• -

FOTOREPORTAŻ Z MAJOWYCH WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 2B

Category : Aktualności

mgr Katarzyna Kerep


  • -

WARSZTATY TEATRALNE 1B

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

WARSZTATY CERAMICZNE KLASY 1B W NAGRODĘ ZA ZBIOROWE PRACE W KONKURSACH PLASTYCZNYCH

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

UCZNIOWIE KLASY I,,b” i KLASY I,,c” LAUREATAMI KONKURSU WIEDZY „Jan Paweł II – Nasz Papież”

Category : Konkursy

XIII edycja konkursu wiedzy „Jan Paweł II – Nasz Papież”, którego organizatorem jest Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków) – odbyła się w dniach 7-24 maja 2018 r.

Konkurs o którym mowa skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Zakres tematyczny konkursu obejmuje ,, ogólną wiedzę na temat faktów z życia Karola Wojtyły, przebiegu pontyfikatu papieża Polaka oraz Jego twórczości”(źródło : http://www.ckpodgorza.pl/xiii-edycja-konkursu-wiedzy-jan-pawel-ii-nasz-papiez.html.)

Uczniowie z klas pierwszych ,,naszej szkoły” – klasy I,,b” i klasy I,,c” przystąpili do konkursu we wtorek – 15 maja 2018r.

 

Test przygotowany dla pierwszaków składał się z 20 pytań, które były wzbogacone przez zdjęcia i w większości zawierały tylko jedną prawidłową odpowiedź.

Uczniowie klasy I,,c” przygotowywali się do niego przez kilka spotkań na zajęciach dodatkowych ,,Przygotowywanie uczniów do konkursów wiedzy”, które odbywają się 1 raz w tygodniu i są prowadzone przez wychowawcę tego oddziału.

Pierwszoklasiści z klas I,,b” i kl. I,,c” kolejny raz w tym roku szkolnym wykazali się na tyle wysokim poziomem wiedzy, że zostali laureatami tego trudnego dla dzieci w tym wieku konkursu.

 

Trudność konkursu polegała na tym, że uczniowie przygotowując się do niego musieli przyswoić sobie wiedzę historyczną – daty, imiona i nazwiska różnych osób, wiedzę dotyczącą hierarchii w kościele, kolejnych szczebli edukacji Karola Wojtyły, pojęć takich jak ,,filologia polska”, ,,filozofia” itd., jak również z geografii – nazwy państw do których pielgrzymował Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu itd.

Niewątpliwie ,,Test wiedzy” wymagał wiedzy ogólnej o świecie.

Na pewno ,,łatwiej” miały dzieci, które interesują się tym, co wokół się dzieje, uczestniczą z Rodzicami w uroczystościach rocznicowych związanych z Janem Pawłem Wielkim, jak również rozmawiają na tematy aktualne w gronie rodzinnym i wspólnie oglądają transmisje telewizyjne oraz filmy, programy archiwalne o Papieżu Polaku, których pojawia się bardzo dużo w mediach i w otoczeniu.

Sukcesy uczniów podniosą zapewne ich ,,morale” i wpłyną motywacyjnie pod kątem chęci przygotowywania się i ,,próbowania swych sił” w kolejnych konkursach w przyszłości.

Laureatami XIII edycji konkursu wiedzy „Jan Paweł II – Nasz Papież”

z klas : I,,b” i klasy I,,c” zostali następujący uczniowie:

II miejsce :

1.Zuzanna Czerkies – kl.I,,c” (wych.Katarzyna Ptak);

2.Agata Gerczak – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

3.Zuzanna Polek – kl.I,,c” (wych.Katarzyna Ptak);

4.Mikołaj Sikora – kl.I,,c” (wych.Katarzyna Ptak);

III miejsce :

1.Małgorzata Madej – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

2.Filip Pazdor – kl.I,,c”(wych.Katarzyna Ptak);

3.Filip Sitek – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

4.Dawid Zagórski – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

Wyróżnienia :

1.Karolina Pawłowska – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

2.Dominik Sitek – kl.I,,b”(wych.Ewa Miłaszewska);

Gratulujemy im serdecznie i zapewniamy, że ,,jesteśmy z nich dumni” 😉

 

mgr Katarzyna Ptak


  • -

ORSZAK LAJKONIKA W KLASIE I,,C”

Category : Aktualności

25 maja 2018r. – w przeddzień tak ważnego święta dla wszystkich dzieci, jakim jest ,,Dzień Mamy” – do naszej klasy już w godzinach porannych zawitał orszak Lajkonika składający się oprócz Lajkonika, który był dla wszystkich niewątpliwie najbarwniejszą postacią – przedstawicielki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – p.Krystyny Chronowskiej pracującej na co dzień w Dziale Folkloru i Tradycji Krakowa , jak też z 6 wspaniałych dostojnych i panów w strojach z Pochodu Lajkonika.

Skąd tak nagłe pojawienie się tego oryginalnego pochodu w naszej klasie? Otóż nasi nietuzinkowi goście przybyli na nasze zaproszenie, które z kolei było odpowiedzią na ich zaproszenie skierowane do nas.

Zaproszono nas mianowicie do udziału w tegorocznym Święcie Lajkonika, które odbędzie się w oktawę Bożego Ciała – 7 czerwca 2018r.

Jednocześnie poinformowano też, że muzeum przygotowuje dzieci do tych uroczystości – organizując dla nich bezpłatne warsztaty na terenie szkoły.

Składają się one z części edukacyjnej oraz z części plastycznej podczas której uczniowie wykonują dla siebie czapki tatarskie.

Całość warsztatów trwa około 1,5 godziny. Dzieci, które ozdobiły swoje czapki tatarskie zaproszone zostają do udziału w Pochodzie Lajkonika podczas którego jest przyznawana nagroda za najładniej ubraną grupę.

Z wielką przyjemnością odpowiedzieliśmy więc na tak atrakcyjne zaproszenie i 25 maja 2018r. mogliśmy już powitać wspomnianą grupę w progach naszej sali lekcyjnej.

Tak jak zapowiedziano w zaproszeniu – pani prowadząca – Krystyna Chronowska w pierwszej części spotkania wprowadziła teoretycznie uczniów w zagadnienia związane z odwiedzaniem muzeów przez dzieci, zachęciła je do odwiedzania tych obiektów kulturalnych, wymieniła nazwy różnych muzeów istniejących w Krakowie, a następnie zapytała dzieci, czy wiedzą, jaka jest różnica między baśnią, a legendą.

 Zapoznała też uczniów z wersją legendy o Lajkoniku – przyjętą przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Inne zagadnienia części edukacyjnej były związane z opisem stroju Lajkonika oraz Pochodu Lajkonika.

Po krótkiej przerwie odbyła się część plastyczna warsztatów podczas której uczniowie projektowali, a następnie ozdabiali czapki tatarskie według instrukcji podanej przez prowadzącą.

Szablon czapki otrzymaliśmy od organizatorów warsztatów.

Dzieci z wielką przyjemnością ozdabiały swoje czapki, zwłaszcza, że Rodzice bardzo ,,bogato” wyposażyli swoje pociechy w błyszczące, różnokolorowe cekiny, koraliki, tasiemki, wstążeczki itd.

Działania uczniów cały czas wspierane były przez prowadzącą Krystynę Chronowską.

Niestety, ,,wszystko, co dobre, szybko się kończy”, więc warsztaty też musiały zostać zakończone, zwłaszcza, że już następna grupa z sąsiedniej sali ,,wyglądała” gości.

Dzieci ,,zapaliły się” do uczestnictwa w Święcie Lajkonika, gdyż czeka tam na nie mnóstwo atrakcji, a paradowanie w pięknej czapce jest też bardzo przyjemne i tylko teraz od Rodziców zależy, czy rzeczywiście uczniowie naszej klasy dołączą do Pochodu Lajkonika w tym roku… 😉

Dziękujemy naszym miłym gościom za tak wyjątkowa i okazałą oprawę warsztatów w których wzięliśmy udział.

Więcej informacji o Pochodzie Lajkonika można znaleźć pod adresem:

 http://www.mhk.pl/aktualnosci/pochod-lajkonika-2018

                                                 mgr Katarzyna Ptak


  • -

WARSZTATY CERAMICZNE KLASY I ,,c” 11 MAJA 2018r. ORAZ 18 MAJA 2018r.

Category : Aktualności

Uczniowie klasy I,,c” przez dwa kolejne piątki : 11 maja 2018r. oraz 18 maja 2018r. gościli u zaprzyjaźnionej z nami  p.Lucji Korzec – na warsztatach ceramicznych w pracowni plastycznej Dworu Czeczów.

Udział dzieci w warsztatach był nagrodą dla ,,całej klasy” – oprócz wcześniej już otrzymanych dyplomów, a nawet nagród książkowych – za udział w dwóch spośród kilku konkursów plastycznych, które organizowało Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów w roku szkolnym 2017/2018.

My wzięliśmy udział w konkursie : ,,Nasza choinka” oraz ,,Wielkanoc”.

Tematem pierwszego z nich było wykonanie ozdoby choinkowej, która później zawisła na choince lub inaczej została wyeksponowana w pięknej aranżacji przygotowanej przez panią Lucję.

Drugi konkurs ,,dawał ogromne pole do popisu” potencjalnym twórcom, gdyż jego tematyka była bardzo szeroka, przez co różnorodność prac mogła być ogromna. Poza tym prace mogły być płaskie, jak i przestrzenne.

Nagroda w formie warsztatów bardzo nam odpowiadała, zwłaszcza, że rzadko które spośród dzieci miało do tej pory styczność z gliną jako materiałem rzeźbiarskim.

Uczniowie wykonali podczas tych dwóch kolejnych zajęć prace pt.,,Kotek” oraz ,,Ptaszek”.

Na początku warsztatów p.Lucja podała dzieciom w formie pokazu i omówienia kolejnych czynności – dokładną instrukcję wykonania zwierzątka.

W przypadku ,,Kotka” uczniowie mieli nawet do wyboru 2 wersje sposobu wykonania tej rzeźby.

Modelowanie w glinie wymaga ,,doświadczenia w pracy z tym materiałem” – poznania jego właściwości i jak mówiła prowadząca – jest zupełnie czymś innym, niż ,,lepienie z plasteliny”.

Najtrudniejszy aspekt tego rzeźbienia polegał na tym, by rzeźba była jednolitą bryłą, by nie ,,doklejać” do niej zbyt dużo elementów, bo podczas wypalania w gorącym piecu – takie ,,drobiazgi” – odpadają.

Coś takiego właśnie spotkało większość dzieci naszej klasy – ,,Kotkom” podczas wypalania – odpadły ogonki, które p.Lucja dzielnie starała się ,,podoklejać”.

Nic nie szkodzi – przy ,,Ptaszkach” poszło nam już znacznie lepiej, bo dzieci były uważniejsze i zamiast doklejać drobne elementy – starały się ,,wyrzeźbić” je z głównego korpusu zwierzątka, co odniosło pozytywny efekt przy wypalaniu.

Kolejnym etapem pracy z wypalonymi już rzeźbami – było pomalowanie ich farbami plakatowymi.

Okazało się, że to też ,,nie taka łatwa sztuka”, więc niektórzy np.czynność malowania pyszczka ,,Kotka” musieli powtarzać dwukrotnie.

Wszystko przez to, że ,,nieposłuszne farby” nie chciały nadać odpowiedniego kształtu noskowi, oczkom i wąsikom zwierzaczka.

Pracownia plastyczna p.Lucji jest ,,magicznym” miejscem, które skrywa wiele tajemnic 😉 Aż dziw, że w tych wnętrzach ,,pełnych twórczych rozwiązań” – daje się utrzymać taki porządek, jaki zaobserwowaliśmy 😉

Jedną z tajemnic, jakie p.Lucja ,,odkryła” przed nami – były ciekawe prace plastyczne wykonane z wykorzystaniem gliny.

Zaskoczyło nas, że glinę można wykorzystać do stworzenia obrazu, który da się zawiesić na ścianie 😀

Ostatnim etapem wieńczącym nasze małe dziełka z gliny, będzie – oszlifowanie ich przez p.Lucję.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Pani Lucji za moźliwość wzięcia udziału w tych rozwijających, ale też i ,,odprężających”, ,,relaksujących” zajęciach 🙂

                                          mgr Katarzyna Ptak


  • -

WIOSKI ŚWIATA

Category : Aktualności

14 maja, w piękny, słoneczny dzień wybraliśmy się na wycieczkę do Wiosek Świata.

Na ulicę Tyniecką zajechaliśmy autokarem, bo to dość daleko. Na miejscu okazało się, że na rozległym, olbrzymim obszarze stoją chaty z różnych stron świata. W środku były wyposażone nie tylko w sprzęty codziennego użytku, ale też służące do polowań i instrumenty muzyczne. W każdej chacie było kolorowo i przytulnie. Czuć tam też było różne zapachy.

Zobaczyliśmy jak żyją, uczą się i bawią nasi rówieśnicy w różnych częściach globu. W  górach, w dżungli, na pustyni oraz w mroźnych krainach. Po chatach oprowadzali nas Misjonarze, którzy dobrze znali wszystkie egzotyczne miejsca. Najbardziej zainteresowały nas zabawy dzieci w naszym wieku, czego się uczą, jak się ubierają, mieszkają , jak wyglądają ich zabawki.

Duże wrażenie zrobiły na nas też modele zwierząt, których na co dzień nie spotykamy.

Czas na wycieczce minął bardzo szybko. Dobrze , że panie robiły nam zdjęcia, bo utrwaliły nasze uśmiechnięte,zadowolone miny. Polecamy wszystkim zwiedzanie Wiosek Świata.

Uczniowie klasy II a i II b z p. Kasią i p. Martą

opracowała: K.Kerep


  • -

PIERWSZAKI LAUREATAMI KONKURSU „ZUCH 2018 ” – edycja semestralna

Category : Konkursy

Po raz kolejny uczniowie klas młodszych wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „ Zuch ” – teście zintegrowanym i konkursie  „Zuch ” z języka angielskiego.  W tegorocznej edycji uczestniczyło 38 uczniów rozwiązując test zintegrowany , który sprawdzał wiedzę i umiejętności uczniów z edukacji polonistycznej , matematycznej i społeczno – przyrodniczej  na poziomie klas .

W konkursie „Zuch ”z języka angielskiego wzięło udział 8 uczniów , a treść testu sprawdzała znajomość słownictwa i podstawowe zwroty .

Najlepiej poradzili sobie w tej edycji uczniowie klas pierwszych , którym serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy wiele satysfakcji z rozwiązywania zadań  proponowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie oraz zdobywania nagród i dyplomów.

Wyniki – Ranking są następujące :

DYPLOM LAUREATA , NAGRODA KSIĄŻKOWA – Amelia Wawro , uczennica kl. I c ( wych. p. K. Ptak )- zdobyła 206 punktów – 3 miejsce ,

DYPLOM LAUREATA – Filip Sitek , uczeń kl. I b ( wych. p. E. Miłaszewska )- 196 punktów – 7 miejsce,

DYPLOM LAUREATA – Dominik Sitek , uczeń kl. I b ( wych. p. E. Miłaszewska ) -196 pkt – 8 miejsce,

DYPLOM LAUREATA – Patrycja Klejdysz , uczennica kl. I c ( wych. p. K. Ptak ) – 191 pkt , 10 miejsce,

DYPLOM LAUREATA – Sarian Bętkowski , uczeń kl. I b ( wych. p. E. Miłaszewska) – 187 pkt – 12 miejsce,

DYPLOM LAUREATA – Aleksandra Hołda , uczennica kl. I c ( wych. p. K. Ptak ) -187 pkt- 12 miejsce,

DYPLOM LAUREATA – Zuzanna Czerkies , uczennica kl. I c ( wych. p. K. Ptak ) – 186 pkt – 13 miejsce.

Nauczycielom i Rodzicom należą się słowa podziękowania za włożony trud w przygotowanie dzieci do udziału w konkursie.

Pozostali uczestnicy otrzymają  dyplomy uznania .

Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się na apelu wychowawczym podsumowującym pracę w II okresie , który odbędzie  się w ostatnim tygodniu roku szkolnego.

                                                        Szkolny koordynator konkursu : Jadwiga Puto


  • -

„ZIELONA SZKOŁA” KLASY 4A I 4C

Category : Aktualności

Klasa 4a i 4c spędziły bardzo aktywnie Zieloną szkołę w maju.

W programie oprócz edukacyjnych opowieści przewodnika, przyrodniczych i architektonicznych odkryć z Panią od Przyrody i Plastyki dzieci zwiedziły i zobaczyły:

  • Stary Kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku.
  • Gubałówkę.
  • Muzeum Tatrzańskie.
  • Dolinę Kościeliską i drogę do schroniska PTTK na Hali Ornak.
  • Bacówkę góralską z degustacją prawdziwych góralskich serów.
  • Sanktuarium na Krzeptówkach.
  • Dolinę Strążyską i przejście Polaną Strążyską do wodospadu Siklawica.
  • Krupówki
  • Wielką Krokiew  im. Stanisława Marusarza czyli skocznię narciarską gdzie rozgrywane są ważne konkursy skoków narciarskich, w tym zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata
  • Najstarsze ulice i zabytkową zabudowę Zakopanego.

mgr Agnieszka Dziadecka i mgr Anna Motyka


  • -

PORANEK ZE ŚWIĘTYM JANEM PAWŁEM II

Category : Konkursy

Dnia 18 maja 2018 roku w rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – Karola Wojtyły uczniowie klas O – III Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie uczestniczyli w okolicznym Poranku ze Świętym Janem Pawłem II .

Dzieci w tym wyjątkowym dniu założyły galowe stroje , a uczniowie z klasy II a i III b wykonali na lekcjach techniki papieskie dekoracje .

Scenariusz tego świątecznego wydarzenia był następujący :

Pani Magdalena Broniak przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą wydarzeń związanych z osobą Wielkiego Polaka .

Następnie wszyscy zebrani zaśpiewali wspólnie „Barkę ” i piosenkę Arki Noego „Tato ”.

Potem pani Jadwiga Puto wręczyła dyplomy i nagrody laureatom szkolnego konkursu plastycznego pt „Święty Jan Paweł II – przyjacielem dzieci ”, którego była organizatorem.

Laureatami tego konkursu zostali następujący uczniowie :

I miejsce : Aleksander Baran kl. 3 a , Barbara Kasperkiewicz kl. 2 a, Milena Rzepa kl. 1 a,

II miejsce : Dominik Sitek kl. 1 b, Kamil Śliwiak kl. 2 a, Wiktoria Trojan – Suruło kl. 3 a,

III miejsce : Sarian Bętkowski kl. 1b, Dominika Kwaśniewska kl. 2 a, Karina Zalewska kl. 3 b

Wyróżnienia : Gabriela Cichoń kl. „O ”, Jakub Rybka kl. 1 b, Karolina Pawłowska kl. 1 b, Jan Kątniak kl. 2 a, Norbert Gawor kl. 2 a, Julia Syrek kl. 3 a, Gabriela Stach kl. 3 a, Gabriela Hreczańska kl. 3 a, Julia Szumny kl. 3 a, Jakub Gerczak kl. 3 b, Sylwia Blicharz kl. 3 b , Oliwia Łub kl. 3 b .

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i cieszymy się bardzo z tego powodu ,że wszystkie prace konkursowe zostały wykonane samodzielnie przez dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

W ostatnim punkcie poranka zaprezentowane zostały piękne recytacje wierszy o Naszym Papieżu przez laureatów konkursu recytatorskiego , którego organizatorem był KDK „Eden .” Do występu uczennic z kl. 1 b przygotowała pani Ewa Miłaszewska.

Gościem specjalnym naszej szkolnej uroczystości był pan dyrektor Bartosz Rutkowski , który na zakończenie podzielił się z dziećmi swoimi wrażeniami w dniu, w których papież Jan Paweł II odchodził do domu Ojca. Wspominał , jak młodzież gimnazjalna śpiewała „Barkę ”, ulubioną pieśń oazową Karola Wojtyły.

Na zakończenie pragnę podziękować paniom : Annie Wojtasik , Edycie Zielińskiej i Jadwidze Madej za dużą pomoc włożoną w przygotowanie tej pięknej uroczystości szkolnej , poświęconej Wielkiemu Polakowi.

Koordynator poranka : Jadwiga Puto


  • -

DNI ZIEMI 2018

Category : Aktualności

W dniach 20 i 21 kwietnia 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie przy ul. Weigla 2 odbywały się DNI ZIEMI 2018 .

To duże przedsięwzięcie , którego już po raz drugi byliśmy gospodarzami . Imprezie ekologicznej towarzyszyły liczne występy dzieci z krakowskich szkół , przedszkoli i domów kultury , które prezentowały na scenie przedstawienia o tematyce ekologicznej . Uczniowie z klasy III a i III b z naszej szkoły wzięli udział w GRZE MIEJSKIEJ „ Gram w Zielone Miasto ”. Dzieci podzielone na mniejsze grupy miały za zadanie sprawdzić , co można zrobić , żeby Kraków był bardziej zielonym miastem …Każda grupa miała do przejścia trasę składającą się z 5 stanowisk , w których to dzieci spędziły około 30 minut . Były na stanowisku 1. POWIETRZE ( zaglądały do krakowskich kominów ), na stanowisku 2. CZYSTE ŚRODOWISKO ( segregowały odpady ), na stanowisku 3. PSZCZOŁA ( szukały zapachu miodu ), na stanowisku 4. WODA ( piły kranówkę ), na ostatnim 4. stanowisku FLORA I FAUNA ( słuchały , co w trawie piszczy ). Uczniowie przeżyli wspaniałe przygody i świetnie się bawili. Każdy uczestnik gry otrzymał wspaniałe upominki.

Kolejną akcją towarzyszącą obchodom DNI ZIEMI była „ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH , SADZONKI ZA SUROWCE WTÓRNE ”, której organizatorem był Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o w Krakowie.

Wystarczyło przynieść 40 butelek PET lub 40 puszek aluminiowych lub 40 zużytych baterii , aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych , drzew i krzewów.

Nasza szkoła chętnie przyłączyła się do akcji .Wszyscy się sprężyli i za zebrane surowce wtórne otrzymaliśmy kilkadziesiąt krzaczków róż ogrodowych i sadzonek tui.

To dało początek kolejnemu toku wydarzeń . Opiekun Małego Samorządu pani Jadwiga Puto , za zgodą pana dyrektora postanowiła działać , skoro nadarzyła się ku temu okazja. Punktem docelowym stał się zaniedbany ogródek filii Szkoły Podstawowej Nr 124 przy ul. Sucharskiego 38 . Wizytówką każdej placówki jest niewątpliwie jej otoczenie .To odpowiednia motywacja do działania , zrobić krok naprzód , czyli wyobraźnia zadziałała.

Było to nie lada wyzwanie , nazbierać naprędce niemałą ilość tych surowców na wymianę . Skoro to się już udało i mieliśmy sadzonki w posiadaniu , grzechem i wielkim nietaktem byłoby je zmarnować.

Pani Jadwiga wzięła sprawy w swoje ręce i dała ogłoszenie na librusie o pracach pielęgnacyjnych w naszym szkolnym ogródku .Wielkiego odzewu nie było , gdyż zbiegło się to z czasem wolnym ( były zaplanowane od dawna wyjazdy rodzinne , część rodziców zwyczajnie musiała iść do pracy ).Mimo że przyszło nas kilkoro , to i tak udało nam się zmienić wygląd ogródka ( tylko częściowo ).

Wielką rolę podczas tej akcji odegrała pani Joanna Boratyńska – Wawro – inżynier ogrodnictwa , mamusia dwójki uczniów naszej szkoły , która przez tydzień przechowała w swoim ogrodzie i pielęgnowała nasze sadzonki.

W dniu 4 maja 2018 roku od samego rana przystąpiliśmy do pracy , a pani Joanna z wielkim zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do sprawy służyła nam przez kilka godzin swoją pomocą i doradztwem . Z efektu naszego wspólnego wysiłku była zadowolona i bardzo szczęśliwa.

Każdy , kto kocha swoją pracę , daje z siebie wszystko. Całą akcję opisała pani Jadzia Madej w słowach wiersza :

„Wystarczyły chęci, odrobina dobrej woli ,

chociaż prace były ciężkie i szło to powoli .

Efekt widać gołym okiem , raduje się serce,

dla tych , którzy się trudzili , pokłony w podzięce.

 

Wszystko poszło zgodnie z planem ,

bo czuwał inżynier nad prac wykonaniem .

A koordynator tez był przepisowy ,

z metrem i przepisami prawnymi biegał jak szalony.

 

Było nas zbyt mało , nie oczekujcie od razu cudu,

to metoda małych kroczków,

będzie piękniej , potrzeba czasu , pracy

i włożonego trudu.

 

Żeby się nam lepiej żyło ,

a dzieciom do szkoły chętniej też chodziło ,

ważne szkoły otoczenie ,

miejmy na to baczenie .

 

Gdy SP Nr 124 w kwiatach utonie,

to w całym Krakowie , będzie głośno o niej .

 

Dziękujemy nauczycielom , Rodzicom , osobom prywatnym ,

uczniom , pracownikom obsługi

za włączenie się do akcji

i zakres wykonanych prac długi.

 

W końcu rabata przejaśniała ,

pani Jadziu dziękujemy ,

Wszystko , co zaplanowałaś

w sto procentach wykonałaś.”

Należy jeszcze dodać , iż nasza szkoła otrzymała od organizatora imprezy doniczkowe kwiaty , którymi udekorowaliśmy szkolne korytarze . Z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki makulatury zakupione zostały osłonki , w których znajdują się rośliny . Wygląd parapetów okiennych tonących w kwiatach jest przyjazny i estetyczny.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom , którzy chętnie wzięli udział w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie szkolnym przy ul. Sucharskiego . Dziękuję bardzo pani Joannie Boratyńskiej – Wawro ( rodzicowi ucznia z kl. Ic ) za profesjonalną pomoc i wielkie zaangażowanie w akcję . Podziękowania należą się także Rodzicom : państwu Katarzynie i Mirosławowi Małkom ( rodzicom ucznia z kl. III b ), pani Monice Blicharz ( rodzicowi ucznia z kl. III b), pani Małgorzacie Sikorze ( rodzicowi ucznia z kl. I c ) .W akcję włączyła się też uczennica z kl. III b Sylwia Blicharz . Słowa podziękowania składam również nauczycielom i pracownikom szkoły : pani Marcie Biernat , Brygidzie Greli, pani Jadwidze Madej , pani Jadwidze Pracuch i panu Marianowi Lurańcowi.

Koordynator akcji : Jadwiga Puto ( Opiekun Małego Samorządu )


  • -

APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Category : Aktualności

W dniu 27 IV na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość poświęcona uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas czwartych przygotowali część artystyczną pod kierunkiem pani Marioli Michalskiej.

Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Zaprezentowano także historię konstytucji, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał dyrektor Bartosz Rutkowski, który w krótkim przemówieniu przybliżył uczniom sens obchodów tego święta.

Wychowawcy klas czwartych


  • -

1 A I 2 A REALIZUJĄ PROJEKT NUTRIKIDS – ” W MAŁYM CIELE ZDROWY BRZUCH”

Category : Aktualności

9 maja 2018 r. uczniowie klasy 1 a i 2 a

uczestniczyli w projekcie społecznym o nazwie  ,,NutriKIDS”

 ” W MAŁYM CIELE ZDROWY BRZUCH”.

Celem projektu było zwiększenie świadomości dzieci w zakresie kreowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Warsztaty prowadziły trzy uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.  Licealistki z wielkim zaangażowaniem i energią prezentowały uczniom sposoby zdrowego odżywiania.

Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

W pierwszej części dzieci zostały zapoznane z  :

  • rolą owoców i warzyw oraz zawartych w nich witamin w naszej diecie,
  • działaniem szkodliwych substancji
  • znaczeniem picia wody dla organizmu człowieka.

W ciekawy i przystępny sposób  dzieci  poznały jak wielki wpływ na  życie ma odżywianie.

Najmłodsi uczyli się od nastolatek, że zdrowe odżywianie nie musi być trudne ani nudne.

W części praktycznej najmłodsi  przygotowywali zdrowy posiłek z owoców.

Odbyła się również degustacja zdrowych wariantów szkolnych „drugich śniadań”.

Lekcja ta w prosty sposób pokazała , jaki wpływ ma  przyswajane jedzenie na wydajność w nauce, ilość energii do zabawy oraz samopoczucie.

Teraz już wiemy , że to, co jemy, wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również samopoczucie, nastrój i ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości.

Bardzo dziękujemy p. Monice Palonek za możliwość uczestniczenia uczniów w projekcie.

Opracowała : Barbara Pacura


  • -

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W ZAWODACH SPORTOWYCH

Nasi uczniowie startują w zawodach sportowych w ramach Igrzysk Młodzieży szkolnej oraz Igrzysk dzieci. Nasi reprezentanci brali udział m.in. w piłce siatkowej chłopców i w piłce ręcznej. Ale największy sukces odniósł Kamil Ślęczka który zdobył srebrny medal w biegu na 1000m w Indywidualnych biegach przełajowych. Dzisiaj natomiast nasz zespół chłopców przeszedł jak burza przez eliminacje i już za tydzień chłopcy zagrają o Mistrzostwo Krakowa w mini piłce nożnej. Skład naszej zwycięskiej drużyny:

Sagan Andrzej

Ślęczka Kamil

Pestka Jakub

Zając Filip

Pałka Radek

Tomczyk Mateusz

Bakała Bartek

Kotara Kacper

Marek Jakub.

W młodszej kategorii najlepszy wynik uzyskał Błażej Wołek z kl. Vb zajmując VII miejsce.

Opiekunem uczniów był nauczyciel wychowania fizycznego Jarosław Dzierżak.


  • -

SPOTKANIE Z LAJKONIKIEM – FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

Category : Aktualności

mgr Renata Tylek-Bebej


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH W DWORZE CZECZÓW – KLASA II A, KWIECIEŃ

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW CERAMICZNYCH W DWORZE CZECZÓW LASY IIA

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

XX KONKURS DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ WOJSKA POLSKIEGO „KOLOROWA NIEPODLEGŁA” (eliminacje garnizonowe)

Category : Konkursy

Organizatorem powyższego konkursu były: Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz kluby wojskowe.

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru trzy tematy konkursowe na plakat:

-100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

-100-lecie Marynarki Wojennej RP

-100-lecie Lotnictwa Polskiego.

Celami konkursu były:

-kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich dzieci i młodzieży poprzez sztukę,

-uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 100-lecia Marynarki Wojennej RP, a także 100-lecia Lotnictwa Polskiego,

-poznanie historii naszego kraju,

-promowanie i prezentacja dorobku dziecięcej twórczości plastycznej w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i Garnizonie Kraków.

Prace plastyczne oceniane były według następujących kryteriów:

-oryginalność przedstawienia tematu,

-zgodność historyczną

-zastosowane techniki.

Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie z naszej szkoły (wszyscy to uczniowie klasy II a):

Badoń Daria – nagroda

Frontczak Zofia – nagroda

Kasperkiewicz Barbara – wyróżnienie

Smoter Filip – wyróżnienie

Włodarczyk Sebastian – wyróżnienie.

Gratuluję sukcesu.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

WYJŚCIE KLAS VII NA WYDZIAŁ CHEMII UJ

Category : Aktualności

            W dniu 12 kwietnia 2018 roku klasy siódme naszej szkoły wybrały się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostaliśmy zaproszeni na pokazy kriogeniczne. Doświadczenia dotyczyły skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach.
Na początku wyjaśniono nam co to jest kriogenika i czym się zajmuje.
Przypomniano też postać prof. Karola Olszewskiego – wynalazcy kaskadowej
metody skraplania gazów. Dowiedzieliśmy się, że Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski – chemicy z UJ dokonali pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu, a także tego, że potrafili osiągnąć temperatury poniżej -100 Stopni Celsjusza.
Chemicy z Uniwersytetu przedstawili nam doświadczenia takie jak skraplanie i zestalanie argonu, skraplanie gazu ziemnego, rozdzielenie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne.
Pokazali nam zjawisko Leidenfrosta dotyczące opóźnionego parowania cieczy na rozgrzanym podłożu. Kropla cieczy zachowuje wtedy przez pewien czas kształt kulisty i wykonuje gwałtowne ruchy. Oprócz tego wykazali nam powstawanie mgieł i piany, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych np. ciało przed zamrożeniem w ciekłym azocie było giętkie, a później stało się kruche.
Ostatnim, ale i wesołym momentem pokazu okazało się spalanie mieszaniny piorunującej. Na dwóch sznurkach były przyczepione baloniki z niebezpiecznymi i palnymi gazami. Gdy jeden z prowadzących podpalił balon, zrobił się wielki i głośny wybuch. Wszyscy obecni na pokazie byli bardzo podekscytowani oglądanymi doświadczeniami.  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy gościć na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opracował: Bartosz Godula

klasa VII b


  • -

,,ZIELONA SZKOŁA” KLASY I,,B” I I,,C”

Category : Aktualności

Uczniowie klasy I,,b” i klasy I,,c” w dniach 16-21 kwietnia 2018r. przebywali na ,,zielonej szkole” w ZSiP Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej – Zdroju(http://zsip.piwniczna.iap.pl/).

,,Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju położony jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Poprad, w sąsiedztwie malowniczego parku zdrojowego i pijalni wody mineralnej”(http://zsip.piwniczna.iap.pl/dom-wczasow-dzieciecych/informacje-o-placowce/).

,,Organem prowadzącym jest Powiat Nowosądecki. Nadzór pedagogiczny sprawuje Małopolski Kurator Oświaty”(źródło: jak wyżej).

Harmonogram pobytu uczniów naszej szkoły obejmował:

Dzień 1:

Spotkanie organizacyjno – programowe.Spacer krajoznawczy po Piwnicznej – leśny park zdrojowy, most wiszący, pijalnia wody mineralnej.

Wieczór gier i zabaw zręcznościowych,,Zdrowo i wesoło na sportowo”.

Dzień 2:

Zwiedzanie Muzeum Regionalnego.

Piesza wycieczka górska na Węgielnik – wieża widokowa.

Festiwal Młodych Talentów – taniec, muzyka, śpiew.

Dzień 3:

Spacer krajoznawczy/zajęcia lekcyjne.

Zielony kulig połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Dyskoteka połączona z zabawami ruchowymi.

Dzień 4:

Wycieczka autokarowa Doliną Popradu do Krynicy(Muzeum Zabawek, Góra Parkowa).

Zajęcia plastyczne – wyklejanie bibułą wiosennych kwiatów(konkurs)./Zajęcia sportowe – gra w ,,piłkarzyki”(konkurs).

Pokaz mody/konkurs fryzur.

Dzień 5:

Spacer krajoznawczy/ zajęcia lekcyjne.Zajęcia sportowe na boisku.

Konkurs bajkowy.

Dzień 6:

Podsumowanie pobytu – rozdanie dyplomów laureatom konkursów.

Powrót do Krakowa.

Wszyscy uczestnicy ,,zielonej szkoły” brali również udział w ,,Konkursie czystości” i ,,rozgrzewce porannej” w piżamach.

Codziennie mogli pić ,,Piwniczankę”.

W ramach ,,drugiego śniadania” i ,,podwieczorku” otrzymywali najczęściej owoce, nigdy słodycze.

Podczas posiłków każdego dnia inne dziecko ,,ze stolika” pełniło dyżur – odnosząc brudne talerze lub idąc ,,po dokładkę” dla któregoś ze ,,współbiesiadników”.

Nasi pierwszoklasiści świetnie odnaleźli się w roli ,,wczasowiczów” i wrócili do Rodziców bardzo zadowoleni i uśmiechnięci oraz pełni wrażeń.

W związku z powyższym w przyszłym roku szkolnym życzymy sobie wszyscy dłuższego pobytu na ,,śródrocznym wyjeździe” 😀

mgr Katarzyna Ptak


  • -

KLASA 1A, 3A I „0” NA ZIELONEJ SZKOLE

Category : Aktualności

W dniach od 4.04.2018 –  13.04.2018 dzieci z kl. 3a i kl. 1a przebywały na Zielonej Szkole w Pałacu Tatrzańskim w Kościelisku. W tym jakże pięknym i urokliwym miejscu dzieciaki nie tylko się uczyły, ale także świetnie bawiły. Podczas pobytu dzielni wędrowcy „ zdobyli” Drogę pod Reglami, wybrały się na Kalatówki, oraz zwiedziły muzeum przyrodnicze.   9.04 w poniedziałek na Zielona Szkołę dołączyła także grupa z oddziału zerowego. Na powitanie dzieci pojechały pod skocznie narciarską oraz odwiedziły muzeum przyrodnicze. Wszystkie klasy już razem wyjechały na Gubałówkę, skąd spacerkiem wróciły do Kościeliska podziwiając po drodze piękne widoki. Dzielni wędrowcy pospacerowali także z Kościeliska do Zakopanego gdzie odwiedzili piękne place zabaw, na których skakali, biegali, chodziły po linie, huśtały się na huśtawkach itd. Podczas pobytu dzieciaki również odwiedziły fabrykę cukierków, w której każdy mógł spróbować świeżo zrobionego cukierka, spacerowały przez Krupówki, bawiły się na placach zabaw, grały w piłkę na orliku. Pomimo codziennego  zmęczenia różnymi atrakcjami nasza młodsza młodzież znalazła siłę aby świetnie się bawić podczas wieczornych dyskotek, oraz wykazać się zdolnościami w „ Mam talent”. Mięliśmy  także okazje wirtualnie być na Kasprowym Wierchu, Giewoncie i innych szczytach oraz podziwiać faunę i florę górską dzięki pokazom 3D. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, w piątek 13.04 wróciliśmy do Krakowa, ale wspomnienia pozostaną już na zawsze….co niektórzy wciąż przed oczami mają Giewont i śpiącego rycerza.

                                             mgr Magdalena Broniak


Archiwa