• -

WARSZTATY TEATRALNE KLASY I B

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

TRZECIA EDYCJA FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW

Category : Aktualności

   Dnia 17 listopada 2017 roku trzy uczennice naszej szkoły – Natalia Carowicz z klasy 6c, Natalia Śliwiak oraz Aleksandra Woźniak, obie z klasy 7a, uczestniczyły w trzeciej już edycji Festiwalu Młodych Talentów organizowanego przez Dom Pracy Twórczej „Wielopole, Wielopole” im. Tadeusza Kantora we współpracy z Radą Dzielnicy XII oraz parafią pw. Najświętszej  Rodziny.

   Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w wydarzeniu kulturalnym, które wśród uczniów szkół działających na terenie Dzielnicy XII promuje kulturę kresową, a konkretnie twórczość autorów wywodzących się z Kresów Wschodnich lub powiązanych dziejowo z dawnymi wschodnimi ziemiami Rzeczypospolitej. W tej edycji działania twórcze uczniów koncentrowały się wokół twórczości Leopolda Staffa, Ignacego Krasickiego i Gabrieli Zapolskiej.

   Dziewczyny, przygotowywane przez panią Mariolę Michalską, pięknie zaprezentowały trzy wiesze Leopolda Staffa i otrzymały wyróżnienie za współpracę i zborność występu.
Nagrodą za udział w Festiwalu były dyplomy, zbiory nowel zmarłej i pochowanej we Lwowie Marii Konopnickiej (autorki jednej z naszych pieśni ojczystych – Roty traktowanej jako hymn narodowy), a także piękny album poświęcony Kresom, który dziewczyny postanowiły przekazać naszej bibliotece szkolnej.

Gratulujemy i dziękujemy za piękny gest.

mgr Mariola Michalska


  • -

ŚWIĘTO PATRONKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 124 W KRAKOWIE

Category : Aktualności

Dnia 7 listopada 2017 roku  minęła 150 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej – Curie –  patronki naszej szkoły . Z tej  okazji  Mały Samorząd zorganizował w dniach  20 – 24 listopada obchody Święta Patronki Szkoły .

Przygotowana została   wystawka poświęcona   polskiej uczonej . Na lekcjach muzyki uczniowie  śpiewali hymn naszej szkoły . Słowa  hymnu mówią o tym , aby każdy uczeń pilnie i wytrwale zdobywał wiedzę , którą będzie mógł w przyszłości spożytkować dla innych ludzi , jak to czyniła Maria Skłodowska – Curie. Mali artyści z klasy II a  wykonali portrety patronki , będące dekoracją  korytarza szkolnego . W klasach przygotowane zostały  okolicznościowe gazetki dotyczące noblistki. Na zajęciach dzieci z klas młodszych zdobywały wiedzę o naszej patronce  . Każdy uczeń Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie wie kim była Maria Skłodowska – Curie i czego dokonała dla dobra ludzkości polska uczona .Jesteśmy dumni ,że nasza szkoła nosi imię dwukrotnej noblistki .

                                 Opiekun Małego Samorządu : Jadwiga Puto


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 3B

Category : Aktualności

mgr Jadwiga Puto


  • -

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA W KLASIE 1 A

Category : Aktualności

23 listopada 2017 r. uczniowie klasy 1 a wzięli udział w pogadance na temat zdrowego odżywiania. Poznali produkty, które zawierają naturalne witaminy, rozróżniali owoce i warzywa, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez wychowawcę klasy dotyczącą zdrowego trybu życia i odżywiania. Uczniowie już wiedzą jak ważny jest sen, ćwiczenia fizyczne, że  śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Następnie uczniowie przystąpili do samodzielnego przygotowania II śniadania.Stoły uginały się od pysznych i zdrowych produktów. Oprócz typowych, świeżych kanapek z sałatą, papryką, pomidoerm oraz wędliną, pojawiły się również owocowe sałatki. Prawie jak z kulinarnego programu telewizyjnego! Po prezentacji swoich wspaniałych potraw uczniowie przystąpili do wspólnej degustacji.

Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu pysznych i zdrowych produktów.

Opracowanie artykułu : Barbara Pacura


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „PROJEKT ZNACZKA ODBLASKOWEGO“

Category : Aktualności

W listopadzie ogłoszony został w świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pod nazwą „Projekt znaczka odblaskowego“ w ramach akcji „Jestem bezpieczny na drodze“ . Konkurs poprzedziła prezentacja multimedialna wraz z pogadanką przeprowadzoną z dziećmi przez wych. świetlicy p. Edytę Kamińską. Regulamin zakładał wykonanie pracy płaskiej o wymiarach 10 x 10 cm. Prace wszystkich dzieci zostały docenione i nagrodzone .

Nagrody: Julia Syrek, Karolina Jaskierska, Filip Kowalski.

Wyróżnienia: Paulina Stawarz, Emilia Ochońska, Kamil Pich, Maks Bukowski, Daria Badoń, Zosia Styrna, Dominik Sitek, Filip Sobas, Klaudia Jankowska.

Za udział: klasa 1c, klasa 2a oraz Filip Sitek,  Filip Pociecha, Olek Baran, Karina Zalewska, Wiktoria Trojan-Suruło, Mateusz Marek, Karol Lenda, Anastazja Zagórska, Oliwia Łub, Julia Szumny.

Wychowawcy świetlicy


  • -

PORANEK PATRIOTYCZNY – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Category : Aktualności

10 listopada uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w uroczystym apelu w 99.rocznicę odzyskania Niepodległości. Wspólnie z nauczycielami śpiewali pieśni patriotyczne i legionowe. Obejrzeli okolicznościową prezentację o wydarzeniach sprzed wieku. Była to lekcja historii inna niż wszystkie…

Dziękuję uczestnikom: dyrekcji, nauczycielom, nauczycielowi muzyki pani Monice Tarsie, która przygotowała oprawę muzyczną oraz wszystkim uczniom klas 4-7. Szczególne podziękowania składam – pani Agnieszce Dziadeckiej za pomoc w przygotowaniu prezentacji.

Lidia Salawa


  • -

TWÓRCZE DZIECIAKI W KLASIE I B

Category : Aktualności

W klasie I b zawsze się coś dzieje i to bardzo pozytywnego. Prócz nauki, wspólnych zabaw, wyjść, konkursów proponowanych przez domy kultury w których uczniowie bardzo chętnie biorą udział zdobywając liczne nagrody, dwie dziewczynki Małgosia i Agatka zorganizowały klasowy konkurs pt. Planeta. Dzieci mogły narysować, namalować, wydzierać lub dowolnie stworzyć zgodnie z tematem pracę plastyczną. Inicjatorki pomysłu nie spodziewały się tak dużego zainteresowania ze strony swoich koleżanek i kolegów, a tym bardziej tak pięknych prac. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie. Wykonały ciekawe prace techniką rysunku oraz przestrzenne. Za najładniejsze prace na laureatów czekały słodkie nagrody zakupione przez Rodziców dziewczynek. To oczywiście nie koniec konkursów, bo już słyszę o kolejnym, tym razem tylko dla dziewczyn.

Dziękuję i gratuluję.

                                               Wychowawca klasy Ewa Miłaszewska


  • -

SPEKTAKL KLAS 1 A I „0”

Category : Aktualności

W dniu 15.11.2017 uczniowie klasy 1 „a „oraz dzieci oddziału „0” obejrzały w Kinie Kijów spektakl pt. „Ach ta Pippi!” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

Przedstawienie powstało w oparciu o klasykę serii książek Astrid Lindgren. Główną bohaterką była dziewczynka o imieniu Pippi, która pomimo braku rodziców miała wspaniałych przyjaciół : Tommy’ego i Annikę. Pippi to zabawna i niesforna dziewczynka posiadająca niesamowitą fantazję i wiele pomysłów.

Dzieci mogły się przekonać się, jak ważna jest odwaga, tolerancja i prawdziwa przyjaźń.W spektaklu dominowały roztańczone sceny i sytuacje pełne humoru.

 Wszystkich widzów zachwyciło nowatorskie rozwiązanie przedstawienia, które odbyło się z użyciem projekcji multimedialnej.

Opracowanie artykułu : Barbara Pacura


  • -

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 1 A – PAŹDZIERNIK

Category : Aktualności

mgr Barbara Pacura


  • -

KLASA I B NA WARSZTATACH KULINARNYCH

Category : Aktualności

Klub Kuźnia w Nowej Hucie zaprosił dzieci z klas I-III krakowskich szkół podstawowych na Warsztaty edukacyjne, propagujące zdrowe żywienie w ramach kampanii ZDROWE ŻYWIENIE to MĄDRE MYŚLENIE

pt.: 

MĄDRY CZŁOWIEK, ZDROWO JE.

            Warsztaty organizowane są przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z portalem Ekorodzice.pl dzięki wsparciu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny.

 Uczniowie klasy I b skorzystali z zaproszenia i 14 listopada wzięli udział w ciekawej prelekcji oraz warsztatach w których poznali co to jest jedzenie i czemu ono służy, jaki jest związek między tym, jak się czują, ile mają energii, a tym co jedzą, rozróżniać, które pokarmy są zdrowe, a które nie oraz jak poznać żywność przetworzoną i słodzoną. Tworzyły piramidę zdrowego odżywiania, rozwiązywali zagadki kosztując różnych produktów.  Nauczyły się również wyboru alternatywnych przekąsek oraz tworzyły zdrowe i kolorowe kanapki na których powstały piękne biedronki i pszczółki. Chętnie smakowały własnoręcznie robionych łakoci lub też przywiozły jako poczęstunek dla swoich Rodziców. Ważną maksymą warsztatów było „Jesteś tym, co jesz”, a więc warto sięgać po owoce i warzywa, napić się wody i soku oraz uprawiać sport, by mieć energię na zabawę z przyjaciółmi i na naukę w szkole.

Warsztaty kończą się międzyszkolnym Quizem wiedzy o zdrowym żywieniu 15 grudnia. Trzymamy kciuki za naszych przedstawicieli z klasy.

                                        Ewa Miłaszewska


  • -

UDANE WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE RECYTATORSKIM

Category : Konkursy

9 listopada o godz. 17.30 odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły:

I miejsce zajęła Wiktoria Kołodziejczyk z kl. 1b

I miejsce ex aequo Jagoda Tryba z kl. I b

II miejsce Wiktoria Trojan- Suruło z kl.III a

II miejsce ex aequo Zuzanna Krzyworzeka z kl. III b

W kategorii klas starszych:

I miejsce Jakub Tomera z kl. IV b

II miejsce Joanna Kotarba z kl. VII b

Serdecznie gratulujmy nagrodzonym i dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu oraz wspieranie ich występów.

Obszerna relacja zostanie zamieszczona w gazecie „Płomień”.

Katarzyna Kerep

foto: Marta Biernat


  • -

UDZIAŁ W V MIĘDZYNARODOWYM DNIU FIZYKI MEDYCZNEJ

Category : Aktualności

        Studenci fizyki medycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

zaprosili uczniów i studentów do obchodów V Międzynarodowego Dnia

Fizyki Medycznej. Grupa zainteresowanych siódmoklasistów oraz uczniów

koła chemicznego pod opieką p. Anny Motyki wyruszyła dn. 7 listopada

na AGH.

Po uroczystym otwarciu uczestnicy wysłuchali cyklu wykładów:

  • „Kobieta fizyk medyczny – z perspektywy mężczyzny”
  • „Dawki otrzymywane przez kobiety zatrudniane w narażeniu na promieniowanie jonizujące w Polsce”
  • „Od radu do radioterapii protonowej – rola kobiet w fizyce medycznej oraz aspekty bezpieczeństwa podczas radioterapii”

Uczestnikom zaprezentowano doświadczenia z zakresu promieniotwórczości przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe Fizyków Medycznych KERMA.

Uczniowie zwiedzili laboratoria Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej,  zapoznali się z przeprowadzanymi badaniami oraz poszerzyli swoją wiedzę o zagadnienia związane z ochroną radiologiczną kobiet.

Na zakończenie obchodów zostały ogłoszone wyniki konkursu „Śladami Marii – wielkie następczynie w dziedzinie fizyki jądrowej”.

Anna Motyka – nauczyciel chemii


  • -

II I III MIEJSCE W KONKURSIE „ŚLADAMI MARII – WIELKIE NASTĘPCZYNIE W DZIEDZINIE FIZYKI JĄDROWEJ”

Category : Konkursy

       Uczniowie z klas siódmych brali udział w konkursie na najlepszy komiks

o wielkich następczyniach Marii Skłodowskiej – Curie.

Organizatorem konkursu było Studenckie Koło Naukowe Fizyków Medycznych

KERMA na WFiIS AGH w Krakowie. Wyniki zostały ogłoszone 7 listopada 2017r

podczas obchodów V Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej na WFiIS AGH.

Spośród wielu prac nasi uczniowie zdobyli II i III miejsce.

II miejsce zajęła praca Emmy Meissner i Patrycji Kocaj z klasy 7c

III miejsce zajęła praca Macieja Janusza z klasy 7c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne


  • -

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124 W KRAKOWIE

Category : Aktualności

Program obchodów 11 Listopada Narodowego Święta Niepodległości  dla klas O – III przedstawiał się następująco :

8.11.2017 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Poranku z Pieśnią Patriotyczną , który rozpoczęto od zaśpiewania hymnu narodowego. W pierwszej części spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną , którą przygotowała p. Katarzyna Ptak.  Dzięki prezentacji uczniowie utrwalili swoje wiadomości o symbolach i świętach narodowych . Następnie rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i piosenek o naszej ojczyźnie.  Wśród pieśni nie zabrakło takich utworów , jak :”Pierwsza brygada ”, „Przybyli ułani ”, „Rota ”, „Jestem Polką i Polakiem ”, „Moja Ojczyzna ”. Osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną była p. Barbara Pacura.

W ostatniej części uroczystości szkolnej było rozdanie nagród w szkolnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Mały Samorząd . Zadaniem uczestników  konkursu było wykonanie kotylionu na Narodowe Święto Niepodległości. Wszystkie kotyliony zostały wyeksponowane na wystawie i były piękną dekoracją szkoły. Nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie , którzy własnoręcznie wykonali niepodległościowy kotylion.

Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom Narodowego Święta Niepodległości były :

  • udział uczniów z naszej szkoły w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Historia w kawałku – Józef Piłsudski ”,którego organizatorem była SP Nr 149 w Krakowie ,
  • udział uczniów klas młodszych w konkursie poezji patriotycznej , którego organizatorem był KDK „Eden ”,
  • odwiedzenie miejsca Pamięci Narodowej – pomnik orła w centrum Bieżanowa – oddania hołdu poległym mieszkańcom Bieżanowa w czasie I i II wojny światowej – złożenie kwiatów , zapalenie zniczy .
  • W salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych pojawiły się piękne dekoracje w barwach narodowych. Czuło się atmosferę radosnego Święta Narodowego .

 Takie uroczystości szkolne są okazją do kształtowania wśród najmłodszych uczniów postaw patriotycznych i poczucia dumy z tego , że jesteśmy Polakami i mieszkamy w wolnej Polsce.

              Koordynator obchodów : opiekun Małego Samorządu : Jadwiga Puto


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „KOTYLION NA ŚWIĘTO NARODOWE ”

Category : Konkursy

 Głównymi celami  konkursu było :  zainteresowanie uczniów tematyką Narodowego Święta Niepodległości – barwy i symbole narodowe, kreowanie aktywnych postaw patriotycznych oraz prezentacja twórczości dzieci na forum szkoły.

Organizatorem konkursu był Mały Samorząd działający przy SP Nr 124 w Krakowie.

WYNIKI KONKURSU :

klasa „O” – Filip S.

klasa I a – wszyscy uczniowie ( 24 osoby )

klasa I b – Dawid Z., Dominik S., Filip S., Jakub R., Alan B., Jagoda T., Kacper K., Nikola B., Sarian B., Jowita D.,

klas I c – Zuzanna C., Zuzanna P., Paweł P., Patrycja K., Angelika Ł., Jagoda S., Olga L., Marceli F., Amelia W., Igor P., Aleksandra H., Gabriela Z.,

klasa II a – wszyscy uczniowie ( 24 osoby )

klasa II b – Eryk K.,

klasa III a – Wiktoria T., Kacper B., Piotr P., Julia S., Karol L., Emilia O., Aleksander B., Kamil P., Gabriela K., Karolina K., Łukasz K.,

klasa III b – Zuzanna K., Karolina J., Olga D., Maksymilian B., Kinga G., Adam G., Jakub G., Oliwia Ł., Katarzyna K., Karina Z., Jacek Z.,  Oskar W., Emilia J., Anastazja Z., Jakub T., Rafał.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom , którzy wykonali piękne kotyliony . Nagrody zostały wręczone podczas Poranku z Pieśnią Patriotyczną .

                                                   Organizator konkursu : Opiekun Małego Samorządu Jadwiga Puto


  • -

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OCZACH DZIECI Z KLAS MŁODSZYCH

Category : Aktualności

Zdjęcia: Renata Tylek-Bebej


  • -

DZIEŃ JEŻA W KLASIE 3A

Category : Aktualności

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Uczniowie klasy 3 „a” zgromadzili informacje o tym sympatycznym zwierzątku.  Dowiedzieli się, że największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, że jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą., że trzeba poznać zwyczaje i potrzeby jeży aby łatwiej było je chronić.

W połączeniu z Europejskim Dniem Zdrowego Żywienia (8 listopada) dzieci wykonały z owoców zdrowe, smaczne jeże.

Na zdjęciach widać wytwory i pomysłowość dzieci.

Opracowanie artykułu i zdjęcia Renata Tylek- Bebej


  • -

LAUREACI KONKURSU

Category : Konkursy

„Historia w kawałku- Józef Piłsudski”

Uczniowie klas trzecich i klasy 2 „a” wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Historia w kawałku- Józef Piłsudski” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 149 w Krakowie.

Wśród licznie nadesłanych prac wyłoniono laureatów, w tym także dwie prace uczniów z klasy 3 „a”.

II miejsce otrzymała praca Emilii Ochońskiej, a wyróżnienie praca Wiktorii Trojan- Suruło.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 10 listopada.

Wszystkim uczniom dziękujemy za wykonanie pięknych portretów Marszałka Józefa Piłsudskiego trudną techniką mozaikową oraz wychowawcom.

Wychowawca klasy 3 „a” – Renata Tylek- Bebej


  • -

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Category : Aktualności

W związku ze Świętem Niepodległości uczniowie klas młodszych wybrali się z wychowawcami pod pomnik „Pod Orłem”. Złożyli hołd poległym żołnierzom, mieszkańcom Bieżanowa w obronie Ojczyzny. Dzieci zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły pamięć tych, którzy przez 123 lata walczyli i oddawali życie w imię wolności i suwerenności Polski. Taka lekcja historii uczy dzieci patriotyzmu.

Fotorelacja z wyjścia pod pomnik klasy 3a w dniu 10 listopada

Opracowanie artykułu i zdjęcia Renata Tylek- Bebej


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE INSPIRACJE”

Category : Konkursy

Jesień to czas, gdy otaczająca nas przyroda przygotowuje się do snu. Zanim jednak zaśnie, cieszy nasze oczy bogactwem kolorów – żółcią, czerwienią, pomarańczem, rudością i brązem. Powyższe kolory mieszają się w pejzażu i zachwycają barwami. Złota polska jesień to czas spacerów, tworzenia kompozycji z uzbieranych darów jesiennych (kasztanów, żołędzi, jarzębiny) i dlatego ta pora roku chętnie jest wybierana przez artystów jako temat ich prac.

Nie inaczej było z młodymi plastykami z klas 0-III, którzy podjęli się takiego zadania i stworzyli jesienne dzieła sztuki, które później ich wychowawcy zgłosili do konkursu „Jesienne inspiracje” zorganizowanego przez Dwór Czeczów filię Centrum Kultury Podgórza. Dodatkowo uczniowie klasy 0 raz II a i II b wzięli udział w plenerze malarskim, który poprowadziła plastyczka pani Łucja Korzec.

Celem konkursu plastycznego było:

  • rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości dzieci
  • uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody jesienią
  • promowanie plastycznych osiągnięć uczniów
  • wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie naszej szkoły:

z klasy 0 : Szymon Nowak, Emilia Zawiślan, Wojtek Wawro, Mark Kovban, Filip Sobas, Klaudia Jankowska, Lena Bajor, Aleksander Woźniak, Amelia Warzecha, Szymon Wojciech Nowak

z klasy I b : Dominik Sitek, Kuba Rybka, Dawid Zagorski, Filip Sitek, Kamil Krzeczański, Jagoda Tryba i Agata Gerczak

z klasy II a : Daria Badoń, Norbert Gawor, Jaś Kątniak, Karolina Litwin, Emilka Nowak, Alek Nicoli, Sebastian Włodarczyk, Zosia Styrna

z klasy II b : Filip Cichoń, Maja Michałek, Mikołaj Krzeczkowski

z klasy III a : Karol Lenda, Wiktoria Trojan-Suruło, Emila Ochońska, Kamil Pich, Julia Szumny, Gabriela Król, Piotr Pater, Paulina Stawarz, Julia Syrek, Nicola Szul, Karolina Janaszak, Aleksander Baran, Gabriela Hreczańska, Karolina Kuczmaszewska

z klasy III b : Olga Dąbrowska, Ewelina Stryszewska.

Finał konkursu czyli wernisaż, rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów miał miejsce w siedzibie organizatora w dniu 3 listopada 2017 roku , wcześniej laureaci wraz z rodzicami obejrzeli  spektakl muzyczno teatralny.

Nagrodzonym gratulujemy!!!

Tekst: Marta Biernat

Zdjęcia: Marta Biernat, Renata Tylek


  • -

GRA MIEJSKA – WOLNOŚĆ PRZYSZŁA Z PODGÓRZA

Category : Aktualności

Uczniowie klas: 5a oraz 6a na zaproszenie Rady Dzielnicy XIII i Fundacji Anma  wzięli udział w lekcji historii w terenie, która odbyła się 27 października 2017r. w 99 rocznicę odzyskania Niepodległości. Lekcja miała charakter gry miejskiej- Wolność przyszła z Podgórza. Trasa  prowadziła poprzez historyczne miejsca w sercu starego Podgórza. Każdy z punktów był odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki.

W rywalizacji  uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce.

 Niemal wszyscy z nas kojarzą datę 11 listopada 1918 roku. Tymczasem mało kto wie, że  rzecz zaczęła się znacząco wcześniej i to w Podgórzu. Tak naprawdę zaczęło się w Płaszowie. Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które prowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji narodzin niepodległości Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy wczesnym rankiem 31 października opanowali płaszowski dworzec kolejowy . Pokrótce tak wygląda ta historia. Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału

. 2 3 4

Lidia Salawa


  • -

LAUREACI KONKURSU „WIEDŹMY I WIEDŹMINKI”

Category : Aktualności

Jak co roku uczniowie z naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej w Krakowie. Była to już kolejna edycja pod nazwą „Wiedźmy i wiedźminki”. Większość prac konkursowych wykonali uczniowie z klasy 3a. Była też praca ucznia klasy 2a.

We wtorek 7 listopada odbyło się spotkanie laureatów konkursu kukiełek, pacynek, lalek „Wiedźmy i wiedźminki”. W tegorocznej edycji konkursu napłynęło około 100 prac, z czego 19 nagrodzono, a kolejne 18 wyróżniono. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty podczas których uczestnicy wykonywali postać Pani Jesieni.

Nagrodę otrzymała Nikola Szul z klasy 3a. Wyróżnienia otrzymali również uczniowie klasy 3a: Jan Cieślik, Piotr Pater, Klaudiusz i Patrycja Wilkosz.

Ich prace możemy zobaczyć w naszej szkole jak również na zdjęciach, które wykonali Rodzice Piotrusia i Nikolki oraz na stronie internetowej

http://www.mdkgal.edu.pl/wiedzmy-wiedzminki-2017-spotkanie-laureatow/#more-28790

                      Laureatom serdecznie gratulujemy!

                                                 Opracowanie artykułu Renata Tylek-Bebej


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „BARWY JESIENI”

Category : Konkursy

Klub Soboniowice filia Centrum Kultury Podgórza zorganizował konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim była jesień. Uczestnicy przedstawili swoją wizję jesiennych barwach i stworzyli piękne jesienne dzieła.

Na konkurs napłynęło 280 prac z 22 szkół i ośrodków kultury. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-II wyróżnienie otrzymała Blanka Masier z klasy II a.

Uroczyste otwarcie wystawy, krótki program artystyczny oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 27 października 2017 roku w siedzibie organizatora.

Wyróżnionej uczennicy gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć!

Marta Biernat

wychowawca klasy II a 

Zdjęcia p. Marzena Masier


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH – KLASA 2A, PAŹDZIERNIK

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

WYMIANA POLSKO-UKRAIŃSKA

Category : Aktualności

Uczniowie klasy 5a oraz klasy 6a naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowym projekcie Bieżanowsko-grodzieński pamiętnik, którego pomysłodawcą, organizatorem i realizatorem był CKP Dwór Czeczów pod kierownictwem  p. Magdaleny Piędel.

W dniach od 26 września do 7 października 2017 r. gościliśmy  młodzież z Gródka w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Przyjechała do nas grupa 20 dzieci z trojgiem opiekunów.

            Przez 10 dni nasi uczniowie wspólnie z gośćmi z Ukrainy realizowali różne zadania o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych: plastycznych, tanecznych, wokalnych, muzycznych, językowych, teatralnych. Przedstawiali historię, tradycje i zwyczaje swoich Małych Ojczyzn: Gródka, Bieżanowa-Krakowa oraz swoich krajów: Ukrainy i Polski.

Goście z Ukrainy podziwiali piękno naszego miasta w czasie wspólnych wycieczek. Zwiedzili Wzgórze Wawelskie, Krakowski Rynek, Magistrat. Spacerowali Traktem Królewskim. Odwiedzili krakowskie muzea: Etnograficzne, Sukiennice, Podziemia Rynku. Kupowali pamiątki i smaczne obwarzanki. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Wiśle i przejazd ulicami miasta odkrytym busem wycieczkowym oraz spotkanie z krakowskimi hafciarkami, nauka krakowskich piosenek i tańca czy prezentacja tradycyjnego stroju krakowskiego.

Wspólna biesiada, grillowanie, karaoke i dyskoteka sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni. Efektem wspólnej pracy było widowisko teatralno-wokalno-taneczne Czar Krakowa, które uczestnicy projektu przygotowali na zakończenie.

            Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez zaangażowania Rodziców, którzy ze staropolską gościnnością przyjęli w swoich domach naszych ukraińskich gości. Dziękuję Wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego projektu: nauczycielom naszej szkoły, pracownikom Dworu Czeczów, rodzicom, a szczególne podziękowania składam pani kierownik CKP Dwór Czeczów Magdalenie Piędel, pomysłodawczyni i super organizatorce tego wielkiego wydarzenia.

mgr Lidia Salawa


  • -

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KL. 3a

Category : Aktualności

Zdjęcia Renata Tylek- Bebej


  • -

UDZIAŁ KLAS TRZECICH W KONCERCIE PT. „JESIENNE OPOWIEŚCI” W MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE

Category : Aktualności

W pierwszym semestrze uczniowie klas trzecich uczestniczą w cyklu koncertów muzycznych organizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich we współpracy z Filharmonią Krakowską. Dzieci mają możliwość wysłuchać muzyki znanych kompozytorów na instrumentach muzycznych w pięknych wnętrzach, poznać instrumenty muzyczne i muzyczne formy. Dzięki takim zajęciom edukacyjnym mogą rozwijać zainteresowania, wzbogacać wyobraźnię i wiedzę muzyczną oraz wspólnie uczyć się odbioru muzyki klasycznej.

Bardzo dziękujemy pani Iwonie Pich, która zaproponowała nam udział w tym przedsięwzięciu muzycznym i pomogła w organizacji.

Uczniowie klasy 3a opisali swoje wrażenia po koncercie.  Dzieci zapamiętały mnóstwo cennych informacji. Wszystkim koncert bardzo się podobał.

Oto kilka z nich:

Koncert dotyczył muzyki jesiennej. Poznaliśmy instrumenty muzyczne: obój, fagot i fortepian. Obój jest duży i ciężki. Pan grał na nim „Lot trzmiela”. Dowiedzieliśmy się, że trzech wykonawców to trio, dwóch- duet, a jeden-solo. Pani czytała wiersz o jesieni i opowiadała o kompozytorach. Najbardziej podobał mi się „Deszcz w ogródku” zagrany na fortepianie.

                                                                                                                             Kamil

W poniedziałek ja i moja klasa byliśmy na koncercie w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzycy grali solo, w duecie i trio na fagocie, oboju i fortepianie. Tematem koncertu były  „Jesienne opowieści”. Usłyszeliśmy utwory takie jak: „Lot trzmiela”, „Taniec wesołych koni”. Była to muzyka klasyczna. Pani powiedziała, żeby zamknąć oczy bo wtedy będziemy mogli wyobrazić sobie jak spadają krople deszczu. To była bardzo fajna lekcja muzyki. Na pewno jeszcze kiedyś pójdę na podobny koncert.

 Kacper

Wczoraj 23 października byliśmy na koncercie w Muzeum Żup Krakowskich. Był to koncert instrumentalny w wykonaniu profesjonalnych muzyków. Występował zespół muzyczny składający się z trzech muzyków, tak zwane trio. Pani grała na fortepianie, a dwaj pozostali panowie na oboju i fagocie. Mieliśmy okazję wysłuchać różne miniatury muzyczne czyli skrócone formy większego dzieła. Jedną z takich miniatur była polka „Tańczące koniki” z repertuaru Lucjana Jedlicza. Usłyszeliśmy również słynny „Lot trzmiela” rosyjskiego kompozytora Nikołaja Rimskiego- Korsakowa. Na koncercie w muzeum pojawił się też wiersz „Dzień w kolorze śliwkowym” polskiego poety, kompozytora, pianisty i artysty Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza. Cały koncert był bardzo interesujący. Chętnie pojadę na kolejny.                                                           

Wiktoria

 W poniedziałek byliśmy na koncercie. Koncert odbył się w Wieliczce w Zamku Żupnym. Zajęcia muzyczne były prowadzone przez artystów z Filharmonii Krakowskiej. Tematem koncertu były  „Jesienne opowieści”. Muzyka opowiadała o zwierzętach, owadach i pogodzie. W koncercie brało udział trzech muzyków i pani prowadząca. Grali oni takich instrumentach jak: fortepian, obój, fagot. Był to bardzo ciekawy edukacyjny koncert. Bardzo mi się podobało! Na pewno tam wrócę!

 Piotr

 23 października odbył się koncert „Jesienne opowieści” w Muzeum Żup Krakowskich” w Wieliczce. Był to koncert edukacyjny dla dzieci. Muzyka opowiadała o zwierzętach, owadach i pogodzie. Muzycy grali na fagocie, oboju i fortepianie. Pokazywali budowę instrumentów. Pani czytała wiersz. Bardzo lubię muzykę. Sama gram na pianinie, dlatego koncert podobał mi się.

Emilka

                                                               Opracowanie artykułu Renata Tylek- Bebej


  • -

NA ŁYŻWACH PRZEZ CAŁY ROK SZKOLNY 2017/2018

Category : Aktualności

Uczniowie klas: I ,,a” , I ,,b” , I ,,c” i II ,,b” zajęcia z wychowania fizycznego częściowo realizują poprzez udział w co piątkowej lekcji nauki jazdy na łyżwach na sztucznym lodowisku „Cracovii” położonym przy ul.Siedleckiego 7 w Krakowie.

       Zajęcia dofinansowuje Gmina Kraków, a organizuje Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków – Zachód.

Są one przewidziane dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej oraz grup przedszkolnych.

       Uczniowie podczas zajęć uczą się jazdy na łyżwach i doskonalą ją. Dzieci wszystkich wymienionych klas odbywają szkolenie jednocześnie będąc podzielone na 3 grupy.

Tematyka zajęć przewiduje kolejno :

  • naukę prawidłowej postawy łyżwiarskiej, chodzenia, upadania i podnoszenia się z lodu,
  • naukę jazdy przodem bez odrywania łyżew od lodu,
  • naukę jazdy przodem z naprzemienną pracą NN,
  • doskonalenie jazdy przodem,
  • naukę zakręcania na dwóch łyżwach,
  • naukę jazdy tyłem – chodzenia, naukę jazdy tyłem półłukami,
  • doskonalenie nauki jazdy tyłem,
  • naukę zatrzymywania się ,,tylną częścią łyżwy”,
  • naukę zatrzymywania się ,,półpługiem” przy jeździe przodem i tyłem,
  • naukę zatrzymywania się ,,pługiem”: przy jeździe przodem i tyłem,
  • naukę zakręcania na wewnętrznych krawędziach łyżew,
  • naukę zakręcania na zewnętrznych krawędziach łyżew,
  • doskonalenie poznanych elementów łyżwiarskich,
  • zaliczenie na ocenę I okresu,
  • naukę zatrzymywania się ,,T”,
  • naukę zatrzymywania się ,,T – odwrócone”,
  • naukę zatrzymywania się ,,hokejowo”,
  • naukę zmiany kierunku jazdy ( przód – tył),
  • naukę zmiany kierunku jazdy (tył – przód),
  • naukę jazdy przekładanką do przodu,
  • doskonalenie jazdy przekładanką do przodu,
  • naukę jazdy przekładanką do tyłu,
  • doskonalenie poznanych elementów łyżwiarskich,
  • gry i zabawy na lodzie,
  • przygotowanie do zawodów łyżwiarskich,
  • zaliczenie na ocenę II okresu.

Szkolenie dla uczniów odbywa się od września 2017r.  i potrwa do maja 2018r.

Dzieci z wielką chęcią uczęszczają na zajęcia nauki jazdy na łyżwach i robią duże postępy z zajeć na zajęcia. Pomimo ogromnego wyzwania jakim dla wychowawców klas i rodziców towarzyszących są te wyjazdy w kwestii zakładania dzieciom łyżew, kasków, wypożyczania łyżew

 i kasków dla tych dzieci, które nie posiadają własnych, pomocy w przebieraniu się dzieci po zajęciach, noszeniu toreb z całym wyposażeniem łyżwiarskim itp. – wszyscy po powrocie z takiej wyprawy do szkoły są szczęśliwi i zadowoleni i najczęściej z utęsknieniem wyglądają już kolejnego wyjazdu… 🙂

       FOTORELACJA WSZYSTKICH BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZAJĘCIACH KLAS :

(Zdjęcia wykonały : p. mgr Barbara Pacura ( kl.I ,,a”), p.mgr Ewa Miłaszewska (kl. I,,b”), mgr Katarzyna Ptak (kl. I ,,c”), p.mgr Katarzyna Kerep (kl. II ,,b”))

mgr Katarzyna Ptak


  • -

KLASA I,,c” NA WARSZTATACH TEATRALNYCH 30 PAŹDZIERNIKA 2017 R.

Category : Aktualności

Podczas drugich z kolei warsztatów teatralnych w roku szkolnym 2017/2018 – uczniowie pracowali tak jak i na pierwszych zajęciach – z maskami. Tym razem ,,zostali przeniesieni” przez prowadzącą zajęcia – do ,,Krainy Lisów”.

Zanim wcielili się w swoje postacie – mogli porozmawiać o ,,zazdrości” – czym jest, na czym polega i czy należy wstydzić się tego uczucia. Większość dzieci przyznało się do tego, że chociaż raz w życiu były zazdrosne.

Instruktorka zajęć omówiła z uczniami sytuacje w których może się pojawić ,,zazdrość”. Następnie niektórzy z nich mogli ,,doświadczyć” zazdrości – wyrażając ją na scenie poprzez kreacje aktorskie.

Podczas październikowych zajęć uczniowie po raz pierwszy posługiwali się rekwizytami. Dzieci ćwiczyły ruch sceniczny przy muzyce oraz interakcje w odgrywanych scenkach.

Fotorelacja :

                                                        mgr Katarzyna Ptak


Archiwa