• 0

Święto patronki szkoły

Dnia 27 listopada 2009 r. obchodziliśmy uroczyście Święto Patronki Szkoły. W ramach obchodów święta odbył się apel, który miał na celu przybliżyć uczniom postać Marii Skłodowskiej-Curie. Spektakl, przygotowany przez młodych aktorów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego, składał się z trzech scen. Pierwsza ukazała widzom naszą wielką rodaczkę u progu kariery naukowej, gdy pracowała jeszcze wspólnie z mężem; druga – poprzez komentarze mieszkańców Paryża – ukazywała ją u szczytu kariery; natomiast ostatnia dotyczyła ostatnich lat życia Skłodowskiej, z nostalgią wspominającej Ojczyznę.
Uczniowie z pewnością zauważyli, że szlachetna postawa Marii Skłodowskiej-Curie przez całe życie pozostała niezachwiana i nie uległa zmianie ani na skutek przykrych doświadczeń, ani sukcesów. Z tego względu, zgodnie ze słowami hymnu szkoły, wciąż i nieustannie „z naszej patronki przykład bierzemy”.
Po zakończeniu spektaklu nastąpiło rozwiązanie konkursu „Szkoła naszymi oczętami”, przygotowanego przez Samorząd Uczniowski. Celem konkursu było ukazanie szkoły takiej, jaką na co dzień widzą ją uczniowie, którzy na godzinę przez apelem przygotowali plakaty, przedstawiające szkołę w dwóch ujęciach – dzisiaj i w przyszłości.
Uroczystym zwieńczeniem obchodów Święto Patronki Szkoły była warta honorowa pocztu sztandarowego oraz przemarsz klas pod portretem Marii Skłodowskiej-Curie.

mgr Barbara Faron
foto: Karol Kostrzewa kl. 5b


  • 0

Pokaz efektów pracy uczniów uczestniczących w Edukacyjnym Projekcie Unijnym „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

Prezentacja odbyła się w mroźny wieczór 18.12.2009 w zabytkowym obiekcie Bieżanowa- Dworze Czeczów.
Na pokaz przybyli zaproszeni goście: pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 124 Danuta Osuch, rodzice i dzieci z klasy 1a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Ptak, przedstawiciele Dworu Czeczów, nauczyciele oraz rodziny uczniów uczestniczących w Projekcie.
Uczniowie zaprezentowali przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. Renaty Tylek pt. „Pożegnanie jesieni”, która wcześniej omówiła realizację oraz efekty jakie dał Projekt szkole, dzieciom, rodzicom i nauczycielowi.
Następnie kilka słów o udziale naszej szkoły w Projekcie przedstawiła pani dyrektor.
Prezentacja uczniów wszystkich zachwyciła. Uczniowie oprócz przedstawienia zaprezentowali wpleciony w scenariusz taniec poloneza, grę na instrumentach muzycznych, popisy wokalne uczniów i przede wszystkim wspaniałą grę aktorską w pięknych strojach przygotowanych z pomocą rodziców.
Były wiewiórki, pajacyk, miś i zajączek, geniusz lasu, Jacuś z mamą, krasnoludki, pani Jesień i jej giermkowie.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał maskotkę Projektu myszkę –pacynkę.
Prezentacja wszystkim bardzo się podobała.

A oto kilka wypowiedzi uczniów uczestniczących w Projekcie:

Bardzo lubię chodzić na zajęcia z UE. Robimy tam różne ciekawe rzeczy. Poznajemy zabawy, świat i rzeczy związane z Unią Europejską. Syriusz to maskotka dzieci z krajów należących do UE. Zajęcia te są bardzo ciekawe i pouczające. Żałuję, że jutro się kończą.

Mateusz Gaweł

Zajęcia z Unii Europejskiej bardzo mi się podobały. Najbardziej mi się podobało logico, mikroskop i klocki geo. Podobało mi się też jak pani dzieliła nas na grupy. Warto było się zapisać i warto było uczestniczyć.

Dawid Kania

Zajęcia z Unii Europejskiej to nauka przez zabawę. Prowadzi je nasza pani Renata Tylek. Na zajęciach pracujemy w grupach: plastycznej, matematycznej, muzycznej i teatralnej. Praca w grupach rozwija nasze talenty, wzbogaca wiedzę o świecie, uczy pracy w zespole. Chciałbym, aby normalne lekcje były podobne. Polecam.

Kacper Gil

Zdjęcia oraz film z prezentacji wykonał p. Marek Potoczny.

opracowała: mgr Renata Tylek


  • 0

Wycieczka do Warszawy

25 października 2009 roku uczniowie klas trzecich zwiedzili Warszawę. Wycieczka trwała dwa dni, więc program był bardzo bogaty. Podróż autokarem trwała 7 godzin, ale nie była męcząca, bo zmieniały się krajobrazy, miasta i miasteczka, także i po drodze można było poznać wiele ciekawych miejsc.
Po przyjeździe do Warszawy, żeby nie tracić czasu, od razu zwiedziliśmy Zamek Królewski.
Piękne komnaty, bogato zdobione wnętrza, obrazy, złocenia-to wszystko zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Ale najbardziej interesująca okazała się garderoba króla Stasia. Kiedy pozaglądali do wszystkich zakamarków, zmęczeni przyjęli pozycję leżącą i grzecznie słuchali.
Król z pewnością byłby zdziwiony, bo to wbrew etykiecie, ale kto się tym dzisiaj przejmuje?
Zobaczcie, jak wyglądała wycieczka z Krakowa w pałacowych salach.
Zaraz po wyjściu udaliśmy się na plac Zamkowy, a tam najstarszy pomnik Warszawy z r. 1644 (zrekonstruowany po wojnie w 1949r.), czyli kolumna Zygmunta. Król przedstawiony jest jako obrońca wiary z krzyżem i mieczem, a przed kolumną: My! Chyba wszyscy się rozpoznają?
Następnie przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zgromadzono ziemię z pól bitewnych z II wojny światowej: Warszawy, Tobruku, Narwiku, Monte Cassino, Westerplatte.
Niestety nie było zmiany warty, ta odbywa się w niedzielę o godzinie 12.00.
W głębi rozciąga się Ogród Saski. Poszliśmy tam zobaczyć basen z fontanną i zegar. I też są zdjęcia poniżej. Kolejny punkt programu to przejście koło Sejmu przy ulicy Wiejskiej. Dzieci były trochę onieśmielone, zgadywały kogo tam spotkają i czy będzie telewizja. Ale nie było. Za to dużo ciekawostek przekazał nam pan przewodnik.
Na Starym Mieście zobaczyliśmy najwęższą kamienicą, szerokości 1 metra, pięknie odnowione kamieniczki i pomnik Syrenki. Wszyscy mają tam zdjęcia.
Wreszcie zmiana nastroju, patriotyczny spacer pod pomnik Małego Powstańca.
Był to ostatni punkt pierwszego dnia.
W drugim dniu byliśmy przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki. Dzieci w skupieniu i z powagą wysłuchały pogadanki o kapelanie „Solidarności”. W nagrodę, do końca dnia, było dużo atrakcji. Po pierwsze przejazd metrem. Następnie zwiedzanie Pałacu Kultury, a tam gry i zabawy, konkursy, zajęcia zręcznościowe i interaktywne. Można było stracić głowę!, a raczej resztę ciała, co widać na zdjęciach. Potem oglądaliśmy panoramę Warszawy z tarasu widokowego. A było co oglądać, bo Pałac Kultury ma przecież ponad 200 metrów.
Z Pałacu Kultury pojechaliśmy do Łazienek. Ten najpiękniejszy zespół architektoniczno- parkowy zawdzięcza swe powstanie wielkiemu mecenasowi sztuki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.
Dzieciom najbardziej podobał się zegar słoneczny, a pod pomnikiem Fryderyka Chopina zrobiły sobie zdjęcia.
Wreszcie na koniec- Okęcie. Z tarasu widok startujących i lądujących samolotów był dużą atrakcją.
W drodze powrotnej wszyscy spokojnie odpoczywali, do momentu, gdy padło hasło: McDonald’s. Wszyscy się wtedy ożywili i stwierdzili, że bez tego punktu programu wycieczka by się nie udała.

Katarzyna Kerep


  • 0

Pierwszaki górą w konkursie „Iran – tysiąc i jedna opowieść”

Category : Z życia szkoły

Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej, Szkoła Podstawowa nr 114 przy ul. Łąkowej oraz Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej ogłosiły plastyczny konkurs „Iran – tysiąc i jedna opowieść” . Celem konkursu było zachęcenie uczestników do zapoznania z kulturą Iranu, nieznaną w naszym kraju. Uczniowie stworzyli piękne prace wymagające wiele cierpliwości i tym ujęli konkursowe jury , ponieważ przyznano uczniom naszej szkoły aż 17 wyróżnień. Prace zostały zaprezentowane w Szkole Podstawowej nr 114 w czasie Tygodnia Kultury Międzynarodowej.

Wyróżnienia otrzymali:

Setlak Oskar z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Nocoń Oliwia z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Kukieła Zuzanna z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Siemianowska Magdalena z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Wolski Mateusz z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Filipowicz Kajetan z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Król Bartłomiej z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Słobodzian Zuzanna z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Hajduk Stanisław z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Żak Szymon z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Sagan Marcin z klasy I b, opiekun Puto Jadwiga
Krzyżkowski Kamil z klasy II a, opiekun Tylek Renata
Szewczyk Patrycja z klasy III c, opiekun Biernat Marta
Leatońska Magdalena z klasy III c, opiekun Biernat Marta
Żaba Andrzej z klasy III c, opiekun Biernat Marta
Mysłek Justyna z klasy III c, opiekun Biernat Marta
Słomak Małgorzata z klasy III c, opiekun Biernat Marta

Gratulujemy!

Opracowanie i zdjęcie,
wychowawca klasy III c
Marta Biernat


Archiwa