• -

SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE W KRAKOWIE

Category : Aktualności

            W dniu 25 października br. w Szkole Podstawowej nr 124 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krakowie  edukator Stowarzyszenia Miasta w Internecie przeprowadził Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.

            Po spotkaniu dyrektorem szkoły panem Bartoszem Rutkowskim realizujący program Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa – Cyfrowobezpiczeni.pl. Zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystania na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Przekazał także informację dot. miejsc świadczących pomoc w zakresie cyberzagrożeń.  Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla uczniów.

            Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni. pl na każdym z warsztatów uczniowie oglądali filmy, nawiązujące do omawianego zagadnienia i prowadzący zachęcał do właściwego (rozsądnego) korzystania z Internetu. Wiodącym tematem we wszystkich trzech grupach była tematyka kształtowania i ochrony wizerunku, umieszczania negatywnych treści (tzw. hejtu), praw autorskich, kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi „w sieci” czy też gier komputerowych. Uczniowie zapoznali się z zasadą tworzenia nazw „loginów” i bezpiecznych haseł. Omówiono wiarygodność informacji w Internecie oraz zasady ergonomii używania smartfonów i komputerów. Poruszono również kwestię odpowiedzialności prawnej i karnej, konsekwencji finansowych  za naruszenie prawa.

            Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy.

           Na zakończenie SDBC edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz prezentując materiały jakie w formie elektronicznej w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami zamieszczone na stronie internetowej www.cyfrowobezpieczni.pl.

            Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.

            W przeprowadzonym Szkolnym Dniu Bezpieczeństwa Cyfrowego wzięło udział 78 uczniów i 19 nauczycieli. Spotkanie to poszerzyło wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

            Składam serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu i serdeczne przyjęcie.

Leszek Machaj – „edukator cyfrowobezpieczni.pl”


Archiwa