• -

WIECZORNICA Z OKAZJI 95. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W DK DWÓR CZECZÓW

Category : Aktualności

11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Przez 123 lata Polacy dążyli do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.
Niepodległość wywalczyli sobie  Polacy sami, wykorzystując sprzyjające okoliczności historyczne.
Każde pokolenie składało ofiary z krwi, walcząc w powstaniach przeciwko zaborcom. Wszystkie te powstania kończyły się klęską, bowiem zaborcy wspólnie walczyli przeciwko Polakom. Ten trudny okres przetrwali Polacy także dzięki poezji i pieśni, które ukazywały rozpacz pokonanych, ale też budziły wiarę w przyszłe zwycięstwo.
            W środę 13 listopada 2013r.odbyła się w galerii DK Dwór Czeczów wieczornica z okazji Święta Niepodległości, której towarzyszyła okolicznościowa wystawa. Zaprezentowane obrazy i portrety  pochodziły z  prywatnych zbiorów państwa Gaworów, a część z Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie przy ul. Oleandry.
            W spotkaniu uczestniczyli goście honorowi: komendant naczelny Związku Legionistów Polskich, przewodniczący Rady Muzeum Czynu Niepodległościowego, kapitan Krystian A. Waksmundzki i Zofia Korczyńska z-ca komendanta naczelnego Związku Legionistów Polskich, dyrektor Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie ul. Oleandry oraz uczniowie SP124, rodzice i członkowie Koła Seniorów. Goście przedstawili zgromadzonym krótką historię Legionów oraz okoliczności powstania i funkcjonowania muzeum.
            W części artystycznej wystąpili uczniowie SP 124: Maja Trzebunia (kl.4a) zaprezentowała wiersz „ Opowiedz nam, Ojczyzno” , Gabrysia Helizanowicz i Natalia Szymańska (kl.4a) zaśpiewały „ O mój rozmarynie”, a Oliwia Matoga (kl.5b) „ Piechotę”, Wiktoria Zalewska (kl.5a) przedstawiła wiersz „ Ułani”, w nastrój powagi i zadumy wprowadziła wszystkich uczennica gimnazjum Zuzanna Godula ( absolwentka SP124) recytując „ Rotę”.  Karol Sikora (kl.5b) zaśpiewał dwie  pieśni: „Legiony” oraz  „Hej, hej ułani” z towarzyszeniem zespołu „ Bieżanowskie Trubadurki” ( Koło Seniorów), który  zaprezentował także kilka innych pieśni legionowych.
            W czasie spotkania można było nabyć książki dotyczące życia i działalności J. Piłsudskiego oraz czynu niepodległościowego, m.in. folder ze zdjęciami z pogrzebu Marszałka Piłsudskiego.
Gospodarzem uroczystości była pomysłodawczyni i komisarz wystawy pani Bożena Gawor.
 Dla zgromadzonych, szczególnie uczniów,  była to ważna lekcja  patriotyzmu i historii.

Lidia Salawa


  • -

ŚPIEWAMY PIEŚNI PATRIOTYCZNE. 95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124

Category : Aktualności

Ojczyzna- jakże piękne słowo, ale słyszymy je rzadko. Czyżbyśmy wstydzili się go, czy jest ono niemodne, a może zaściankowe, nieeuropejskie?

Przywróćmy temu słowu należne mu znaczenie. Mam nadzieję, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych będzie małym kroczkiem ku temu, aby pokazać naszym uczniom, jaka to jest ważna sprawa.

            W roku 1918 po 123 latach niewoli wracała Polska na mapy Europy. Wracała okaleczona, ze zniszczonymi domami, bez granic i wojska. Trzeba to wszystko było stworzyć…

15 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym poranku upamiętniającym wydarzenia sprzed 95 lat. Wspaniała recytacja poezji patriotycznej w wykonaniu Mai (4a), Wiktorii (5a) i Marcina (6a) oraz wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych  wzbudziły refleksyjny, pełen zadumy nastrój.

            Nasza szkoła zorganizowała  niezwykłą lekcję historii. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych to lekcja patriotyzmu, która zostanie w pamięci. Cieszy fakt, że młodzi ludzie kultywują tradycję, znają i śpiewają pieśni, które kiedyś towarzyszyły naszym przodkom na polu walki.

            Dziękuję uczestnikom: dyrekcji, nauczycielom, nauczycielowi muzyki pani Monice Tarsie, która przygotowała oprawę muzyczną oraz wszystkim uczniom klas 4-6. Szczególne podziękowania składam Dyrekcji Domu Kultury „Dwór Czeczów”- pani Magdalenie Piędel za pomoc w organizacji poranku, dzięki czemu odbył się on w niezwykłych wnętrzach dawnego dworu rodziny Czeczów.

Lidia Salawa

nauczyciel SP 124


  • -

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI W SP Nr 124 w KRAKOWIE !

Category : Bez kategorii

Zapraszam ponownie w bieżącym roku szkolnym do zbiórki elektrośmieci  w dniach 18.12 – 20.12. 2013 r. W tych dniach na terenach szkolnych podstawione będą kontenery , do których będzie  można wrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Podczas zbiórki wrześniowej zebraliśmy razem 215 kg elektrośmieci , za które otrzymaliśmy 32, 25 zł. Zbierając elektrośmieci dbamy o nasze najbliższe środowisko.

Liczy się więc każda zużyta rzecz i każda złotówka . Wspólnie zbieramy na sprzęt niezbędny do organizowania uroczystości szkolnych w budynku przy ul. Sucharskiego

 Dziękujemy i zapraszamy do udziału w akcji.

               Szkolny koordynator akcji :J. Puto


  • -

KONKURS „JAN PAWEŁ II – NASZ PAPIEŻ”

Category : Konkursy

Dom Kultury „Podgórze” już po raz IX zorganizował konkurs wiedzy „Jan Paweł II – Nasz Papież”. Udział Uczniów Naszej Szkoły w tym konkursie stał się już tradycją, jak również to, że najliczniejszą grupę reprezentantów tworzą Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, tj. klas I-III. W tym roku Szkołę Podstawową nr 124 w Krakowie reprezentowało 30 Uczniów, z klas I-III -23 osoby oraz 7 osób z klas IV.

            22 października Nasi Uczniowie rozwiązywali testy obejmujące ogólną wiedzę na temat znajomości faktów z życia Karola Wojtyły, przebiegu pontyfikatu oraz twórczości papieża Jana Pawła II. Testy były dostosowane do poziomu edukacyjnego uczestniczących w konkursie Uczniów.

Wyniki konkursu ogłoszone 9 listopada, zostały podzielone na kategorie: klasy I, klasy II-III, klasy IV-VI oraz szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

16 naszych Reprezentantów zostało laureatami. 14 listopada w Kinoteatrze Wrzos zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.

Oto lista naszych Reprezentantów i Laureatów konkursu wiedzy o „Janie Pawle II – Naszym Papieżu”

Klasy I:

Julia Wadas – I a – I miejsce

Filip Polowiec – I a – II miejsce

Zofia Okarmus – I a – III miejsce

Jakub Klejdysz – I a – III miejsce

Natalia Wincencik – I a – III miejsce

Zuzanna Najder – I b – III miejsce

Aleksandra Pawlik – I a – III miejsce

Błażej Wołek – I b – wyróżnienie

Urszula Gutmajer – I a – wyróżnienie

Oliwia Gaździk – I a – wyróżnienie

 Klasy II-III:

Joanna Kotarba – III b – wyróżnienie

Nikola Dąbrowska – III a – wyróżnienie

Marta Surlas – II a – wyróżnienie

Aleksandra Michalik – III a – wyróżnienie

Natalia Wadas – II b – wyróżnienie

Kuba Donatowicz – III b – wyróżnienie

Wszystkim Reprezentantom Naszej Szkoły

dziękujemy, gratulujemy i życzymy powodzenia

w kolejnych edycjach konkursu „Jan Paweł II – Nasz Papież”!!!

Tekst: Ewelina Wiktor

Zdjęcia: Iwona Surlas


  • -

„Palenie jest słabe” w zdrowej rywalizacji!

Category : Bez kategorii

„Palenie jest słabe” w zdrowej rywalizacji!

Nasza szkoła przyłączyła się do kampanii „Planie jest słabe”, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO oraz Ministerstwo Zdrowia. Jednym z elementów kampanii jest konkurs , w którym biorą udział również uczniowie naszej szkoły.

            Możecie również aktywnie przyczynić się do zwycięstwa ekipy z naszej szkoły głosując na ich prace konkursowe udostępnione na profilu społecznościowym. www.facebook.com/paleniejestslabe (należy polubić stronę, wejść w aplikację Photo/Video, potem kliknąć video , odszukać film naszej szkoły i na niego zagłosować) Obok kapituły konkursowej, która wybierze najlepszą pracę obrazującą temat, nagrody powędrują również do zespołów, których projekty zdobędą największą popularność wśród użytkowników Facebooka. GŁOSUJCIE!!

 Kampanię „Palenie jest słabe” wspierają Ambasadorzy – gwiazdy muzyki, sportu.

  • Natalia Lesz, aktorka i wokalistka;
  • Paulina Sykut-Jeżyna, dziennikarka i prezenterka
  • Rafał Brzozowski, wokalista;
  • Piotr Kuleta, kajakarz, olimpijczyk 2012;
  • Tomasz Szczepanik, wokalista i kompozytor zespołu PECTUS;
  • Filip Wolański, zawodnik MMA

 Zachęcamy do oglądnięcia spotu z ich udziałem!

www.youtube.com/watch?v=-v63ZgzE3AY

 Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Więcej informacji na temat kampanii na www.paleniejestslabe.pl oraz na www.facebook.com/paleniejestslabe.

                                                               Agata Zakrzewska

 


  • -

PORANEK Z PIEŚNIĄ PATRIOTYCZNĄ, CZYLI JAK KLASY 0-3 OBCHODZIŁY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124 W KRAKOWIE

Category : Aktualności

 

  • 8 listopada 2013 r. o godz. 9.00 na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność uczniowska naszej szkoły. Spotkaliśmy się, aby uczcić 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku postanowiliśmy świętować w nieco inny niż tradycyjny apel sposób. Otóż każda klasa przygotowała jedną piosenkę, która opowiada o bohaterach walczących dla Polski, o miłości do naszego kraju tak wielkiej ,że ludzie skłonni byli oddawać za niego swoje życie. Uczniowie klas 0-3, przystrojeni w okolicznościowe kotyliony wykonali takie piosenki jak:

  • Warszawo ma”

  • Przybyli ułani”

  • Płynie Wisła płynie”

  • Serce w plecaku”

  • Pałacyk Michla”

  • Ułani, ułani”

  • 11 listopada”

Nasi mali wykonawcy włożyli całe serce w śpiew, pokazując tym jak bardzo kochają swoją Ojczyznę. Podczas uroczystości szkolnej panował nastrój powagi i wzruszenia. Każdy uczeń był dumny z tego ,że jest Polakiem . Głośno recytowane były słowa : „Kocham Cię , kocham Cię , Polsko ‘’.

Poranek z pieśnią patriotyczną przygotowały panie z klas drugich z uczniami.

Opracowanie i zdjęcia : Anna Drozdowska ( wych. kl. II b ) i Jadwiga Puto ( wych. kl. II a)


  • -

PROGRAM „ŚNIADANIE DAJE MOC” W KLASIE II a

Category : Aktualności

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Najważniejszym celem tego programu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania  w diecie dziecka , a także przyczynienie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję zdrowego żywienia.

Plan realizacji Programu Śniadanie Daje Moc w klasie II a przebiegał następująco:

5 listopada utworzony został w klasie Klub Śniadanie Daje Moc. Podczas zajęć edukacyjnych nauczyciel przekazał uczniom cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w oparciu o 12 Zasad Zdrowego Odżywiania , zwracając szczególną uwagę na fakt , aby uczniowie do szkoły wychodzili po śniadaniu i ze śniadaniem .

Dzień  8 listopada jest obchodzony jako Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania . W tym dniu uczniowie wspólnie zorganizowali w klasie zdrowe ,drugie śniadanie . Przygotowanie wspólnego śniadania było świetną zabawą zarówno dla dzieci i nauczyciela , dzięki której najmłodsi nauczyli się , jak ważne jest codzienne , zdrowe śniadanie. Uczniowie postanowili że słodycze będą jadać z umiarem . Ustalony został jeden dzień w tygodniu , w którym dzieci przynosić będą  coś słodkiego do szkoły do śniadania.

 Zrobiliśmy zdjęcia o tym , jak zorganizowaliśmy wspólne śniadanie , aby wziąć udział w konkursie na Grant Śniadanie Daje Moc i na reportaż z programu.

 Na zakończenie pragnę serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom za pomoc w realizacji programu  poprzez wyposażenie dzieci w niezbędne produkty potrzebne do przygotowania śniadania w klasie.

                       Tekst : Jadwiga Puto ( wychowawca kl. II a )

                       Zdjęcia : Kinga Sopel i Jadwiga Puto


  • -

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

Category : Aktualności

Dnia 08.11.2013r. dzieci z oddziału zerowego przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Najważniejszymi założeniami programu było:

  1. Zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
  2. Przyczynienie się do obniżenia niedożywienia dzieci w Polsce – przez edukację.

Najmłodsi uczniowie szkoły  wiedzą, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu całego dnia. Jedząc śniadanie dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, które dają nam energię do pracy, nauki i zabawy. Dzieci z oddziału zerowego bardzo entuzjastycznie  przyjęły propozycję zorganizowania w szkole wspólnego śniadania. Dzień rozpoczęliśmy rozmową dotyczącą zdrowego  żywienia oraz omówieniem produktów  tworzących tzw.  „piramidę żywności”. Dzień zdrowego śniadania na pewno przyczynił się do promowania wśród najmłodszych zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim do pamiętania o jedzeniu śniadania każdego dnia. Jako wychowawca  bardzo dziękuję paniom z trójki klasowej za pomoc i  zaangażowanie  w przygotowaniu śniadania.

Opracowała : Magdalena Zadwórna


  • -

KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ

Category : Konkursy

 

7 listopada 2013 r. w Katolickim Domu Kultury EDEN odbyła się już 15 edycja Konkursu Recytacyjnego Poezji Patriotycznej. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie w dwóch kategoriach wiekowych.

Celem konkursu było krzewienie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych oraz upowszechniania poezji o tematyce patriotycznej. 35 młodych uczestników wykazało się dużym poczuciem świadomości narodowej i brakiem tremy w czasie występu przed publicznością – rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i kolegami.

Komisja konkursowa w składzie: Marta Biernat, Barbara Kumon, Anna Leszczyńska-Lenda oraz ks. Grzegorz Wicher oceniało uczestników w kategoriach klas I-III i IV-VI. Tuż przed udaniem się na obrady jury niespodziewanie wystąpiła z patriotycznym wierszem p. Kotarba, która poruszyła zebranych przepięknie wyrecytowanym wierszem. Na sali zapanowała cisza. W czasie jurorskich obrad p. Stanisław Kumon grał na pianinie, a wszyscy zgromadzeni na sali wtórowali mu śpiewem.

Wyniki konkursu:

klasy I-III

I miejsce Joanna Mikuła, klasa Ia

II miejsce Kinga Lewińska, klasa IIIa

II miejsce Natalia Wincencik, klasa Ia

III miejsce Aleksandra Michalik, klasa IIIa

wyróżnienie Joanna Kotarba, klasa IIIb

wyróżnienie Nikola Dąbrowska, klasa IIIa

wyróżnienie Kamila Niedenthal, klasa IIIa

wyróżnienie Aleksandra Pawlik, klasa Ia

wyróżnienie Jakub Klejdysz, klasa Ia

wyróżnienie Szymon Tomera, klasa Iib

klasy IV-VI

I miejsce Maja Trzebunia, klasa IVa

II miejsce Adrian Wincencik, klasa IVb

III miejsce Wiktoria Zalewska, klasa Va

III miejsce Marcin Potoczny, klasa VIa

wyróżnienie Monika Nowak, klasa IVb

wyróżnienie Karol Sikora, klasa Vb

wyróżnienie Alicja Tomczyk, klasaVIa

Wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego otrzymali dyplomy za udział i nagrody pocieszenia, a laureaci cenne nagrody książkowe i kalenarze z widokami Krakowa i zdjęciami Jana Pawła II. Laureaci pierwszych miejsc recytowali swoje wiersze w dniu 11 listopada pod Pomnikiem Pod Orłem po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Nagrodzonym gratuluję, nauczycielom, którzy przygotowywali do konkursu bardzo dziękuję za trud i zaangażowanie.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy I a


  • -

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNY OWOC”

Category : Konkursy

Konkurs ten był adresowany do dzieci z województwa małopolskiego w wieku 3-21 lat, a jego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie przy ul. Grunwaldzkiej 5. Praca konkursowa przedstawiająca jesienny owoc miała być przestrzenna i wykonana w dowolnej technice. Na konkurs napłynęło 240 prac. Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę: pomysłowość, kompozycję, trwałość zastosowanych materiałów, walory estetyczne, niepowtarzalność i oryginalność pracy. Widocznie prace uczniów naszej szkoły takie właśnie były, ponieważ przyznano nam czołowe lokaty.

II miejsce zajęła Joanna Mikuła

III miejsce zajął Bartosz Kania

Kwalifikacje do wystawy uzyskali: Sandra Borowska, Filip Polowiec, Barbara Madej, Natalia Wincencik i Michał Lewiński. Wszyscy wymienieni to uczniowie klasy I a.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „JESIEŃ W DWORZE CZECZÓW”

Category : Konkursy

4 listopada 2013 r. miał miejsce finał konkursu plastycznego „Jesień w DWORZE CZECZÓW – plener malarski”. Laureatami tego konkursu zostali następujący uczniowie naszej szkoły:

 Olga Kośmider z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Sandra Borowska z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Piotr Popowski z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Julia Wadas z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Kacper Lewiński z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Natalia Wincencik z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Zofia Okarmus z klasy I a, opiekun Marta Biernat

Kamil Nocoń z klasy I b, opiekun Katarzyna Kerep

Emilia Gazda z klasy I b, opiekun Katarzyna Kerep

Maria Lewińska z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Kinga Lewińska z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Krystian Karasiński z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Nikola Dąbrowska z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Aleksandra Woźniak z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Julia Kania z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Aleksandra Litwin z klasy III a, opiekun Renata Tylek

Hubert Zbrzeźniak z klasy III a, opiekun Renata Tylek.

 Rozdanie dyplomów i nagród poprzedził program artystyczny. Śpiewaczka pani Katarzyna Słota-Marciniec wraz z towarzyszącą jej pianistką zaczarowała uczestników konkursu w detektywów, którzy słuchając muzyki i pieśni mieli zadania do rozszyfrowania. Laureaci poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami doskonale, nie było ani jednej muzycznej pomyłki.

Gratuluję uzyskanych osiągnięć plastycznych i muzycznych!!!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


Archiwa