• -

JASEŁKA KLASY II B DLA KLAS 0 – III

Category : Aktualności

21 grudnia uczniowie klasy II b przedstawili jasełka pt. „Jest taki dzień” dla klas 0 -III. Na tle wymalowanej betlejemskiej szopki i pięknego wnętrza pałacu Heroda odegrali przyjście na świat Pana Jezusa. Wielkiego Mesjasza powitali pastuszkowie, trzej królowie, aniołki, śniegulki. Nie zabrakło okrutnego Heroda, który bojąc się o swoją władzę kazał setnikowi wymordować nowonarodzone dzieci. Ale oto przyszła śmierć, która pokonała złego króla przy pomocy przewrotnego diabła.

                Piękny śpiew kolęd i pastorałek, taniec śniegulek oraz wspaniałe odegranie ról małych artystów bardzo spodobały się widzom. Otrzymali gromkie brawa i podziękowania pani Dyrektor. Uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i wręczyli samodzielnie wykonane kartki świąteczne.

                Raz jeszcze jasełka przedstawimy w styczniu w Domu Matki i Dziecka w Krakowie. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za przygotowanie przepięknych strojów.

Ewa Miłaszewska – wychowawca klasy II b


  • -

JASEŁKA KLAS DRUGICH I ODDZIAŁU „0”

Category : Aktualności

17 grudnia klasy drugie i odział „0” naszej szkoły przygotowały i przedstawiły jasełka dla swoich rodziców. Piękne recytacje dzieci i śpiew kolęd wzruszały przybyłych gości i wprowadzały w świąteczny nastrój. Dzieci z przejęciem odgrywały role pasterzy, królów, aniołów, Marii i Józefa.

Podczas występów odbywał się kiermasz świąteczny, na który każde dziecko przygotowało pod kierunkiem wychowawców swoją ozdobę. Znalazły się tu anioły z gliny, choinki, kartki, bombki. W tym roku zebraliśmy ponad dwa tysiące czterysta złotych i jest to najwyższy dochód z tej akcji do tej pory. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za serce i hojność, tym bardziej, że zebrane pieniążki będą przeznaczone na dofinansowanie różnych wyjazdów dla dzieci z rodzin mniej zamożnych.

Oto jak przebiegały jasełka w klasach:

                                        Opracowała Ewa Miłaszewska wychowawca klasy II b

foto: Ewa Miłaszewska, Renata Tylek, Barbara Pacura, Magdalena Zadwórna


  • -

WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „CHOINKOWE DEKORACJE”

Category : Konkursy

Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie przy ulicy Grunwaldzkiej zaprosił dzieci i młodzież w wieku od 3 do 21 lat do udziału w wojewódzkim konkursie plastycznym „Choinkowe dekoracje”. Celem było utrwalanie tradycji związanych z „Choinką” poprzez działania twórcze realizowane technikami plastycznymi. Każdy uczestnik mógł wykonać jedną pracę w dowolnej technice plastycznej: np.: rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, formy przestrzenne.

            Jury Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Choinkowe Dekoracje 2012” przyznało w dniu 10 grudnia 2012 r. nagrody i wyróżnienia oraz kwalifikacje do wystawy. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się  w dniu 14 grudnia 2012 r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej MDK przy ulicy Grunwaldzkiej 5. Dla finalistów odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Rafała Barbackiego, laureata wielu konkursów fortepianowych. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom przybyłym na finał dyplomy oraz nagrody książkowe wręczył Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, który podkreślił, że w tym roku wpłynęła rekordowa liczba 821 prac z całego województwa.
Wyłoniono 35 laureatów, 26 – wyróżnień, 5 – III miejsc, 2 – II miejsca i 2 – I miejsca.

            Wśród laureatów naszej szkoły znalazł się uczeń klasy II b Mateusz Sopel, który otrzymał wyróżnienie.

 Natomiast kwalifikacje do wystawy zdobyli uczniowie klasy III b za pracę zbiorową oraz uczennica klasy II a Nikola Dąbrowska otrzymując pamiątkowe dyplomy.

  Wystawę pokonkursową  można oglądać do końca grudnia 2012 r.

            Nagrodzonym dzieciom serdecznie gratuluję.

                                                                                                Opracowała: Ewa Miłaszewska

wychowawca klasy II b


  • -

AKCJA „GÓRA GROSZA” W KLASIE III B

Category : Aktualności

W dniach 26 XI-7 XII 2012 uczniowie klasy III b zbierali grosze biorąc w ten sposób udział w akcji „Góra Grosza”. Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych. Klasowi ofiarodawcy to: Filip Gastoł (69,90 zł), Patryk Jędrzejczyk (14,36 zł), Kamila Kowalska (12,00 zł), Monika Nowak (10,00 zł), Jagoda Marzec (7,30 zł), Paulina Trzaska (1,32 zł), Kacper Ryś (0,50 zł), Szymon Gwizdowski (0,50 zł). Razem daje to 115,78 złotych. Za okazane serce wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję dziękuję.

Marta Biernat

wychowawca klasy III b

 


  • -

„NA ŚNIEŻNĄ NUTĘ” – WERNISAŻ BIEŻANOWSKIEJ MALARKI ŁUCJI KŁAŃSKIEJ- KANAREK

Category : Aktualności

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z bieżanowską malarką panią Łucją Kłańską- Kanarek. Okazją do spotkania jest  wystawa obrazów pani Łucji w DK Dwór Czeczów, którą można oglądać do 31 grudnia . Pani Łucja opowiadała o swojej pasji malarskiej, fascynacji Krakowem, który dla Niej jest miejscem magicznym. Mówiła, czym dla artysty jest wernisaż , jakie znaczenie ma w Jej pracach kolor, do którego przywiązuje wielką  wagę. Na wystawie uczniowie obejrzeli niezwykłe obrazy, na których fruwają śnieżnobiałe anioły, zachwyca bajkowy, zimowy Kraków. Wystawa wprowadza w radosny, świąteczny nastrój.

Opracowanie Lidia Salawa


  • -

KLASA II C W CINEMA CITY BONARKA

Category : Aktualności

10 grudnia uczniowie klasy II c wybrali się do  interaktywnego, multisensorycznego kina edukacyjnego Cinema City na film pt: „ Podróże Kosmiczne ”. To dzięki Św. Mikołajowi, który podarował nam bilety, mogliśmy odbyć niesamowitą podróż po wszechświecie.

„Podróże Kosmiczne” to niezwykła opowieść o kosmosie, Układzie Słonecznym i gwiazdach, opowiedziana ciekawym, przystępnym nawet dla najmłodszych widzów językiem. Seans  wyświetlany był w sześciu, specjalnie przystosowanych salach.

 Zabawa zaczęła się w  Sala Inspiracji, gdzie obejrzeliśmy film dokumentalny o kosmosie. W Sali 3D otrzymaliśmy specjalne okulary, dzięki którym obserwowaliśmy ekscytujące, trójwymiarowe obrazy. Niesamowite przeżycia czekały na nas w Sali Ruchu wyposażonej w „inteligentne” fotele, które poruszały się synchronicznie według obrazów wyświetlanych na ekranie. Przechylały się w różnych kierunkach, łapały za nogi specjalnymi „łapkami”, łaskotały w plecy, emitowały powiew wiatru, a nawet spryskiwały wodą. W Sali Wyobraźni ze wszystkich stron otoczeni byliśmy zadziwiająco realistycznym dźwiękiem w technologii Dolby SR, dźwiękiem bez obrazu, co dodatkowo stymulowało nasza  wyobraźnię. W Sali Muzyki – obejrzeliśmy niesamowity pokaz z użyciem efektów świetlnych i dymnych, a w  Sali Interakcji odbył się test wiedzy na wielkim ekranie, który pobudził nasze szare komórki do intensywnego myślenia.

Barbara Pacura  –  wychowawca klasy II c


  • -

UCZNIOWIE KLASY II C W MŁODZIEŻOWYM OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W NIEPOŁOMICACH

Category : Aktualności

19 grudnia nasza klasa uczestniczyła w prelekcji  prowadzonej przez pracownika naukowego z dziedziny astronomii z MOA. Dowiedzieliśmy się w prosty sposób

dlaczego mamy dzień i noc oraz co to są fazy Księżyca, jak wygląda powierzchnia Słońca. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą naszego Układu Słonecznego , Galaktyki i Wszechświata. Zobaczyliśmy z bliska gwiazdy, planety, komety, meteory , mgławice oraz najciekawsze zjawiska astronomiczne, takie jak zaćmienie czy zorza polarna. Dzięki symulacji komputerowej opisującej najnowsze rezultaty obserwacji teleskopowych wszechświata, wiemy co może zdarzyć się z naszą planetą oraz  ze Słońcem za kilka milionów lat.

Atrakcyjnym  uzupełnieniem  prelekcji i pokazu astronomicznego było obejrzenie w Planetarium zjawisk astronomicznych związanych z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchu planet i Słońca oraz ruchu obrotowym Ziemi. Wszystko to mogliśmy obejrzeć na celowo przygotowanej do tego ośmiometrowej kopule. Wraz z upływem czasu gwiazdy zmieniały swe położenie, tak jak to się dzieje od zmierzchu do świtu. Było to niesamowitym przeżyciem – mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się pod gwiaździstym niebem, a nad nami wirują gwiazdy tworzące skupiska zwane konstelacjami.

Tekst i zdjęcia : Barbara Pacura – wychowawca klasy II c


  • -

WIZYTA TRZECIOKLASISTÓW W DOMU JANA MATEJKI

Category : Aktualności

W czwartek 13 grudnia uczniowie klas trzecich wybrali się na ulicę Floriańską do Domu Jana Matejki. Stara, krakowska kamienica jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Obejrzeliśmy trzy piętra, na których znajduje się sypialnia, salon państwa Matejków oraz pracownia artysty. Zbiory tego muzeum liczą około 6000 eksponatów, które obejmują listy, dokumenty, pamiątki, wyrazy uznania, prace olejne i rysunkowe, fotografie rodzinne, stare przedmioty, które kolekcjonował Matejko. Dom Jana Matejki prowadzi różnego rodzaju lekcje muzealne dla grup zorganizowanych. Wychowawcy wybrali dla swoich uczniów warsztaty pt. „Ko-lekcja z klasą”. Trzecioklasiści z klasy „b” musieli szczególnie uważać w czasie zwiedzania, gdyż po powrocie do szkoły pisali test z przekazanych przez przewodnika muzealnego wiadomości. Najlepiej napisał go Michał Słomak, tuż za nim znaleźli się Filip Gastoł, Kamila Kowalska i Monika Nowak.

Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

JASEŁKA TRZECIOKLASISTÓW DLA RODZICÓW

Category : Aktualności

Dnia 17 grudnia trzecioklasiści zaprosili do Dworu Czeczów swoich rodziców i rodzeństwo. Goście przybyli na godzinę 17.00. Dzieci wystapiły w tegho rodzaju przedstawieniu już po raz trzeci, więc czuły się jak „prawdziwi artyści”. Przedstawiły jasełka pt. „Witaj Jezu na tej ziemii” – opowiadanie o narodzeniu Jezusa w Betlejem i powitaniu go przez pasterzy, królów, anioły i diabły. Piękne i wzruszające przedstawienie wzbogaciły cudnie zaśpiewane kolędy i pastorałki. Rodzice byli bardzo wzruszeni, nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Występ był udany dzięki zaangażowaniu dzieci, pięknym strojom przygotowanym przez rodziców (za co Im bardzo dziękujemy!), czarowi sali balowej w gościnnym Dworze Czeczów (dziękujemy p. Magdalenie Piędel). Po jasełkach odbył się kiermasz świąteczny, na którym sprzedawane były anioły, które wykonały dzieci na warsztatach ceramicznych. Udało się zebrać kwotę 361,74 złotych,  co nas bardzo ucieszyło. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

WIZYTA UCZNIÓW KLASY III b W KINIE

Category : Aktualności

Uczniowie klasy III b wybrali się do Cinema City BONARKA na film „Królestwo zwierząt”. Cały pokaz trwał  3 godziny i składał  się z kilku etapów. Zaczął się od sali, w której widzowie oglądali film w konwencji 3D. Trzecioklasiści usłyszeli tam o wpływie natury na rozwój techniki, o tym jak umiejętności ptaków zaważyły na rozwoju lotnictwa. Dzieciom spodobała się szczególnie następna sala – sala tańca. Usłyszeły w niej opowieść o umiejętnościach wokalnych zwierząt i o tym jak ludzie je naśladują. Wszystko to przy dźwiękach muzyki i świetle reflektorów. Najciekawsze jednak nastąpiło w momencie kiedy aktor – Włoch – z ekranu kinowego zachęcał dzieci do aktywności ruchowej. I sala zareagowała. Słychać było odgłosy zwierząt naśladowane przez widzów. Uczniowie podnieśli  się z foteli, by naśladować ich ruchy. Po sali tańca poszli do sali inspiracji, w której dzieci wzruszały się opowieścią o tym, jak miłośnicy orangutanów przywracają je środowisku naturalnemu, z którego zostały wyrwane. Po opowieści o małych małpkach nadszedł czas na ekscytujące słuchowisko o dzieciach, które poleciały do dżungli i przeżyły tam mnóstwo ekscytujących przygód. Dla współczesnych dzieci słuchowisko jest unikatowym zjawiskiem i trudno było się im tam skupić. Największe wrażenie wywarła na dzieciach sala ruchu, w której czekały ekscytujące doznania. Wpłynęli łodzią podwodną na rafy koralowe i okazało się, że ich fotele się pochyliły, że pryska na nich woda z foteli, że pomiędzy ich nogami przemieszcza się meduza. Na koniec przeszli do sali, w której odbył się quiz na temat życia zwierząt. Dostali urządzenia do głosowania. Okazało się, że chłopcy mieli większą wiedzę na ten temat niż dziewczynki zgromadzone na sali. Indywidualni zwycięzcy otrzymali dyplomy, najlepszym znawcą życia zwierząt okazał się Szymon Śniegoń, II miejsce zajęła Ola Brozenbach, a III miejsce Kacper Chachlowski. „Królestwo zwierząt” jest niesamowitym spotkaniem z dziesiątą muzą. Jest znakomitą formą edukacji. Po takiej lekcji biologii na temat zwierząt żaden uczeń nie wyjdzie znudzony. Święty Mikołaj chyba o tym wiedział sponsorując nam bilety na ten film!!! Dziękujemy!

Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

VII KONKURS NA PROJEKT KARTKI ŚWIĄTECZNEJ – DAR NA HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA W KRAKOWIE

Category : Konkursy

Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie oraz Prezes Fundacji Pomoc Krakowskiemu Hospicjum św. Łazarza zaprosili uczniów wszystkich typów szkół i placówek województwa małopolskiego do udziału w VII Konkursie na Projekt Kartki Świątecznej – dar na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

 Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie projektu kartki świątecznej (bożonarodzeniowej) dowolną techniką graficzną lub plastyczną oraz techniką mieszaną, typu collage. Oceniany był pomysł, oryginalność, estetyka wykonania oraz zgodność z tematem.

Uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w tym konkursie. Laureatami konkursu zostały 4 uczennice naszej szkoły:

Kinga Lewińska klasa 2a –opiekun Renata Tylek

Gabriela Markowska klasa 2b – opiekun Ewa Miłaszewska

Aleksandra Michalik klasa 2a – opiekun Renata Tylek

Aleksandra Woźniak klasa 2a – opiekun Renata Tylek

Nagrodzone kartki będą drukowane w wielu egzemplarzach jako dar na Hospicjum
św. Łazarza w Krakowie. Każda kartka będzie podpisana imieniem i nazwiskiem autora.

Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy !!!

Opracowanie artykułu Renata Tylek

Zdjęcia wykonała p. Jadwiga Michalik


  • -

NIEZWYKŁA LEKCJA W NIEZWYKŁYM MIEJSCU

Category : Aktualności

Uczniowie klasy 6c uczestniczyli w ciekawej lekcji historii w Galerii-Antykwariacie bieżanowskiego kolekcjonera pana Marka Sosenko. Podczas spotkania mieli możliwość zapoznania się z bogactwem zbiorów. W kolekcji pana Marka Sosenko znajduje się ok. 700 tys. pocztówek / najbogatszy zbiór w kraju/, z których niektóre mogli uczniowie zobaczyć na wystawie „ Odrodzenie Polski”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się unikatowa kolekcja zabawek. Jednak największą ciekawość wzbudził Gospodarz spotkania, który w pewnym momencie pojawił się w mundurze austriackiego oficera  cesarskiej armii z czasów I wojny światowej i ciekawie opowiadał o pamiątkach z przeszłości. Lekcja  pośród  niezwykłych zbiorów w Galerii pana Marka Sosenko to ciekawa wycieczka w dawne czasy…

Opracowanie Lidia Salawa


  • -

WARSZTATY TAŃCÓW I ZABAW ŚREDNIOWIECZNYCH ORAZ TAŃCÓW DWORSKICH

Category : Aktualności

W ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej uczniowie klas piątych uczestniczyli  w zajęciach zorganizowanych w DK Dwór Czeczów.  Prowadzenie Agnieszka Wargowska- Dudek / Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS/. Poznawali zabawy i tańce średniowieczne: carole, saltarello, branle, pawana, galiarda. Uczyli się kroków, tąńczyli w rytmie dworskiej muzyki. Efekty ćwiczeń można zobaczyć na zdjęciach.

Opracowanie Lidia Salawa


  • -

WARSZTATY PROJEKTOWANIA STROJÓW HISTORYCZNYCH DOBY ŚREDNIOWIECZA I RENESANSU

Category : Aktualności

W ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej uczniowie klas szóstych uczestniczyli  w zajęciach zorganizowanych w DK Dwór Czeczów. Prowadzenie Lucyna Kiebuła / Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS/. W części teoretycznej  dowiedzieli się o modzie, stroju jako formie przekazu, charakterystyce ubioru /krój, kolorystyka, materiały/ epoki średniowiecza i renesansu. W części praktycznej wykonywali szkice, projekty różnych strojów z omawianych okresów, po czym wykonali prace metodą kolażu indywidualnie lub grupowo . Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach.

Opracowanie Lidia Salawa


  • -

KONKURS „WIDOKÓWKA Z KRAKOWA”

Category : Konkursy

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana

zaprosiło dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Krakowa i powiatu krakowskiego do konkursu pt. „WIDOKÓWKA Z KRAKOWA”

Celem konkursu było :

  • zainteresowanie Krakowem jako miastem o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym
  • rozwijanie zamiłowania do kultury własnego regionu i poczucie więzi  z regionem
  • stworzenie możliwości udziału szerokiego grona dzieci i młodzieży uzdolnionej i utalentowanej plastycznie w prezentacji walorów naszego miasta

Tematem prac był Kraków w ujęciu historycznym lub współczesnym. Prace miały nawiązywać do najpiękniejszych urbanistycznych i przyrodniczych zakątków Krakowa, ale także postaci związanych z naszym miastem (legendarnych, historycznych, współczesnych). Nagradzane były najciekawsze pomysły!

Na konkurs nadesłano blisko 500 prac. Jury wybrało 71 dzieł. To najciekawsze prace wybrane w czterech kategoriach wiekowych i nagrodzone podczas imprezy finałowej, której towarzyszyło otwarcie wystawy.

Uczniowie klasy 2a wzięli udział w tym konkursie. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Litwin.

Centrum Młodzieży nadal będzie promować zdolnych uczniów i pomagać im w osiąganiu sukcesów ku radości ich samych, nauczycieli i rodziców.

Laureatce konkursu Oli serdecznie gratulujemy!!!

Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy 2a


  • -

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Category : Aktualności

05.12.2012r. Święty Mikołaj zrobił dzieciom ogromną niespodziankę. Z uwagi na fakt, iż czekało go mnóstwo pracy,  zawitał do szkoły 124 troszeczkę wcześniej. Gość przybył do nas z workiem pełnym prezentów. W podziękowaniu za  wymarzone upominki dzieci z oddziału zerowego zatańczyły i zaśpiewały dla wspaniałego gościa!

Opracowała M. Zadwórna


  • -

KONKURS: BEZPIECZEŃSTWO W DOMU, SZKOLE, NA ULICY – ORGANIZATOR DK DWÓR CZECZÓW

Category : Aktualności

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez DK Dwór Czeczów. Prowadzenie Iga Lipiec. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz klasy IV- VI. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji, podczas którego zgłębiali wiedzę nt bezpiecznego zachowania i właściwych reakcji w sytuacji zagrożenia. Temat ten omawiany był również podczas lekcji wychowawczych. W konkursie uczestniczyli reprezentanci klas, którzy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także sprawnością  w pokonywaniu toru przeszkód. W kategorii klas IV- VI zwyciężyła drużyna klasy 6c. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Jednak najważniejszą nagrodą jest wiedza o tym, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Opracowanie Lidia Salawa


  • -

JESIENNE PRACE UCZNIÓW KLASY 2A

Category : Aktualności

Życie jak jesień, coś w nim z błysków lata
Z uśmiechów słońca przez mgły i szarugi
Z złotawych błysków wśród szarego świata
Z kwiatów co nigdy nie kwitną raz drugi…

 Kończy się jesień – piękna i kolorowa pora roku. Jesień kojarzy nam się z okresem zbiorów, z radosnym czasem gromadzenia plonów ludzkiej pracy. W przyrodzie zachodzą zmiany- żółkną i opadają liście drzew, pojawia się niepowtarzalne babie lato. W parku i lesie można zbierać dary jesieni i rozkoszować się pięknem otaczającej nas przyrody. W końcu jednak dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze i dżdżyste. Ptaki odlatują do ciepłych krajów, a zwierzęta szykują się do zimowego snu. Kiedy spadną ostatnie liście buków zaczyna się stan uśpienia. Ta piękna pora roku jest inspiracją dla artystów tych dużych i tych małych. Uczniowie klasy 2a przedstawili jesień w swoich pracach plastycznych wykonanych różnymi technikami. Wykorzystali również różne dary jesieni. Oto Jesień widziana oczami dzieci.

Opracowała Renata Tylek


  • -

  • -

WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY II C DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Category : Aktualności

26 listopada uczniowie klasy II c wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonania 380 schodów , którymi zeszliśmy na poziom I kopalni. Trasa  prowadziła przez korytarze i komnaty na trzech poziomach. Podczas wycieczki z przewodnikiem podziwialiśmy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęty, a także groty, w których znajdują się solne rzeźby i żyrandole będące dziełem górników.

Poznaliśmy legendę o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeliśmy, dedykowaną  jej, cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Nad brzegiem jeziora solankowego usłyszeliśmy muzykę Fryderyka Chopina, której towarzyszył wspaniały spektakl świetlny. Podziwialiśmy także niesamowite formacje solne: stalaktyty, stalagmity, nacieki i kryształy. Na trasie spotkaliśmy Skarbnika, który ostrzega górników przed niebezpieczeństwem. Zwiedziliśmy również  Muzeum Żup Krakowskich, w którym znajdują się narzędzia i maszyny używane przez wieki w górniczej pracy, różnorodne kryształy soli oraz zachwycający rezerwat Maria Teresa i Saurau, w którym usłyszeliśmy śpiew górników zjeżdżających do pracy. Zwiedzanie trasy turystycznej, czyli 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodnikiem oraz podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich trwało ponad 3 godziny. Na powierzchnię wyjechaliśmy czteropiętrową windą, która wznosiła się z szybkością 4m/s.

 Po tak długiej wędrówce byliśmy ogromnie zmęczeni, ale pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyliśmy.

                                                       Tekst i zdjęcia :

Barbara Pacura  –  wychowawca klasy II c


  • -

ŚWIĘTY MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ W DWORZE CZECZÓW UCZNIÓW KLAS TRZECICH

Category : Aktualności

Spotkanie poprzedził spektakl „Święty Mikołaj i Śnieżynki” w wykonaniu teatru Grzegorza Uniwersała. Dzieci zostały obdarowane paczkami ze słodyczami, zabawkami i biletami do kina. Wspólna zabawa, śpiewy, recytacja własnych wierszyków oraz rozmowy z Mikołajem sprawiły trzecioklasistom wiele radości. Uczniowie mile będą wspominać to spotkanie i z niecierpliwością odliczać dni do Gwiazdki i spotkania z Aniołkiem.

Święty Mikołaju dziękujemy za wizytę i odliczymy dni do kolejnej Twojej wizyty!!!

Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „NASZA CHOINKA”

Category : Konkursy

Dwór Czeczów zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym „Nasza choinka”. Jego celem było wspólne przeżywanie pięknego okresu Świąt Bożego Narodzenia. To już trzeci rok, gdy młodzi artyści przygotowali ozdoby choinkowe. Uczniowie wykonali prace płaskie i przestrzenne w dowolnej technice. Piękne anioły, łańcuchy, gwiazdki i inne cudeńka ozdobiły choinkę w Dworze Czeczów sprawiły, iż dworskie drzewko zabłysło niepowtarzalnym urokiem.

Uroczysty finał konkursu w dniu 7 XII poprzedził koncert muzyczny w wykonaniu Katarzyny Słoty-Marciniec.

 Laureatami tego konkursu zostali następujący uczniowie naszej szkoły:

Marek Sopel z klasy I a, opiekun Jadwiga Puto

Natalia Ludwikowska z klasy II b, opiekun Ewa Miłaszewska

Kamil Skarbiński z klasy II b, opiekun Ewa Miłaszewska

Anna Mroczkowska z klasy III a, opiekun Katarzyna Kerep

Izabela Dyduła z klasy III a, opiekun Katarzyna Kerep

Jakub Radzik z klasy III a, opiekun Katarzyna Kerep

Filip Gastoł z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Kajetan Szot z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Monika Nowak z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Szymon Śniegoń z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Dominik Matanyj z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Adrian Wincencik z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Andrzej Jakosz z klasy III b, opiekun Marta Biernat

Kamila Kowalska z klasy III b, opiekun Marta Biernat

oraz uczniowie klas IV-VI: Łucja Przetocka, Małogorzata Pater, Aleksandra Mak, Weronika Kornaszewska, Zuzanna Olejniczak, Agata Frontczak.

Mamy również zwycięzców tego konkursu wśród uczniów oddziału zerowego, rozdanie nagród w ich kategorii wiekowej nastąpi 17 grudnia.

Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ŚNIADANIOWA KLASA”

Category : Konkursy

Uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły wzięli udział w III konkursie i pierwszej ogólnopolskiej edycji „Śniadaniowa klasa”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie przez uczniów i nauczyciela zdrowego i pożywnego drugiego śniadania w klasie, a także odpowiednie udokumentowanie swojej pracy. Mogły to być zdjęcia, prace plastyczne, wierszyki itp.

            Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem liczby nadesłanych prac oraz liczby uczestników: 9 500 uczniów z 520 szkół.

            Jest nam bardzo miło, że uczniowie klasy II b pod kierunkiem wychowawczyni Ewy Miłaszewskiej zdobyli wyróżnienie. Dzieci uczestniczyły w pogadance o zdrowym odżywianiu, spotkaniu z kucharzem, poznały historię kanapki. Stworzyliśmy piramidę żywienia, planszę złych i dobrych składników naszego pożywienia oraz menu śniadaniowe. Następnie przystąpiliśmy do wykonania zdrowych, kolorowych kanapek i sałatek owocowych, które ze smakiem spożyliśmy. Nie zabrakło też smacznych soków. Efekty naszej pracy zostały umieszczone w albumie, pięknie ozdobionym aplikacjami zdrowego odżywiania i wierszami dzieci.

            Teraz oczekujemy na odbiór nagrody, którą ma być sprzęt sportowy przeznaczony dla szkoły w postaci piłek do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Każde dziecko otrzyma pojemnik na śniadanie, natomiast rodzic kalendarz kuchenny, drobny gadżet trafi też do każdego uczestnika konkursu. Fundatorem, inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku – Białej.

            Wszystkim dzieciom gratuluję wspaniałej nagrody, a rodzicom składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy, indywidualne podziękowania kieruję do  pani Kingi Sopel za plastyczną oprawę naszej pracy konkursowej.

Opracowała Ewa Miłaszewska

                                                                                  wychowawca klasy II b


  • -

I EDYCJA KONKURSU „BEZPIECZNIE W SZKOLE, W DOMU I NA ULICY”

Category : Konkursy

Dwór Czeczów zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w I edycji konkursu „Bezpiecznie w szkole, w domu i na ulicy”. Składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna była poprzedzona pogadankami dotyczącymi bezpieczeństwa i zostały przeprowadzone przez Policję i Straż Miejską w naszej szkole.

                21 listopada odbył się test wiedzy. Wcześniej wychowawcy klas wytypowali dwuosobowe drużyny, które indywidualnie zmagały się w konkurencjach sportowych i teście wiedzy. Następnie zostały podliczane wspólnie zdobyte punkty dla klas. Test składał się z dwudziestu czterech pytań i  dotyczył bezpiecznego zachowania się w szkole, w domu i na ulicy. Następnie w sali gimnastycznej odbyły się zawody sprawnościowe dla klas I – III oraz IV- VI. Do pokonania był tor przeszkód, liczony na czas, taki sam jaki jest przeprowadzany w służbach mundurowych. Był to bieg między pachołkami, wahadło, dwa /co najmniej/brzuszki, rzut piłką lekarską, przeciągnięcie szarfy wzdłuż ciała i bieg do mety. Wspaniale poradzili sobie uczniowie klas młodszych, którzy byli wielokrotnie chwaleni przez prowadzących funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej.

                Po zmaganiach powróciliśmy do Dworu Czeczów, gdzie reprezentanci klas i ich opiekunowie zostali poczęstowani słodkościami i sokiem.

                Następnie w sali balowej zostały rozdane nagrody przez panią Igę Lipiec w towarzystwie miłych funkcjonariuszy. Były to indywidualne nagrody w postaci gier dydaktycznych i dyplomów oraz nagrody pocieszenia.

Oto nasi zwycięzcy:

w klasach I – III :

I miejsce Oliwia Szewczyk i Jakub Basista z klasy II b  wychowawca Ewa Miłaszewska

II miejsce Natalia Wadas i Wojciech Zając z klasy I b  wychowawca Katarzyna Ptak

III miejsce Anna Mroczkowska i Natalia Szymańska z klasy III a  wychowawca Katarzyna Kerep

w klasach IV – VI :

I miejsce Karolina Furmańska i Agnieszka Pałka z klasy VI c  wychowawca Lidia Salawa

II miejsce Justyna Michałek i Marcin Potoczny z klasy V a  wychowawca Monika Kasprzyk

III miejsce Jakub Bącal i Agnieszka Wiśniewska z klasy VI a  wychowawca Jarosław Dzierżak

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję i zapraszam za rok do kolejnych zmagań. Koordynatorem konkursu była pani Jadwiga Puto.

Opracowanie i zdjęcia Ewa Miłaszewska


  • -

ZABAWA ANDRZEJKOWA W KLASIE II B

Category : Aktualności

30 listopada klasa II b uczestniczyła wraz z wychowawczynią w zabawie andrzejkowej. Najpierw ozdobiliśmy salę balonami i ustawiliśmy stoliki, tak, by stworzyć wielki, wspólny stół. Na nim ułożyliśmy słodki poczęstunek.

Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od zabawy przy muzyce, a gdy umilkła, najbliżej stojące obok siebie dzieci miały za zadanie podać swoją dłoń i powiedzieć sobie coś miłego. Następnie każde dziecko dostało do zrobienia matematyczną zagadkę, której hasłem było „Andrzejkowe wróżby”. Następnie wspólnie rozmawialiśmy o zwyczajach i wróżbach andrzejkowych. Po czym rozpoczęły się wróżby : „Magiczne liczby”, przebijanie serc,  układanie butów od najdalszego kąta w klasie do progu, wróżba z wykorzystaniem 4 talerzy, konkurs tańca z krzesłami, na gazecie w parach i z balonem między głowami. Na koniec każdy wybierał sobie balon, który podrzucał, odbijał i tańczył w rytm muzyki, by wreszcie go przebić i odczytać zawartą w nim niespodziankę. Mogła to być podróż, poznanie nowego kolegi, otrzymanie prezentu lub bycie szczęśliwym.

W zeszytach napisaliśmy krótką notatkę i indywidualną ocenę zajęć. To był miły i udany dzień.

Opracowanie mgr Ewa Miłaszewska


  • -

ANDRZEJKI W KLASIE 2A

Category : Aktualności

,,Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary”.

30 listopada w klasie 2 a było gwarno i wesoło. W andrzejkowy piątek uczniowie świetnie się bawili wróżąc sobie co czeka ich w przyszłości, kim będą (losowanie przedmiotów i ustalanie jaki zawód się z tym przedmiotem kojarzy), jak będzie miała na imię sympatia. Igor H. i Julka przygotowali wróżby na karteczkach, Kuba – kubki przyszłości, Kinga i Ola zrobiły serca z imionami chłopców i dziewczynek, Nikola i Dawid D. przynieśli wróżby –co cię czeka w przyszłości, a Igor S. wróżył z kart. Natalka przygotowała cukierki, w których ukryły się wróżby. Dekorację sali pomogła nam zrobić Ola M. z mamą. Każdy przyniósł trochę słodkości i soczek. Oprócz wróżb były tańce z balonami, zabawy integracyjne przy muzyce takie jak „Dyrygent” i „Magiczna szkatułka z wróżbami”. Uczniowie czynnie uczestniczyli w zabawie, ale też pracowali w grupach podczas rozwiązywania matematycznych zagadek oraz odczytywali rady na przyszłość. W tym dniu swoje urodziny obchodziła Natalka, której mama przyniosła pyszny tort. Zabawa andrzejkowa dostarczyła wielu pozytywnych emocji oraz pokazała uczniom inną formę zajęć! Nad całością czuwała wychowawczyni Renata Tylek.

opracowanie mgr Renata Tylek


  • -

WARSZTATY CERAMICZNE KLASY II B

Category : Aktualności

23 listopada klasa II b wraz z wychowawczynią uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w Dworze Czeczów. Tematem wykonania prac były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Wszystkie dzieci zdecydowały się na wykonanie anioła, który będzie ozdobą stołu wigilijnego. Pani Łucja, plastyk naszego domu kultury udzieliła dokładnej instrukcji wraz z pokazem wykonania postaci. Każde dziecko dostało kawałek gliny, dzieliło na trzy części, z których uformowało głowę, skrzydła i tułów, by następnie wykonać włosy. Niektórzy zrobili też drobne ozdoby. Tak wykonane anioły zostaną wypalone i samodzielnie pomalowane farbami według pomysłów dzieci. Na koniec pani Łucja wykona ostatnią czynność upiększającą, czyli zeszklenie.

Opracowanie Ewa Miłaszewska

                                                                                                              Zdjęcia pani Kinga Sopel


  • -

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W KLASIE II B

Category : Aktualności

            29 listopada klasa II b uczestniczyła w warsztatach plastycznych. To kolejne spotkanie odbyło się pod kierunkiem pani Kingi Sopel naszej klasowej plastyczki, która zawsze chętnie dzieli się swoimi wspaniałymi i oryginalnymi pomysłami. Tego dnia przyniosła ze sobą pudła różnorodnych materiałów, jak koraliki, szablony ozdób, papierów pakunkowych, kwiatów, drzewek, gałązek i wiele, wiele innych. Tym razem dzieci wykonywały kartki bożonarodzeniowe. Spośród bogatego zestawu ozdób dzieci miały niemały problem na co się zdecydować. Najpierw dobrały odpowiedni format kartki, jego tło, a potem układały kompozycje bożonarodzeniowe.

            Najpiękniejsze kartki zostały przesłane na konkurs organizowany przez DK Podgórze. Bardzo serdecznie dziękuję pani Kindze Sopel za nieocenioną pomoc, serce, czas i wkład pracy.

Opracowanie Ewa Miłaszewska

                                                                                 wychowawca klasy II b


  • -

KONKURS RECYTATORSKO-PLASTYCZNY „OBLICZA JESIENI”

Category : Konkursy

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 61 w Krakowie zaprosiła uczniów klas I-IV do udziału w konkursie, którego tematem była jesień, pora roku tak często opisywana i malowana przez wybitnych twórców. Jej oblicza są różne – od złotej, poprzez odcienie brązów i czerwieni, do mgieł otulających przestrzeń wokół człowieka. Obserwujemy jej piękno i różnorodność.

Celem konkursu było stworzenie wychowankom możliwości konfrontacji osiągnięć plastycznych oraz zaprezentowanie w gronie rówieśników wierszy opisujących piękno jesieni.

Naszą szkołę w konkursie recytatorskim reprezentowali uczniowie klasy III b: Monika Nowak, Filip Gastoł i Przemysław Kapera, którzy przygotowali recytację jesiennych wierszy, ich rodzice zaangażowali się i wykonali  piękne jesienne stroje i rekwizyty. Jury brało pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację głosową tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Niestety w tej kategorii nie udało nam się zdobyć nagrody.

W konkursie plastycznym reprezentowali nas uczniowie klas I-III. Na konkurs napłynęły 93 prace z 7 placówek oświatowych. Jury konkursu oceniając prace plastyczne brało pod uwagę: realizację tematu, estetykę wykonania pracy oraz ciekawą technikę i interesujące ujęcie tematu. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie naszej szkoły:

I miejsce Filip Gastoł z klasy III b, opiekun Marta Biernat

III miejsce Kamila Kowalska z klasy III b, opiekun Marta Biernat

wyróżnienie Aleksandra Litwin z klasy II a, opiekun Renata Tylek.

 Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy III b


  • -

VIII EDYCJA KONKURSU WIEDZY „JAN PAWEŁ II – NASZ PAPIEŻ”

Category : Konkursy

Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy „Jan Paweł II – Nasz Papież”, który zorganizował Dom Kultury PODGÓRZE. Była to już VIII edycja tego konkursu. Mogli w nim uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Testy obejmowały ogólną wiedzę na temat życia Karola Wojtyły, przebiegu pontyfikatu papieża Polaka, twórczości Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 600 uczniów we wszystkich kategoriach wiekowych, z czego 26 uczniów z klas młodszych naszej szkoły. Trud przygotowań do konkursu wiedzy opłacił się, bo 23 uczestników zostało jego laureatami. TO WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY!!!

Wszystkim gratulujemy osiągniętych miejsc. Rozdanie nagród będzie miało miejsce 7 XII 2012 w Domu Kultury PODGÓRZE przy ul. Sokolskiej o godzinie 13.00. Serdecznie zapraszamy.

Imię i nazwisko dziecka

Klasa

Miejsce

Ilość zdobytych punktów

Opiekun

Oliwia Sobaś

I a

I

19

Jadwiga Puto

Marta Surlas

I a

II

18

Jadwiga Puto

Natalia Carowicz

I a

III

17

Jadwiga Puto

Michał Słomak

III b

I

33

Marta Biernat

Nikola Dąbrowska

II a

I

33

Renata Tylek

Filip Gastoł

III b

I

33

Marta Biernat

Oliwia Dąbrowska

III b

I

33

Marta Biernat

Kinga Lewińska

II a

I

33

Renata Tylek

Jakub Groblicki

II a

II

32

Renata Tylek

Szymon Gwizdowski

III b

II

32

Marta Biernat

Adrian Wołek

II a

II

32

Renata Tylek

Bartosz Godula

II b

II

32

Ewa Miłaszewska

Kamila Kowalska

III b

II

32

Marta Biernat

Monika Nowak

III b

III

31

Marta Biernat

Wiktor Nawrot

II a

III

31

Renata Tylek

Patryk Jędrzejczyk

III b

III

31

Marta Biernat

Oliwia Szewczyk

II b

III

31

Ewa Miłaszewska

Franciszek Hajduk

II a

wyróżnienie

30

Renata Tylek

Aleksandra Michalik

II a

wyróżnienie

30

Renata Tylek

Jakub Basista

II b

wyróżnienie

30

Ewa Miłaszewska

Joanna Kotarba

II b

wyróżnienie

29

Ewa Miłaszewska

Karol Gajos

II c

wyróżnienie

28

Barbara Pacura

Kacper Sarota

II c

wyróżnienie

26

Barbara Pacura

Mateusz Sopel

II b

22

Ewa Miłaszewska

Amelia Madej

II c

18

Barbara Pacura

Julia Żabicka

II c

15

Barbara Pacura

Marta Biernat

wychowawca klasy III b


Archiwa