• -

DNI ZIEMI 2018

Category : Aktualności

W dniach 20 i 21 kwietnia 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie przy ul. Weigla 2 odbywały się DNI ZIEMI 2018 .

To duże przedsięwzięcie , którego już po raz drugi byliśmy gospodarzami . Imprezie ekologicznej towarzyszyły liczne występy dzieci z krakowskich szkół , przedszkoli i domów kultury , które prezentowały na scenie przedstawienia o tematyce ekologicznej . Uczniowie z klasy III a i III b z naszej szkoły wzięli udział w GRZE MIEJSKIEJ „ Gram w Zielone Miasto ”. Dzieci podzielone na mniejsze grupy miały za zadanie sprawdzić , co można zrobić , żeby Kraków był bardziej zielonym miastem …Każda grupa miała do przejścia trasę składającą się z 5 stanowisk , w których to dzieci spędziły około 30 minut . Były na stanowisku 1. POWIETRZE ( zaglądały do krakowskich kominów ), na stanowisku 2. CZYSTE ŚRODOWISKO ( segregowały odpady ), na stanowisku 3. PSZCZOŁA ( szukały zapachu miodu ), na stanowisku 4. WODA ( piły kranówkę ), na ostatnim 4. stanowisku FLORA I FAUNA ( słuchały , co w trawie piszczy ). Uczniowie przeżyli wspaniałe przygody i świetnie się bawili. Każdy uczestnik gry otrzymał wspaniałe upominki.

Kolejną akcją towarzyszącą obchodom DNI ZIEMI była „ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH , SADZONKI ZA SUROWCE WTÓRNE ”, której organizatorem był Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o w Krakowie.

Wystarczyło przynieść 40 butelek PET lub 40 puszek aluminiowych lub 40 zużytych baterii , aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych , drzew i krzewów.

Nasza szkoła chętnie przyłączyła się do akcji .Wszyscy się sprężyli i za zebrane surowce wtórne otrzymaliśmy kilkadziesiąt krzaczków róż ogrodowych i sadzonek tui.

To dało początek kolejnemu toku wydarzeń . Opiekun Małego Samorządu pani Jadwiga Puto , za zgodą pana dyrektora postanowiła działać , skoro nadarzyła się ku temu okazja. Punktem docelowym stał się zaniedbany ogródek filii Szkoły Podstawowej Nr 124 przy ul. Sucharskiego 38 . Wizytówką każdej placówki jest niewątpliwie jej otoczenie .To odpowiednia motywacja do działania , zrobić krok naprzód , czyli wyobraźnia zadziałała.

Było to nie lada wyzwanie , nazbierać naprędce niemałą ilość tych surowców na wymianę . Skoro to się już udało i mieliśmy sadzonki w posiadaniu , grzechem i wielkim nietaktem byłoby je zmarnować.

Pani Jadwiga wzięła sprawy w swoje ręce i dała ogłoszenie na librusie o pracach pielęgnacyjnych w naszym szkolnym ogródku .Wielkiego odzewu nie było , gdyż zbiegło się to z czasem wolnym ( były zaplanowane od dawna wyjazdy rodzinne , część rodziców zwyczajnie musiała iść do pracy ).Mimo że przyszło nas kilkoro , to i tak udało nam się zmienić wygląd ogródka ( tylko częściowo ).

Wielką rolę podczas tej akcji odegrała pani Joanna Boratyńska – Wawro – inżynier ogrodnictwa , mamusia dwójki uczniów naszej szkoły , która przez tydzień przechowała w swoim ogrodzie i pielęgnowała nasze sadzonki.

W dniu 4 maja 2018 roku od samego rana przystąpiliśmy do pracy , a pani Joanna z wielkim zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do sprawy służyła nam przez kilka godzin swoją pomocą i doradztwem . Z efektu naszego wspólnego wysiłku była zadowolona i bardzo szczęśliwa.

Każdy , kto kocha swoją pracę , daje z siebie wszystko. Całą akcję opisała pani Jadzia Madej w słowach wiersza :

„Wystarczyły chęci, odrobina dobrej woli ,

chociaż prace były ciężkie i szło to powoli .

Efekt widać gołym okiem , raduje się serce,

dla tych , którzy się trudzili , pokłony w podzięce.

 

Wszystko poszło zgodnie z planem ,

bo czuwał inżynier nad prac wykonaniem .

A koordynator tez był przepisowy ,

z metrem i przepisami prawnymi biegał jak szalony.

 

Było nas zbyt mało , nie oczekujcie od razu cudu,

to metoda małych kroczków,

będzie piękniej , potrzeba czasu , pracy

i włożonego trudu.

 

Żeby się nam lepiej żyło ,

a dzieciom do szkoły chętniej też chodziło ,

ważne szkoły otoczenie ,

miejmy na to baczenie .

 

Gdy SP Nr 124 w kwiatach utonie,

to w całym Krakowie , będzie głośno o niej .

 

Dziękujemy nauczycielom , Rodzicom , osobom prywatnym ,

uczniom , pracownikom obsługi

za włączenie się do akcji

i zakres wykonanych prac długi.

 

W końcu rabata przejaśniała ,

pani Jadziu dziękujemy ,

Wszystko , co zaplanowałaś

w sto procentach wykonałaś.”

Należy jeszcze dodać , iż nasza szkoła otrzymała od organizatora imprezy doniczkowe kwiaty , którymi udekorowaliśmy szkolne korytarze . Z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki makulatury zakupione zostały osłonki , w których znajdują się rośliny . Wygląd parapetów okiennych tonących w kwiatach jest przyjazny i estetyczny.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom , którzy chętnie wzięli udział w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie szkolnym przy ul. Sucharskiego . Dziękuję bardzo pani Joannie Boratyńskiej – Wawro ( rodzicowi ucznia z kl. Ic ) za profesjonalną pomoc i wielkie zaangażowanie w akcję . Podziękowania należą się także Rodzicom : państwu Katarzynie i Mirosławowi Małkom ( rodzicom ucznia z kl. III b ), pani Monice Blicharz ( rodzicowi ucznia z kl. III b), pani Małgorzacie Sikorze ( rodzicowi ucznia z kl. I c ) .W akcję włączyła się też uczennica z kl. III b Sylwia Blicharz . Słowa podziękowania składam również nauczycielom i pracownikom szkoły : pani Marcie Biernat , Brygidzie Greli, pani Jadwidze Madej , pani Jadwidze Pracuch i panu Marianowi Lurańcowi.

Koordynator akcji : Jadwiga Puto ( Opiekun Małego Samorządu )


Archiwa