• 0

ŚWIĘTO RODZINY W KLASIE „0”

Category : Aktualności

23 maja 2011 roku uczniowie klasy „0”naszej szkoły przygotowali Święto Rodziny. Zaprezentowali przedstawienie pt. „Spotkanie z Królową bajek”.

Iskierka spacerując po lesie i łące opowiadała o radości panującej w szkole, o tym, że dzieci dziś będą składać najdroższym mamusiom i tatusiom życzenia, aby było piękniej i radośniej zaprosiły cały świat bajek. Wreszcie przybyła Królowa, by z bohaterami swoich bajek złożyć wiele pięknych życzeń, a także śpiewać im jeszcze więcej. Zawitali więc Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Tomcio Paluszek, Kopciuszek, Śnieżka z krasnoludkami, wróżki oraz dzieci. Bohaterowie bajek wskazali, jak ważni są mamusia i tatuś w życiu każdego dziecka, mocno akcentując w piosenkach „Tata jest potrzebny”, „Najlepiej jest u mamy”. Słowami narratora dzieci podziękowały rodzicom za życie, trud wychowania i poświęcenie, wysiłek i zmęczenie. Złożyli życzenia oraz wręczyli własnoręcznie wykonane laurki i zaprosiły na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów i poczęstunku, życzę wielu radości i satysfakcji jakie daje rodzicielstwo.

Ewa Miłaszewska wychowawca klasy”0”

 


  • 0

Międzyszkolny konkurs plastyczny „Jan Paweł II Błogosławiony”

Category : Konkursy

Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie już po raz szósty była organizatorem międzyszkolnego konkursu plastycznego pt.„Jan Paweł II Błogosławiony”.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 0-III i miał na celu przypomnieć osobę wielkiego Polaka przez wytwór plastyczny dziecka. Prace plastyczne można było wykonać dowolną techniką, prócz przestrzenną.
Spośród 95 prac nadesłanych z sześciu szkół podstawowych uczeń naszej szkoły z klasy „0” Jakub Basista zdobył trzecie miejsce.
Wszyscy nagrodzeni wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w pięknym i wzruszającym programie artystycznym poświęconemu Ojcu Świętemu. Na koniec czekał nas słodki poczęstunek.
Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów uczniom naszej szkoły oraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.

Opracowała: Ewa Miłaszewska
wychowawca klasy „0”


  • 0

VI OTWARTE SPOTKANIA MŁODYCH „ZIEMIA, PLANETA LUDZI” PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Category : Aktualności

Już po raz szósty Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprosiło dzieci i młodzież z województwa małopolskiego do udziału w przeglądzie twórczości artystycznej o tematyce ekologicznej. Kulminacją projektu była wystawa prac plastycznych oraz przegląd form scenicznych, który miał miejsce 6 maja 2011 roku
w Krakowie przy ulicy Wietora.
Projekt podzielony był na dwie części: plastyczną i teatralną. W obu częściach udział wzięli uczniowie klasy pierwszej b. W pracach plastycznych pokazali piękno otaczającego nas świata oraz związek jaki istnieje między człowiekiem i światem przyrody. Wśród wyróżnionych znalazł się Filip Gastoł, któremu gratulujemy sukcesu !!! Narysował pastelami kolorową (radosną) i szarą (smutną) kulę ziemską.
Główną ideą prezentacji scenicznej, z którą wystąpili wszyscy uczniowie klasy Ib było uświadomienie wszystkim oglądającym inscenizację niebezpieczeństw jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i postępująca degradacja środowiska naturalnego oraz konieczność aktywnego przeciwdziałania wszelkim próbom niszczenia zasobów natury. Uczniowie byli przebrani za zwierzęta, które dzięki umiejętności mówienia mogły przekazać ludziom do czego doprowadzają oni swoim złym zachowaniem. Przedstawienie miało skłonić do refleksji nad pięknem otaczającego świata i możliwości utraty tego piękna poprzez fatalne skutki działań człowieka. Myślę, że uczniom klasy Ib (najmłodszym uczestnikom tego przeglądu) to się udało, bo zdobyli wyróżnienie za przedstawienie „Niech bije zielone serce Ziemi”.
Po ogłoszeniu jurorskiego werdyktu wychowawca klasy i niektórzy uczniowie udzielili radiowego wywiadu dla radia PRYZMAT.
Organizatorzy i uczestnicy przeglądu mają nadzieję, że swoimi działaniami uświetnili obchody Dnia Ziemi.
Bardzo dziękuję rodzicom uczniów klasy Ib za przygotowanie pięknych strojów zwierząt, w które przebrane były Ich dzieci. Wychowawca klasy Marta Biernat.

Opracowanie i zdjęcia: Marta Biernat


  • 0

ZIELONA SZKOŁA W MIĘDZYZDROJACH

Category : Aktualności

Uczniowie klas trzecich w dniach 01-10.04przebywali na zielonej szkole w DOMU WCZASÓW DZIECIĘCYCH w Międzyzdrojach. Program zielonej szkoły był tak ułożony, aby dzieci miło i przyjemnie spędziły czas w nadmorskiej miejscowości, a przede wszystkim poznały uroki morza i przyrody w Wolińskim Parku Narodowym.
Dzieci odbywały piesze wędrówki nad morze, brały udział w konkursach, oglądały filmy edukacyjne, zwiedziły Rezerwat Żubrów, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Figur Woskowych oraz były na wycieczce na Wzgórzu Zielonka, gdzie obserwowały Wsteczną Deltę Świny oraz Jeziorko Turkusowe.
Oprócz tego odbywały się piesze wycieczki na Górę Kawczą, gdzie uczniowie zapoznali się z pojęciami: klif, reda, zatoka, wyspa, wody oblewające wyspę Wolin, wyznaczali kierunki świata.
Obserwowali również podczas kolejnej wędrówki Zalew Szczeciński oraz Morze Bałtyckie z punktu widokowego na Wzgórzu Kozierowskiego. Odbyły się również spacery szlakiem pomników przyrody w Międzyzdrojach oraz ścieżką dydaktyczną „Poznaj las”. Uczniowie przypomnieli sobie wiadomości zdobyte na lekcjach dotyczące funkcji lasu, gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego charakterystycznych dla Wolińskiego Parku Narodowego.
W Rezerwacie Żubrów podziwiali wspaniałe zwierzęta jakimi są żubry, oprócz nich zobaczyli sarny, dziki, orły bieliki, poznali ich zwyczaje i cechy charakterystyczne.
W Muzeum Figur Woskowych ujrzeli znane postaci z bajek i filmów, sławnych ludzi oraz ludzi, którzy w jakiś sposób się wyróżniali i byli wyjątkowi. Wszystkie figury zostały wykonane z wosku i wyglądały jak żywe !
W Muzeum Przyrodniczym dzieci mogły zobaczyć faunę i florę oraz bogactwa naturalne Wyspy Wolin. O zwierzętach bardzo ciekawie opowiadała dzieciom pani Dorota.
Pobyt w Międzyzdrojach to także słodki deser na molo, „Kolorowy Dzień”, karaoke, spacer Aleją Gwiazd, pokaz mody, wykonanie prac plastycznych „Bezludna wyspa”, zakup pamiątek na promenadzie, test wiedzy o Międzyzdrojach oraz nauka piosenek.
Dużym przeżyciem okazał się mecz piłki nożnej rozegrany na stadionie miejskim rozegrany pomiędzy uczniami kl. 3a i 3b, a juniorami z międzyzdrojskiej „Fali”. Nasi chłopcy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem rozegrali mecz. Dziewczęta i pozostali chłopcy mocno wspierali swoich kolegów i kibicowali im z całej siły. Niestety nie udało nam się wygrać !!! Mimo to wszyscy byli bardzo zadowoleni, a chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Pobyt na zielonej szkole pozostanie w pamięci uczniów!!!

Opracowanie i zdjęcia: Renata Tylek

Zobaczcie zdjęcia z pobytu na zielonej szkole


  • 0

„SANTO SUBITO się spełnia”

Category : Aktualności

Dnia 28.kwietnia 2011 roku uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie  przedstawili  program słowno – muzyczny poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w przeddzień Beatyfikacji. Mali artyści przypomnieli wszystkim zebranym życie i działalność Ojca Świętego, oddając hołd wielkiemu Polakowi .
Uczniowie w swoim wystąpieniu wskazali na postać Ojca Świętego , która powinna być dla nas zawsze wzorem . Pamiętać powinniśmy o Jego słowach , by mimo codziennych trudności starać się podejmować swój krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa . Nie pozwólmy , by Imię Chrystusa było obrażane w naszych sercach , życiu rodzinnym czy społecznym. W programie nie zabrakło  „Barki ” ulubionej pieśni Ojca Świętego oraz wiersza Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasków”, w którym tajemnicza wizja poetycka  dotycząca wyboru papieża Słowianina , papieża Polaka ,staje się faktem .
Już w dzień pogrzebu Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Rzymie rozbrzmiewały okrzyki „SANTO SUBITO „( łac. święty natychmiast ).Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II ruszył  w 2005 roku. W styczniu 2011 roku Ojciec Święty Benedykt  XVI zatwierdził dekret o cudownym uzdrowieniu francuskiej zakonnicy , do którego doszło w czerwcu 2005 roku za wstawiennictwem Jana Pawła II.Tym samym zakończył się proces beatyfikacyjny papieża – Polaka. Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 1. maja 2011 roku w Rzymie.

Tekst i zdjęcia :
wychowawca klasy II b Jadwiga Puto


  • 0

WIELKANOCNY FESTIWAL TRADYCJI I OBRZĘDU 2011

Category : Aktualności

17 kwietnia 2011 roku w Niedzielę Palmową na Placu Wolnica odbyła się plenerowa impreza pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu 2011. Organizatorem imprezy było Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15 w Krakowie.
W czasie festiwalu rozdano nagrody w wielkanocnych konkursach, w których uczestniczyli uczniowie klas 0-III naszej szkoły. Celem konkursów było kultywowanie zwyczajów i obyczajów związanych z okresem Świąt Wielkanocnych oraz popularyzacja działalności artystycznej młodych twórców w dziedzinie rękodzieła.
Tematyka konkursu obejmowała czas związany ze Świętami Wielkanocnymi i przedstawieniu własnego postrzegania tych świąt w postaci kartek i dekoracji świątecznych. Na konkurs napłynęły 1342 kartki wielkanocne z życzeniami i 561 dekoracji świątecznych. W tych konkursach nagrody otrzymało dwoje uczniów naszej szkoły: Ola Orczyk z klasy I a (opiekun Katarzyna Kerep) i Kamil Krzyżkowski z klasy III a (opiekun Renata Tylek). Nagrodzone kartki zostały przywiązane do balonów napełnionych helem i wysłane daleko w świat. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody związane z Wielkanocą.
W konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną wyróżnienie zdobyli uczniowie klasy I b (pod opieką Marty Biernat). Szczególnie dziękuję rodzicom uczniów klasy I b za przybycie wraz z dziećmi na Plac Wolnica i udział w prezentowaniu palmy. Dziękuję pp. Jadzi Madej, Kasi Ptak i Madzi Gawin za trzymanie kciuków!!!

Tekst i zdjęcia: wychowawca klasy I b Marta Biernat


  • 0

CUDOWNY ŚWIAT BAŚNI

Category : Konkursy

Dom Kultury „Podgórze” zaprosił uczniów klas I-IV do udziału w konkursie wiedzowym ze znajomości baśni i życiorysu Hansa Christiana Andersena. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wzięli w nim udział, do najliczniejszej grupy uczestników konkursu należeli pierwszoklasiści!

Uczniowie klasy I przeczytali następujące baśnie: „Calineczkę”, „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczkę na ziarnku grochu”, „Dziewczynkę z zapałkami”.
Wyniki testu:

Uczniowie klas trzecich mieli przeczytać baśnie, które przeczytali pierwszoklasiści oraz: „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Słowik”, „Nowe szaty cesarza”, „Pasterka i kominiarczyk”, „Stokrotka”, „Krzesiwo”, „Latający kufer”, „Choinka”.
Wyniki testu:

Klasy czwarte powinny przeczytać baśnie obowiązujące w klasie trzeciej oraz „Małą syrenkę”, „Dzikie łabędzie”, „Imbryk”, „Królową Śniegu”, a oto wyniki konkursu:

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nagrodzonym gratulujemy!

Opracowanie: Marta Biernat, wychowawca klasy I b


Archiwa