• 0

Spektakl teatralny „Calineczka”

25 stycznia 2011 roku uczniowie klas pierwszych obejrzeli w Dworze Czeczów spektakl pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru Drugiej Strony.
„Calineczka” to jedna z najpiękniejszych baśni Jana Chrystiana Andersena, która została opracowana przez dwójkę młodych aktorów specjalnie dla dzieci. Klasyczny tekst przeplatany był humorystycznymi dialogami i piosenkami, a różnorodne postaci odgrywane były przez kolorowe lalki. Przedstawienie powstawało na oczach i przy całkowitym współudziale młodych widzów. To za przyczyną dziecięcych działań, zaklęć i całkowitego zaangażowania przenieśliśmy się w zaczarowany świat baśni. Po przedstawieniu dzieci zostały zaproszone do oglądania lalek i próby animacji pod okiem profesjonalistów.
Poniżej przedstawiam pisemne wypowiedzi uczniów klasy Ib o spektaku oraz prace plastyczne uczniów klasy Ia, narysowane po przedstawieniu.
Psyk Zuzanna: Podobało mi się przedstawienie o Calineczce. Opowiadało o małej dziewczynce, która miała ciekawe przygody.
Jakosz Andrzej: W Calineczce podobał mi się ptaszek, bo ćwierkał. W Calineczce podobała mi się mysz, bo była uprzejma.
Matanyj Dominik: W spektaklu podobała mi się żaba, bo była kolorowa. W spektaklu podobała mi się Calineczka, bo miała piękną sukienkę.
Kowalska Kamila: W spektaklu Calineczka bardzo podobała mi się Calineczka, ponieważ miała ładne ubranka. Złą postacią był chrabąszcz, ponieważ porwał Calineczkę.
Słomak Michał: W spektaklu Calineczka nie podobał mi się kret i żaba, bo byli źli. Podobała mi się Calineczka, bo była miła i uprzejma.
Marzec Jagoda: W spektaklu podobała mi się Calineczka, jaskółka i kwiatowy książę. Bardzo nie podobały mi się ropuchy, kret i mysz. Te zwierzątka były dla Calineczki złe, bo ją więziły w norze, były dla niej niemiłe i niegrzeczne.
Nowak Monika: W Calineczce mi się podobała jaskółka, bo była miła. W Calineczce mi się podobała Calineczka, bo była ładna.
Ryś Kacper: Nie podobała mi się ropucha, bo była obrzydliwa. Podobała mi się Calineczka, ponieważ była piękna.
Wincencik Adrian: W Calineczce podobała mi się jaskółka, bo miała ładny kolor. W Calineczce nie podobała mi się żaba, bo była brzydka i obślizgła.
Dąbrowska Oliwia: Bardzo podobała mi się Calineczka, ponieważ miała piękną sukienkę. Moim zdaniem jaskółka postąpiła szlachetnie ratując dziewczynkę.
Chachlowski Kacper: W przedstawieniu nie podobała mi się żaba, bo była niegrzeczna. W spektaklu podobał mi się ptak, bo wysoko latał.
Weichönig Klara: Spektakl pod tytułem „Calineczka” bardzo mi się podobał. Jednak ropucha była niedobra i dlatego jej nie polubiłam.
Gastoł Filip: Najbardziej w przedstawieniu podobały mi się pacynki. Przedstawienie było trochę nudne.
Kapera Przemek: Bardzo podobał mi się spektakl, bo było czasem śmiesznie, a ja lubię się śmiać. Występowała dziewczynka o imieniu Calineczka i zwierzątka:
żabki, kret, jaskółka.
Trzaska Paulina: Calineczka mi się podobała, bo była malutka. Spektakl Calineczka opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarenka grochu. Wzruszył mnie los małej, gdy była przetrzymywana przez kreta.
Pater Patrycja: Podobała mi się Calineczka, bo miała ładne ubranie. W spektaklu nie podobała mi się żaba, bo była zła.

Opracowanie i zdjęcia Marta Biernat, wychowawca klasy Ib


  • 0

Wycieczka do muzeum historycznego miasta Krakowa na wystawę krakowskich szopek

Jedną z najbardziej znanych krakowskich tradycji świątecznych jest odbywający się co roku w pierwszy czwartek grudnia konkurs na najpiękniejszą krakowską szopkę. Ma on stałe grono uczestników, do których co rok dołączają nowi, w tym bardzo licznie dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych.
Uczniowie klasy pierwszej „b” wybrali się 13 stycznia 2011 roku do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na warsztaty muzealne połączone ze zwiedzaniem wystawy szopek. Dzieciom szopki bardzo się spodobały, zwłaszcza te ze świecącymi i ruchomymi elementami. Widzieliśmy szopkę wykonaną na szydełku, z puszek po napojach, ze śrubek i nakrętek, z modeliny i taką, którą po wystawie można… zjeść, bo była wykonana z ciastek, cukierków, lizaków oraz galaretek. Szopki to kolorowy, radosny, zabawny Kraków w miniaturze. Te, które oglądaliśmy miały od kilku centymetrów po kilka metrów wysokości. Najmniejsze mieściły się w łupinie od orzecha, a najwyższa miała 5 metrów. Było co podziwiać!!!
Piękne, kolorowe, bogato udekorowane wieże Kościoła Mariackiego, miniatura Bramy Floriańskiej oraz makiety innych krakowskich zabytków szczególne wrażenie zrobiły na pierwszakach. Szopkarze często nawiązują do krakowskich legend o Wandzie, Smoku Wawelskim, Lajkoniku. Po zajęciach muzealnych były nawet nieśmiałe propozycje, aby w przyszłym roku podjąć się zadania wykonania szopki krakowskiej, pomyślimy, zobaczymy…

Tekst i zdjęcia: wychowawca klasy Ib Marta Biernat


  • 0

Muzeum historyczne

20 stycznia 2011r. byliśmy na ciekawej wycieczce. To była prawdziwa wyprawa i wielkie przeżycie. Najpierw jazda autobusem, a potem przesiadka do tramwaju. Pani pilnowała, żeby nikt się nie zgubił. Wysiedliśmy na placu Dominikańskim, potem przeszliśmy ulicą Grodzką do Rynku.
Pani pokazała nam kościół św. Wojciecha, Sukiennice i Ratusz. I wreszcie dotarliśmy do Muzeum Historycznego, gdzie czekała już Pani, która nas oprowadzała. Najpierw weszliśmy na piętro, a tam wokół wielkiej szatni stały eksponaty, nawet zbroje rycerskie. Niektórzy bali się podejść bliżej, bo przecież nie wiadomo, co w środku siedzi!
Stamtąd przeszliśmy do sali szopek. Dowiedzieliśmy się, jak one powstały, jakie były zasady budowania i to wszystko musieliśmy zapamiętać, bo potem czekało na nas zadanie. Uff……..chwila przerwy, mogliśmy coś zjeść.
Potem schodami w dół na wystawę szopek. Tam dopiero było pięknie. Każda szopka inna. Najpiękniejsza stała przy wejściu. Była ogromna, a po zgaszeniu światła, rozbłysła kolorami. Wyglądała, jak piękny zamek dla królewny. W następnych salach były szopki i małe, i wielkie, z różnych materiałów: ze słomek, tekturek, a nawet ze śrubek. W niektórych postacie poruszały się , a nawet słychać było kolędy. Było to przepiękne.
Teraz musieliśmy wrócić na górę i wykonać zadania. Usiedliśmy na poduchach, które dla nas przygotowano, dostaliśmy podkładki z kartkami i kredki. Nasze zadanie polegało na pokolorowaniu szopek i dorysowaniu różnych elementów. To było nie lada wyzwanie. Ale każdy pamiętał o symetrii i dorysowaniu Świętej Rodziny, więc efekt był bardzo dobry. Pani wszystkich pochwaliła.
Byliśmy z siebie dumni, że tak dobrze wykonaliśmy zadanie.
Po wyjściu z Muzeum Historycznego przeszliśmy do Kościoła Mariackiego. Zobaczyliśmy ołtarz Wita Stwosza, w którym otwierano właśnie skrzydła. Patrzyliśmy z podziwem na drewniane figury, a potem zadzieraliśmy wysoko głowy, żeby dobrze wszystko zobaczyć.
Zapamiętaliśmy, że to najpiękniejszy gotycki kościół. Nic dziwnego, że było tylu turystów, dzieci i dorosłych, nawet zagraniczne wycieczki.
To było udane wyjście. Będziemy częściej zwiedzać ciekawe zabytki Krakowa i muzea.

oprac. Katarzyna Kerep


  • 0

„Hej, wesoła nowina!”- konkurs kolęd i pastorałek w Domu Kultury „Podgórze”

W dniu 21 stycznia odbył się przegląd kolęd i pastorałek organizowany przez D.K „Podgórze” w Kinoteatrze ”Wrzos”. Pięciu uczniów z klasy III a wzięło w nim udział. Razem z wychowawczynią Renatą Tylek i rodzicami pojechali na konkurs. Byli to: Alicja Tomczyk, Zuzanna Olejniczak, Mateusz Gaweł, Kamil Krzyżkowski oraz Dawid Paranyan. Uczniowie przygotowali po 2 kolędy lub pastorałki do prezentacji. W przeglądzie wzięło udział ogółem 68 solistów. Jury w składzie Anna Ramza –  (aktorka), Ewa Diczuk- Kozioł (Adiunkt Akademii Muzycznej),Anna Cyankiewicz – (pedagog) przyznało dla naszych uczniów 2 wyróżnienia:

wyróżnienie

dla solistki Alicji Tomczyk za pastorałkę „ Kolędowy czas” oraz duetowi: Kamil Krzyżkowski i Mateusz Gaweł za pastorałkę „Betlejem”

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Wychowawca Renata Tylek


  • 0

Spotkanie w klasie I B z okazji dnia babci i dziadka

W tych dniach swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Jest to wspaniała okazja do pielęgnowania rodzinnych uczuć. 25 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy I b z ich Szanownymi Babciami i Dziadkami. Zebrani goście mogli obejrzeć przedstawienie jasełkowe utrzymane w klimacie bożonarodzeniowym, nie zabrakło również wierszyków i piosenek o babciach i dziadkach. Wyraźne wzruszenie zapanowało na sali w momencie wręczania Babciom i Dziadkom serduszkowych laurek. Po życzeniach przyszedł czas na wspólny poczęstunek, który był okazją do rozmów i wspomnień. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, radości i łezki w oku.
Rodzicom z klasy I b składam serdeczne podziękowania za przygotowanie słodkiego poczęstunku i obsługę spotkania – wychowaca klasy Marta Biernat.

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.


Tekst i zdjęcia Marta Biernat


  • 0

Jasełka w klasie 1b

„Przynoszę Wam Dobrą Nowinę
Dziś narodziło się Dziecię
Pan Wszelkiego Stworzenia
Pójdźcie pasterze, pójdźcie tam!”

Tymi słowami rozpoczęło się spotkanie jasełkowe w klasie I b. Uroczystość miała miejsce 13 grudnia 2010 roku. Pierwszaki pod opieką wychowawczyni przedstawiły „JASEŁKA”. W tym uroczystym dniu wzruszenie ogarnęło nie tylko rodziców, ale też dzieci. Piękne aniołki, dostojni królowie, przejęci Józef i Maryja oraz spieszący do nich pastuszkowie wprowadzili widzów w czas świątecznego oczekiwania na dzień Bożego Narodzenia.
W przedstawieniu, które mówi o narodzeniu Jezusa wzięli udział: Maryja – Kamilka, Józef – Dominik, królowie: Kajtek, Przemek i Adrian, pastuszkowie: Piotrek, Kacper , Patryk, Michał, Andrzej, Szymek oraz Filip, aniołki to: Patrycja, Monika, Klara, Zuzia, Oliwka, Paulinka. Narratorami byli Jagoda i Kacper.
Bardzo dziękuję rodzicom za przygotowanie przepięknych strojów – wychowawczyni Marta Biernat.


  • 0

Jasełka w klasie 3a

Już po raz trzeci klasa 3a przygotowała pod kierunkiem pani Renaty Tylek klasowe jasełka dla rodziców. W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się w nowej sali w szkole przy ulicy Weigla 2.
Program artystyczny połączony ze śpiewem kolęd i pastorałek, tańcem i grą małych aktorów był wspaniałym i wzruszającym wydarzeniem. Uczniowie wystąpili w pięknych strojach przygotowanych z pomocą rodziców. Całość dopełniła świąteczna dekoracja, prezenty oraz prace świąteczne wykonane przez uczniów na kiermasz „Świąteczny sezam”.
Były życzenia, łamanie się opłatkiem, poczęstunek przygotowany przez rodziców, wspólne śpiewanie kolęd…
Do świątecznych życzeń dołączyła się pani wicedyrektor Danuta Osuch, która zaszczyciła nas swoją obecnością.

„I tak kończą się jasełka, niosąc wszystkim radość wielką. Nie wiemy, czy się udały, bo się trochę poplątały (gdy się z głowy mówi wierszem) czasy dawne z dniem dzisiejszym.”

Opracowała Renata Tylek
Zdjęcia p. Marek Potoczny

13.12.2010


  • 0

Święto Szkoły 2010

25 listopada 2010r. W naszej szkole obchodziliśmy Święto Patronki Szkoły: Marii Skłodowskiej – Curie. Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły i obejrzenia inscenizacji o Patronce przygotowanej przez kółko teatralne.
Tegoroczne święto w klasach IV- VI zdominowały nauki ścisłe. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki matematyczne, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy 6b, klasy szóste rywalizowały ze sobą w konkursie przyrodniczo- ekologiczno-matematycznym. Pasjonaci gry w szachy mogli uczestniczyć w rozgrywkach szachowych, które przeprowadził Przemek, absolwent naszej szkoły, obecnie student AGH. Na koniec uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty plastyczne malując plakaty: „ Moja szkoła w różowych okularach.”.
Uczniowie klas I-III rysowali piękne portrety Patronki, obejrzeli ciekawy film animowany o życiu i pracy naszej noblistki, uczestniczyli w konkursie wiedzy o Marii Skłodowskiej- Curie.
Uświetnieniem obchodów był koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie ul. Józefińska, który odbył się w Sali Balowej DK Dwór Czeczów.

Lidia Salawa


  • 0

Konkurs rękodzieła artystycznego „Barwy Jesieni”

Category : Z życia szkoły

Pracownia Animacji Środowiskowej Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w konkursie rękodzieła „Barwy jesieni”.
Konkurs miał na celu propagowanie i upowszechnianie różnego rodzaju technik rękodzielniczych oraz uwrażliwienie na piękno przyrody. Technika wykonania była dowolna z szeroko rozumianego rękodzieła (np. mozaika, haft, szydełkowanie, patchwork, modelowanie, itp.), z wyłączeniem tradycyjnych technik plastycznych takich jak malarstwo, rysunek.
Jury brało pod uwagę następujace kryteria: pomysłowość, samodzielność wykonania, estetykę pracy.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wystawa podsumowująca oraz warsztaty decoupage’u dla laureatów odbyły się 29 listopada 2010 roku. Wśród laureatów znalazł się uczeń klasy Ib naszej szkoły Michał Słomak, który uzyskał wyróżnienie w tym konkursie. Gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcie wychowaca klasy Ib Marta Biernat


  • 0

Konkurs plastyczny „Boże narodzenie”

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Szkoła Podstawowa nr 157 w Krakowie zorganizowała konkurs plastyczny „Boże Narodzenie”.
Celem konkursu było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, zachowanie tradycji bożonarodzeniowych.
Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych.
Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci płaskiej pracy plastycznej lub ozdoby świątecznej. Każdy uczestnik mógł wykonać jedna pracę w każdej kategorii.
Uczniowie klas młodszych naszej szkoły wykazali się dużą inwencją i polotem. Prace plastyczne, które wykonali były bogate w symbolikę, postaci, zdarzenia związane z Bożym Narodzeniem (były szopki, anioły, pięknie nakryty świąteczny stół, choinka). Korzystając z wyobraźni i wyczucia przedstawili swoje wizje przy pomocy kształtów, bogactwa kolorów i udanej kompozycji.

W kategorii prac plastycznych płaskich nasi uczniowie uzyskali następujące lokaty:
II miejsce : Patrycja Pater z klasy Ib (opiekun Marta Biernat)
wyróżnienie: Klara Weichönig z klasy Ib (opiekun Marta Biernat)
wyróżnienie: Kamila Kowalska z klasy Ib (opiekun Marta Biernat)
wyróżnienie: Oliwia Dąbrowska z klasy Ib (opiekun Marta Biernat)
wyróżnienie: Oskar Setlak z klasy IIb (opiekun Jadwiga Puto).

W kategorii prac przestrzennych nasi uczniowie uzyskali następujące miejsca:
I miejsce: Kamila Kowalska z klasy Ib (opiekun Marta Biernat)
II miejsce: Andrzej Jakosz z klasy Ib (opiekun Marta Biernat).

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: wychowawca klasy Ib Marta Biernat


  • 0

Konkurs plastyczny „Inspiracja Dziełem Sztuki”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Inspiracja dziełem sztuki”, którego celem było:
* kształtowanie wśród uczestników emocjonalnego stosunku do dzieł sztuki z różnych dziedzin twórczości: malarstwa, rysunku, muzyki, architektury, teatru, filmu, fotografii;
* poznanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów świata,
* poszukiwanie inspiracji plastycznych w świecie sztuki,
* propagowanie wśród dzieci i młodzieży różnych technik plastycznych.

Przedmiotem konkursu były prace plastyczne będące wynikiem inspiracji innym dziełem sztuki. Techniki jakimi można było wykonać pracę to: grafika, rysunek, kolaż płaski, płaskorzeźba. Każdy uczestnik mógł wykonać jedna pracę.
Uczniowie naszej szkoły stworzyli prace inspirowane malarstwem abstrakcyjnym.

Wśród laureatów tego konkursu znaleźli się:
Jakosz Andrzej z klasy Ib (opiekun Marta Biernat), który zajął III miejsce
Kowalska Kamila z klasy Ib (opiekun Marta Biernat), która uzyskała wyróżnienie
Marzec Jagoda z klasy Ib (opiekun Marta Biernat), która uzyskała wyróżnienie
Trzaska Paulina z klasy Ib (opiekun Martya Biernat), która uzyskała wyróżnienie
Gaweł Mateusz z klasy IIIa (opiekun Renata Tylek), który zajął III miejsce
Mielec Sebastian z klasy IIIa (opiekun Renata Tylek), który uzyskał wyróżnienie

Rozdanie nagród miało miejsce 15 grudnia 2010 roku w Klubie Kultury MYDLNIKI.
Laureatom gratulujemy!!!

opracowanie: Renata Tylek, Marta Biernat


  • 0

Spotkanie pierwszaków z Mikołajem

Na ten dzień czekały wszystkie grzeczne dzieci Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 124.Miały się spotkać ze św. Mikołajem. I tak się stało. Ale niespodzianek było więcej.

Najpierw niepewność czy autokar dojedzie na czas. Ulice były zasypane śniegiem, a Kraków „zakorkowany”. Ale się udało.

Wpadliśmy w ostatniej chwili. Już się zaczynało przedstawienie „ Sto całusów księżniczki.” Krakowski Teatr Współczesny zachwycił młodych widzów. Spektakl, oparty na baśni H. Ch. Andersena „Świniopas”, był pełen humoru, pogodnych piosenek i zabaw interaktywnych.

Najlepszy jednak był finał przedstawienia. Nagle zaczął sypać śnieg i z białych wirujących gwiazdek wyłonił się On, święty Mikołaj. Był najprawdziwszy. W czerwonym stroju, z długą białą brodą i dzwoneczkami w ręce przykuł uwagę całej widowni.

Najpierw gromkim głosem obwieścił swoje przybycie, a potem zaczął rozdawać prezenty. Dzieci wychodziły na scenę mocno stremowane, ale na szczęście św. Mikołaj nie zadawał trudnych pytań (np. „czy byłeś grzeczny”) i każdy dostawał prezent.

Powrót do szkoły minął błyskawicznie. Każdy przecież musiał zobaczyć, co dostał od Mikołaja. Prezenty były trafione, bo wszyscy mieli wesołe, ucieszone miny.

Szkoda, że św. Mikołaj przyjeżdża tylko raz w roku.

Opracowanie: Katarzyna Kerep


  • 0

Spotkanie „jasełkowe w klasie 1 A”

13 grudnia 2010 roku odbyła się w naszej klasie wyjątkowa uroczystość.
Na klasową wigilię przybyli najmilsi goście-Rodzice pierwszaków. Spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej i bardzo świątecznej atmosferze. Dzieci przygotowały niespodziankę, wystawiły „Jasełka”. Przyłożyły się do występu bardzo solidnie. Pięknie recytowały teksty, wzruszająco śpiewały kolędy i grały na tamburynach, kołatkach i dzwonkach.

Kiedy do szopki przybyli trzej królowie na sali zapanował podniosły nastrój. Rodzice byli zachwyceni. Nikt nie zauważył drobnych „wpadek”, bo całość wypadła wspaniale.

Po przedstawieniu wszyscy życzyli sobie Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku. Zobaczcie nasze zdjęcia, które zrobili Rodzice w czasie klasowej wigilii.

opracowanie:
Katarzyna Kerep


  • 0

Konkurs wiedzowy Krakusek – 6 edycja

Konkurs adresowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych. Jego celem jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków i tajemnic, zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat tego wspaniałego miasta.

Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego – Kraków
Akademia Żakowska – Kraków
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Kamienica Hipolitów

W ramach Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek” uczniowie klas trzecich wzięli udział w lekcji muzealnej „Dzień króla na zamku”, na Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie poznali życie króla Zygmunta Starego i jego poddanych.

Na kolejnej wycieczce (8 grudnia) pod hasłem „Życie codzienne w dawnym Krakowie” odbyły się zajęcia edukacyjne organizowane przez Akademię Żakowską. W trakcie wycieczki uczniowie poznali Kraków, jego zabytki i tajemnice spacerując po uliczkach naszego miasta. Odbyły się również warsztaty muzealne w Kamienicy Hipolitów.

Te dwa wyjścia są pomocą w zdobyciu wiedzy i przygotowaniu się do konkursu, który odbędzie się w dwóch etapach:

* pierwszy etap (szkolny) uczniowie będą pisali 12 stycznia 2011 roku na terenie swoich szkół;

* drugi etap odbędzie się 22 lutego 2011 roku o g. 10.00 w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu.

ŻYCZYMY UCZNIOM KLAS TRZECICH JAK NAJLEPSZYCH WYNIKÓW W KONKURSIE!!!

Opracowała Renata Tylek


  • 0

Konkurs plastyczny „Nasza choinka”

Dwór Czeczów serdecznie zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. NASZA CHOINKA.

Celem konkursu było wykonanie ozdoby choinkowej z różnych dostępnych materiałów. Liczył się pomysł, oryginalność i estetyka pracy. Uczestnikami konkursu mogły być przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nadesłane prace mogły być płaskie i przestrzenne.

Finał konkursu nastąpił 7 grudnia 2010 w Dworze Czeczów. Rozdanie dyplomów i nagród poprzedziło przedstawienie „W pogoni za śniegiem” w wykonaniu aktorów Teatru Projekt AJ. Nagrody laureatom wręczał sam Święty Mikołaj!!!

Laureatami tego konkursu zostali uczniowie oddziału zerowego (pod opieką artystyczną Małgorzaty Włudarskiej), klasy Ib (ich opiekunem artystycznym była Marta Biernat) oraz IIIa ( ich opiekunem artystycznym była Renata Tylek).

Oto nagrodzeni uczniowie:

Osadcow Oliwia, klasa 0

Chmiel Bartłomiej, klasa 0

Sopel Mateusz, klasa 0

Stopa Oliwia, klasa 0

Ludwikowska Natalia, klasa 0

Szybalska Aleksandra, klasa 0

Markowska Gabriela, klasa 0

Chachlowski Kacper, klasa I b

Dąbrowska Oliwia, klasa I b

Gastoł Filip, klasa I b

Gwizdowski Szymon, klasa I b

Jakosz Andrzej, klasa I b

Jędrzejczyk Patryk, klasa I b

Kapera Przemysław, klasa I b

Kowalska Kamila, klasa I b

Matanyj Dominik, klasa I b

Marzec Jagoda, klasa I b

Nowak Monika, klasa I b

Pater Patrycja, klasa I b

Psyk Zuzanna, klasa I b

Ryś Kacper, klasa I b

Słomak Michał, klasa I b

Szot Kajetan, klasa I b

Ślusarczyk Piotr, klasa I b

Trzaska Paulina, klasa I b

Weichönig Klara, klasa I b

Wincencik Adrian, klasa I b

Michałek Justyna, klasa III a

Krzyżkowski Kamil, klasa III a

Pawlik Wiktoria, klasa III a

Tomczyk Alicja, klasa III a

Nowak Anna, klasa III a

Kornaszewska Weronika, klasa III a

Gaweł Mateusz, klasa III a

Potoczny Marcin, klasa III a

Michalik Gabriela, klasa III a

Takie własnoręcznie wykonane cudeńka to wspaniała, dająca wiele radości praca plastyczna. Ozdobiona nimi choinka w Dworze Czeczów ma niepowtarzalny urok i będzie stała w holu dworu do 2 lutego. Jest to dodatkowa nagroda dla laureatów konkursu.

Zdjęcia i tekst wychowaca klasy I b Marta Biernat


  • 0

Konkurs recytatorsko-plastyczny pt. „Czas przypomnieć ojców dzieje”.

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie była organizatorem międzyszkolnego konkursu rectytatorsko – plastycznego pt. „Czas przypomnieć ojców dzieje „. Słowa te wypowiedziane przez Guślarza z II części „Dziadów”, Adama Mickiewicza stały się inspiracją do zorganizowania konkursu, którego celem jest kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych.
W historii naszego narodu jest wiele wybitnych postaci, które mogą być wzorem obywatela-polaka dla młodych ludzi. Dlatego też najmłodszym uczniom z naszej szkoły wychowawcy przypomnieli życiorysy ludzi, którzy wpłynęli na losy Polski. Nauczyciele wraz z uczniami sięgnęli również do poezji. która opisuje ważne dla naszego kraju wydarzenia. W ten sposób zachęcili uczniów do wzięcia udziału w tym trudnym, ale jakże ciekawym konkursie.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – IV z podziałem na dwie kategorie:
– uczniowie klas I i II,
– uczniowie klas III i IV.

Prace plastyczne przedstawiały postać lub wydarzenie z historii Polski.
Uczniowie z naszej szkoły zdobyli odpowiednie nagrody:
klasy I i II I miejsce: Kajetan Filipowicz kl. II b – opiekun artystyczny: p. Jadwiga Puto
II miejsce: Jagoda Marzec kl. I b – opiekun artystyczny: p. Marta Biernat
wyróżnienia: Kacper Chachlowski kl. I b – opiekun artystyczny p. Marta Biernat
oraz Oliwia Nocoń kl. II b – opiekun p. Jadwiga Puto

klasy III i IV
wyróżnienie: Marcin Potoczny kl. III a – opiekun artystyczny p. Renata Tylek

Konkurs recytatorski przeznaczony był dla uczniów klas III i IV. Zadaniem uczniów było przygotować jeden wiersz opisujący postać lub wydarzenie z historii Polski. Każda szkoła mogła zgłosić trzech kandydatów.
W tym konkursie uczestniczyli uczniowie z 10 krakowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a którzy otrzymali wyróżnienia:
Zuzanna Olejniczak, Gaweł i Marcin Potoczny – opiekun artystyczny p. Renata Tylek

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce dnia 26.11.2010 roku o godzinie 9.00 w świetlicy szkolnej.
W czasie uroczystości wystąpił szkolny chór, a organizatorki konkursu przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą historii naszego kraju, dzięki której uczniowie mogli w przejrzysty, a zarazem ciekawy sposób poznać fakty związane z historią Polski. Na zakończenie każdy uczestnik konkursu otrzymał biało-czerwoną chorągiewkę, by przypominała ona dzieciom, co to znaczy być małym patriotą.
Mały patriota to dobry syn lub córka, dobry uczeń lub uczennica i dobry kolega lub koleżanka. Od najmłodszych lat należy dbać o patriotyczne wychowanie pokoleń, byśmy byli dumni, że jesteśmy Polakami.

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Puto


  • 0

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

W dniu 10 listopada uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Tylek przygotowali program artystyczny z okazji święta niepodległości. Program przeplatały wiersze oraz pieśni patriotyczne, które uczniowie wykonali z wielkim zaangażowaniem. Całość programu dopełnił pokaz multimedialny, dzięki któremu uczniowie mogli zapoznać się z faktami historycznymi dotyczącymi tamtych chwil w historii polski.
Uczniom naszej szkoły bardzo podobała się taka forma prezentacji uczniów klasy 3a.

Wychowawca klasy 3a
Renata Tylek


  • 0

Konkurs „Jan Paweł II – Nasz papież”

Category : Z życia szkoły

Już po raz VI Dom Kultury „Podgórze” zorganizował konkurs wiedzy „Jan Paweł II – Nasz papież”. Wzięło w nim udział 23 Uczniów Naszej Szkoły. Najliczniejszą grupę reprezentantów wystawiła klasa I b, pod opieką p. Marty Biernat, z której aż 10 osób podjęło próbę sprawdzenia swoich wiadomości o papieżu Polaku.

17 listopada, wraz z ks. Krzysztofem Piechowiczem, nasi Uczniowie udali się na ul. Krasickiego 18, gdzie w siedzibie DK „Podgórze” rozwiązywali testy obejmujące ogólną wiedzę na temat znajomości faktów z życia Karola Wojtyły. Ponadto, należało wykazać się w nich orientacją w przebiegu pontyfikatu papieża Polaka oraz zasobem wiadomości o twórczości Jana Pawła II.

Zgodnie z regulaminem, wyniki – ku radości naszych Uczniów i ich Opiekunów – ogłoszono 30 listopada. Pomimo niesprzyjającej pogody, 7 grudnia, pod opieką p. Eweliny Wiktor, nasi laureaci odebrali zasłużone nagrody i dyplomy. Oto lista reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie i laureatów konkursu wiedzy o Naszym papieżu:

Klasa I

* Filip Gastoł – I b – III miejsce
* Patryk Jędrzejczyk – I b – III miejsce
* Piotr Ślusarczyk – I b – III miejsce
* Oliwia Dąbrowska – I b – wyróżnienie
* Szymon Gwizdowski – I b – wyróżnienie
* Andrzej Jakosz – I b – wyróżnienie
* Michał Słomak – I b – wyróżnienie
* Kajetan Szot – I b – wyróżnienie
* Paulina Trzaska – I b – wyróżnienie
* Klara Weichönig – I b – wyróżnienie

Klasa II

* Jakub Godula – II a – III miejsce
* Gabriela Bolanowska – II a – wyróżnienie
* Oliwia Nosek – II a – wyróżnienie
* Wiktoria Zalewska – II a – wyróżnienie
* Stanisław Hajduk – II b – wyróżnienie
* Szymon Ostroga – II b – wyróżnienie

Klasa III

* Anna Okarmus – III b – II miejsce
* Mateusz Gaweł – III a – wyróżnienie
* Jacek Nawrot – III b – wyróżnienie

Klasa IV

* Sylwia Skórska – IV b

Klasa V

* Patryk Korpak – V b – wyróżnienie
* Wiktoria Kalisz – V b
* Karolina Palonek – V b

Wszystkim Reprezentantom Naszej Szkoły
dziękujemy, gratulujemy i życzymy powodzenia
w kolejnych edycjach konkursu „Jan Paweł II – Nasz papież”!!!

Tekst i zdjęcie: Ewelina Wiktor


  • 0

W naszej szkole…

Category : Z życia szkoły

Tradycyjnie 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2010/ 2011. Staramy się zapewnić naszym uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju, tym bardziej, że ten rok szkolny ma być Rokiem Odkrywania Talentów.
W tym celu nasza szkoła angażuje się w różne programy i projekty edukacyjne m.in. „Szkolny Klub Puchatka” – program w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze skierowany do uczniów klas I, podobnie uczniowie klas III będą pogłębiać wiedzę w zakresie ruchu drogowego uczestnicząc w programie „Droga i ja”. Chcemy kształtować u naszych uczniów nawyki zdrowego żywienia, stąd udział w projekcie „ Trzymaj formę”. Staramy się zapewnić uczniom poczucie bezpieczeństwa, dlatego, bierzemy udział w programie „ Szkoła bez przemocy”. Zwracamy uwagę na rozwijanie właściwych postaw obywatelskich, w tym celu uczestniczymy w akcji edukacyjnej „Małymi krokami” w ramach kampanii społecznej „Polska bez korupcji”.
Proponujemy naszym uczniom udział w zajęciach pozalekcyjnych, różnorodnych konkursach, dzięki czemu mogą rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Zapraszamy na zbiórki harcerskie, gdzie ciekawie spędzą czas.
Staramy się zapewnić uczniom wygodne warunki do pracy. Nasza szkoła mieści się w dwóch budynkach. Mimo skromnych, w odniesieniu do potrzeb materialnych, środków jakie pozyskujemy, udało się w ostatnich latach wiele: wymieniliśmy okna w obu budynkach, zrobiliśmy remont kapitalny dachu oraz zainstalowaliśmy nowe piece CO w budynku przy ul. Weigla, rozbudowaliśmy pracownię komputerową, która została wyposażona w dodatkowe stanowiska komputerowe oraz nową sieć elektryczną i komputerową, wyremontowaliśmy salę gimnastyczną dla klas I-III, wykonany został ciąg zabezpieczający schody. Wymieniliśmy drzwi wejściowe oraz bramy wjazdowe do obu szkół, zbudowana została nowa droga dojazdowa do budynku przy ul. Weigla wraz z miejscami parkingowymi, łazienki wyposażyliśmy w ciepłą wodę. Stare ławki i krzesła wymieniamy na nowe. Dzięki zaangażowaniu rodziców odnawiamy sale lekcyjne. W najbliższym czasie będzie wykonana pracownia komputerowa dla klas I-III oraz planowany jest remont dachu w budynku przy ul. Sucharskiego.
Staramy się w miarę możliwości uzupełniać pomoce dydaktyczne. Pozyskaliśmy wiele pomocy edukacyjnych w ramach programu „ Radosna szkoła”. Nie mamy własnej stołówki, ale proponujemy obiady cateringowe.
Od lat czynimy starania o odzyskanie mieszkania służbowego w budynku przy ul. Weigla i przeznaczeniu go na potrzeby dydaktyczne.
Plany mamy szerokie, staramy się je realizować z korzyścią dla uczniów. Wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc- zapraszamy do współpracy.
Polecamy naszą stronę internetową: www.sp124.pl


  • 0

Obchody 92. rocznicy odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 124

11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Przez 123 lata Polacy dążyli do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.

Niepodległość wywalczyli sobie Polacy sami, wykorzystując sprzyjające okoliczności historyczne.

Każde pokolenie składało ofiary z krwi, walcząc w powstaniach przeciwko zaborcom. Wszystkie te powstania kończyły się klęską, bowiem zaborcy wspólnie walczyli przeciwko Polakom. Ten trudny okres przetrwali Polacy także dzięki poezji i pieśni, które ukazywały rozpacz pokonanych, ale też budziły wiarę w przyszłe zwycięstwo.

5 listopada 2010r.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu z udziałem pocztu sztandarowego. Odśpiewanie hymnu państwowego, wspaniała recytacja poezji patriotycznej w wykonaniu uczennic-Zuzanny (4c) i Kasi (6b) oraz pieśni legionowe w wykonaniu chóru szkolnego wzbudziły refleksyjny, pełen zadumy nastrój…

Nasza szkoła zorganizowała niezwykłą lekcję historii. W Domu Kultury „Dwór Czeczów” odbył się III Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznych i Legionowych. W konkursie wzięli udział reprezentacji szkół: Społecznej Szkoły nr 5, Szkoły Podstawowej nr 24, Szkoły Podstawowej
nr 40, Szkoły Podstawowej nr 117 oraz Szkoły Podstawowej nr 124.
Jury nie miało łatwego zadania. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.
W oczekiwaniu na werdykt jury zgromadzeni na widowni uczniowie klas czwartych wspólnie z uczestnikami festiwalu śpiewali pieśni legionowe. Reprezentant SP nr 40- Maciej zachwycił publiczność niezwykłym wykonaniem pieśni, którą zagrał na fortepianie.
Przyznano I miejsce: Alicji i Pawłowi z SP nr 40, dwa II miejsca: Marysi z SSP nr 5 oraz Weronice z SP nr 124, trzy III miejsca: Aleksandrze z SP nr 24, Michałowi z SP nr 117 oraz Maciejowi z SP nr 40, pozostałym uczestnikom wręczono wyróżnienia.
Wszystkich uczestników festiwalu nagrodzono brawami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które ufundowała Rada Dzielnicy XII.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych to lekcja patriotyzmu, która zostanie w pamięci. Cieszy fakt, że młodzi ludzie kultywują tradycję, znają i śpiewają pieśni, które kiedyś towarzyszyły
naszym przodkom na polu walki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, którzy przygotowali ich do konkursu oraz publiczności. Szczególne podziękowania składamy Dyrekcji Domu Kultury „Dwór Czeczów”- Pani Magdalenie Piędel za pomoc w organizacji festiwalu, dzięki czemu odbył się on
w niezwykłych wnętrzach dawnego dworu rodziny Czeczów oraz Panu Jakubowi Zielinie, który zadbał o obsługę techniczną występu.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnego Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Legionowych za rok.


9 listopada 2010r.
Udział uczniów naszej szkoły w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w KDK EDEN

11 listopada 2010r.
Udział pocztu sztandarowego oraz delegacji uczniów w obchodach Dnia Niepodległości w Bieżanowie:
-Msza Święta
-Program artystyczny m.in. występ laureatek Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej KDK Eden – Ani (5b) i Kasi (6b)
-Przemarsz pod Pomnik Bieżanowian i Apel Poległych
-Złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem w centrum Bieżanowa przez reprezentację uczniów naszej szkoły.

Opracowanie
Lidia Salawa, Monika Tarsa


  • 0

Jak smakuje szczęście – wywiad z …

Category : Z życia szkoły

Barbara Faron uczy w naszej szkole języka polskiego. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem studia podyplomowe na Wydziale Historycznym tejże uczelni. Pracuje jako nauczyciel i redaktor.
W wolnych chwilach oprócz pisania ciekawych artykułów na temat malarstwa, zajmuje się tworzeniem literatury. W 2008r. Opublikowała historyczno-obyczajową powieść pt. „ Zniewolona”, osadzoną w realiach XIX w. W tym samym roku ukazała się bajka dla dzieci „Zazie na bezludnej wyspie”, która w 2010r. zdobyła pierwsze miejsce w głosowaniu internautów, w kategorii książek młodzieżowych- w konkursie „ Najlepsze książki na wiosnę”.
Również zebrane w zbiorze „Ballad Beskidzkiego Dziada”, stylizowane na ludowe, opowiadania, których tematyka dotyczy m. in. wierzeń i obyczajów miejscowości Kamienica, zyskały uznanie czytelników. Utwór „O parobkowych dzieciskach” w 2007r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Fabrica Librorum”, natomiast kolejne opowiadanie „O potomkach fartownego przybłędy” otrzymało wyróżnienie w konkursie literackim o „Platynowy kałamarz”.
Najnowsza powieść „ Szczęście smakuje truskawkami”, która ukazała się w 2010r. utrzymana jest w konwencji pamiętnika zbuntowanej nastolatki i porusza problemy współczesnej młodzieży. Warto, aby sięgnęli po nią rodzice, którzy decydują się na dłuższy pobyt za granicą i rozłąkę z dzieckiem.
Naszej Koleżance gratuluję i życzę dalszych sukcesów, a Wszystkich zachęcam do ciekawej lektury.

Lidia Salawa

Ostatnio ukazała się Pani książka Szczęście smakuje truskawkami opowiadająca o problemach nastolatki, Ewy. Do kogo ta książka jest adresowana?
Książka jest przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Na rynku księgarskim często bywa wprawdzie klasyfikowana jako utwór młodzieżowy, jednak nie powinna być zbyt naiwna dla dorosłych czytelników. A wręcz przeciwnie – dorosły bowiem łatwiej zauważy odwołania do współczesnej rzeczywistości, w której nie tylko dzieci, ale i dojrzali ludzie wydają się momentami bardzo zagubieni…
Oprócz perypetii Ewy, książka porusza także problem depresji, na którą choruje druga bohaterka.

Zatem w powieści występują dwie główne bohaterki?
Tak. Jedną jest chora na depresję Agnieszka, a drugą trzynastoletnia Ewa, którą wychowują dziadkowie i która po śmierci babci musi przeprowadzić się do nieznanego ojca.

I to jest największym problemem dziewczynki?
I tak, i nie. Wszystkie problemy Ewy – emocjonalne i nie tylko, wynikają z faktu, że matka ją porzuciła. I to jest właśnie największy problem. A raczej źródło wszystkich problemów. Oficjalnie matka wyjechała za granicę, żeby zarobić, ale tak naprawdę nie obchodzi jej los dziewczynki, która cały czas na nią czeka i w pisanym przez siebie pamiętniku idealizuje obraz wymarzonej mamy.
Ewa jest typową eurosierotą. Pisany przez nią pamiętnik (spora część książki jest stylizowana właśnie na pamiętnik bohaterki) ukazuje świat widziany jej oczyma. Oczyma skrzywdzonego dziecka… I dlatego wydaje mi się, że z tego punktu widzenia problem eurosieroctwa może być bardziej poruszający dla odbiorcy. Czytelnikowi, szczególnie czytelnikowi kilkunastoletniemu, łatwej będzie się utożsamić z Ewą, zrozumieć jej bunt wobec świata, żal do dorosłych, obawę zaufania komukolwiek i co za tym idzie – wzruszyć się.

Czy i na ile praca w szkole ułatwiła Pani zobrazowanie w książce problemów nastolatków?
Codzienny kontakt z młodzieżą w szkole z pewnością ułatwił mi pracę nad książką, ale trudno powiedzieć na ile… Ewa to oczywiście postać fikcyjna, przeżywająca problemy znacznie poważniejsze, niż dzieci z naszej szkoły. Niemniej jednak na stworzenie jej postaci na pewno w dużym stopniu złożyły się przemyślenia, wynikające z obserwacji zachowania nastolatków w okresie dojrzewania: postaw buntu, negowania norm narzucanych przez dorosłych, a czasami zakamuflowanej butną miną chęci zwrócenia na siebie uwagi za sprawą złego zachowania. Dlatego też każdy współczesny nastolatek i każdy kto kiedyś był nastolatkiem – a więc i dorosły czytelnik – powinien Ewę zrozumieć, a nawet po części utożsamić się z nią.
Niemniej istotną sprawą była również kwestia języka, którym posługuje się Ewa w pisanym przez siebie pamiętniku. W tekście pojawia się mnóstwo zwrotów charakterystycznych dla gwary młodzieżowej, a zdania są krótkie, często bardzo dobitne. I w tym wypadku praca w szkole, a więc kontakt z gwarą i mentalnością buntujących się nastolatków, były niezwykle pomocne.

Jakie inne książki pani napisała?
Pierwszą opublikowaną książką była Zniewolona. Potem ukazała się bajka Zazie na bezludnej wyspie. Wreszcie, w tym roku: stylizowane na ludowe opowieści Ballady Beskidzkiego Dziada i oczywiście Szczęście smakuje truskawkami – książka, o której już tyle rozmawiamy.

Co jest tematem poprzednich książek?
Zniewolona opowiada perypetiach pewnej młodej kobiety, która wbrew swojej woli zostaje wydana za mąż i bardzo cierpi z tego powodu. Zarówno ze względu na temat, jak i trudny, stylizowany na XIX-wieczny język, nie jest to książka dla dzieci. Również niezrozumiałe dla młodzieży i może nawet trochę „nie na czasie” mogą okazać się Ballady…, których tematem są wierzenia i obyczaje górali gorczańskich. Nie będę więc teraz rozwodzić się na ich temat. Wolę opowiedzieć o bajce.
Otóż bajkę mogą czytać i dzieci, i dorośli. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. A jeśli uważnie przyjrzy się zwierzątkom, które są bohaterami, zauważy ukryte w ich postaciach ludzkie, nie zawsze dobre cechy. Niektórych bohaterów polubi bardziej, innych mniej, ale na pewno nie oprze się urokowi Lisa Józia, który w mojej bajce – wbrew ogólnie przyjętym stereotypom – wcale nie jest symbolem chytrości. Powiedziałabym, że to Lis wybitny. Indywidualista, który postanowił zostać wegetarianinem, za co zresztą przyszło mu zapłacić wysoką cenę, gdyż został wykluczony ze swojego stada. Pewnie dlatego tak wciąż fascynuje. Nawet mnie.

Skąd czerpie Pani pomysły?
Na to pytanie chyba nie potrafię odpowiedzieć w kilku zdaniach, ale myślę, że po prostu z życia. Mówi się zresztą, że życie pisze najciekawsze scenariusze…

Czy pracuje Pani nad kolejną książką?
Mam pewien pomysł i powoli przymierzam się do pisania, jednak wolałabym to tym jeszcze nie mówić.

Dziękujemy za wywiad
Uczennice klasy 6a


  • 0

„CHOPIN – JAK MALOWANY” Konkurs plastyczny

Category : Z życia szkoły

„Chopin – jak malowany” to tytuł konkursu plastycznego na portret Fryderyka Chopina zorganizowany przez Osiedlowy Klub Kultury Soboniowice – jednostkę organizacyjną Domu Kultury PODGÓRZE w Krakowie.

Celem konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci Fryderyka Chopina, zachęcenie do poznania polskiej muzyki klasycznej, ćwiczenia umiejętności rysowania portretu oraz rozwijania wyobraźni, talentów i zainteresowań plastycznych uczestników konkursu.

Jury konkursu szczególnie zwracało uwagę na własnoręcznie wykonanie pracy konkursowej, podobieństwo portretowanego, technikę wykonania, dokładność oraz oryginalność.

Na konkurs napłynęło 413 prac, wśród nich prace uczniów naszej szkoły. Laureatem trzeciego miejsca został uczeń klasy IIa Szymon Ostroga, którego artystycznym opiekunem jest Jadwiga Puto.

Finałowi konkursu towarzyszył koncert muzyczny, utwory Fryderyka Chopina grała Anna Miernik. Laureatowi gratulujemy!!!

Marta Biernat, wychowawczyni klasy Ib


  • 0

Konkurs plastyczny „Wiedźmy i wiedźminki”

Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego przy ulicy Beskidzkiej 30 w Krakowie zaproponował uczniom klas I-III udział w konkursie „Wiedźmy i wiedźminki”.
Uczestnicy konkursu mieli przygotować kukiełki, pacynki lub lalki przedstawiające strachy, wiedźmy, złe lub dobre duchy. Prace mogły być wykonane z różnych materiałów (słomy, tkaniny, gałęzi).
Jury przy ocenie kierowało się poziomem artystycznym nadesłanych prac, inwencją i pomysłowością w wykonaniu pracy oraz różnorodnością materiałów użytych do wykonania pracy.

Wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Nagrody zdobyły:
NALEPKA WIKTORIA z Ia
WEICHÖNING KLARA z Ib

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
DYDUŁA IZABELA z Ia,
GAWEŁ MATEUSZ z IIIa,
OLEJNICZAK ZUZANNA z IIIa

28 października nagrodzeni uczniowie zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród i wernisaż wystawy. Wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonali jesienne drzewa.

Gratulujemy!!!


  • 0

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

9.11.2010 r. 36 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w XII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej, organizowanego corocznie w KDK EDEN. Ta patriotyczna uroczystość, poprzedzająca obchody 92 Rocznicy Odzyskania Niepodległości zgromadziła także liczne grono rodziców i rodzeństwa. Publiczność trzymała kciuki, a uczestnicy konkursu starali się dać z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Jury (pp. Marta Biernat, Barbara Kumon oraz przedstawicielka Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Stanisława Piotrowska ) miało więc nie lada problem z przyznaniem miejsc.
Obradom jury towarzyszyły rozbrzmiewające gromkim echem pieśni patriotyczne śpiewane przez oczekujących na wyniki. Rodzice, dziadkowie, dzieci i młodzież stanowili zgodny, zgrany chór, którym „dyrygował” akompaniujący na pianinie Stanisław Kumon – współorganizator uroczystości.
A oto wyniki konkursu.:

Klasy 0-III
I   miejsce: Mateusz Gaweł – kl. 3a, Jakub Godula- kl. 2a
II  miejsce: Kacper Gil – kl. 3a, Bartosz Godula – kl „0”
III miejsce: Marcin Potoczny- kl. 3a, Klara Weichöning- kl. 1b
wyróżnienia: Kamil Krzyżkowski – kl. 3c, Justyna Michałek- kl. 3a, Zuzanna Olejniczak – kl. 3c

Klasy IV – VI
I   miejsce: Anna Lewińska – kl. 5b, Katarzyna Michałek- kl. 6b
II  miejsce: Anna Oleszko- kl. 5a, Agnieszka Wiśniewska – kl. 4a
III miejsce: Łukasz Babicz – kl. 6b, Wiktoria Kalisz – kl. 5b
wyróżnienia: Aleksandra Kornaś- kl. 4a, Karolina Sąsiadek- kl. 4a, Aleksandra Wiśniewska – kl. 4a

Do udziału w tej lekcji historii nikt nie zmuszał, dzieci, młodzież, rodzice przyszli sami i to jest największa satysfakcja organizatorów konkursu.
Dziękujemy i zapraszamy jak zwykle za rok.

11.11.2010 r. delegacja uczniów z naszej Szkoły ( Poczet Sztandarowy, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Jarosława Dzierżaka ) wzięła udział w lokalnych obchodach Święta Niepodległości: mszy św. oraz uroczystościach przy pomniku Ofiar wojen światowych. Laureatki konkursu recytatorskiego poetyckim słowem oddały cześć poległym rodakom, a biało-czerwone wiązanki kwiatów otuliły zimne mury pomnika szczególnym, polskim ciepłem.

Barbara Kumon


  • 0

Dzień inny niż wszystkie, czyli święto Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole.

14 października obchodzone jest święto Komisji Edukacji Narodowej- popularny „ Dzień Nauczyciela”. W tym dniu nie ma tradycyjnych lekcji, ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie.
Uczniowie, którzy przyszli do szkoły, nie żałowali, bo przyjemnie mijał czas na wspólnych zabawach. Samorząd Uczniowski wraz z kołem teatralnym przygotował okolicznościowy apel.
Były życzenia, kwiaty, miła atmosfera. Wszystkich rozbawił występ naszych utalentowanych aktorów, którzy ukazali szkolną rzeczywistość w sposób żartobliwy.

Lidia Salawa

 


  • 0

Wrzosowe święto ziemniaka

ZIEMNIAK – TO BRZMI APETYCZNIE I ARTYSTYCZNIE. Ziemniaka można jeść, można z niego zrobić arcydzieło, można dla niego pisać poematy. Można też… wiele, wiele więcej i dlatego Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie zaprosił uczniów do udziału we Wrzosowym Święcie Ziemniaka.
Na program święta złożyły się:

* konkurs plastyczny (biżuteria, pieczęć, postaci KARTOFLINKI)
* konkurs literacki (oryginalny i zabawny wiersz o ziemniaku, fraszka, tekst piosenki)
* konkurs kulinarny (smaczna, pomysłowa potrawa ziemniaczana)
* konkurs jesiennych kompozycji kwiatowo-owocowo-warzywnych (jesienne bukiety przygotowane z
* kwiatów, suchych roślin owoców i warzyw).

Uczniowie klasy I b bardzo chętnie podjęli się tego zadania wykonując piękne prace plastyczne, jesienne, ziemniaczane kompozycje oraz tworząc wiersze i piosenkę. Jury konkursowe wzięło pod uwagę zaangażowanie pierwszoklasistów i przyznało uczniom naszej szkoły następujące lokaty:

* NOWAK MONIKA nagroda za kompozycję kwiatowo-owocowo-warzywną i biżuterię
* CHACHLOWSKI KACPER wyróżnienie za kompozycję kwiatowo-owocowo-warzywną
* KOWALSKA KAMILA Z RODZICAMI wyróżnienie specjalne za postaci KARTOFLINKÓW
* JAKOSZ ANDRZEJ wyróżnienie za wiersz
* PAŁKA PATRYCJA Z MAMĄ II miejsce w konkursie kulinarnym

16 X 2010r. jak co roku na progu jesieni bawiliśmy się na imprezie plenerowej z dziećmi i rodzicami. W tym dniu organizatorzy przedstawili laureatów konkursów, wręczyli bardzo atrakcyjne nagrody, zaprezentowali nagrodzone prace plastyczne i literackie, podzielili się kulinarnymi pysznościami oraz zaprosili do zabaw i konkursów z ziemniakami w tle.
Zabawa była wspaniała!!! Laureatom konkursów gratuluję!!!

Opracowanie i zdjęcia Marta Biernat, wychowawca I b


  • 0

Święto Edukacji Narodowej – ślubowanie 2010

14 października odbyła się wielka uroczystość, ważna dla całej społeczności szkolnej. Szczególnie jednak dla klas pierwszych, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 124, które złożyły w tym dniu ślubowanie.
Tym razem opuściliśmy szkolne mury, bowiem impreza musiała mieć wyjątkową oprawę. Zgromadziliśmy się w dworze Czeczów, w magicznej sali widowiskowej z ogromnymi żyrandolami i prawdziwą scena. Na widowni, w wygodnych fotelach zasiedli rodzice, nauczyciele, starsi uczniowie, ksiądz katecheta i panie dyrektorki szkoły.
Wszystkim udzielił się podniosły nastrój, gdy do sali wprowadzono sztandar szkoły. Dzieci z przejęciem odśpiewały hymn narodowy i złożyły ślubowanie. Potem grzecznie czekały na część artystyczną. Młodzi artyści z kl. Ia i Ib z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Panie były zadowolone z ich występu, bo nikt się nie pomylił. Dzieci mówiły głośno i wyraźnie, każdy starał się wypaść jak najlepiej.
I wreszcie nadeszła najbardziej oczekiwana chwila. Pani dyrektor wniosła na scenę ogromny klucz i tym kluczem do wiedzy pasowała dzieci z klas pierwszych na pełnoprawnych uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 124. Widać było na twarzyczkach skupienie i przejęcie. Dzieci rozumiały, że podjęły wielkie zobowiązanie i trud bycia dobrym uczniem, który będzie się pilnie uczył i dbał o dobre imię szkoły. Dla upamiętnienia otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Uświetnieniem uroczystości był słodki poczęstunek.
To był wspaniały dzień dla wszystkich i godne uczczenie święta Edukacji Narodowej.

Klasy pierwsze przygotowały do ślubowania: p. Marta Biernat i p. Katarzyna Kerep.

Opracowała:
Katarzyna Kerep


  • 0

Komunikat

Category : Z życia szkoły

W wyniku diagnozy uzdolnień kierunkowych, siedmioro uczniów zakwalifikowało się do zajęć pozaszkolnych w Powiatowych Ośrodkach wspierania uczniów zdolnych:

* j. angielski – Aleksandra Dz., Katarzyna I., Joanna Ż.
* matematyka- Piotr K., Mikołaj Ś.
* technologia informacyjno-komunikacyjna – Bartłomiej Ż.
* Przedsiębiorczość – Gabriela Ch., Wojciech S.

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów !!! – Dyrekcja i Nauczyciele SP 124

Organizatorzy projektu „Diament” skontaktują się z Rodzicami zakwalifikowanych uczniów.


  • 0

Rozpoczęcie roku szkolnego

Oficjalna uroczystość w kościele rozpoczęła się o godz. 9.15. Po mszy poszliśmy do budynku szkolnego na salę gimnastyczną.

Rozpoczęcie zaczęto wprowadzeniem sztandaru i zaśpiewaniem hymnu – szkolnego i narodowego. Troje uczniów z piątej klasy przywitało wszystkich pięknymi wierszami. Następnie Pani Dyrektor powiedziała kilka słów, m.in. przypomniała nam jak ważna jest data 1 września oraz powitała klasy czwarte, które po raz pierwszy uczą się w naszym budynku szkolnym.

Potem uczniowie klasy piątej „a” przedstawili skecz pt. „Sfrustrowana nauczycielka”. Po zakończeniu przedstawienia wszyscy rozeszli się do wyznaczonych im klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. I tak właśnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2010/2011.

Opracowała uczennica kl. VI a –
O.P. (Koło redakcyjne)
Foto: Karol Kostrzewa


  • 0

Co się działo w naszej szkole 2009/2010

Category : Z życia szkoły

Zestawienie konkursów – II okres

klasy IV-VI

Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych i konkursach. W II semestrze odbyły się:

Konkursy zewnętrzne:

* Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny;

udział 39 osób klas II-VI

o Klasy IV : wynik bardzo dobry – Piotr O. (4a)

o Klasy V : wynik bardzo dobry – Mikołaj Ś. (5b)

o wyróżnienie: Katarzyna I., Andrzej P. (5a), Aleksandra Dz. (5b)

* Ogólnopolski konkurs humanistyczny MIX 2010- udział 8 uczniów klas IV,VI ; dyplomy udziału

* Ogólnopolski konkurs wiedzy o Bitwie pod Grunwaldem- dyplom wyróżnienia: 14m. Mikołaj G. (4a), 15m. Paweł Sz. (6a) na 3720 uczestników, 10 uczniów dyplomy udziału

* Ogólnopolski konkurs ekologiczny EDI- dyplom wyróżnienia 7m. Paweł B. (4b), dyplomy udziału 29 uczniów

* Konkurs UMK „Projekt: Uczeń- Obywatel”- II m. drużynowo w konkursie wiedzy (Katarzyna I., Andrzej P. (5a), Mikołaj Ś.(5b), w konkursie plastycznym: Im. Natalia W. (5a), II m. Filip B. (6a), wyróżnienie Katarzyna M (5b)

* Międzyszkolny konkurs wiedzy o tradycjach, historii Krakowskiej Straży Pożarnej oraz bezpieczeństwa pożarowego. (organizatorzy: R.DZ.XII, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, SP 24) udział drużyny szkoły, wyróżnienie w konkursie plastycznym Angelika W. (3b)

* VI Krakowski Konkurs Recytatorski- DK Podgórze- udział 2 uczniów

* Konkurs Recytatorski Poezji Ojca Świętego i o Ojcu Świętym – KDK Eden – udział 63 osób SP: 24, 111, 124 ( 16 uczniów klas I-VI) Klasy IV-VI: I m- Katarzyna M.(5b), II m- Anna L. (4b), wyróżnienia- Kinga G. (6a), Anna O. (4a)

* Międzynarodowy konkurs plastyczny dotyczący dziedzictwa kulturowego- rozstrzygnięcie koniec czerwca 2010r.

* Konkurs plastyczny DK Dwór Czeczów „Wiosna”- udział 5 uczniów (wystawa poplenerowa)

* Międzyszkolny konkurs na pracę literacko- plastyczną „Śladami Chopina”(SP132 pod patronatem Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu ) udział 2 uczniów ; dyplomy udziału

Zawody sportowe:

* Spartakiada Szkół Dzielnicy XII – III m. klasy IV- VI

* Ogólnopolski turniej piłki nożnej „Z podwórka na stadion”- udział

* Turniej piłki nożnej Prokocim CUP- udział

* Liga halowej piłki nożnej- akcja „Bezpieczny Kraków”- udział

* Szkolna Liga Lekkoatletyczna klasy IV- VI

* Turniej Strażacki (organizatorzy: R.DZ.XII, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, SP 24) udział w zawodach sprawnościowych ze sprzętem strażackim

Konkursy wewnętrzne:

* Konkursy SU

o Najładniejszy zeszyt: kl. IV Anna L.( 4b), kl. V Mikołaj Ś.( 5b), kl. VI Amanda J.( 6b)

o Najmilszy kolega i koleżanka: Paulina P., Kamil W.( 6a)

o Wiosna w klasie (dekoracje)

o Kartka wielkanocna- Im. Sylwia W. (6b)

* Międzyklasowy konkurs ekologiczny (ochrona środowiska)- na najciekawszy projekt kosza na śmieci

* Szkolny Konkurs Młodych Talentów „Mam talencik”

* Klasowe konkursy „W świecie mitów”(klasy V)

Nasza szkoła rozwija współpracę z DK Dwór Czeczów. W II semestrze uczniowie uczestniczyli w koncercie muzyków Filharmonii Krakowskiej- muzyka F. Chopina (w ramach obchodów „Roku Chopinowskiego”), klasy VI-te wzięły udział w przedstawieniu n/t przeciwdziałania narkomanii, ponadto uczniowie obejrzeli okolicznościową wystawę „Historyczny Bieżanów”przygotowaną z okazji XVII Dni Bieżanowa.

W ramach corocznej akcji Dzień Ziemi uczniowie brali udział w zajęciach zorganizowanych przez nauczyciela przyrody pod hasłem „Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”. W ramach akcji przeprowadzone były przez uczniów ankiety dotyczące problemów i postaw ekologicznych, sadzone były wiosenne kwiaty, uczniowie namawiali do segregacji śmieci i sprzedawali ekologiczne gazetki, ponadto każdy uczeń otrzymał ulotki i naklejki propagujące ekologiczny styl życia.

Podczas zajęć koła edukacji regionalnej uczniowie włączyli się w ogólnopolskie obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem uczestnicząc w ogólnopolskim konkursie wiedzy zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej

W czasie Dni Samorządności i szkolnego Dnia bez przemocy– uczniowie wspólnie z nauczycielami uczestniczyli w zawodach sportowych, grach i zabawach integracyjnych. Wielkie emocje wzbudził mecz siatkówki: Uczniowie kontra Nauczyciele. Dużym zainteresowaniem i sympatią uczniów cieszyły się warsztaty integracyjne „A wiosna przyszła pieszo”z okazji pierwszego dnia wiosny oraz „Mam talencik- prezentacja uzdolnień wszelakich”.

Zgodnie z wieloletnią tradycją podczas imprezy środowiskowej XVII Dni Bieżanowa szkolne koło teatralne przedstawiło sztukę: „Nie ma tego złego”, co było świetną okazją promocji szkoły i zdolności uczniów. Ponadto nasza szkoła włączyła się w przygotowanie okolicznościowej wystawy „Historyczny Bieżanów”w DK Dwór Czeczów.

oło teatralne przygotowało występ z okazji „Walentynek”, „Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja”oraz obchodów Dni Samorządności- spektakl: „Shrek bez Shreka”. A koło redakcyjne wydało dwa numery „Gazetki szkolnej”.

Osiągnięcia uczniów prezentowane są na forum klasy, szkoły, środowiska. Prowadzona jest stała ekspozycja prac plastycznych w szkolnej galerii. Chór szkolny uświetnia wszystkie uroczystości szkolne. Podczas apeli szkolnych nagradzani są zwycięzcy, uczestnicy różnorodnych konkursów i zawodów sportowych.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej: „Pomoc dla Powodzian”.

Nasza szkoła wzięła udział w innowacyjnym projekcie województwa małopolskiego „Diament- dostrzec i aktywizować możliwości, energię, talenty”. Diagnoza uzdolnień uczniów realizowana jest w dwóch etapach: I-etap nominacja nauczycielska, która polega na wskazaniu przez nauczycieli ok. 10% uczniów uzdolnionych z danego etapu kształcenia w zakresie czterech obszarów: język angielski, matematyka, przedsiębiorczość, technologie informacyjno- komunikacyjne. II-etap pisanie testu diagnostycznego, którego efektem będzie zakwalifikowanie od 3,5% do 6% uczniów na zajęcia pozaszkolne w Powiatowych Ośrodkach Wspierania Uczniów Zdolnych. W naszej szkole test diagnostyczny pisało 17 uczniów klas IV- VI nominowanych przez nauczycieli w I- etapie diagnozy uzdolnień kierunkowych.

Uczniowie klas VI osiągnęli dobry wynik ze sprawdzianu kompetencji – zajmując VIII stopień ( bardzo wysoki) w 9-cio stopniowej skali staninowej.

Opracowanie Lidia Salawa

Co się działo w naszej szkole 2009/2010
Zestawienie konkursów – II okres
klasy IV-VI

Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych i konkursach. W II semestrze odbyły się:

Konkursy zewnętrzne:

  • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny;udział 39 osób klas II-VI
    • Klasy IV : wynik bardzo dobry – Piotr O. (4a)
    • Klasy V : wynik bardzo dobry – Mikołaj Ś. (5b)
    • wyróżnienie: Katarzyna I., Andrzej P. (5a), Aleksandra Dz. (5b)
  • Ogólnopolski konkurs humanistyczny MIX 2010- udział 8 uczniów klas IV,VI ; dyplomy udziału
  • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Bitwie pod Grunwaldem- dyplom wyróżnienia: 14m. Mikołaj G. (4a), 15m. Paweł Sz. (6a) na 3720 uczestników, 10 uczniów dyplomy udziału
  • Ogólnopolski konkurs ekologiczny EDI- dyplom wyróżnienia 7m. Paweł B. (4b), dyplomy udziału 29 uczniów
  • Konkurs UMK „Projekt: Uczeń- Obywatel”- II m. drużynowo w konkursie wiedzy (Katarzyna I., Andrzej P. (5a), Mikołaj Ś.(5b), w konkursie plastycznym: Im. Natalia W. (5a), II m. Filip B. (6a), wyróżnienie Katarzyna M (5b)
  • Międzyszkolny konkurs wiedzy o tradycjach, historii Krakowskiej Straży Pożarnej oraz bezpieczeństwa pożarowego. (organizatorzy: R.DZ.XII, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, SP 24) udział drużyny szkoły, wyróżnienie w konkursie plastycznym Angelika W. (3b)
  • VI Krakowski Konkurs Recytatorski- DK Podgórze- udział 2 uczniów
  • Konkurs Recytatorski Poezji Ojca Świętego i o Ojcu Świętym – KDK Eden – udział 63 osób SP: 24, 111, 124 ( 16 uczniów klas I-VI) Klasy IV-VI: I m- Katarzyna M.(5b), II m- Anna L. (4b), wyróżnienia- Kinga G. (6a), Anna O. (4a)
  • Międzynarodowy konkurs plastyczny dotyczący dziedzictwa kulturowego- rozstrzygnięcie koniec czerwca 2010r.
  • Konkurs plastyczny DK Dwór Czeczów „Wiosna”- udział 5 uczniów (wystawa poplenerowa)
  • Międzyszkolny konkurs na pracę literacko- plastyczną „Śladami Chopina”(SP132 pod patronatem Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu ) udział 2 uczniów ; dyplomy udziału

Zawody sportowe:

 

  • Spartakiada Szkół Dzielnicy XII – III m. klasy IV- VI
  • Ogólnopolski turniej piłki nożnej „Z podwórka na stadion”- udział
  • Turniej piłki nożnej Prokocim CUP- udział
  • Liga halowej piłki nożnej- akcja „Bezpieczny Kraków”- udział
  • Szkolna Liga Lekkoatletyczna klasy IV- VI
  • Turniej Strażacki (organizatorzy: R.DZ.XII, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, SP 24) udział w zawodach sprawnościowych ze sprzętem strażackim

Konkursy wewnętrzne:

 

  • Konkursy SU
    • Najładniejszy zeszyt: kl. IV Anna L.( 4b), kl. V Mikołaj Ś.( 5b), kl. VI Amanda J.( 6b)
    • Najmilszy kolega i koleżanka: Paulina P., Kamil W.( 6a)
    • Wiosna w klasie (dekoracje)
    • Kartka wielkanocna- Im. Sylwia W. (6b)
  • Międzyklasowy konkurs ekologiczny (ochrona środowiska)- na najciekawszy projekt kosza na śmieci
  • Szkolny Konkurs Młodych Talentów „Mam talencik”
  • Klasowe konkursy „W świecie mitów”(klasy V)

 

Nasza szkoła rozwija współpracę z DK Dwór Czeczów. W II semestrze uczniowie uczestniczyli w koncercie muzyków Filharmonii Krakowskiej- muzyka F. Chopina (w ramach obchodów „Roku Chopinowskiego”), klasy VI-te wzięły udział w przedstawieniu n/t przeciwdziałania narkomanii, ponadto uczniowie obejrzeli okolicznościową wystawę „Historyczny Bieżanów”przygotowaną z okazji XVII Dni Bieżanowa.

W ramach corocznej akcji Dzień Ziemi uczniowie brali udział w zajęciach zorganizowanych przez nauczyciela przyrody pod hasłem „Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”. W ramach akcji przeprowadzone były przez uczniów ankiety dotyczące problemów i postaw ekologicznych, sadzone były wiosenne kwiaty, uczniowie namawiali do segregacji śmieci i sprzedawali ekologiczne gazetki, ponadto każdy uczeń otrzymał ulotki i naklejki propagujące ekologiczny styl życia.

Podczas zajęć koła edukacji regionalnej uczniowie włączyli się w ogólnopolskie obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem uczestnicząc w ogólnopolskim konkursie wiedzy zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej

W czasie Dni Samorządności i szkolnego Dnia bez przemocy– uczniowie wspólnie z nauczycielami uczestniczyli w zawodach sportowych, grach i zabawach integracyjnych. Wielkie emocje wzbudził mecz siatkówki: Uczniowie kontra Nauczyciele. Dużym zainteresowaniem i sympatią uczniów cieszyły się warsztaty integracyjne „A wiosna przyszła pieszo”z okazji pierwszego dnia wiosny oraz „Mam talencik- prezentacja uzdolnień wszelakich”.

Zgodnie z wieloletnią tradycją podczas imprezy środowiskowej XVII Dni Bieżanowa szkolne koło teatralne przedstawiło sztukę: „Nie ma tego złego”, co było świetną okazją promocji szkoły i zdolności uczniów. Ponadto nasza szkoła włączyła się w przygotowanie okolicznościowej wystawy „Historyczny Bieżanów”w DK Dwór Czeczów.

oło teatralne przygotowało występ z okazji „Walentynek”, „Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja”oraz obchodów Dni Samorządności- spektakl: „Shrek bez Shreka”. A koło redakcyjne wydało dwa numery „Gazetki szkolnej”.

Osiągnięcia uczniów prezentowane są na forum klasy, szkoły, środowiska. Prowadzona jest stała ekspozycja prac plastycznych w szkolnej galerii. Chór szkolny uświetnia wszystkie uroczystości szkolne. Podczas apeli szkolnych nagradzani są zwycięzcy, uczestnicy różnorodnych konkursów i zawodów sportowych.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej: „Pomoc dla Powodzian”.

Nasza szkoła wzięła udział w innowacyjnym projekcie województwa małopolskiego „Diament- dostrzec i aktywizować możliwości, energię, talenty”. Diagnoza uzdolnień uczniów realizowana jest w dwóch etapach: I-etap nominacja nauczycielska, która polega na wskazaniu przez nauczycieli ok. 10% uczniów uzdolnionych z danego etapu kształcenia w zakresie czterech obszarów: język angielski, matematyka, przedsiębiorczość, technologie informacyjno- komunikacyjne. II-etap pisanie testu diagnostycznego, którego efektem będzie zakwalifikowanie od 3,5% do 6% uczniów na zajęcia pozaszkolne w Powiatowych Ośrodkach Wspierania Uczniów Zdolnych. W naszej szkole test diagnostyczny pisało 17 uczniów klas IV- VI nominowanych przez nauczycieli w I- etapie diagnozy uzdolnień kierunkowych.

Uczniowie klas VI osiągnęli dobry wynik ze sprawdzianu kompetencji – zajmując VIII stopień ( bardzo wysoki) w 9-cio stopniowej skali staninowej.

Opracowanie Lidia Salaw


Archiwa