• -

KONKURS P L A S T Y C Z N Y „LAURKA DLA MOJEJ MAMY” I KONKURS L I T E R A C K I „WIERSZ DLA MOJEJ MAMY”

Category : Konkursy

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej.

 W konkursie plastycznym każdy uczestnik miał za zadanie przygotować laurkę dla Mamy. Oceniana była:

–      twórcza pomysłowość i wyobraźnia

–     oryginalność i różnorodność użytych materiałów

–     estetyka wykonania.

W tym konkursie nasi uczniowie z klas 1-3 zdobyli 2 nagrody :

Natalia Śliwiak kl. 1a – wychowawca Renata Tylek

Igor Styś kl. 2a – wychowawca Katarzyna Kerep

i 6 wyróżnień:

Oliwia Szewczyk kl. 1- wychowawca Ewa Miłaszewska

Julia Bar kl. 1c- wychowawca Barbara Pacura

Dawid Duda kl. 1a- wychowawca Renata Tylek

Nikola Dąbrowska kl. 1a- wychowawca Renata Tylek

Kinga Lewińska kl. 1a- wychowawca Renata Tylek

Marysia Lewińska kl. 1a- wychowawca Renata Tylek

Nagrodzeni uczniowie mieli możliwość uczestnictwa  w ramach nagrody (poza pięknymi dyplomami i nagrodami książkowymi) uczestnictwa w warsztatach plastycznych. Każdy wykonał śliczną laurkę dla mamy ciekawą techniką.

 Zasady uczestnictwa w konkursie literackim polegały na samodzielnym ułożeniu i napisaniu wiersza o Mamie. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojej poezji przed rówieśnikami oraz wyrażenia związków uczuciowych i emocjonalnych jakimi darzą swoją Mamę. Wiersze oceniała pani Ewa Stadtmuller – poetka i Paulina Sobkowiak – polonista, teatrolog.

 Laureatem tego konkursu została Kinga Lewińska uczennica klasy 1a, która otrzymała wyróżnienie i mogła zaprezentować swój wiersz podczas uroczystego rozdania nagród.

Opracowanie artykułu: Renata Tylek

Zdjęcia: p. Anna Śliwiak


 • -

KONKURS PLASTYCZNY –„ŚWIAT BEZ WYNALAZKU KOŁA”

Category : Konkursy

Organizatorem konkursu był Osiedlowy Klub Kultury Soboniowice – jednostka organizacyjna Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie pomimo tego, że temat wcale nie należał do najłatwiejszych. Należało bowiem dowolną techniką przedstawić fantastyczną wizję  jak mógłby wyglądać nasz świat i życie ludzi gdyby nie wynaleziono koła.

Celem konkursu było uruchomienie twórczej wyobraźni i wrażliwości plastycznej dzieci.

Po raz kolejny nasi uczniowie wykazali się zdolnościami plastycznymi i kreatywnością i zdobyli:

I miejsce – Igor Sobota uczeń klasy 1a – wychowawca Renata Tylek

III miejsce – Nikola Dąbrowska uczennica klasy 1a – wychowawca Renata Tylek

III miejsce – Filip Gastoł uczeń klasy 2b – wychowawca Marta Biernat

 Uczniom serdecznie gratulujemy!!!

Opracowanie artykułu: Renata Tylek


 • -

KLASY PIERWSZE W STRAŻY POŻARNEJ

Category : Aktualności

25 maja klasy I odwiedziły VI oddział Straży Pożarnej w Nowym Bieżanowie. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaka jak również kształtowanie właściwych zachowań w czasie zagrożenia.  W trakcie zwiedzania obiektu dzieci zobaczyły wozy strażackie, do którego mogły wejść, nowoczesny sprzęt i narzędzia  jakimi posługują się strażacy podczas swojej trudnej i niebezpiecznej pracy. Zobaczyły sposób zakładania i działania maski tlenowej, ubiór i wyposażenie strażaka, wieżę ćwiczeniową. Panowie strażacy ciekawie opowiadali o pracy strażaka jak również oprowadzili nas po obiekcie. Zobaczyliśmy pracę dyżurnego czyli  pana przyjmującego zgłoszenie o wypadku czy pożarze. Dowiedzieliśmy się, że w tej jednostce pożarnej pracuje ponad siedemdziesięciu strażaków i  jedyna kobieta, która wspiera i instruuje podczas zagrożenia chemicznego. Wizyta bardzo podobała się dzieciom, a niektórzy już marzą, by zostać dzielnym strażakiem.

Opracowała Ewa Miłaszewska

wychowawca klasy I b


 • -

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM KLAS TRZECICH 23.05.2012R. W ,, DWORZE CZECZÓW ‘’

Category : Aktualności

Klasy : III ,, a ‘’ i III ,, b ‘’ w środę – 23.05.2012r. uczestniczyły w zajęciach : ,, Spotkanie z pszczelarzem ‘’ w ramach ,, Projektu edukacyjnego ‘’ realizowanego przez pana Andrzeja Ożóga (http://www.poznajpszczoly.edu.pl/page1.php ).

Celami ogólnymi  zajęć , było :

●         zapoznanie z życiem pszczół

●         poznanie pracy pszczelarza

●         zapoznanie z wyglądem pszczół

●         bezpieczeństwo w kontakcie z pszczołami

●         poznanie znaczenia pszczół dla przyrody i człowieka

●         poznanie właściwości odżywczych miodu

Dzieci podczas zajęć miały możliwość :

●         zobaczyć jak wygląda strój pszczelarza

●         dowiedzieć się na czym polega praca pszczelarza

●         obejrzeć jak wygląda ul w środku

●         obejrzeć sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza (dłuto, podkurzacz, miotełka)

●         obejrzeć preparaty owadów w powiększeniu cyfrowym

●         przymierzyć strój pszczelarski

●         skosztować miodu.

 Pan Andrzej Ożóg zajmuje się pszczołami hobbystycznie . Pasję swoją przejął po przodkach . O życiu pszczół opowiadał dzieciom z wielkim entuzjazmem i w sposób niezwykle zajmujący . Dzieci w wielkim skupieniu i z ogromną uwagą słuchały opowiadania pszczelarza i oglądały prezentowane przez niego przedmioty i owady.

 Klasy Trzecie wraz z wychowawczyniami dziękują Panu Andrzejowi za wspaniałe zajęcia z edukacji przyrodniczej oraz Pani Madzi z ,, Dworu Czeczów ‘’ za zorganizowanie tego spotkania !!!

Opracowanie : mgr Katarzyna Ptak
( na podstawie ,, Scenariusza zajęć ‘’ :
„Spotkanie z pszczelarzem”
Pszczoła jako bioindykator środowiska naturalnego
z http://www.poznajpszczoly.edu.pl/page2.php )

 • -

OGÓLNOPOLSKIE BADANIE UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2012

Category : Bez kategorii

(Badanie jest prowadzone w ramach projektu realizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny – Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.2 Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych)

 22 maja 2012r. klasy : III ,, a ‘’ i  III ,, b ‘’ wzięły udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów(http://www.obut.edu.pl/kategoria/aktualnoci).

Uczniowie rozwiązywali ,, Test z języka polskiego ‘’: P1 lub P2  i ,, Test z matematyki ‘’: M1 lub M2 .

Mogli pracować w warunkach standardowych bądź niestandardowych ( np. wydłużenie czasu na wykonanie zadań ).

W warunkach standardowych mieli 40 min na rozwiązanie każdego z testów , a 5min trwały sprawy organizacyjne(odczytanie listu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do uczniów , rozdanie uczniom zestawów zadań , odczytanie instrukcji znajdującej się na pierwszej stronie ).

 Pomiędzy wykonywaniem zadań testowych z języka polskiego i matematyki dzieci miały 15 min przerwy( opuściły salę w której odbywało się badanie).

Już 23 maja 2012r. na stronie www.obut.edu.pl zostały zamieszczone zestawy zadań i zasady punktowania rozwiązań (http://www.obut.edu.pl/artykul/zestawy_zadan_obut_2012).

 Do 30 maja 2012r.nauczyciele i dyrekcja otrzymają informację zwrotną o wynikach punktowych uczniów danej klasy.

 18 czerwca 2012r.nauczyciele i dyrekcja będą mogli zapoznać się z wynikiem szkoły .   W tym dniu na stronie www.obut.edu.pl pojawi się również raport ogólnopolski z badania.

 Opracowała : mgr Katarzyna Ptak


 • -

„MAJÓWKA Z MAMĄ I TATĄ” W PRZEDSZKOLU NR 135

Category : Aktualności

Uczniowie klas III z naszej szkoły zostali zaproszeni jako Absolwenci Przedszkola Nr 135 w Krakowie do udziału w plenerowej imprezie pt. „Majówka z Mamą i Tatą”, która odbyła się dnia 26 maja 2012 roku w ogrodzie szkolnym. Uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny „Legendy starego Krakowa”, w którym nie zabrakło legendarnych postaci związanych z naszym miastem. Dzieci szkolne miały wspaniałą okazję do odwiedzenia swojego ukochanego przedszkola, porozmawiać z paniami wychowawczyniami, pobawić się w ogrodzie pełnym atrakcji i powspominać chwile spędzone w tym cudownym miejscu, kiedy same były przedszkolakami. Na zakończenie pobytu w przedszkolu uczniowie mieli możliwość wpisania się własnoręcznie do „KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ”, dziękując za wspaniałą atmosferę podczas Majówki, cudowną pogodę i pyszne lody. Opiekę artystyczną sprawowała pani Jadwiga Puto.

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Puto wychowawca kl. III b


 • -

KLASA I B POZNAJE GRÓD KRAKA

Category : Aktualności

16 maja klasa I b w ramach poznawania swojego miasta wybrała się na wycieczkę do grodu Kraka. Ulicą Wiślną podążaliśmy na Rynek Główny. Tu dzieci nazywały znajdujące się zabytki. Podziwiały Sukiennice, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, Wieżę Ratuszową, a także ogromną głowę z brązu, która została tu sprowadzona w październiku 2005 roku i wykonana przez Igora Mitoraja. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej , a potem legendy ” O mariackim hejnale”, która wyjaśnia nagle urywającą się melodię. Poznaliśmy również legendę ” O dwóch wieżach i dwóch braciach”, a następnie drogą królewską zmierzaliśmy pod Wawel. Spacerowaliśmy bulwarami wiślanymi i dotarliśmy do Smoka Wawelskiego. Znamy tego bohatera z kolejnej legendy „O smoku wawelskim i mądrym szewczyku”.

  Tu mieliśmy czas wolny na zjedzenie śniadania, zrobienia drobnych zakupów i odpoczynku.

Oto krótka fotorelacja:

                                                               Opracowała Ewa Miłaszewska

                                                                                            wychowawca klasy I b


 • -

KLASA I B W MANUFAKTURZE CUKIERKÓW

Category : Aktualności

  16 maja klasa I b udała się do manufaktury cukierków, która mieści się przy ulicy Gołębiej 3 w Krakowie. Dzieci miały możliwość zobaczyć proces powstawania cukierków z karmelu. Z zaciekawieniem słuchały i obserwowały panie tworzące te ulubione smakołyki.

Karmel, który gotowany jest na zapleczu, jest wylewany i formowany na podgrzewane i granitowe blaty znajdujące się w sklepiku. Temperatura karmelu wynosi 150 stopni. Z niego przygotowywane są cukierki o różnych smakach i w zależności jaki chce się uzyskać dodaje się odpowiednich barwników. My uczestniczyliśmy w powstawaniu cukierków arbuzowych.

Zastygający karmel formowany jest w zbitą masę.

Tak przygotowany karmel, następnie przekładany jest kilkakrotnie przez metalowy hak, w celu uzyskania oczekiwanej intensywności barwy. Jeżeli kolor ma być inny, to tuż po wylaniu karmelu na blat, dodawany jest barwnik.

Po osiągnięciu pożądanego koloru, karmel formowany jest w wałki. Masa cięta jest na trzy części. Następnie łączona w jeden wałek. Proces produkcji trwa, aż skończy się przygotowana masa. Należy uważać, aby nie zastygła.

Na koniec spotkania każde dziecko zostało poczęstowane cukierkiem arbuzowym, a także otrzymało paczuszkę cukierków w różnych smakach. Nic więc dziwnego, że buzie wszystkich dzieci  były radosne i uśmiechnięte. Obserwacja procesu tworzenia słodyczy jest pomysłem na ciekawe spędzenie popołudnia, zwłaszcza dla najmłodszych entuzjastów cukierków. Warto więc spacerując po Krakowie zajrzeć na Gołębią 3.              Opracowała Ewa Miłaszewska

wychowawca klasy I b


 • -

,, ZIELONA SZKOŁA KLAS TRZECICH 2012 ‘’

Category : Aktualności

Klasy : III ,, a ‘’ i III ,, b ‘’ przebywały na zielonej szkole

w Domu Wczasów Dziecięcych

w Jodłówce Tuchowskiej w terminie 16.04.2012r.-20.04.2012r.

Atrakcje , w których uczestniczyli uczniowie :

DZIEŃ PIERWSZY

Poniedziałek 16.04.2012r.

Zajęcia psychoedukacyjne : Poznajemy się lepiej – warsztaty integracyjne.

Edukacja plastyczna : Wykonanie dekoracji turnusowych.

Zajęcia kulturalno-rozrywkowe. Karaoke .

DZIEŃ DRUGI

Wtorek 17.04.2012r.

Zajęcia turystyczno-krajoznawcze :Piesza wycieczka na Brzankę i do bacówki.

Edukacja ekologiczna : Park krajobrazowy Pasma Brzanki. Porosty wskaźnikiem czystości powietrza.

Edukacja regionalna :Partyzanci na Ratówkach w czasie II wojny światowej.

Zajęcia kulturalno-rozrywkowe: Zabawa taneczna.

DZIEŃ TRZECI

Środa 18.04.2012r.

Zajęcia turystyczno-krajoznawcze : Autokarowa wycieczka do  Kąśnej Dolnej i Ciężkowic. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne: Turniej piłkarzyków ręcznych.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne : Ćwiczenia korekcyjne na siłowni.

Zajęcia kulturalno-rozrywkowe : Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy i prezentacją grup.

DZIEŃ CZWARTY

Czwartek 19.04.2012r.

Zajęcia turystyczno-krajoznawcze : Wycieczka do kapliczki słupowej z XVI wieku.

Edukacja regionalna :Historia kapliczki słupowej z XVI wieku i legendy z nią związane.

 Edukacja ekologiczna :Osobliwości przyrodnicze na terenie wsi.

Zajęcia kulturalno-rozrywkowe : Wybory najsympatyczniejszych turnusu. Uroczyste zakończenie turnusu. Rozdanie dyplomów.

DZIEŃ PIĄTY

Piątek 20.04.2012r.

 Wyjazd do Krakowa zaraz po…obiedzie.

 Zajęcia lekcyjne odbywały się codziennie w salach udostępnionych przez DWD i w pobliskiej szkole.

mgr Katarzyna Ptak


 • -

KONKURS „ZUCH”

Category : Bez kategorii

W dniach 19 i 20 marca 2012 roku zostały przeprowadzone ogólnopolskie konkursy „Zuch ” dla uczniów klas I – III przygotowane przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Jeden konkurs był z języka angielskiego ,który sprawdzał znajomość słownictwa i podstawowe zwroty , zaś drugi dotyczył edukacji wczesnoszkolnej i uwzględniał elementy edukacji polonistycznej, społeczno – przyrodniczej i matematycznej. Treść sprawdzianów był opracowany w taki sposób, aby uczeń wykonując polecenia rozwiązywał zadania, krzyżówki i rebusy doskonalił przy tym zdolności grafomotoryczne . W konkursie z języka angielskiego uczestniczyli tylko trzej  uczniowie z klas III, a w konkursie z edukacji wczesnoszkolnej brało udział 15 uczniów . Uczniowie z naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą i zostali sklasyfikowani następująco :

JĘZYK ANGIELSKI :
Jakub Godula – kl. III a, opiekun Agata Zakrzewska      DYPLOM UZNANIA
Jakub Sado – kl. III b ,  opiekun Agata Zakrzewska       DYPLOM UZNANIA
Bartłomiej Król – kl. III b , opiekun Agata Zakrzewska    DYPLOM UZNANIA

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA :
Jakub Groblicki – kl. I a , wych . Renata Tylek          DYPLOM LAUREATA
Nikola Dąbrowska – kl. I a, wych. Renata Tylek        DYPLOM UZNANIA
Aleksandra Michalik  – kl. I a , wych . Renata Tylek  DYPLOM UZNANIA
Adrian Wołek –  kl.I a , wych. Renata Tylek              DYPLM UZNANIA
Oliwia Szewczyk – kl. I b , wych. Ewa Miłaszewska  DYPLOM LAUREATA
Bartosz Godula – kl. I b , wych. Ewa Miłaszewska    DYPLOM LAUREATA
Mateusz Sopel – kl. I b , wych. Ewa Miłaszewska     DYPLOM LAUREATA
Oliwia Prażmowska – kl. I b , wych. Ewa Miłaszewska   DYPLOM UZNANIA
Jakub Basista – kl. I b , wych. Ewa Miłaszewska           DYPLOM UZNANIA
Kacper Chachlowski – kl. II b , wych. Marta Biernat        DYPLOM UZNANIA
Filip Gastoł – kl. II b , wych. Marta Biernat                     DYPLOM UZNANIA
Patrycja Pałka – kl. II b , wych. Marta Biernat                 DYPLOM UZNANIA
Jakub Godula – kl. III a , wych. Katarzyna Ptak              DYPLOM UZNANIA
Stanisław Hajduk – kl. III b , wych. Jadwiga Puto            DYPLOM LAUREATA
Bartłomiej Król – kl. III b , wych. Jadwiga Puto                DYPLOM UZNANIA

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników , a nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie w przeprowadzenie ogólnopolskiego konkursu „Zuch” skierowanego do uczniów klas I – III szkół podstawowych.

KOORDYNATOR KONKURSU : JADWIGA PUTO


 • -

POTRAFIMY UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY!!!

Category : Aktualności

W marcu uczniowie klasy pierwszej „a” poznali zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach realizacji w naszej szkole Programu „Bezpieczna szkoła”.  Warsztaty przeprowadziły panie: Magdalena Gawin i Katarzyna Ptak.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali instrukcji udzielania pierwszej pomocy oraz z wielkim zaangażowaniem i przejęciem odgrywali scenki dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.  Każdy uczeń znalazł się w roli zarówno poszkodowanego jak i ratującego życie.  Dzieci dowiedziały się, że miejsce wypadku, poszkodowanego i siebie należy zabezpieczyć, jak należy sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny- ocenić jego stan, wezwać karetkę pogotowia –  jak rozmawiać z dyżurnym przyjmującym zgłoszenie, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej-bocznej ustalonej, a nawet wykonać sztuczne oddychanie z masażem serca- czyli wykonać resuscytację.

W ramach realizacji Programu „Bezpieczna szkoła” odbywały się ciekawe zajęcia prowadzone przez wychowawcę klasy, na których uczniowie  utrwalali zasady kodeksu klasowego, uczyli się różnych sposobów zachowań w sytuacjach trudnych i nowych, dowiedzieli się co należy robić, aby być bezpiecznym w szkole, w domu i w środowisku oraz jak pomagać innym np. niepełnosprawnym.  Nauczyli się również jak być asertywnym oraz jak nawiązywać pozytywne relacje, jak chronić się przed zagrożeniem ze strony dorosłych jak i rówieśników, oraz o szkodliwości używek i dopalaczy dla zdrowia.

Warsztaty i zajęcia były bardzo przydatne, dostarczyły dzieciom wiele cennych informacji oraz pozwoliły w praktyce wykorzystać  posiadaną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy!

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może być przydatna w każdej chwili naszego życia. Ważne, aby od małego uczyć dzieci jak należy się zachować, gdy ktoś potrzebuje pomocy, aby nie stać biernie z boku lecz działać, bo tym sposobem możemy uratować komuś życie!

Opracowała wychowawczyni klasy 1a –Renata Tylek


 • -

XII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

Category : Aktualności

Uczniowie klasy III b reprezentowali SP Nr 124 w Krakowie podczas Mistrzostw Polski U – 10 w piłce nożnej chłopców w Turnieju „Z podwórka na stadiony o puchar Tymbarku”.

W skład drużyny weszli : Jakub i Kacper Juszczykowie, Jakub Stachnik, Jakub Sado, Bartłomiej Król, Szymon Ostroga, Szymon Żak, Kajetan Filipowicz i Karol Sikora. Uczniowie Ci rozwijają swoje zdolności i zainteresowania piłką nożną trenując w klubach : KS „Bieżanowianka”, „Cracovia”, „Gwarek Wieliczka”. Podczas turnieju, który odbył się dn. 9 i 11 maja 2012 roku na boisku TS „Rybitwy” chłopcy wzorowo reprezentowali naszą szkołę, wykazali też duże zdolności piłkarskie zajmując II miejsce w grupie „C” i „D”. Byli także wyróżniającymi się zawodnikami w czasie trwania całego turnieju. Wszystkim chłopcom serdecznie dziękujemy za duże zaangażowanie i wzorową postawę na zawodach. Szczególne podziękowania należą się także panu Andrzejowi Królowi – koordynatorowi Turnieju.

 Tekst i zdjęcia : Jadwiga Puto wychowawca klasy III b


 • -

WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ

Category : Aktualności

W dniu 27 kwietnia 2012r. klasa „0” odbyła bardzo interesującą wycieczkę do  STRAŻY POŻARNEJ . Celem wizyty było zapoznanie uczniów z pracą strażaków jak również wdrażanie dzieci do właściwych zachowań w czasie zagrożenia. Dzieci miały okazję poznać sprzęt, pomieszczenia oraz pracę i umiejętności strażaków. Nie zabrakło również pokazu wyjazdu do  prawdziwego pożaru. Panowie strażacy zaprezentowali nowoczesny sprzęt strażacki oraz omówili dzieciom zasady jego działania. Bardzo ciekawie opowiadali, na czym polega praca strażaka.  Zostaliśmy oprowadzeni po budynku straży. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się działaniu sprzętu strażackiego, co zrobiło na nich ogromne wrażenie. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się wozy strażackie. Każdy miał możliwość wsiąść i zobaczyć jak  samochody wyglądają wewnątrz. Ciekawą atrakcję stanowiła  wieża do ćwiczeń, która mierzyła kilkadziesiąt metrów. Dzieci miały okazję wejść na bezpieczną wysokość  i zobaczyć okolicę z innej perspektywy. Najwięcej emocji wzbudziła rura, po której strażacy zjeżdżają szybko i sprawnie na wezwanie. Panowie strażacy chętnie demonstrowali dzieciom zarówno działanie sprzętu jak i swoją sprawność. Wizyta w Straży była bardzo ciekawa, pouczająca i atrakcyjna.

Opracowała : Magdalena Zadwórna


 • -

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Category : Aktualności

Dnia 26 kwietnia 2012 roku uczniowie klasy III b pod kierunkiem Jadwigi Puto przygotowali program słowno – muzyczny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie nie zabrakło wierszy i piosenek , które nawiązywały do majowego święta. Mali artyści przypomnieli  wszystkim zebranym czym była dla Polaków Konstytucja uchwalona 3 maja w 1791 roku. Uczniowie kl. III b zwrócili też uwagę , abyśmy byli prawdziwymi patriotami, którzy  kochają  swój kraj i szanują  polskie symbole narodowe. Na zakończenie głos zabrała pani wicedyrektor Danuta Osuch , która zachęciła wszystkich do wykonania kotylionów w biało – czerwonych barwach.


Tekst i zdjęcia : Jadwiga Puto wychowawca kl. III b


 • -

PIERWSZACZKI NA ZIELONEJ SZKOLE W PORĄBCE

Category : Aktualności

W  dniach  od  23.04.  do  30.04.2012 r.  uczniowie  z  klasy  I  a ,  I  b  i  I c przebywali  na  „  Zielonej  Szkole ” w  Domu  Wczasów  Dziecięcych  w  Porąbce.

W  czasie  trwania  turnusu  uczniowie realizowali  :

–  program   kształcenia  zgodnie  z  planem  dydaktyczno – wychowawczym ,

–  zajęcia dydaktyczne organizowane  w formie pozaklasowej, według programu autorskiego DWDz –  „Wiosna w Beskidach”  , który  został przygotowanym  przez  kadrę  placówki , w  której  przebywały  dzieci.

Realizacja programu w zakresie edukacji regionalnej i ekologicznej odbywała się poprzez :

–  poznanie miejscowości ,

–  zwiedzanie Izby Regionalnej w Porąbce ,

– oglądanie  przeźroczy – „ Porąbka i okolice ”,

–  poznanie kultury regionu oraz folkloru beskidzkiego – warsztaty taneczno-muzyczne,

–  przyjęcie pierwszaczków do grona Beskidzkiej Braci,

–  spacery rekreacyjne na łonie natury,

–  marsz na orientację z elementami edukacji ekologicznej i zasadami pierwszej pomocy,

–  warsztaty , konkursy i zabawy związane z „ DNIEM ZIEMI ”.

Uczniowie każdego dnia odbywali piesze wędrówki po malowniczej miejscowości położonej wśród szczytów Beskidu Małego. Obok wycieczek i spacerów organizowane były różnorodne zajęcia rekreacyjno – rozrywkowe tj.: konkursy, gry w piłkę nożną, „karaoke”, bal przebierańców, ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteki. Po wieczornej toalecie wychowawcy czytali dzieciom bajki na dobranoc.

Dzieci  również aktywnie brały udział w  zajęciach  kształtujących  i  rozwijających  zainteresowania  oraz  zdolności  poznawcze, w  zajęciach  plastycznych , muzycznych , tanecznych , które  rozwijały  ich kreatywność  oraz  postawę  twórczą. Podczas pobytu na „ Zielonej Szkole ” poszerzali  swoją wiedzę oraz umiejętności.

Wszystkim niezapomnianych wrażeń dostarczyła całodniowa wycieczka autokarowa do Studia Filmów Animowanych w Bielsku – Białej. Dzieci poznały etapy powstawania animowanego filmy i obejrzały w sali kinowej bajki tj.: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „W Bocianowie”. Niespodzianką dla dzieci była wizyta w Figloparku – krainie zabaw dla dzieci.

Uczniowie  trzech klas pierwszych wspaniale się integrowali i chętnie ze sobą współpracowali. Z wielką radością na zakończenie turnusu pierwszoklasiści odbierali nagrody oraz dyplomy za udział wielu konkursach z rąk p. dyrektora Domu Wczasów Dziecięcych.

Zielona Szkoła w Porąbce była wspaniałą  i niezapomnianą przygodą !!!

 wychowawca  klasy  I c :  Barbara  Pacura


 • -

„DNI WIOSENNE” – DZIEŃ OTWARTY W KLASIE I C

Category : Aktualności

16 kwietnia w budynku szkolnym przy ul. Sucharskiego  odbyły się dni otwarte dla  dzieci sześcioletnich i siedmioletnich oraz  ich rodziców i opiekunów.

Wychowawczyni klasy I c – Barbara Pacura przygotowała dla dzieci różnorodne zabawy dydaktyczne pod hasłem : „ Dni wiosenne”. Uczniowie rozpoznawali na plakatach  pory roku , a następnie dopasowywali do nich obrazki, przedstawiające charakterystyczne ich cechy. Dzieci chętnie opowiadały o obecnej porze roku.

 Wiele śmiechu i radości sprawiła im zabawa w „Słucham mojego słowa” doskonaląca słuch i refleks. Każdy uczeń otrzymał karteczkę, na której był zapisany wyraz z wiersza. Nauczyciel głośno czytał wiersz pt.: „ Dni wiosenne ”. W tym czasie uczeń, słysząc swoje słowo podnosił karteczkę do góry. Uczniowie prezentowali również swoje umiejętności czytania tekstu.

 Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie doskonalącej spostrzegawczość „Czego nam brakuje”. Wybrany uczeń dokładnie przyglądał się obrazkom, odwracał się , a pozostali uczniowie zamieniali kolejność obrazków lub zabierali jeden z nich. Wybrany uczeń miał za zadanie ułożyć obrazki w prawidłowej kolejności lub też powiedzieć , której ilustracji brakuje.

 Na koniec dzieci prezentowały swoje umiejętności matematyczne. Otrzymywali zapisanie na kartkach działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Zadanie polegało na doklejeniu tylu motyli (po znaku równości), aby działanie było prawidłowe.

 A tak się bawiliśmy:

wychowawca  klasy  I c :  Barbara  Pacura


Archiwa