W naszej szkole odbywa się cykl koncertów organizowanych przez YAMAHA Music School. W zeszłym roku koncerty cieszyły się u nas dużym powodzeniem. Pierwszy w tym roku odbył się 28 października. To był wyjątkowy koncert, podczas którego muzycy zapoznawali nas z różnymi instrumentami. Z całą pewnością te koncerty Inspirują uczniów do rozwijania pasji artystycznych.
Rok szkolny 2024/2025 rozpoczynamy nową formułą obchodów akcji „Sprzątanie Świata” oraz „Dzień Ziemi”. Nowość polega na organizacji naszym uczniom obligatoryjnych warsztatów w krakowskich instytucjach użyteczności publicznej oraz ośrodkach kultury. Tematyka zajęć – szeroko rozumiana ekologia. 30 września br. uczniowie wszystkich klas 7 uczestniczyli w Krakowskiej Akademii Klimatu, która odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury. Kolejne klasy udadzą się do Lamusowni przy ulicy Nowohuckiej, oraz krakowskich wodociągów. Tematyka warsztatów w NCK;
Klasa 3a przez trzy lata uczestniczyła w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Kreatywne Prace Plastyczne” wspierającym rozwój kreatywności. W projekcie bierze udział 47 tyś. uczestników 🙂
Główne cele projektu to: -zaspokojenie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczniów poprzez różnorodne działania plastyczne; – rozwijanie wyobraźni; – poznanie i eksperymentowanie różnymi technikami plastycznymi; – arteterapia rozwojowa; – inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej dzieci.
Dzieci przez trzy lata tworzyły niepowtarzalne prace. Niektóre prace zostały docenione i znalazły się w miesięcznych galeriach Projektu. To szczególne wyróżnienie!
Gratulacje dla uczniów za zaangażowanie, twórcze działania i piękne prace.
Klasa 1 a podczas pobytu na zielonej szkole w Czasławiu. Tu świetnie się bawiliśmy : karmiliśmy zwierzątka, piekliśmy podpłomyki, strzelaliśmy z łuku, rozpalaliśmy ogniska, poznawaliśmy egzotyczne zwierzęta, jeździliśmy konno, strzelaliśmy z pistoletów wodnych, bawiliśmy się na sianie, Zwiedziliśmy również Kopalnię soli w Bochni oraz uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych przez Straż Pożarną w Dobczycach. Pięć dni upłynęło szybko, ale miło do nich wracamy wspomnieniami.
Udział klas 1 – 3 w spektaklu profilaktycznym „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”. Spektakl opowiadał historię Adasia, który za pomocą czarów poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w których może znaleźć się każdy z młodych widzów. Uczniowie poznali również zagrożenia czyhające na dzieci tj. hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych.
Klasa 1 a na spotkaniu z przedstawicielami Straży Miejskiej, które odbywało się pod hasłem „Cyberprzemoc” . Pułapki czyhają na dzieci nie tylko na ulicy, ale też w sieci. Uczniowie poznali zasady umożliwiające bezpieczne korzystanie z Internetu.
Uczniowie klasy 3 a mieli przyjemność gościć na zajęciach dziadków swojego kolegi Tadzia, którzy są podróżnikami i od lat przemierzają Afrykę. Swoją pasją zarażają dzieci pokazując im piękno dzikiej przyrody, zwyczaje ludzi zamieszkujących ten kontynent. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści, zwłaszcza, że czytaliśmy lekturę „Afryka Kazika”, oglądaliśmy zdjęcia oraz przedmioty, które dziadkowie Tadzia przywieźli ze swoich licznych podróży. To była wspaniała lekcja o Afryce. Dziękujemy 💚🩷🧡
Już kolejny raz uczniowie klasy 3a oraz dzieci z klas 1-3 uczęszczające na świetlicę przygotowały piękne kartki świąteczne dla osób starszych przebywających na oddziałach MCO przy ul. Wielickiej.
Podziękowania za wielkie serce❤️ zaangażowanie dla dzieci i pań ze świetlicy.
W ramach kółka geograficznego uczniowie klasy 5c uczestniczą w cyklu wyjść terenowych „ Szlakiem kopców krakowskich”. Za nami już 3 wyjścia i 3 kopce, tj. Kopiec Kraka, Wandy i Piłsudskiego. Przed nami kolejne 2 – Kościuszki oraz najmłodszy i jednocześnie najmniejszy, piąty kopiec – Jana Pawła 2. W trakcie naszych wyjść chcemy łączyć przyjemne z pożytecznym, więc łączymy kopce ze świetną zabawą na kolejnych placach zabaw, które w Krakowie przyciągają dzieci nawet z najodleglejszych dzielnic. Możemy śmiało z uczniami polecić plac zabaw w Parku Bednarskiego w Starym Podgórzu czy w Parku Decjusza w Woli Justowskiej.
4 marca klasa 1 a i 3 a wybrały się do Dworu Czeczów na spotkanie autorskie z Januszem Sepiołem – architektem, urbanistą, historykiem sztuki oraz autorem książek. Uczniowie podczas spotkania wysłuchali wielu wierszy o zwierzętach domowych i leśnych czytanych przez p. Janusza z jego tomiku poezji ” Sierściaki i inne” . Malowali farbami postacie zwierząt. Otrzymali również od autora książki z wierszykami wraz ze specjalną dedykacją i podpisem autora.
Lapbook to innowacyjne narzędzie, które łączy zabawę z nauką. Właśnie w taki sposób uczniowie klasy 1 a utrwalali swoją wiedzę na temat kosmosu. Każdy uczeń wykonał własny lapbook, w którym umieścił wiadomości o kosmosie, najciekawsze informacje o planetach i gwiazdach, łączył obrazki z nazwami obiektów. Zanim jednak uczniowie wykonali swoje lapbooki, obejrzeli film edukacyjny na temat kosmosu, poznali planety w układzie słonecznym i porównywali ich wielkości. Rozmawialiśmy o lotach w kosmos oraz pracy astronautów. Była to dla uczniów niezwykła i fascynującą podróż po kosmosie.
Klasa 3a przeniosła się w czasie i znalazła się w dawnej szkole z początku XX w. Powrót do świata drewnianych ławek, tornistrów, tabliczek do pisania i kałamarzy, w którym bardzo dobry uczeń mógł spędzić trzy lata w tej samej klasie wywołał wiele emocji. Dzieci z zaciekawieniem brały udział w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Etnograficzne. Podczas zajęć uczniowie pisali kredą na tabliczkach, poznali zabawy uczniów sprzed 100 lat oraz kary, jakie czekały na uczniów, gdy złamali obowiązujące w szkole zasady. Mogli też poczuć na własnej skórze karę klęczenia na grochu. Dowiedziały się jakie były sposoby organizacji nauki, poznali uczniowskie skarby oraz podjęli edukacyjne wyzwania. Poznali pracę nauczyciela i wyzwania z jakimi musiał sobie wtedy radzić. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń spróbował swoich sił w pisaniu piórem maczanym w kałamarzu.
Jak co roku w naszej klasie kultywujemy tradycje Bożego Narodzenia. Wspólne spotkanie wigilijne, składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i pastorałek sprawia, że ten dzień jest wyjątkowy. Również odwiedziny naszej koleżanki Nadii oraz urodziny Tymka i Ani dostarczyły nam dużo radości i dobrych emocji.
W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w naszej klasie wspólną Wigilię klasową. Uczniowie zasiedli przy stołach zakrytych białymi obrusami, na których czekały smakołyki. W blasku choinki składaliśmy sobie wzajemnie najlepsze życzenia i łamaliśmy się opłatkiem. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki a przygrywał nam na ukulele uczeń naszej klasy – Miłosz. Rozmawialiśmy o tym, jak w rodzinach odbywa się wieczerza wigilijna i jakie tradycyjne potrawy pojawią się na świątecznych stołach. Rodzice przygotowali dla wszystkich uczniów cudwne stroiki świąteczne.
Bardzo wesoło i miło spędziliśmy ten klasowy, przedświąteczny czas.
W magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły wszystkich uczniów klas 1-3, dyrekcję, nauczycieli i pracowników szkoły jasełka przygotowane przez uczniów z klasy 3a pod opieką pani Renaty Tylek- Bebej. W pięknie udekorowanej sali w dniu 21 grudnia widzowie po raz kolejny mogli przeżyć historię biblijnych wydarzeń sprzed 2000 lat w nietypowy sposób. Czasy dawne mieszały się z dzisiejszymi. Mali aktorzy pokazali nam czym jest Boże Narodzenie. Całość przedstawienia przeplatana była pięknymi pastorałkami, tańcem, radością, wzruszeniem.
Wieczorem dzieci z przejęciem wypowiadały swoje kwestie na przedstawieniu dla Rodziców. Wspaniałe stroje, światła, lampiony, muzyka, swoboda i radość z występu sprawiły uśmiech na twarzach członków rodziny, burzę oklasków oraz podziękowanie za niezwykły wieczór.
Świąteczne przygotowania rozpoczęliśmy od dekorownia sali skrzatami bożonarodzeniowymi, tworzyliśmy kartki świąteczne, prace plastyczne ze św. Mikołajem, choinkę z naszych kolorowych dłoni, śnieżne kule oraz ozdoby świąteczne. Wspólnie ubraliśmy klasową choinkę. W kolejnych dniach dzieci uczyły się wielu polskich kolęd i pastorałek. Uczniowie wraz z rodzicami nie zapomnieli również o potrzebujących. Przez wiele dni do klasy spływały różnorodne produkty żywnościowe biorąc ucział w akcji ” Szlachetna paczka”. Zbierali suchą karmę, posłania, zabawiki, kuwety, koce i przysmaki dla kotków i piesków znajdujących się w krakowskim schronisku – „Gwiazdka dla zwierzaka”. Uczniowie wykonywali również kartki świąteczne dla starszych, często samotnych podopiecznych ZOL-u przebywających w Miejskim Centrum Opieki w Krakowie.
Już nie możemy się doczekać kiedy zasiądziemy do klasowej wigilii.
Już kolejny raz uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej Nr 124 wykonali przepiękne kartki świąteczne dla podopiecznych Miejskiego Centrum Opieki przy ul. Wielickiej.
Kartki zostały dostarczone starszym osobom przebywającym w ZOL-u.
Sprawiły Im wiele radości❤️
Dziękuję za wspaniałą inicjatywę, zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli.
Poprzez naukę i zabawę odkrywaliśmy największe tajemnice świata pszczół. Wykonywaliśmy świece z wosku pszczelego, poznaliśmy tajniki pracy pszczelarza, a także próbowaliśmy słodkich pyszności z miodu. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się czym różnią się od siebie miody, jak smakuje kolorowy pyłek kwiatowy i czym jest „chlebek pszczeli”. Nasze świece, własnoręcznie zrobione z wosku pszczelego, zabraliśmy ze sobą do domu jako pamiątkę z tej wspaniałej wycieczki.
Uczniowie klasy 1a , 1b oraz 3a otrzymali w prezencie od Mikołaja bilety do kina na film Walta Disneya pt.: ” Życzenie”. Teraz wiemy, że marzenia mają wielką moc 😉