• -

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

Category : Konkursy

Uczniowie klas trzecich od września uczęszczali na bezpłatne zajęcia szopkarskie zorganizowane przez Dwór Czeczów. Warsztaty prowadziła p. Anna Askaldowicz. Stworzyli piękną, wysoką szopkę z dużą jamą, w której zamieszkał smok wawelski. W szopce pojawiły się plastelinowe postacie związane z Bożym Narodzeniem i Krakowem.

W pierwszy czwartek grudnia czyli 6 XII szopka została przewieziona na Rynek Główny w Krakowie i stanęła koło pomnika Adama Mickiewicza obok 140 innych zgłoszonych do konkursu. Prezentacji towarzyszyli  uczniowie klasy III a, którzy pod opieką jednej z mam p. Anny Śliwiak udzielili wywiadu dla Radia Kraków.

Na tegoroczny 76. Konkurs Szopek Krakowskich napłynęło 45 szopek w kategorii seniorów, 10 szopek młodzieżowych, 70 szopek dziecięcych (to nasza kategoria!) oraz 15 szopek rodzinnych.

W tym roku szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. To pierwszy wpis dla Polski na tej prestiżowej liście.

Niestety nie udało się zdobyć nagrody, otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa w konkursie.

Chciałabym serdecznie podziękować pani Ani – prowadzącej zajęcia, dla której to też był debiut w tworzeniu konkursowej szopki oraz uczniom, którzy wykazali się 100% frekwencją na zajęciach. Są to z klasy III a: Daria Badoń, Daniel Duda, Zosia Frontczak, Norbert Gawor, Michał Jońca, , Michał Kasperkiewicz, Szymon Kurek, Emilia Nowak, Karol Przybek, Filip Smoter, Mateusz Szymański oraz Mikołaj Krzeczkowski z klasy III b.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


Archiwa