narrator. Dzieci miały piękne stroje, które przygotowali im Rodzice.

Wszyscy pięknie recytowali swoje role i wspaniale się zaprezentowali.  Na koniec przy dźwiękach piosenki „Cudownych Rodziców mam” dzieci wręczyły przygotowane samodzielnie upominki- kwiatki i laurki.Potem był poczęstunek przygotowany przez Rodziców dla swoich pociech.

Wszyscy świetnie się bawili!!! Na twarzach Rodziców i dzieci malowały się uśmiechy przeplatane słońcem, które w tym dniu mocno świeciło.

Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy 2a


  • -

II MIEJSCE UCZNIA NASZEJ SZKOŁY W KORESPONDENCYJNYCH ZAWODACH W PŁYWANIU KLAS DRUGICH !!!

Category : Aktualności

W miesiącu maju  na  pływalni  OSR Kurdwanów Nowy, AWF i pływalni KSOS odbyły się korespondencyjne zawody  klas II. Na lekcjach pływania w ostatnim tygodniu maja Instruktorzy dokonywali pomiaru czasu  uczniom  z klas II, którzy przepływali 20 metrów ( pływalnia w  KSOS). Start w zawodach odbywał się w trakcie zajęć lekcyjnych. W zawodach mógł startować każdy uczeń klasy II, który opanował technikę pływania stylem grzbietowym.

 Najlepiej zaprezentowali się z naszej szkoły uczniowie z klasy 2a.

Wśród chłopców:

2 miejsce Jakub Groblicki   19,44 s.

5 miejsce Wiktor Nawrot 20,44 s.

10 miejsce Igor Handzel 22,83

Wśród dziewczynek 14 miejsce zajęła Nikola Dąbrowska  uzyskując czas 24,68 s.

Dla młodych pływaków były  to pierwsze  zawody, w których rywalizowali o tytuł Mistrza  pływalni. Wszystkim uczniom biorącym udział w zawodach można pogratulować opanowania techniki stylu grzbietowego i życzyć dalszych sukcesów .

Opracowanie artykułu Renata Tylek – wychowawca klasy 2a


  • -

KLASY MŁODSZE NA SPARTAKIADZIE DZIELNICY XII

Category : Aktualności

Uczniowie klasy III a i III b wzięli udział w Spartakiadzie Dzielnicy XII, której jak co roku gospodarzem był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Noblistów Polskich przy ul. Żabiej w Krakowie. Uczestnikami sportowych rozrywek byli uczniowie klas I-III z terenu Dzielnicy XII. Wśród dziewięciu szkół, które wzięły udział w sportowych zmaganiach nasza szkoła zdobyła III miejsce w kategorii klas młodszych. Do szkoły przywieźliśmy puchar i dyplom. Trzecioklasiści w składzie: Anna Mroczkowska, Wiktoria Nalepka, Gabriela Helizanowicz, Kamila Kowalska, Oliwia Dąbrowska, Adrian Wincencik, Przemysław Kapera, Szymon Gwizdowski, Nikodem Szczepanik, Kasper Burkat brali udział w następujących konkurencjach: rzuty do kosza, tor przeszkód, bieg sprinterski, skoki dodawane i rzuty piłką lekarską czyli „Podaj cegłę”. Do zawodów przygotowały pp. Marta Biernat i Katarzyna Kerep, które również opiekowały się zawodnikami podczas spartakiady.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

KLASOWY DZIEŃ DZIECKA

Category : Aktualności

Dzięki życzliwości rodziców Filipa Gastoła z klasy III b trzecioklasiści już po raz trzeci mogli poszaleć na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie oraz zjeść watę cukrową i pomalować twarze. Uczniowie klasy III a i III b przez trzy godziny korzystali z rozłożonego na boisku szkolnym wesołego miasteczka. W tym roku kręceniem waty zajęła się mama Adriana pani Jolanta Wincencik. Nie zawiedli tatusiowie, którzy pomagali przy rozkładaniu i składaniu huśtawek. Dziękujemy tatusiom Ani Mroczkowskiej, Jaśka Łopucha (udostępnił również sprzęt grający) i Oli Brozenbach. Rodzice uczniów z klasy III a kupili wody mineralne, aby w ten upalny dzień się nie odwodnić i cukier, by klasowy Dzień Dziecka osłodzić.

W imieniu dzieci i własnym chce gorąco podziękować państwu Jolancie i Waldemarowi Gastoł za chęci i cierpliwość. Chciałoby się powiedzieć „do kolejnego roku”, ale… wszystko co dobre szybko się kończy i czas edukacji wczesnoszkolnej dla uczniów klas trzecich został ukończony. Życzę im wszystkiego dobrego w kolejnym etapie kształcenia, a sobie życzę takich zaangażowanych i oddanych rodziców. DZIĘKUJĘ!!!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

ORGANIZACJA ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 W DNIU 28 CZERWCA 2013R. W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124

Category : Bez kategorii

Klasy 0 – III

 Godzina 8.15 – Msza Święta w Kościele Narodzenia  NMP w Krakowie- Bieżanowie.

 Godzina 9.00 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego na sali gimnastycznej w budynku szkoły przy ul. Weigla 2

Klasy IV – VI

Godzina 9.15 – Msza Święta w Kościele Narodzenia  NMP w Krakowie- Bieżanowie.

 Godzina 10.00 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego na sali gimnastycznej w budynku szkoły przy ul. Weigla 2

Dyrekcja


  • -

PROJEKT EDUKACYJNY „UCZEŃ-OBYWATEL”

Category : Aktualności

W roku szkolnym 2012/2013 grupa naszych uczniów z klas piątych i szóstych pod opieką mgr Barbary Faron wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Uczeń-Obywatel”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego.

Adresowany do uczniów szkół podstawowych wariant projektu „Nic o nas bez nas” prze­wi­dywał – poczynając od listopada do czerwca – cykl spo­tkań oraz warsz­ta­tów poświę­co­nych tema­tyce samo­rządu kra­kow­skiego, dzięki którym mogli oni poznać strukturę samorządu lokalnego oraz historię samorządu krakowskiego, a także uczestniczyli w spotkaniu warsztatowym w Urzędzie Miasta Krakowa. W ramach projektu odbyły się również: warsztaty z autoprezentacji, wycieczka „Śladami samorządu krakowskiego”,  konkurs wiedzy o samorządzie krakowskim oraz konkurs prezentacji wyborczych, który bezapelacyjnie i przewagą większości głosów, pokonując kilkunastu konkurentów z innych szkół podstawowych, wygrała nasza reprezentantka – Agnieszka P. z klasy VI c.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych w niedzielę 2 czerwca 2013 r., podczas Dnia Otwartego Krakowskiego Magistratu. Podsumowanie projektu swoją obecnością zaszczycili: Pani Anna Okońska-Walkowicz – Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych, Pani Marta Patena – Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji w Radzie Miasta Krakowa oraz Pan Józef Pilch – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Agnieszka natomiast, w obecności dumnych Rodziców, odebrała zasłużoną nagrodę. Serdecznie gratulujemy pierwszego miejsca!!!

mgr Barbara Faron


  • -

„W JĘZYKU ŻYRAFY” – WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLAS IV I V

Category : Aktualności

„Dlaczego tak trudno nam się porozumieć? I to wcale nie z przedstawicielami innych narodów czy kultur (…)? Czy jest jakiś sposób na to, żeby się skutecznie dogadać?”

Nad tymi pytaniami zastanawiali się uczniowie klas czwartych i piątych podczas warsztatów „W  języku żyrafy”, prowadzonych w dniach 13 i 14 maja przez trenera rozwoju osobistego w Domu Kultury „Dwór Czeczów”.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się nie tylko, że żyrafa ma największe serce ze wszystkich zwierząt i że jako jedyne zwierzę potrafi nawiązać porozumienie z szakalem, ale i tego, że każdy człowiek może mieć w sobie zarówno trochę z żyrafy będącej uosobieniem dobra, jak i szakala stanowiącego synonim zła.

Dzięki zajęciom mogli zrozumieć, co wyzwala konflikty, w jaki sposób należy wyrażać własne uczucia w sytuacjach napięcia, a także w jaki sposób można je rozpoznać u innych. W „porozumieniu bez przemocy” niezbędne jest bowiem rzetelne określenie własnych emocji, a to dopiero początek sukcesu!

Dlatego wszyscy po zakończonych warsztatach postanowili być żyrafami!

Oprac. koło redakcyjne pod opieką mgr Barbara Faron


  • -

SZLAKIEM SAMORZĄDNOŚCI KRAKOWSKIEJ

Category : Aktualności

Pod koniec kwietnia grupa uczniów z klas piątych i szóstych, biorących udział w projekcie Uczeń-Obywatel koordynowanym przez Panią Paulinę Sobkowiak z Domu Kultury im. Gałczyńskiego, wzięła udział w wycieczce szlakiem samorządności krakowskiej. Poczynając od kościoła Mariackiego, odbyliśmy wędrówkę po krakowskim Rynku, odwiedzając miejsca związane z kształtowaniem się i początkami samorządu miejskiego. Przy kościele Mariackim mieliśmy okazję dowiedzieć się, że była to świątynia ufundowana przez mieszczan. Oglądaliśmy też kamienicę Hetmańską, w której być może niegdyś zbierali się rajcy miejscy na ważne narady… Kolejnym punktem zwiedzania były Sukiennice oraz Ratusz, gdzie poznaliśmy dalszy ciąg historii rządów w mieście.

Na koniec, pod obecną siedzibą magistratu przy placu Wszystkich Świętych, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania przygotowane przez przewodniczkę. Była to trudna, lecz z pewnością ciekawa lekcja historii…

mgr Barbara Faron


  • -

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Category : Aktualności

Podczas apelu przygotowanego 26 kwietnia przez uczniów klasy 4a nasza szkolna społeczność miała okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, umożliwiającej poznanie okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Narrator – w tym wypadku mama, grana przez jedną z uczennic, prostym językiem nakreśliła niesfornym córkom sytuację, jaka panowała w kraju w XVIII w., opowiadała jak doszło do uchwalenia konstytucji i jakie zmiany ona wnosiła. Ponadto zaserwowała publiczności niezwykłą podróż w czasie do sali sejmowej, gdzie rozgorączkowana szlachta gorąco dyskutowała z patriotami nad reformami państwa.

Szczególne brawa należą się aktorom, którzy znakomicie wcielili się w rolę szlachty i damy z epoki oraz ich Rodzicom, którzy przygotowali wspaniałe kostiumy.

mgr Barbara Faron


  • -

DZIEŃ RODZINY W KLASIE II B

Category : Aktualności

27 maja klasa II b przygotowała dla rodziców przedstawienie z okazji Dnia Rodziny.

Był to montaż słowno – muzyczny. Dzieci podziękowały w nim za miłość, opiekę i troskę. Swoją  wdzięczność okazały piękną recytacją wierszy i śpiewem piosenek, a także układem tanecznym w wykonaniu Natalki, Oliwki F. i Oliwki P. do utworu „Safri duo”.

            Następnie wręczyły samodzielnie wykonane, piękne upominki z gliny. Nie zabrakło wzruszeń, pochwał i gromkich braw od zachwyconych i szczęśliwych rodziców.

Opracowanie Ewa Miłaszewska


  • -

WYDARZYŁO SIĘ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ…

Category : Bez kategorii

konkurs szkolny

– plebiscyt: „Lista bestsellerów biblioteki Szkoły Podstawowej nr 124”

W głosowaniu wzięło udział 59 uczniów z klas 1-6. [listopad/grudzień2012].

Lista bestsellerów biblioteki Szkoły Podstawowej nr 124

  1. „Opowieści z Narni” autor: C. S. Lewis
  2. cykl książek o przygodach Mikołajka, autorzy: Sempe i Goscinny
  3. cykl książek o Harrym Potterze, autor J. K. Rowling
  4. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
  5. „Baśnie” Hans Christian Andersen
  6. komiks „Scooby Doo”
  7. komiks „Gigant“
  8. komiks „Tom i Jerry“
  9.  „Karolcia” Maria Krüger
  10. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
  11. cykl książek o przygodach Franklina , autor: Paulette Bourgeois
  12. „Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki
  13. „Miś zwany Paddington” Michael Bond
  14. „Plastusiowy pamiętnik” Maria Kownacka
  15. „Baśnie” Wilhelm i Jakub Grimm

konkursy pozaszkolne

– „Małopolski Konkurs Pięknego Czytania” – 6 edycja – organizator: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Termin: styczeń/luty 2013.

Udział wzięło 45 uczniów klas 1-6. Szkołę, w etapie międzyszkolnym, który odbył się 27 lutego 2013 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, reprezentowały: Monika Nowak z klasy 3b i Zuzanna Godula z klasy 6c

[wyróżnienia]

– „Niezwykły świat braci Grimm” – organizator: Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – oddział w Krakowie – Termin: listopad 2012 – kwiecień 2013.

kategoria klas 1-3:

– 5 prac plastycznych [wyróżnienie dla Filipa Gastoła z klasy 3b],

kategoria klas 4-6:

– 4 prace literackie [wyróżnienie dla Agnieszki Wiśniewskiej z klasy 6a]. Wyniki konkursu, omówienie nadesłanych prac, relację z uroczystości rozdania nagród i prezentację prac plastycznych oraz nagrodzone prace literackie znajdziesz w zakładce konkursy 2012/13 oraz na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

– „Drzewo recenzji – warto czy nie warto przeczytać…” przedmiotem konkursu było napisanie recenzji wybranej książki dla dzieci z Wydawnictwa Skrzat.

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wydawnictwo Skrzat oraz Portal internetowy CzasDzieci.pl. Termin: 11.02.2013-23.04.2013

8 prac z klas 3-4, 4 prace z klas 5. Nie zdobyliśmy nagród. Biblioteka szkolna otrzymała od organizatorów konkursu pakiet 9 książek, które były przeznaczone do recenzji.

mgr Majda – Niezgoda Liliana


  • -

WARSZTATY CERAMICZNE KLASY II B

Category : Aktualności

15 maja wzięła udział w warsztatach ceramicznych w Dworze Czeczów. Dzieci pod kierunkiem pani Łucji wykonywały po dwa upominki dla swoich rodziców. Było to serce i dowolny obrazek, w formie płaskorzeźby. Najczęstszym motywem prac były kwiaty i drzewo. Następnie były wypalane i szkliwione. Te piękne przedmioty dzieci wręczyły swoim mamusiom i tatusiom podczas Dnia Rodziny.

                                                                      Opracowanie Ewa Miłaszewska


  • -

KLASA II B W ZOO

Category : Aktualności

10 czerwca uczniowie klasy II b wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Mogli tu miło spędzić czas wśród pięknej zieleni ogrodu, podziwiać oraz obserwować zachowania i życie zwierząt. Zobaczyły też karmienie uchatek, a potem słoni. Natomiast w mini zoo mogli samodzielnie karmić udomowione zwierzęta drobnymi kawałkami marchewki przygotowanej przez pracowników ogrodu.

            Wizyta dostarczyła dzieciom mnóstwo miłych wrażeń i wiedzy. Zostanie z pewnością na długo w pamięci, tym bardziej, że był to prezent od rodziców z okazji Dnia Dziecka.

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

DZIEŃ RODZINY W ODDZIALE ZEROWYM „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”

Category : Aktualności

Są dwa szczególne dni w roku w, których  Mama i Tato mają swoje święto. Z tej okazji dzieci z oddziału zerowego przygotowały program słowno- muzyczny, który zaprezentowały 10.06.2013 roku. Oprócz wierszy i piosenek zeróweczka przedstawiła bajkę pt. „ Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”- w wersji na wesoło. Rodzice zebrali się punktualnie na sali gimnastycznej, a mali artyści dali z siebie wszystko. Słowa pełne miłości płynące z recytowanych wierszy i wyśpiewanych piosenek wywołały łzy wzruszenia u rodziców, a żartobliwe dialogi zawarte w bajce sprawiły, iż uśmiech pojawił się na twarzach gości. Przedstawienie było bardzo udane, mali artyści otrzymali gromkie brawa od widowni, a chwilę później wręczyli rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki. Po występie nadszedł czas na słodki poczęstunek i dzielenie się wrażeniami. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich dzieci, a  one wiedziały, że trud włożony w przygotowanie uroczystości był tego wart.

 Mali artyści z zerówki zaprezentowali również bajkę uczniom naszej szkoły. Klasy pierwsze i drugie obejrzały przedstawienie, a otrzymane od nich brawa były dla zeróweczki ogromną nagrodą. Występ dał wszystkim wiele radości  oraz pozwolił porównać treść bajki w formie pisanej z przedstawieniem teatralnym.

Opracowała: Magdalena Zadwórna


  • -

Z ŻYCIA ZERÓWKI

Category : Aktualności

W Maju dzieci z oddziału zerowego miały okazję rozwijać swoje zainteresowania, talenty, oraz poszerzać wiedzę uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych gości. Pani Ewa poprowadziła zajęcia dotyczące zwierząt. Dzieci dowiedziały się wiele  ich życiu wyglądzie oraz zwyczajach. Uczniowie oglądali albumy, atlasy przyrodnicze oraz plansze związane z tematem zajęć. Na zakończenie Pani Ewa nauczyła nas piosenki o jamniczku.

Do zerówki zawitał także Pan Błażej z kilkoma instrumentami muzycznymi. Dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wyglądają prawdziwe dudy, skrzynia oraz bęben. Dzieci dowiedziały się, iż są to instrumenty charakterystyczne dla muzyki irlandzkiej. Uczniowie obejrzeli budowę instrumentów, oraz posłuchali utworów wykonanych przez Pana Błażeja. Każde dziecko mogło spróbować zagrać na zaprezentowanych instrumentach.

Opracowała : Magdalena Zadwórna


  • -

DZIEŃ DZIECKA W 2 A – WYPRAWA NA WYSPĘ ZE SNU

Category : Aktualności

W klasie 2a uczniowie wybrali się na tajemniczą, tęczową i słoneczną wyspę. Przygotowali czapeczki i okulary przeciwsłoneczne, które sami wykonali z gazet i kolorowego papieru. Towarzyszył im promyczek, który pomalował dzieciom twarze kolorowymi barwami. Dzieci zwiedziły wyspę i opowiedziały o fantastycznych miejscach, które odkryły. Każda grupa wykonała mapkę wyspy. Kiedy wszyscy zaczęli odczuwać głód postanowili zrobić sałatkę z owoców, których było bardzo dużo.  Uczniowie pracowali w grupach, myli owoce, kroili w drobną kostkę, mieszali składniki, dodawali dodatki (posypki, bitą śmietanę, rodzynki, czekoladę). Wszyscy świetnie się spisali!!!

Powstały wspaniałe, pyszne i kolorowe sałatki, które zostały pięknie udekorowane i podane. Dzieci poczęstowały również nauczycieli i panie woźne. Wszystkim bardzo smakowało!!!

Następnie wyruszyli w drogę, natrafili na różne, dziwne przeszkody, które pokonywali ze śmiechem. Przechodzili przez „tunel wykuty w skale”, „kamienistą rzeczkę, „przez przejście po wąskiej przełęczy”.

Wszyscy szczęśliwie dotarli do plaży. Zbliżał się zachód słońca. Na piasku dzieci zauważyły swoje cienie. Dzieci pomalowały rękami kontury swoich sylwetek kolorowymi farbami. Było mnóstwo radości.

Na zakończenie dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie z wyspy ze snu.

Promyczek uniósł dzieci i poszybowały nad morzem. Znikła powoli tęczowa wyspa, a wszyscy znaleźli się w klasie. Piękny sen się skończył. Ale czy był to sen? Dzieci zobaczyły, że w klasie znalazły się zrobione przez nich mapy, a na tablicy wisiały ich tęczowe cienie.

mgr Renata Tylek


  • -

I MIEJSCE W KRAKOWIE – SUKCES NASZEJ UCZENNICY W PROJEKCIE EDUKACYJNYM UCZEŃ – OBYWATEL

            Uczennica klasy 6c AGNIESZKA PAŁKA

zdobyła I miejsce w konkursie na prezentację wyborczą

w Projekcie Edukacyjnym Uczeń- Obywatel

wariant I – Nic o nas – bez nas

dla uczniów szkół podstawowych

Organizatorzy projektu: Urząd Miasta Krakowa, MDK im. K.I.Gałczyńskiego 2 czerwca 2013r. podczas Dnia Otwartego Magistratu, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste zakończenie Projektu Uczeń- Obywatel. Agnieszka, laureatka I nagrody, przedstawiła zgromadzonym swoją prezentację.

Uczennicy gratulujemy wiedzy, umiejętności i życzymy kolejnych sukcesów.

Lidia Salawa


  • -

POZNAJEMY KULTURĘ NASZEGO REGIONU… LEKCJA HISTORII W MUZEUM HISTORII MIASTA KRAKOWA ULICA POMORSKA

Category : Aktualności

24 maja 2013r. uczniowie klasy 6c uczestniczyli w lekcji muzealnej: Krakowianie wobec terroru 1939- 1945- 1956 . Podczas zajęć uczniowie obejrzeli materiały archiwalne z okresu II wojny światowej  m.in.  dokumenty, fotografie, pamiątki rodzinne, a nawet dźwięki Ponadto mieli możliwość poznania historii Domu Śląskiego, który w czasie wojny był siedzibą gestapo. W piwnicach budynku znajdowały się cele aresztu, w których przetrzymywano przesłuchiwanych i torturowanych więźniów. Śladem tej historii są puste cele z zachowanymi do dziś inskrypcjami więźniów.

Bogaty materiał archiwalny, ikonograficzny, relacje świadków historii uzupełnia wirtualne archiwum, dostępne zarówno na ekspozycji, jak i w Internecie.

Lidia Salawa


  • -

„NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ” – PROGRAM EDUKACYJNY W KLASACH TRZECICH

Category : Aktualności

W maju  odbyły się w klasach trzecich zajęcia z zakresu realizacji programu edukacji antytytoniowej „Nie Pal Przy Mnie, Proszę”, którego celem było uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz uwrażliwienie ich na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem. Program obejmował pięć spotkań w każdej klasie, którego podsumowaniem był konkurs plastyczny dotyczący szkodliwości palenia papierosów. Dzieci bardzo zaangażowały się w przygotowanie plakatów, które mają dosłowny i mocny przekaz związany ze skutkami palenia tytoniu oraz jego wpływu na zdrowie dzieci  znajdujących się w towarzystwie  osób palących. Wystawę prac dzieci można zobaczyć na szkolnym korytarzu przy ulicy Sucharskiego.

Wyniki konkursu

  klasa IIIa

 

klasa IIIb

 

I miejsce Gabriela Helizanowicz Aleksandra Brozenbach

Adrian Wincencik

II miejsce Natalia Szymańska

Maciej Banach

Kamila Kowalska

Andrzej Jakosz

III miejsce Nikodem Bochenek Przemysław Kapera

Monika Nowak

Kajetan Szot i Filip

Gastoł

Wyróżnienia Anna Mroczkowska

Wiktoria Nalepka

Błażej Wysowski

Izabela Dyduła

Kasper Burkat

Szymon Gwizdowski

Klara Weichonig

Szymon Śniegoń

Wiktoria Pustelnik

                                                                                     Gratulujemy!

                                               Oprac. Brygida Grela i Marta Biernat


  • -

IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY NA ILUSTRACJE DO WIERSZY JANA BRZECHWY

Category : Bez kategorii , Konkursy

Młodzieżowy Dom Kultury „ Dom Harcerza” po raz 9 zaprosił uczniów przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce do konkursu poświęconego twórczości Jana Brzechwy.

Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz zachęcanie do czytania i poznawania najpiękniejszych wierszy, bajek i utworów poety.

Przy wyborze prac jury konkursu brało pod oryginalność prac oraz kreatywność ich autorów.

Uczniowie klasy 2a już drugi raz brali udział w tym konkursie. Z zapałem i wielkim zaangażowaniem wykonali różnymi technikami bardzo ciekawe, oryginalne prace plastyczne.

Praca Aleksandry Litwin otrzymała „mini wyróżnienie” czyli kwalifikację do wystawy.

Serdecznie gratulujemy Oli sukcesu w ogólnopolskim konkursie.

 

Opracowanie artykułu i zdjęcia Renata Tylek- wychowawca 2a


  • -

3. TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI KRAKÓW

Category : Aktualności

Jakie książki warto czytać? Co łączy Koziołka Matołka z Gutenbergiem? Jak smakują lektury? Gdzie można znaleźć rozsypane literki z „Abecadła” Juliana Tuwima? Jak duże są prawdziwe smoki? Jaką długość ma targowa lokomotywa?

Na te pytania postanowili znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 2a, którzy wraz z wychowawczynią i pp. Anną Małysą i Agnieszką Nawrot wybrali się w dniu 7 czerwca na Targi Książki.

Dzieci podzielone na trzy grupy otrzymały mapy skarbów, dzięki którym mogli poszukać zaginionych literek wiersza „Abecadło”. Każda grupa otrzymała symboliczne upominki. Koziołek Matołek pokazał dzieciom jak się kuje kozy w Pacanowie. Uczniowie mistrza Gutenberga odsłonili przed dziećmi tajniki druku. Niektórzy samodzielnie przygotowali niestandardowe odbitki z wykorzystaniem tradycyjnej prasy. Otrzymali również specjalne certyfikaty. W czasie spacerów mieli możliwość spotkać Koziołka Matołka i smoka Pompona, który zachęcał do robienia sobie z nim zdjęć. Pompon to nie jedyny smok! Przyleciało również po przygodach Parady Smoków na stoisko teatru „Groteska” olbrzymie, zmęczone smoczysko, którego nie należało drażnić!

Na Targach można również było zobaczyć muzea krakowskie, uczestniczyć w warsztatach zaproponowanych przez Instytut Francuski pt. „Ces’t magnifigue” . Dzieci z klasy 2a wzięły udział w tych zajęciach i świetnie się bawili!!!

Spotkać można się również było z autorami książek dla dzieci. Poznaliśmy pana Jana Motykę- autora przygód Pana Karpia, otrzymaliśmy książkę dla klasy pt. „Pan Karp kontra Czarny Ptak” oraz dedykację. Całość spotkania dopełniła wspólna fotografia.

Podczas Targów można się było poczuć jak Guliwer w krainie Liliputów. Wystarczyło tylko odwiedzić stoisko z Polskimi Grami Planszowymi. Niektórzy wzięli udział w grze „Bitwa pod Grunwaldem” inni grali w szachy. Dziewczynki zaszyły się w kąciku i szyły bajkowe postacie z filcu. Byli też tacy, którym nie straszne są wysokości i wspinali się po ściance wspinaczkowej.

Rok 2013 jest ogłoszony Rokiem Tuwima. W związku z tym zorganizowany został konkurs na „najdłuższą lokomotywę”. Nasza lokomotywa miała długość 16 metrów!!!

Dzieci bardzo miło i pożytecznie spędziły czas na Targach, zakupiły ciekawe książki i gry planszowe.

Targi przybliżają najmłodszym świat literatury, pokazują, jak barwny i bogaty w wartościowe treści jest polski rynek książki dla dzieci.

Targi Książki dla Dzieci pomagają najmłodszym polubić czytanie, spotkać ulubionego pisarza i ilustratora. Rodzicom podpowiadają, co czytać dzieciom.

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 2a -Renata Tylek.


  • -

ZAWIADOMIENIE O ZEBRANIU KL. I i 0

Category : Bez kategorii

                                                                                          Kraków, dnia 7 maja 2013r.

 

Szanowni Rodzice,

W dniu 17 czerwca  2013r. o godzinie 17.00 w budynku szkoły przy ul. Henryka Sucharskiego 38 odbędzie się zebranie organizacyjne rodziców dzieci zapisanych do naszej placówki na rok szkolny 2013/2014 do oddziału zerowego i klasy pierwszej.

                                                                              Serdecznie zapraszamy!

DYREKCJA

 

                                                                                       

 

 

 

 


  • -

UCZYMY SIĘ Z PASJĄ

Category : Aktualności

W marcu tego roku w naszej klasie zakładaliśmy klasowe, wiosenne ogródki. Dzieci przyniosły ziemię, kamyczki, słoiki i doniczki oraz nasionka i sadzonki roślin. Po próbie wyobrażenia sobie jak wyglądały sale lekcyjne i mieszkania  bez zieleni, odpowiedzi na pytanie: „Co by było, gdyby rośliny zniknęły?” oraz przeczytaniu tekstu „Magiczne ogrody” dzieci zabrały się do wykonania mini ogródka  według instrukcji i własnego pomysłu. Potem swoje słoiki i doniczki ustawili na parapecie, po wcześniejszej rozmowie na temat: „ Co jest potrzebne roślinie do życia?”

Oto jak przebiegała praca uczniów:

Na zajęciach „Poznajemy tajemnice papieru” dzieci zapoznały się z historią powstawania papieru. Wspólnie sprawdzali właściwości papieru. W grupach wykonali plakaty zachęcające do ochrony lasów przed wycinaniem.

W trakcie zajęć „Poznajemy tajemnice magnesu” uczniowie mieli możliwość wykonać różne doświadczenia, które przybliżyły im pojęcie „magnesu”. Dzieci dowiedziały się jakie właściwości ma magnes i do czego jest wykorzystywany, jak nazywają się bieguny magnesu i jak działa kompas i do czego służy. Po przeprowadzonych doświadczeniach, do których został użyty „Przygody z fizyką”  uczniowie wyciągali wnioski. Świetnie się przy tym bawili.

„Jak działa lupa i mikroskop?” to kolejne zajęcia, w trakcie których dzieci mogły dostrzec to, co jest niewidzialne gołym okiem. Wskazywały różnice między lupą, a mikroskopem. Następnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat oglądanych preparatów i własnych „skarbów”.

Najwięcej jednak wrażeń przyniosły dzieciom zajęcia „Poznajemy różne sztuczki”. Była to zabawa połączona z nauką. Uczniowie mogli zabawić się w czarodzieja, uczestniczyć w wykonywaniu „magicznych sztuczek”, wyciągać wnioski, wypowiadać się na temat wykonanych eksperymentów. Dzieciom bardzo się podobała taka forma zajęć.

Sztuczka „Przenikliwy wzrok” -uczniowie odgadują jaka jest liczba oczek po przeciwnej stronie kostki.

Sztuczka „Skarb w wieży” –  jednym pstryknięciem wybijamy monetę, która jest umieszczona między kostkami do gry bez zburzenia wieży.

Sztuczka „Papierowy most”– dzieci sprawdzają co się stanie, jeśli położymy całą kartkę papieru i złożoną w harmonijkę. Na którym moście postawimy szklankę?

Sztuczka „Zadanie dla Kopciuszka”– polega na oddzieleniu opiłków żelaza przy pomocy magnesu.

W czasie zajęć dodatkowych uczniowie tworzą wiersze, piszą opowiadania twórcze, uczą się reguł ortografii w sposób zabawny i humorystyczny. Rozwiązują niestandardowe, nietypowe zadania matematyczne jako przygotowanie do konkursów „Kangurek” i „Zuch”. Oglądają ciekawe prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne dotyczące świata przyrody. Przygotowują się do różnych występów recytatorskich, czytelniczych i artystycznych (taneczno-muzycznych).

Uczniowie klasy2a oraz pozostali uczniowie klas 0-6 mogą realizować swoje pasje i zainteresowania w naszej szkole!!!

W końcu jesteśmy SZKOŁĄ Z PASJĄ!!!

Wychowawca klasy 2a –Renata Tylek


  • -

ROZWIJAMY SWOJE TALENTY, ZAINTERESOWANIA I PASJE PLASTYCZNE

Category : Aktualności

Uczniowie klasy 2a pod kierunkiem swojej wychowawczyni w czasie zajęć lekcyjnych i dodatkowych wykonują piękne prace plastyczne, które zdobią salę lekcyjną, korytarz szkolny oraz biorą udział w konkursach szkolnych, międzyszkolnych i ogólnopolskich z sukcesami.

Prace te są wykonane różnymi technikami- od malowania farbami, rysowania kredkami (pastelami, świecowymi, ołówkowymi), do wycinanek, wydzieranek, po kolaż, quilling, witraż, malowanie na folii, wylepianie i malowanie plasteliną i wiele innych technik.

W trakcie realizacji zajęć dotyczących lektury pt. „Calineczka” uczniowie lepili maleńką Odrobinkę. Wcześniej zrobili wiosenne łąki wykorzystując rolkę po papierze toaletowym i kolorową bibułę.

„Sprawne ręce i paluszki mamy, zrobiliśmy to sami”

Uczniowie malowali farbami plakatowymi bohaterów „Przygód Kubusia Puchatka” jednej z ulubionych lektur dzieci.

A to praca zespołowa- „Wiosna”

Dzieci pracują również w grupach. A to wynik ich wspólnej pracy:

Dzieci wykonują prace na konkursy plastyczne:

Wszystkie prace uczniowie wykonują samodzielnie, mają mnóstwo pomysłów, są kreatywni, pełni zapału do pracy oraz radości z efektów swojej pracy!!!

 Przy realizacji tematu „Papierowe składanki” powstały węże, myszki, pszczółki i ślimaczki.

Uczniowie klasy 2a są również często nagradzani w konkursach plastycznych.

Poprzez klasową wystawę prac uczniowie uczą się też jak wykonywać prace plastyczne, jakich materiałów używać, jak rozmieszczać na różnych formatach swoje rysunki, jakie stosować proporcje i barwy. Uczą się też współpracy ze sobą, aby uzyskać bardzo dobry efekt swojej pracy. Chętnie sobie pomagają, pożyczają materiały i przybory.

Dzieci bardzo lubią zajęcia plastyczne, ponieważ każdy uczeń ma szansę zaistnieć i stworzyć niepowtarzalne dzieło, które zawsze zostanie dostrzeżone i nagrodzone!!!

Wychowawca klasy 2a -Renata Tylek


  • -

ŚWIĘTO MATEMATYKI

Category : Aktualności

W dniu 21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2013. Jak co roku w konkursie wzięło udział wielu uczniów z klas 1-6. Dzieci startowały w następujących kategoriach:

  • Żaczek:  1 uczeń z klasy 1 i 27 uczniów z klas 2
  • Maluch: 17 uczniów z klas 3 i 11 uczniów z klas 4
  • Beniamin: 8 uczniów z klas 5 i 17 uczniów z klas 6

Prace uczniów oceniała Komisja Konkursowa, a na wyniki musieliśmy czekać prawie do końca maja. Wiemy już, że wyróżnienia i nagrody w konkursie otrzymali uczniowie:

  • w kategorii Żaczek: Michał F. z klasy 1a i Franciszek H. z klasy 2a
  • w kategorii Maluch: Stanisław H. z klasy 4b i Filip G. z klasy 3b
  • w kategorii Beniamin: Agnieszka W. z klasy 6a, Aleksandra K.  z klasy 6a, Aleksandra W. z klasy 6a, Zuzanna J. z klasy 5b, Jacek N. z klasy 5b

Cieszymy się, że w konkursie wzięło udział tak wiele osób i że tyle wyróżnień otrzymali uczniowie z naszej szkoły.

Gratulujemy!

Odbiór nagród od organizatora nastąpi dopiero na początku czerwca. Później wręczymy je uroczyści naszym szkolnym matematykom. Zachęcamy do pracy nad matematycznymi łamigłówkami, czekamy na zgłoszenia do następnej edycji konkursu i liczymy na kolejne sukcesy naszych uczniów.

Szkolna Komisja Konkursowa,

Opiekun Konkursu: Maria Borejczuk


  • -

DZIEŃ RODZINY W NASZEJ SZKOLE

Category : Aktualności

27 maja 2013 roku odbyła się radosna uroczystość, na którą przybyli zaproszeni Rodzice, nauczyciele i uczniowie. W Dworze Czeczów klasy trzecie, 3a i 3b,przygotowały występ artystyczny, wykonały piękną dekorację, wymalowały kwiaty, jak na prawdziwej, majowej łące. W programie  były wiersze i piosenki dla ukochanych Mam i Tatusiów. Następnie wzruszeni Rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek i soczki, a dzieci składały życzenia i wręczały Im  własnoręcznie wykonane portrety. Na zakończenie imprezy wszyscy pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Katarzyna Kerep


  • -

III MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY „PRZYRODA W KOLORACH”

Category : Konkursy

Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Krakowie zaprosił uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Przyroda w kolorach”. Interpretacja tematu była całkowicie dowolna, podobnie jak technika, inspiracją miał być świat owadów.

Komisja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Przyroda w Kolorach” przyznała  Grand Prix,  nagrody, wyróżnienia oraz kwalifikacje do wystawy.

Uroczysty finał odbył się  1 czerwca 2013 r. w Palmiarni „Victoria” Ogrodu  Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ulicy Mikołaja Kopernika 27.

W Palmiarni Victoria  miało miejsce otwarcie wystawy złożonej z prac uczestników, którzy zdobyli nagrody, wyróżnienia i kwalifikacje do wystawy. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica klasy III b Kamila Kowalska, która otrzymała kwalifikację do wystawy. Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

„NIEZWYKŁY ŚWIAT BRACI GRIMM” KONKURS PLASTYCZNY

Category : Konkursy

Zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie małopolski konkurs „Niezwykły świat Braci Grimm” spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczniów z różnych typów szkół naszego województwa. Najliczniej reprezentowane były szkoły podstawowe w obydwu kategoriach, plastycznej i literackiej. Najwięcej prac pochodziło od uczniów klas I-III, którzy mieli wykonać ilustrację do wybranej baśni Braci Grimm (320 prac z 70 szkół).

Spośród baśni Braci Grimm uczniowie najchętniej wybierali najbardziej znane i lubiane utwory  takie jak „Czerwony Kapturek”, „Roszpunka”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek” czy „Kot w butach”. Jednocześnie uczestnicy konkursu często poszukiwali inspiracji w mniej znanych baśniach np. „Pani Zamieć „(inna wersja tytułu Pani Zima), „Titelatury”, „Sześciu zawsze da sobie radę”, „Gwiezdne talary”, „Kum Śmierć” czy „Król Drozdobrody”.

Baśń „O rybaku i złotej rybce”, która inspirowała młodych ilustratorów do użycia różnorodnych technik plastycznych w celu zaprezentowania ich wizji złotej rybki, rybackiej sieci i morskich fal spodobała się również uczniowi klasy III b Filipowi Gastołowi, który za pracę plastyczną przedstawiająca rybaka i złotą rybkę nad morzem otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Nagrodzonemu gratulujemy!!!

Opracowanie, zdjęcie: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


Archiwa