DNI ZIEMI 2018
Category : Aktualności
W dniach 20 i 21 kwietnia 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej Nr 124 w Krakowie przy ul. Weigla 2 odbywały się DNI ZIEMI 2018 .
To duże przedsięwzięcie , którego już po raz drugi byliśmy gospodarzami . Imprezie ekologicznej towarzyszyły liczne występy dzieci z krakowskich szkół , przedszkoli i domów kultury , które prezentowały na scenie przedstawienia o tematyce ekologicznej . Uczniowie z klasy III a i III b z naszej szkoły wzięli udział w GRZE MIEJSKIEJ „ Gram w Zielone Miasto ”. Dzieci podzielone na mniejsze grupy miały za zadanie sprawdzić , co można zrobić , żeby Kraków był bardziej zielonym miastem …Każda grupa miała do przejścia trasę składającą się z 5 stanowisk , w których to dzieci spędziły około 30 minut . Były na stanowisku 1. POWIETRZE ( zaglądały do krakowskich kominów ), na stanowisku 2. CZYSTE ŚRODOWISKO ( segregowały odpady ), na stanowisku 3. PSZCZOŁA ( szukały zapachu miodu ), na stanowisku 4. WODA ( piły kranówkę ), na ostatnim 4. stanowisku FLORA I FAUNA ( słuchały , co w trawie piszczy ). Uczniowie przeżyli wspaniałe przygody i świetnie się bawili. Każdy uczestnik gry otrzymał wspaniałe upominki.
Kolejną akcją towarzyszącą obchodom DNI ZIEMI była „ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH , SADZONKI ZA SUROWCE WTÓRNE ”, której organizatorem był Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o w Krakowie.
Wystarczyło przynieść 40 butelek PET lub 40 puszek aluminiowych lub 40 zużytych baterii , aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych , drzew i krzewów.
Nasza szkoła chętnie przyłączyła się do akcji .Wszyscy się sprężyli i za zebrane surowce wtórne otrzymaliśmy kilkadziesiąt krzaczków róż ogrodowych i sadzonek tui.
To dało początek kolejnemu toku wydarzeń . Opiekun Małego Samorządu pani Jadwiga Puto , za zgodą pana dyrektora postanowiła działać , skoro nadarzyła się ku temu okazja. Punktem docelowym stał się zaniedbany ogródek filii Szkoły Podstawowej Nr 124 przy ul. Sucharskiego 38 . Wizytówką każdej placówki jest niewątpliwie jej otoczenie .To odpowiednia motywacja do działania , zrobić krok naprzód , czyli wyobraźnia zadziałała.
Było to nie lada wyzwanie , nazbierać naprędce niemałą ilość tych surowców na wymianę . Skoro to się już udało i mieliśmy sadzonki w posiadaniu , grzechem i wielkim nietaktem byłoby je zmarnować.
Pani Jadwiga wzięła sprawy w swoje ręce i dała ogłoszenie na librusie o pracach pielęgnacyjnych w naszym szkolnym ogródku .Wielkiego odzewu nie było , gdyż zbiegło się to z czasem wolnym ( były zaplanowane od dawna wyjazdy rodzinne , część rodziców zwyczajnie musiała iść do pracy ).Mimo że przyszło nas kilkoro , to i tak udało nam się zmienić wygląd ogródka ( tylko częściowo ).
Wielką rolę podczas tej akcji odegrała pani Joanna Boratyńska – Wawro – inżynier ogrodnictwa , mamusia dwójki uczniów naszej szkoły , która przez tydzień przechowała w swoim ogrodzie i pielęgnowała nasze sadzonki.
W dniu 4 maja 2018 roku od samego rana przystąpiliśmy do pracy , a pani Joanna z wielkim zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do sprawy służyła nam przez kilka godzin swoją pomocą i doradztwem . Z efektu naszego wspólnego wysiłku była zadowolona i bardzo szczęśliwa.
Każdy , kto kocha swoją pracę , daje z siebie wszystko. Całą akcję opisała pani Jadzia Madej w słowach wiersza :
„Wystarczyły chęci, odrobina dobrej woli ,
chociaż prace były ciężkie i szło to powoli .
Efekt widać gołym okiem , raduje się serce,
dla tych , którzy się trudzili , pokłony w podzięce.
Wszystko poszło zgodnie z planem ,
bo czuwał inżynier nad prac wykonaniem .
A koordynator tez był przepisowy ,
z metrem i przepisami prawnymi biegał jak szalony.
Było nas zbyt mało , nie oczekujcie od razu cudu,
to metoda małych kroczków,
będzie piękniej , potrzeba czasu , pracy
i włożonego trudu.
Żeby się nam lepiej żyło ,
a dzieciom do szkoły chętniej też chodziło ,
ważne szkoły otoczenie ,
miejmy na to baczenie .
Gdy SP Nr 124 w kwiatach utonie,
to w całym Krakowie , będzie głośno o niej .
Dziękujemy nauczycielom , Rodzicom , osobom prywatnym ,
uczniom , pracownikom obsługi
za włączenie się do akcji
i zakres wykonanych prac długi.
W końcu rabata przejaśniała ,
pani Jadziu dziękujemy ,
Wszystko , co zaplanowałaś
w sto procentach wykonałaś.”
Należy jeszcze dodać , iż nasza szkoła otrzymała od organizatora imprezy doniczkowe kwiaty , którymi udekorowaliśmy szkolne korytarze . Z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki makulatury zakupione zostały osłonki , w których znajdują się rośliny . Wygląd parapetów okiennych tonących w kwiatach jest przyjazny i estetyczny.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom , którzy chętnie wzięli udział w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie szkolnym przy ul. Sucharskiego . Dziękuję bardzo pani Joannie Boratyńskiej – Wawro ( rodzicowi ucznia z kl. Ic ) za profesjonalną pomoc i wielkie zaangażowanie w akcję . Podziękowania należą się także Rodzicom : państwu Katarzynie i Mirosławowi Małkom ( rodzicom ucznia z kl. III b ), pani Monice Blicharz ( rodzicowi ucznia z kl. III b), pani Małgorzacie Sikorze ( rodzicowi ucznia z kl. I c ) .W akcję włączyła się też uczennica z kl. III b Sylwia Blicharz . Słowa podziękowania składam również nauczycielom i pracownikom szkoły : pani Marcie Biernat , Brygidzie Greli, pani Jadwidze Madej , pani Jadwidze Pracuch i panu Marianowi Lurańcowi. |
Koordynator akcji : Jadwiga Puto ( Opiekun Małego Samorządu )