• -

V B W ÓSMEJ BAZIE LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO

Category : Aktualności

W poniedziałek 18 czerwca klasa V B wybrała się na wycieczkę do ósmej bazy lotnictwa transportowego im. Stanisława Skarżyńskiego  w Balicach.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią jednostki oraz zobaczyć z bliska samoloty będące na wyposażeniu bazy.  Klasa mogła postrzelać na trenażerze karabinu oraz wcielić się w rolę osoby poszkodowanej w wypadku lotniczym.

Wszyscy wrócili zadowoleni.

Wychowawca kl. 5 b – mgr Jarosław Dzierżak


  • -

WYJŚCIE KLASY 5B DO MUZEUM PODGÓRZA

Category : Aktualności

W dniu 12 czerwca klasa 5b obejrzała wystawę pt. „Miasto pod kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza. Uczniowie zapoznali się w sposób chronologiczno – tematyczny z dziejami Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Zwiedzając kolejne sale poznali najważniejsze postacie, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca. W każdej sali czekały dla zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogły poznać różne, nieraz zaskakujące, aspekty historii i tradycji miasta. Następnie wyruszyli na teren byłego obozu koncentracyjnego Płaszów. Na jego miejscu widnieje kilka pomników, upamiętniających cierpienie Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej.

mgr Anna Motyka i mgr Jarosław Dzierżak


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „SZLAKIEM NIEPODLEGŁOŚCI W KRAKOWIE”

Category : Konkursy

Organizatorzy konkursu:

  • Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia im. Jerzmanowskich
  • Młodzieżowy Dom Kultury im. Gałczyńskiego

Cele to:

  • uczczenie 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
  • poszerzenie wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami 1918r. w Krakowie
  • kształtowanie patriotyzmu poprzez formy aktywności artystycznej
  • rozwijanie umiejętności plastycznych młodego pokolenia.

Uczestnicy:

  • uczniowie krakowskich szkół podstawowych klasy I-IV

Treścią prac była aktualna lub wykonana na podstawie zdjęć historycznych ilustracja miejsca związanego z wydarzeniami 1918r. w Krakowie, takich jak:

  • Willa Wisłockich – Plac Lasoty
  • Dworzec Kolejowy w Płaszowie
  • Koszary wojskowe – Plac Niepodległości (ul. Kalwaryjska)
  • Koszary wojskowe – Zajazd pod św. Benedyktem (ul. Wielicka 2)
  • Rynek Podgórski
  • Rynek Główny – odwach przy Wieży Ratuszowej

Laureaci konkursu z naszej szkoły:

  • Badoń Daria – nagroda (uczennica klasy 2a)
  • Gawor Norbert – wyróżnienie (uczeń klasy 2a)

Finał konkursu miał miejsce w czasie Dni Prokocimia w dniu 10 czerwca 2018r, a dodatkową nagrodą jest umieszczenie nagrodzonych prac w przewodniku po miejscach, w których rozgrywały się wydarzenia października i listopada 1918 roku.

Nagrodzonym uczniom gratulujemy!!!

Tekst: Marta Biernat

Zdjęcia: rodzice Darii i Norberta


  • -

SUKCES SPORTOWY UCZENNICY Z KLASY 7A

W minioną sobotę 9 czerwca na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie rozegrano Mistrzostwa Krakowa. Ogromny sukces w tych zawodach osiągnęła nasza uczennica Natalia Śliwiak , która okazała się najszybsza w biegu na 100m zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni Krakowa. Natalia startowała również w innej konkurencji w biegu na 80m. przez płotki gdzie zajęła bardzo dobre V miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Jarosław Dzierżak


  • -

ZIELONA SZKOŁA – KL. 6B I 7B

Category : Aktualności

W dniach 7.05.2018 – 14.05.2018 klasy 6b i 7b wyjechały na wycieczkę do Świeradowa-Zdroju, położonego w Górach Izerskich, którego nazwa jak się dowiedzieliśmy pochodzi od świerków otaczających miejscowość oraz radonu znajdującego się w tamtejszych wodach uzdrowiskowych.

Mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych, choć nie spędziliśmy tam dużo czasu ze względu na program obfity w różnego rodzaju wyjazdy. Między innymi dwie wycieczki za granicę – do Czech.

Pierwsza z nich do Adrspach, w którym znajduje się bardzo popularne Skalne Miasto, gdzie skały tworzą różne formy przypominające wiele rzeczy. Wiążą się z tym miejscem legendy o Karkonoszu, który nosił skały na swoim karku. Jest tam nawet jego tron,  co więcej – krzesło jego babci. Opowiadana jest także historia o dwóch anglikach, którzy chcieli usłyszeć echo pioruna odbijające się nawet do kilkunastu razy. Czekali, a gdy grom uderzył, oderwał się kawałek skały, a oni przestraszeni uciekli. Kolejną ciekawą rzeczą jest największa szczelina pomiędzy skałami, zwana Diabelskim Mostem, która jest szeroka na 20 metrów. Takich ciekawostek możnaby wymieniać w nieskończoność. Wyprawę zwieńczył rejs o charakterze komediowym z przewodnikiem.

Druga wycieczka poprowadziła nas do Pragi, gdzie mieliśmy okazję ujrzeć zmianę warty straży zamkowej w Hradczanach, Katedrę św. Wita (niestety tylko od zewnątrz),  most św. Karola na którym stoi  30 rzeźb świętych, muzeum miniatur – którego eksponaty naprawdę zasługują na to miano. Cały pacierz napisany na włosie, czy samochody jadące po odnóżach komara. Wspięliśmy się na wieżę widokową na wzgórzu Petrin, spacerowaliśmy po parkach, a wędrówkę zakończyliśmy na niesamowicie wielkim Placu Wacława – długi na ponad 750m i szeroki na 60m.

Atrakcje po polskiej stronie były równie ciekawe, w Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka” nauczyliśmy się wiele o tym jak ważne są pszczoły, jak dużą stratą jest zanieczyszczenie nieba światłem, a także o miejscowej faunie i florze. Zdobyliśmy Zajęcznik (595m n.p.m.), a tam nauczyliśmy się o zwierzętach tam żyjących, o porostach i o skałach budujących tą górę. Zwiedziliśmy Zamek Czocha, gdzie przeszliśmy 16 tajnymi przejściami , obejrzeliśmy największy pokój w zamku – Salę Rycerską i zobaczyliśmy skarbiec, który na nasze nieszczęście został wcześniej opróżniony J. Wjechaliśmy gondolami na jeden z wyższych szczytów – Stóg Izerski ( 1106m n.p.m.), a tam zobaczyliśmy już prawie zabytkowe schronisko. Bliżej ośrodka zobaczyliśmy pozostałości po torze bobslejowym, saneczkowym oraz skoczni narciarskiej, a podczas spaceru tam, dowiedzieliśmy się o zabawie zwanej geocaching. Poszliśmy także do Domu Zdrojowego, gdzie napiliśmy się wody z której słynie Świeradów.

Nawet w DWD nie mieliśmy chwili wytchnienia – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wychowawcy organizowali nam dyskoteki, na których nauczyliśmy się tańczyć belgijkę, kręgle, quizy oraz kalambury. A w ostatni dzień, na pożegnanie urządziliśmy ognisko. Wyjazd, mimo że aż 8-dniowy to zleciał strasznie szybko 🙂

uczeń klasy 6 b – Mateusz Sopel


  • -

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

Category : Aktualności

W dniu 18 maja klasa 4a i 4c wyruszyły na XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum. Na początku klasy uczestniczyły w warsztatach z pierwszej pomocy. Uczniowie ćwiczyli umiejętność prawidłowego wzywania pogotowia ratunkowego i opieki nad poszkodowanym. Następnie obejrzeli prezentacje na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego. Brali udział w pokazach doświadczeń, konkursach i quizach. Za rok ponownie zamierzają uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu dla nauki i kultury.

mgr Anna Motyka i mgr Agnieszka Dziadecka


Archiwa