• -

WARSZTATY UCZNIÓW KLASY II a „Z PERGAMINEM I PIÓREM W KANCELARII SKRYBY MIEJSKIEGO” W MUZUM HISTORYCZNYM MIASTA KRAKOWA

Category : Aktualności

Uczestnicy zajęć poznali warsztat pracy średniowiecznego pisarza na przykładzie urzędnika miejskiego. Pani prowadząca warsztaty zapoznała drugoklasistów z metodami przygotowania pergaminu i atramentu. Dzieci poznały tajniki pracy średniowiecznych mnichów-kopistów. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest Kodeks Baltazara Bohema i zobaczyli jego faksymile. Najbardziej oczekiwany moment warsztatów to stworzenie własnego dokumentu. Drugoklasiści metodami zbliżonymi do pracy średniowiecznego skryby za pomocą prawdziwego gęsiego pióra stworzyli dokument, który ozdobili kolorowymi farbami. To było nowe, ciekawe doświadczenie dla uczniów klasy II a.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy II a


  • -

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE LITERACKIM

Category : Konkursy

W bieżącym roku szkolnym Dom Kultury Podgórze zorganizował konkurs literacki „100 lat historii – baśń podgórskich drzew”, adresowany do dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Spośród naszych uczniów wziął w nim udział m.in. Kamil Gas z klasy IV c, który za swoją bardzo nastrojową bajkę otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów literackich i zapraszamy do lektury nagrodzonego tekstu!

                                                                         mgr Barbara Faron

Baśń podgórskich drzew

            Pewnego słonecznego dnia mały chłopiec o imieniu Wojtek szedł wąskimi dróżkami Podgórza, gdy nagle zauważył rudą wiewiórkę. Tak go zafascynowała, że za nią pobiegł. Wiewiórka cały czas uciekała. W końcu, kiedy ją zgubił, zauważył, że znalazł się w tajemniczym miejscu.

Teren był otoczony wysokimi skałami, a dookoła rosły różnego gatunku drzewa. W samym centrum rosło największe, o szerokim pniu i rozłożystej, ogromnej koronie. Sprawiało wrażenie, jakby było władcą tego miejsca. Chłopiec nieśmiało podszedł do niego, a ono krzyknęło:

– Straże pojmać go! To człowiek! Za nim przyjdą drwale z piłami i siekierami i zniszczą nasze królestwo!

Chłopiec przestraszył się i powiedział, że jeśli nie wróci do domu, rodzice będą się martwić i  będą go szukać.

Po długiej naradzie drzewa postanowiły go do siebie upodobnić, ponieważ bały się, że gdy go wypuszczą, powie wszystkim o ich tajemniczym królestwie i ludzie zniszczą to miejsce. Wojtek  przekonał króla, żeby go wypuścił:

– Królu! Jeśli mnie wypuścisz, nie pożałujesz! Sprawię, że twoje królestwo nigdy nie zniknie i jeszcze za 100 lat będą przychodziły tu dzieci i dorośli, którzy będą je zwiedzali  i podziwiali.

Władca przystał na jego propozycję, ale postawił warunek:

– Wypuszczę cię, ale masz powrócić  i  zostać tu na zawsze jako jeden z nas.

Chłopiec zgodził się i w zamian otrzymał wolność.

Minęło wiele lat. Wojtek dorósł, stał się Wojciechem, ale pamiętał o obietnicy. Dotrzymał słowa i dzięki niemu królestwo drzew zostało najpiękniejszym parkiem nie tylko Podgórza, ale i całego Krakowa. Miejscem, gdzie dorośli mogą odpocząć i miło spędzić czas, a dzieci pobawić się.

Potem, zgodnie z obietnicą, Wojciech wrócił do królestwa. Jego pomnik do dziś stoi pośród drzew Parku Bednarskiego.

Autor opowiadania: Kamil Gas


  • -

KONKURS RECYTATORSKI „PAMIĘTAMY O TOBIE ŚWIĘTY JANIE PAWLE II”

Category : Konkursy

  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich po raz kolejny zorganizowało konkurs recytatorski „Pamiętamy o Tobie Święty Janie Pawle II”. W dniu 2 kwietnia minęła 10 rocznica śmierci Naszego Wielkiego Rodaka. Data ta przypomina nam kim dla nas jest Jan Paweł II i sprawia, iż żyje nadal w naszych sercach.

  W przesłuchaniach wzięło udział 24 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Recytacja wierszy to była prawdziwa uczta duchowa, ponieważ uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich i byli świetnie przygotowani. Po wysłuchaniu recytatorów komisja konkursowa w składzie: Marta Biernat, Barbara Kumon i Anna Leszczyńska-Lenda miała trudne zadanie, by wyłonić najlepiej recytujących uczniów. Jury postanowiło przyznać następujące lokaty:

kategoria klas I-III

I miejsce MARTA HRECZAŃSKA kl. 3a

II miejsce MATEUSZ KLIMEK kl. 1a

III miejsce NATALIA CAROWICZ kl 3a

kategoria klas IV-VI

I miejsce KINGA LEWIŃSKA kl. 4a

II miejsce GABRIELA HELIZANOWICZ kl. 5a

II miejsce MONIKA NOWAK kl. 5b

II miejsce WIKTORIA ZALEWSKA kl. 6a

III miejsce NATALIA ŚLIWIAK kl. 4a

wyróżnienie NIKOLA DĄBROWSKA kl. 4a

wyróżnienie ALEKSANDRA LITWIN kl. 4a

wyróżnienie JOANNA KOTARBA kl. 4b

wyróżnienie WIKTORIA NALEPKA kl. 5a

wyróżnienie MAJA TRZEBUNIA kl. 5a

  W podsumowaniu padło wiele ciepłych słów pod adresem biorących udział w konkursie, wszyscy podjęli się trudu zmierzenia z piękną poezją o Janie Pawle II. Z rąk prezesa SRK pani Anny Leszczyńskiej-Lendy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy wszystkim recytatorom i rodzicom oraz nauczycielom, którzy zachęcili ich do udziału w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!

W imieniu organizatorów Marta Biernat

foto: p. Stanisław Kumon


  • -

  • -

WARSZTATY TEATRALNE W KLASIE 3B

Category : Aktualności

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy 3b włączyli się w cykl warsztatów teatralnych organizowanych w Dworze Czeczów.

Warsztaty prowadzi aktorka p. Małgorzata Karpowicz-Dukat. Podczas zajęć dzieci uczą się interpretacji tekstów, zdolności wyrażania słów gestem oraz podstaw zachowania scenicznego.

Zajęcia dostarczają dzieciom wielu emocji, niesamowitych wrażeń i przeżyć. Przełamują nieśmiałość i pozwalają dziecku być przez chwilę  aktorem na scenie. Piękne stroje i rekwizyty, światło i muzyka pomagają w osiągnięciu zamierzonego celu- wczucie się w rolę i zagranie jej jak najlepiej.

Dzieci wspaniale czują się podczas warsztatów, o czym świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia.

Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy 3b


  • -

KONKURS WIELKANOCNY W DWORZE CZECZÓW

Category : Konkursy

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce Świąt Wielkiej Nocy.

Na uroczysty finał – wernisaż, rozdanie nagród, dyplomów i podziękowań, który odbył się 27.03 zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.

A oto lista laureatów:

KACPER KOTARA klasa 3b

BORYS MASIER klasa 3b

MAGDALENA KASPERKIEWICZ klasa 3b

NATALIA KALINA klasa 3b

NATALIA WADAS klasa 3b

KLAUDIA SADOWSKA klasa 3b

PIOTR JOŃCA klasa 3b

KLAUDIA MLYNARCZYK klasa 3b

KINGA FIGACZ klasa 3b

MARIA BOCHENEK klasa 3b

WOJCIECH NOSZCZYNSKI klasa 3b

WERONIKA BATKO klasa 3a

MARTA SURLAS klasa 3a

OLGA SZYBALSKA klasa 3a

MARTA HRECZANSKA klasa 3a

PAWEL TOMCZYK klasa 3a

KACPER HOLDA klasa 3a

Uczniom i wychowawcom p. Jadwidze Puto i p. Renacie Tylek gratulujemy!

Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy 3b.


  • -

APEL WIELKANOCNY

Category : Aktualności

W DNIU 30-03-2015 KLASA 3B PRZEDSTAWIŁA DLA KLAS MŁODSZYCH PRZEDSTAWIENIE PT. „WIOSNA I WIELKANOC”.
UCZNIOWIE PIĘKNIE RECYTOWALI WIERSZE ORAZ ŚPIEWALI PIOSENKI O TEMATYCE WIELKANOCNEJ. W MINI WIDOWISKU WYSTĄPIŁY ANIOŁY, MARYJNE I ZOŁNIERZE, KTÓRZY STRZEGLI GROBU JEZUSA. CAŁOŚĆ DOPEŁNIŁA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA.
DZIECI ZŁOŻYŁY DYREKCJI,WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM I RODZICOM ORAZ UCZNIOM ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE.
Fotorelacja z apelu
Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy 3b.

  • -

FIZYKA DLA SMYKA

Category : Aktualności

W piątek 27 marca uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach naukowych z cyklu „Zabawa z nauką”. W tajemniczy świat eksperymentów naukowych wprowadziła dzieci pani, która przygotowała pokaz. Główną i czynną rolę brały dzieci, a scenariusz pokazów został tak opracowany, aby oprócz aspektów edukacyjno – naukowych nie zabrakło wspaniałej zabawy. Tematem warsztatów było powietrze-”Oddychamy – czyli wszystko o powietrzu”. Uczniowie dowiedzieli się co to takiego próżnia ? ciśnienie ? czy powietrze coś waży ? przeprowadzając kilka ciekawych, a zarazem bezpiecznych doświadczeń. Każdy był asystentem i mógł uczestniczyć w przeprowadzaniu doświadczeń. Dzieci wykazały się spontanicznością i dużą wiedzą z zakresu omawianego zagadnienia.

Fotorelacja z warsztatów w klasie 3b

Opracowanie artykułu Renata Tylek- wychowawca klasy


  • -

KLASY DRUGIE I KLASA 3B NA ZIELONEJ SZKOLE

Category : Aktualności

 

W dniach od 03 marca do 15 marca klasy drugie oraz klasa 3b przebywały na „zielonej szkole” w Wygoninie na Kaszubach.

Nasza podróż rozpoczęła się przejazdem nowoczesnym pociągiem pendolino do Tczewa, a następnie 80 km autokarem do Domu Wczasów Dziecięcych na Kaszubach.Ośrodek położony jest na terenie 2 hektarowego lasu, pośród pięknych jezior.

W tak pięknym i niezdegradowanym środowisku, dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu i optymalnych warunków do poznawania przyrody. Uczestniczyły w zabawach i grach terenowych, poznawały historię najbliższej okolicy, odgadywały ślady i tropy zwierząt.

W zajęciach integracyjnych poznawały siebie, bezpieczne zachowania w sytuacjach zagrożenia, udzielały wzajemnej pomocy, a także kształtowały umiejętność współpracy w zespole. Uczyły się również tańców i uczestniczyły w wieczorkach, podczas których m.in. poznawały magiczne sztuczki, brały udział w randce w ciemno, oglądały filmy. Organizowane też były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej.

Rozległy i wspaniale zagospodarowany teren wokół budynku sprzyjał aktywnemu spędzaniu czasu. Dzieci najwspanialsze chwile spędzały na placu zabaw w parku linowym.

Odbyły się dwie wycieczki. Jedna do Szymbarku i na basen w Kościerzynie, druga do Gdyni i Sopotu. W Szymbarku dzieci poznały historię Sybiraka, zobaczyły łagry oraz bunkier, w którym przeżyły nalot. Zwiedziły też dom postawiony do góry nogami.

W oceanarium w Gdyni dzieci zobaczyły ponad tysiąc okazów morskich i wodno-lądowych pochodzących z różnych rejonów świata. Ciekawe ekspozycje pozwoliły obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Sopockim molem spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne morze. Na plaży zbieraliśmy muszelki i bursztyny. Potem zakupiliśmy ciekawe pamiątki.

Był to bardzo udany wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

A oto zdjęcia, na których widać jak dobrze wszyscy się bawiliśmy.

Opracowanie artykułu Renata Tylek

 


Archiwa