• -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW STROIKÓW BOŻONARODZENIOWYCH KLASY II A

Category : Aktualności

mgr Marta Birnat


  • -

ZIELONA LEKCJA PRZYRODY

Category : Aktualności

10 grudnia uczestniczyliśmy w niesamowitej lekcji z udziałem specjalnie ułożonych do pracy z dziećmi sów, sokołów i jastrzębi. Dowiedzieliśmy się czym różnią się te grupy ptaków, a także zobaczyliśmy je latające na żywo. Podczas lekcji poznaliśmy zwyczaje tych ptaków. Były aż 4 gatunki sów: płomykówka, syczek, puchacz oraz pójdźka,3 gatunki sokołów: pustułka, sokół wędrowny, białozór i jastrząb myszołów. Potem pani prowadząca omówiła poszczególne elementy budowy ptaków:

– skrzydła np. u sów mają pióra pozwalające na bezszelestny lot, sokoły mają skrzydła ostro zakończone, zaś jastrzębie mają zaokrąglone końce skrzydeł

– ogon był porównany do kierownicy roweru i jako ważny element pozwalający ptakom sterować lotem

– skoki – łapy jastrzębi jako broń drapieżnika

– dziób służy do rozrywania i porcjowania mięsa.

Potem wyjaśniono nam wiele pojęć takich jak:

szlara czyli specjalnie ułożone pióra na „twarzy” sowy, które działają jak antena satelitarna pomagając sowie znaleźć źródło dźwięku. Dziupla – czyli miejsce, gdzie się chowa sowa. Bezszelestny lot odbywa się , ponieważ pióro sowy pokryte jest drobnymi „włoskami”, których zadaniem jest wytłumienie powietrza opływającego skrzydło. Dzięki temu sowy mogą nadlecieć bezszelestnie do swojej ofiary. Aby się o tym przekonać zasłoniliśmy oczy, a Hugo ,bo tak miała ta sowa na imię, przeleciała nad nami bezszelestnie. Budowa głowy i oka – sowy jako nocni łowcy mają nietypowo skonstruowane oczy, dzięki czemu niektóre gatunki mogą widzieć lepiej od nas w ciemnościach. Sowa, aby spojrzeć w lewo musi obrócić głowę , ponieważ nie może poruszać oczami. W zamian za to może obracać głową niemal dookoła osi. Transformacja, zdarza się u sowy posiadającej unikalny mechanizm obronny. W pewnych warunkach potrafi nastroszyć się ostrzegając potencjalnego napastnika, iż jest duża i groźna (choć rozmiarami nie dorasta nawet gołębiowi) a w pewnych warunkach spłaszcza pióra, by udawać kawałek gałęzi. Gatunek ten to malutka sowa pochodząca z Afryki – syczek białolicy. W części poświęconej sokołom omówiono nam trzy gatunki: Pustułkę, tu zwróciliśmy uwagę na ostro zakończone skrzydła, co jest podstawowym wyróżnikiem tej grupy ptaków spośród wszystkich ptaków drapieżnych. Zawisa ona w powietrzu jak helikopter i wypatruje myszy. Sokół wędrowny jest natomiast najszybszym zwierzęciem na Ziemi, ponieważ potrafi osiągać prędkość bliską 350km/h. Część poświęcona jastrzębiom zwraca uwagę na to, iż jastrzębie muszą bardzo zwinnie manewrować pomiędzy przeszkodami. Nasze panie robiły naturalne przeszkody, a jastrzębie przelatywały między rękami.

To była wspaniała lekcja, która na długo zapadnie nam w pamięci.

Czekamy teraz na zdjęcia z naszą ulubienicą Fioną

Uczniowie z wychowawcami


  • -

a

Category : Aktualności RR

a


  • -

xx

Category : Aktualności RR

xx


  • -

XX

Category : Aktualności RR

XX


  • -

WARSZTATY MALOWANIA OZDÓB CHOINKOWYCH

Category : Aktualności

8 grudnia uczniowie klasy II a i II b wybrali się na wycieczkę do Bębła do fabryki baniek. Firma ARMAR, w której gościliśmy zajmuje się produkcją szklanych, ręcznie malowanych ozdób choinkowych przez cały rok. Drugoklasiści wzięli udział w niezwykłych warsztatach plastycznych dekorowania ozdób choinkowych. Podczas wizyty w Bęble zobaczyliśmy wszystkie etapy powstawania baniek, ręczne formowanie szkła oraz zostaliśmy zapoznani z tajnikami dekorowania ozdób choinkowych. W czasie warsztatów uczniowie klas drugich samodzielnie pomalowali farbami i obsypali brokatem szklaną bombkę według własnego pomysłu. Na koniec czekała nas wizyta w sklepie fabrycznym, gdzie znaleźliśmy niepowtarzalne ozdoby choinkowe w atrakcyjnych cenach fabrycznych.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat – wychowawca klasy II a


  • -

SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

Category : Aktualności

Uczniowie klasy I c oraz klas II a i II b wzięli udział w spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską, które miało miejsce w Dworze Czeczów. Autorka opowiadała o swoich książkach, o jej bohaterach i sytuacjach, które mogły wydarzyć się naprawdę. Pani lektor Marta Kożurno przybliżyła uczestnikom spotkania twórczość pisarki czytając rozdziały dwóch książek „To się nie mieści w głowie” i „ Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Pierwsza pozycja to opowiadania z życia dziewczynki, które mogą się przytrafić dzieciom obojga płci. Dziecięcy świat pełen jest różnorodnych pomysłów i przygód. Jest to książka, w której dzieci odnajdują się znakomicie. Śledząc perypetie rówieśniczki mogą się z nimi utożsamiać, wszystko jest im tu bliskie. Jeden z rozdziałów, który czytała pani Marta opisywał długą podróż samochodem, która ciągnęła się w nieskończoność.

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowiadania” to książka o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki, ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? A lanie wosku w andrzejki? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. Będzie też wiele o wigilijnych zwyczajach, skąd się wzięły i co z nich przetrwało do dziś. Na przykład po co wsadzamy wigilijne sianko pod obrus i skąd to dodatkowe nakrycie na stole. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się skąd się wziął zwyczaj zawieszania skarpet przy kominku.

Renata Piątkowska jest autorką książek dla dzieci między innymi: „Opowiadania dla przedszkolaków” „Opowiadania z piaskownicy” „Nie ma nudnych dni” „Z przysłowiami za pan brat” „Przygoda ma kolor niebieski”. Pisarka otrzymała nagrodę w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.

Tekst i zdjęcia :Marta Biernat – wychowawca klasy II a

 


  • -

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY II A Z MIKOŁAJEM

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY II A

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

ŚPIEWAMY PIEŚNI PATRIOTYCZNE

Category : Aktualności

Z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości w DK Dwór Czeczów zapanowała szczególna atmosfera. Już 7 listopada uczniowie SP 124 zgromadzili się w Sali Balowej, aby wspólnie z dyrekcją i nauczycielami śpiewać pieśni legionowe i patriotyczne. Na wyróżnienie zasłużyli uczniowie klasy IIIa, którzy nie tylko śpiewem, strojem galowym, ale także samodzielnie przez siebie wykonanymi biało- czerwonymi chorągiewkami uczcili święto Niepodległości.

            Wieczorem, 13 listopada  w Dworze zagościli bieżanowianie różnych pokoleń,  od seniora do przedszkolaka, którzy z Bieżanowskimi Trubadurkami (Koło Seniora) oraz uczniami SP 124 śpiewali pieśni patriotyczne. Pani Bożena Gawor zadbała o dekoracje: obrazy i portrety, replikę szabli Marszałka oraz wprowadziła w nastrój zadumy recytacją wybranych wierszy.

            W poniedziałek ,17 listopada, ponownie w murach Dworu Czeczów słychać było patriotyczne pieśni. Uczniowie szkół: SP 40, SP 157 oraz SP 124 uczestniczyli w Międzyszkolnym festiwalu pieśni legionowych i patriotycznych. Jury miało trudne zadanie wybrania wśród 40 uczestników- tych najlepszych. Oto wyniki: ex aequo Im. Gabrysia Helizanowicz SP124 oraz Patrycja Krawczyk SP157; IIm. Oliwia Matoga SP124 , Liliana Szuba i Kalina SP40 oraz Bartosz Godula SP124 ; IIIm. Jakub Basista, Jakub Donatowicz i Mateusz Krzak SP124 oraz Zuzanna Szefer i Aleksandra Sadowska  SP157.  Pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia , a wszystkich obdarowano nagrodami i słodyczami, które ufundowała Rada Dzielnicy XII.

            11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Sądzę, że takie spotkania to dobra lekcja historii i patriotyzmu.

             Dziękuję Kierownikowi DK Dwór Czeczów- p.Magdalenie Piędel, p. Jackowi Krzywdzie, Bieżanowskim Trubadurkom, uczniom SP124 oraz nauczycielowi muzyki, p. Monice Tarsie za przygotowanie uroczystości.

Do wspólnego śpiewania zapraszam za rok.

Lidia Salawa


  • -

LEKCJA HISTORII W MUZEUM KRZYSZTOFORY W KRAKOWIE

Category : Aktualności

Poznajemy kulturę  naszego regionu…

  Uczniowie klasy 5b uczestniczyli 21 listopada 2014r. w lekcji muzealnej: Lokujemy miasto. Analizując akt lokacji Krakowa z 1257r. poznali zasady funkcjonowania miast średniowiecznych. Po obejrzeniu  wystawy pracowali w grupach. Zadaniem każdej z nich było zaprojektowanie  miasta średniowiecznego, lokowanego na prawie niemieckim.

Miesiąc uczniowie wcześniej mieli okazję poznać sposoby zdobywania i obrony miast w średniowieczu podczas zwiedzania Barbakanu oraz murów obronnych i Bramy Floriańskiej.

Lidia Salawa


  • -

MIKOŁAJKI

Category : Aktualności

Już 3 grudnia przyjechał do nas Święty Mikołaj , bo byliśmy chyba bardzo grzeczni. Najpierw poszliśmy z nasza panią na spotkanie z czarodziejem ,który pokazywał nam różne sztuczki, czarował, niektórych brał nawet do pomocy . To wszystko było niesamowite ,ale najbardziej nas ucieszyła sztuczka ,w której wszyscy wypowiadaliśmy zaklęcie abra  kadabra i wtedy  pojawił się on, najprawdziwszy Mikołaj z białą, długą brodą. Mikołaj, to dopiero potrafi czarować, zamienił  niektóre dzieci w renifery ,a na czele zaprzęgu stanął renifer czerwononosy. Zaprzęg długo jeździł wokół nas, aż zatrzymał się . Mikołaj zasiadł w fotelu i rozdawał prezenty. Każdy dostał coś wspaniałego . Dziękujemy Mikołaju!!!!!!!!!!!!!!

Wam tez życzymy wspaniałych prezentów

Uczniowie klasy II a i b z wychowawczyniami panią  Martą Biernat i panią Katarzyną Kerep


  • -

BARBÓRKA

Category : Aktualności

4 grudnia byliśmy w Kopalni Soli w Wieliczce. Już wcześniej przygotowaliśmy się do tej wycieczki .Zrobiliśmy czapki ,a mama Filipa i Emilki razem z naszą panią nam w tym pomagały. Potem dowiedzieliśmy się wiele o górnikach, ich ciężkiej pracy, o strojach i o pióropuszach przy czapkach .Wiemy, że czapka górnicza to czako a zdobi ją perlik i żelazko. Tak przygotowani pojechaliśmy do kopalni. Przed wejściem dostaliśmy słuchawki z przekaźnikiem, przez które słyszeliśmy przewodnika nawet, gdy go nie widzieliśmy . Wszystko pod ziemią było niesamowite, wręcz bajkowe. Spotkaliśmy tam również Skarbnika, widzieliśmy także jeziorka słone i rzeźby . Dowiedzieliśmy się na czym polegała praca górników dawniej i dziś. To bardzo, bardzo trudna i niebezpieczna praca. Już teraz wszyscy wiemy , że patronką górników jest św. Barbara, a górników solnych św. Kinga. To było bardzo interesujące przeżycie . Polecamy wszystkim.

Uczniowie klasy II a i II b z panią Kasią i panią Martą.

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW KLASY IIB

mgr Katarzyna Kerep i mgr Marta Biernat


  • -

WARSZTATY: „BYŁA SOBIE SZTUKA”

Category : Aktualności

W dniu 24.11. 2014 roku w Dworze Czeczów uczniowie klas III wzięli udział w Warsztatach z zakresu historii sztuki ,które poprowadziła Arte – pracownia. Pierwsze spotkanie z tego cyklu nosiło tytuł : „Maleńka historyjka o maleńkim krasnoludku i wielkich malarzach , którzy malują jak małe dzieci ”, dotyczyło przede wszystkim malarstwa prymitywistów.Zajęcia były poprzedzone opowieścią o sztuce z przybliżeniem tła historycznego , udoskonalone pokazem slajdów. Dzieci podziwiały dzieła znanych mistrzów i próbowały zrozumieć artystyczne intencje autorów swoich dzieł oraz uczucia, które im towarzyszyły i kanony , których przetrzegali i łamali tworząc tym samym nowe .

 Uczniowie klas III zainspirowani dziełami wielkich mistrzów , odkrywali własne drogi ekspresji , wykonali na zajęciach postać bajkową – małego krasnoludka.

 Instruktorki prowadzący te zajęcia sprawiły ,że dzieci z wielką przyjemnością , jaką jest swobodne tworzenie dla relaksu stworzyły własne dzieło , które wyrażało ich wewnętrzne przeżycia.

Panie prowadzące pokazywały dzieciom , jak dopasować kształty, budować właściwe proporcje , łączyć kolory i dostrzegać różnice w odcieniach i strukturze materii.

Zajęcia bardzo się podobały , a chwile przyjemności obcowania z włóczką, skrawkami filcu, tkaninami, nitką, igłą i guzikami stały się pretekstem do nauki o tym , czym jest sztuka . Dzieci w trakcie zajęć rozmawiały także o roli estetyki w naszym otoczeniu.

Mamy nadzieję , że będziemy uczestniczyć w kolejnych zajęciach z zakresu historii sztuki.

Opracowanie i zdjęcia : Jadwiga Puto ( na podstawie tekstu zawartego na stronie internetowej Dworu Czeczów)

 


  • -

KONKURS PLASTYCZNY: „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI ”

Category : Konkursy

Z okazji 96. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klasy III a SP Nr 124 w Krakowie wzięli udział w konkursie plastycznym : „Drogi do Niepodległości ”, którego organizatorem był Dom Kultury Podgórze – Klub Osiedlowy w Soboniowicach.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się wyróżnione prace uczniów z klasy IIIa :

Marty Surlas

Marty Hreczańskiej

Kacpra Hołdy

Opiekunem artystycznym jest p. Jadwiga Puto.

Wręczenie nagród i dyplomów oraz otwarcie wystawy pokonkursowej miało miejsce 25.listopada 2014roku w Domu Kultury Podgórze.

Autorom wyróżnionych prac gratulujemy.

Zachęcamy do udziału w innych konkursach.

Tekst : Jadwiga Puto ( wych. kl. IIIa )


  • -

ANDRZEJKI

Category : Aktualności

27 listopada odbyła się w Dworze Czeczów  zabawa  andrzejkowa. W pięknej sali balowej, udekorowanej  balonami i girlandami ,zaczęliśmy wróżyć. Każdy wylosował wspaniałe wróżby i chyba to, o czym marzył. Po wróżbie zaczęliśmy tańczyć. W przerwach wychodziliśmy do sali obok na słodki poczęstunek. Cały czas trwał bal, a w przerwach wróżki nam wróżyły. Najbardziej spodobała nam się wróżba lania wosku, czekaliśmy grzecznie w kolejce, aż każdy przez wielki klucz przeleje wosk i odczyta jego cień na ścianie. To była cudowna zabawa.

Dziękujemy mamom wróżkom za zorganizowanie zaczarowanego wieczoru.

Uczniowie klasy II b z wychowawcą panią Kasią.

mgr Katarzyna Kerep


Archiwa