• -

JASEŁKA DRUGOKLASISTÓW DLA RODZICÓW

Category : Aktualności

Przedstawienie jasełkowe, które przygotowały klasy drugie z pewnością przedstawiło istotę świąt Bożego Narodzenia. W dniu 19 grudnia 2011 roku występy młodych artystów podziwiali rodzice i rodzeństwo. Zaproszeni goście byli zachwyceni, a dzieci z siebie dumne. Nie bez powodu. Uczniowie pięknie recytowali swoje role, śpiewali pastorałki, tańczyli. Nad wszystkim czuwały wychowawczynie klas drugich-Marta Biernat i Katarzyna Kerep, które przygotowały artystów do tego występu. „Aktorzy” po przedstawieniu otrzymali gromkie brawa, rodzice nie szczędzili pochwał. Były drobne potknięcia, ale czego się nie wybacza własnym dzieciom. Mali wykonawcy swoja recytacją i śpiewem sprawili wszystkim zebranym na sali rodzicom, dziadkom, rodzeństwu ogromną radość. Jasełka udały się bezsprzecznie. Uśmiechy  i duma malowały się na twarzach publiczności. Występ jasełkowy w wykonaniu klas drugich to już tradycja, mam nadzieję, że będzie  podtrzymywana w kolejnych latach.

                                                                               Marta Biernat
wychowawca klasy II b


  • -

WIZYTA KLAS DRUGICH W FABRYCE BANIEK

Category : Aktualności

W środę 21 grudnia 2011 roku klasy drugie wybrały się na wycieczkę do fabryki baniek. Podczas wizyty uczniowie zostali zapoznani z etapami powstawania bombek. Dowiedzieli się jak wygląda ręczne formowanie szkła, poznali tajemnice dekorowania (malowania, zdobienia brokatem). Punktem kulminacyjnym wycieczki były warsztaty plastyczne podczas, których drugoklasiści własnoręcznie ozdabiali  bombki. Powstały niepowtarzalne ozdoby choinkowe, które uczniowie zabrali do domu. Dodatkowa atrakcją był konkurs na najciekawszy projekt dekoracji na okrągłej bańce. Uczniowie klasy II a i II b podjęli się wykonania projektu przy użyciu rozmaitych technik plastycznych. Konkurs zostanie rozstrzygnięty dopiero 1.03.2012 roku. Wizytę w pracowni bombek ARMAR uważamy za interesującą i udaną.
Poniżej przedstawiam zdjęcia z wycieczki.


Marta Biernat
wychowawca klasy II b


  • -

  • -

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W SZKOLNYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

Category : Bez kategorii

Zapraszamy uczniów klas 0-6 do wzięcia udziału w Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanym w naszej szkole już po raz jedenasty!!!

Jak co roku najpierw odbędą się przesłuchania w obu budynkach (oddzielnie klasy 0-3 i 4-6). W finale zaprezentują się uczniowie, którzy przejdą eliminacje. Eliminacje będą się odbywały w obu budynkach według harmonogramu.

Uczniowie przygotowują kolędę lub pastorałkę, którą zaśpiewają lub zagrają na instrumencie, lub zagrają i zaśpiewają. Mogą przygotować się indywidualnie, w duecie bądź trio.

Jury będzie brało pod uwagę wybór utworu do możliwości wokalnych ucznia, znajomość tekstu, wykonanie, oraz prezentację sceniczną.

Bardzo prosimy o zgłoszenia uczniów chętnych do udziału w konkursie do wychowawców klas (młodsi uczniowie) i do pani Moniki Tarsy (uczniowie klas 4-6) do dnia 13.01.2012.

Finał konkursu 27.01.2012 roku!

ZAPRASZAMY!

Organizatorzy: Monika Tarsa, Renata Tylek, Marta Biernat, Magdalena Zadwórna


  • -

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI

Category : Aktualności

30 listopada pojechaliśmy do Kopalni Soli. Podróż nie trwała długo, gdyż jechaliśmy pociągiem  kilka minut i już byliśmy w Wieliczce. Teraz tylko spacer koło parku i jesteśmy w kopalni .Ruszyliśmy na zwiedzanie z przewodnikiem. Pierwszy etap wycieczki to zejście w dół drewnianymi schodami na głębokość 64 metrów. Panuje tam stała temperatura 14°C powyżej zera, o czym zostaliśmy poinformowani. Dowiedzieliśmy się też, że nie można dotykać tego, co w kopalni jest zrobione z soli, czyli tak naprawdę wszystkiego, ale za to można lizać do woli solne ściany.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Komorze Mikołaja Kopernika. Duża ilość drewna użyta w tym miejscu nie zdradzała jeszcze czekających nas atrakcji solnych. Ale już w następnej sali, którą jest Kaplica Św. Antoniego wszystko wykonane było z soli, również barokowa kaplica wydrążona w bryle z zielonej soli.

Tuż obok znajduje się Komora Janowice, którą ozdabiają postacie odgrywające scenę odkrycia soli. Górnik wręcza Świętej Kindze pierwszą bryłę, w której znajduje się pierścień zaręczynowy. Dowiedzieliśmy się o tym, jak Święta Kinga została patronką górników solnych.

Ciekawym miejscem w Wieliczce jest Komora Pieskowa Skała, która prowadzi do niższego poziomu kopalni. Schodząc po drewnianych schodach ma się wrażenie ,jakby nic się tutaj nie zmieniło od setek lat. Ustawione obok modele obrazują, jak górnicy wydobywali sól używając do tego prostych narzędzi. Schodziliśmy dalej w dół, gdzie oglądaliśmy naturalnej wielkości makietę pokazującą sposób, w jaki pozyskiwano solankę. Każdy mógł spróbować smaku tej solanki prostu z rynny. Sprawdziliśmy i okazało się, że jest bardzo słona.

       Kaplicę Świętej Kingi obserwowaliśmy najpierw z góry, a potem schodziliśmy w dół po schodach. To niesamowite miejsce i to nie tylko ze względu na rozmiary, ale przede wszystkim z powodu licznych rzeźb  wykonanych w soli. Tu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 Potem przechodziliśmy przez Solankowe jezioro i chodnikami przeszliśmy do miejsca, w którym znajdują się dwie maszyny transportowe służące do ciągnięcia wagoników z solą. Po długiej drodze zobaczyliśmy rzeźbę przestawiającą Skarbnika, dobrego ducha kopalni, który strzegł górników pracujących w podziemiach. Zwiedzanie kopalni dobiegło końca. Przewodnik  zaprowadził nas do windy. Ostatni etap wycieczki, czyli wyjazd windą na powierzchnię, to nie lada atrakcja. Do wąskiej klatki wchodziliśmy  dziewiątkami. Ścisk był niesamowity, a na dodatek wyjazd odbywał się w zupełnych ciemnościach.

 Cała wycieczka po Kopalni Soli trwała dwie godziny i była dla nas niesamowitą przygodą. Chcielibyśmy tam wrócić jeszcze raz.

 

 

Katarzyna Kerep


  • -

WARSZTATY CERAMICZNE I KARTKI BOŻONARODZENIOWE

Category : Aktualności

Klasa I b naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach ceramicznych. Odbyły się one w Dworze Czeczów pod opieką pani Łucji Korzec. Wszystkie dzieci wykonywały talerze. Najpierw dokładnie rączkami ugniatały glinę, ukształtowały formę miski, by później ją ozdobić warkoczem, kulkami czy kwiatami z gliny. Tak wykonane prace były wypalane w piecu. Następnie w klasie szkolnej pod czujnym okiem pani Kingi Sopel, naszej wspaniałej i niezastąpionej mamusi wykańczaliśmy techniką decoupage. Powstały w ten sposób piękne, bożonarodzeniowe ozdoby na stół, które przeznaczyliśmy na kiermasz świąteczny odbywający się już tradycyjnie kolejny rok w naszej szkole. Również na kiermasz wykonaliśmy oryginalne kartki świąteczne. Każde dziecko wybierało sobie przygotowany wcześniej kolor kartki i wyklejane tło z papieru pakunkowego. Następnie go przycinało maszynką, by powstał ozdobny wzór na jego brzegach. Teraz tylko należało prosto przykleić i ozdobić: świecącymi koralikami, szablonami Mikołaja, gwiazdek, bałwanków, gałązek.

Serdecznie dziękuję pani K. Sopel za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas.

                                                                                                                       Wychowawca klasy I b

                                                                                                                             Ewa Miłaszewska


  • -

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W KLASIE I B

Category : Aktualności

6 grudnia to zawsze miły i oczekiwany dzień przez dzieci. Tego właśnie dnia odwiedził klasę I b niezwykły gość, Święty Mikołaj z ogromnym workiem prezentów.

Powitał nas dźwiękiem dzwonka i z uśmiechem zapytał ” Czy dzieci zasłużyły na jego prezenty”? A  dzieci opowiedziały piosenką „ A Mikołaj pędzi”.

Mikołaj wybrał dwóch pomocników do rozdania paczek. Wszystkie dzieci dziękowały za bardzo piękne i udane prezenty. Nasz klasowy fotograf pani K. Sopel wykonała pamiątkowe zdjęcie każdemu dziecku, jak również całej klasy ze świętym Mikołajem.

Mamy nadzieję, że za rok znów zagości do nas ten niecodzienny gość.

                                                                                                 Ewa Miłaszewska

wychowawca klasy I b

 


  • -

WYJAZD UCZNIÓW KLASY 1A NA INTERAKTYWNE WARSZTATY WYPIEKANIA PIERNIKÓW

Category : Aktualności

W dniu  13.12.2011 pierwszaki wybrały do Galerii Krakowskiej, aby uczestniczyć w interaktywnych warsztatach wypiekania pierników. Podczas pobytu dzieci poznały historię, sekrety i legendy tych słodkich, przyprawionych miodem, cynamonem, gałką muszkatołową i pieprzem wypieków. Takie właśnie są pierniki, które niezmiennie kojarzą nam się z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Dzieci przywitała Wiedźma Korzenna, która pomogła przenieść się im w odległe czasy przed 500 laty, w których spotkali Mistrza Piekarskiego. To jemu złożyli przysięgę i przystąpili do nauki. Dzieci poznały tajniki wypiekania pierników tak jak to czynili toruńscy piernikarze oraz jego składniki. Wspólnie przesiewali mąkę, zagniatali w moździerzu przyprawy, mieszali całość z miodem oraz własnoręcznie przygotowywali ciasto piernikowe, odciskali je w formach po uprzednim smarowaniu olejem. Dowiedziały się również, że pierniki to jedne z niewielu łakoci, które oprócz tego, że są pyszne posiadają dodatkowo walory zdrowotne.

Kiedy gotowe pierniki zostały włożone do pieca Mistrz Piekarski zapoznał dzieci z legendą o Bogumile i królowej pszczół. Na koniec każdy dostał swój upieczony piernik.

Całe warsztaty piernikarskie na terenie świątecznie przystrojonej Galerii Krakowskiej  nauczyły dzieci od podstaw wyrabiania i wypiekania świątecznych pierników w ciekawej formie zabawy i miłej atmosferze.Dla chętnych przedstawiam legendę: „O Bogumile i królowej pszczół”

Opracowała Renata Tylek-

wychowawca klasy 1a.

O Bogumile i królowej pszczół

Przed laty żył w Toruniu bogaty i szanowany piekarz Bartłomiej, u którego pracował czeladnik o imieniu Bogumił. Mistrz miał piękną córkę Katarzynę, do której co wieczór tęsknie wzdychał młody czeladnik. Mimo iż Katarzyna odwzajemniała uczucia czeladnika, ojciec nie chciał słyszeć o ich ślubie. Bogumił był zbyt ubogi, a mistrzowi marzył się zięć równie bogaty, jak on sam.
Młody piekarz lubił wieczorami wychodzić poza obronne mury Torunia, by wśród ptaków rozmyślać o swej ukochanej. Pewnego dnia siedząc zadumany nad podmiejskim stawem, z bukietem kwiatów nazrywanych dla Kasi, dojrzał tonącą pszczółkę. Żal mu się jej zrobiło, więc podsunął jej listek i wyciągnął z wody. Pszczółka pięknie podziękowała i odfrunęła.
Po chwili jednak na ramieniu czeladnika usiadła Królowa Pszczół. Wiedziała już o szlachetnym uczynku Bogumiła i postanowiła odwdzięczyć się za uratowanie swej siostry. Zdradziła mu sekret wypieku smacznych pierników. W sekrecie powiedziała chłopcu, żeby do ciasta dodawał słodkiego miodu i korzennych przypraw. Bogumił podziękował za radę, wziął przygotowany bukiet kwiatów i wrócił do Torunia. Kiedy przybył do piekarni, zastał wszystkich przy wytężonej pracy, gdyż niespodziewaną wizytę w mieście zapowiedział król. Również i Bogumił od razu zabrał się do wypiekania ciasta przeznaczonego dla króla. Przypomniał sobie rady Królowej Pszczół i nie mówiąc nic nikomu dodał do ciasta miodu i korzennych przypraw. Kiedy zaś ciasto było gotowe wykonał z niego dwa serca, ułożył je naprzeciw siebie i połączył dwoma kółkami, które miały symbolizować obrączki.
Rankiem piernik dla króla był już gotowy. Kiedy wypiek ujrzał mistrz Bartłomiej, bardzo się zdenerwował. Zamiast ładnego piernika ujrzał ciasto o dziwacznym wyglądzie. Dwa odwrócone serca i dwie obrączki pod wpływem ciepła połączyły się ze sobą tworząc niespotykany dotychczas kształt.
Niestety, na wypiek innego piernika nie było już czasu. Król bowiem wjeżdżał już do miasta. Burmistrz wraz z Radą Miejską przywitali króla częstując go wypieczonym przez Bogumiła piernikiem. Wielkie było zdziwienie mistrza Bartłomieja, gdy króla zachwycił kształt i smak piernika. Król poprosił, by przedstawiono mu piekarza, który to piekł. Stanął więc przed królem Bogumił i tłumaczył władcy, że kształt piernika ma symbolizować dwa zakochane serca połączone ze sobą obrączkami, a swój smak zawdzięcza piernik miodowi i korzennym przyprawom dodanym do ciasta. Wyznał też Bogumił królowi, że wypiekając ciasto cały czas myślał o ukochanej Katarzynie, córce piernikarskiego mistrza. Król wysłuchał opowieści Bogumiła w milczeniu i natychmiast zwrócił się do stojącego obok mistrza Bartłomieja z prośbą, by zezwolił na ślub Katarzyny z młodym czeladnikiem. Bartłomiej nie śmiał odmówić królewskiej prośbie. Król nadał też Bogumiłowi tytuł piernikarskiego mistrza i hojnie go obdarował złotymi dukatami. Miastu zaś nadał przywilej wypieku i sprzedaży pierników nie tylko na terenie całego kraju, ale też poza jego granicami i poprosił toruńskich piekarzy, by pierniki w kształcie uformowanym przez Bogumiła nazwano „katarzynkami” na pamiątkę miłości Bogumiła i Katarzyny.


  • -

LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W BIEŻANOWIE”

Category : Konkursy

Szkolny Konkurs Fotograficzny „Najpiękniejsze miejsca w Bieżanowie” skierowany był do uczniów klas 0-III naszej szkoły. Prace na konkurs można było składać w terminie od 1 X-30 X 2011r. Fotografie mogły być kolorowe, czarno-białe i w sepii, wykonane zarówno w poziomie jak i  w pionie .

Na fotografiach znalazły się takie obiekty jak: Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie, Kościół Parafialny Narodzenia NMP w Bieżanowie Starym, Stara Plebania przy Kościele Parafialnym Narodzenia NMP w Bieżanowie Starym, Pomnik pod Orłem w Bieżanowie Starym, Kapliczka św. Floriana (przy skrzyżowaniu ulic Popiełuszki i Korepty), Dwór Czeczów oraz malownicze elementy przyrody Bieżanowa w jesiennej tonacji.

Jury w składzie: Pani mgr Katarzyna Kerep i Pani mgr Marta Biernat – nagrodziło 6 autorów zdjęć.

I miejsce uzyskała Oliwia Szewczyk z klasy I „b”

Na II miejscu uplasowali się: Adrian Wołek z klasy I „a” oraz Amelia Madej z klasy I „c”

III miejsca zdobyli: Dominik Matanyj z klasy II „b” oraz Jakub Groblicki z klasy I „a”

Wyróżniono natomiast Natalię Śliwiak z klasy I „a”.

A oto nagrodzone prace:

 Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie i gratulują udanych zdjęć !

                                                                                                                               K. Ptak


  • -

Z WIZYTĄ W DWORZE CZECZÓW – ANIOŁY Z GLINY!

Category : Aktualności

Już po raz drugi uczniowie klasy 1a brali udział w warsztatach organizowanych w Dworze Czeczów. Podczas pierwszej wizyty dzieci zrobiły z gliny wianuszki pod świeczki, drugim razem ulepiły pod czujnym okiem pani Lucji świąteczne anioły. Praca wcale nie była łatwa, ale dostarczyła dzieciom wiele doznań. Lepienie z gliny przypomina bowiem robienie pysznego ciasta. Dzieci paluszkami i dłońmi nadawały miękkiej glinie kształty, które wcześniej pokazała im p. Lucja. Niektórzy od początku bardzo dobrze sobie radzili, inni oczekiwali pomocy. Na koniec powstały gliniane anioły, które w kolejnej fazie zostały poddane wypalaniu w piecu.

Jeszcze gorące przywiozła nam je na zajęcia koła plastycznego mama Wiktora Nawrota- niezastąpiona pani Agnieszka! Dzieci zabrały się do malowania swoich aniołów, a następnie z serwetek techniką zbliżoną do techniki decoupage (Decoupage — technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej -technika serwetkowa. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.) wykonały sukienki swoim aniołom. Zamiast lakieru wykorzystały białko kurze. Na koniec ozdobiły anioły brokatami. Tak pięknie wykonane prace dzieci przekazały na kiermasz świąteczny.

                                                        Zdjęcia i opracowanie Renata Tylek- wychowawca klasy 1a.


  • -

MIKOŁAJKI W KLASIE 1A

Category : Aktualności

W dniu 06.12 do klasy 1a przybył Mikołaj. Od samego rana dzieci z niecierpliwością czekały na gościa, chociaż do końca nie były pewne czy do nich przyjdzie.

Wszyscy uczniowie ubrani byli w ten szczególny dzień na czerwono, a niektórzy mieli mikołajkowe czapeczki.

Kiedy odezwał się dźwięk dzwonka i do drzwi zapukał Mikołaj, który wszedł do klasy z wielkim workiem radość dzieci była ogromna. Mikołaj wybrał trzech pomocników do rozdawania prezentów.

Wszyscy dziękowali Mikołajowi za wspaniałe prezenty, a na koniec wychowawczyni zrobiła wspólne zdjęcie.

Kinga Lewińska podarowała Mikołajowi własnoręcznie wykonaną laurkę.

Po wizycie uczniowie wykonali mikołajki z rolki papieru toaletowego, bibuły i waty.

Cały dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Każdy uczeń był zadowolony ze swojego mikołajkowego prezentu!!!

Więcej zdjęć z mikołajek:

Opracowała Renata Tylek –

wychowawca klasy 1a


  • -

KONKURS WIEDZOWY „JAN PAWEŁ II – NASZ PAPIEŻ”

Category : Konkursy

W tegorocznej, już VII edycji konkursu „Jan Paweł II – Nasz Papież” uczestniczyło 324 uczniów z różnych typów krakowskich szkół. Podobnie jak w latach ubiegłych, do konkursu przystąpili najliczniej najmłodsi uczniowie, którzy zaprezentowali imponujący zasób wiedzy na temat naszego Wielkiego Rodaka, dokonując wyboru odpowiedzi w teście obrazkowym. Testy obejmowały ogólną wiedzę na temat znajomości faktów z życia Karola Wojtyły, przebiegu pontyfikatu papieża Polaka, twórczości Jana Pawła II. Uczestników podzielono na poziomy (klasy pierwsze, drugie, trzecie i uczniowie klas IV-VI). Myśląc konkursie papieskim nie możemy mówić o zwycięzcach i przegranych. Wszyscy, którzy przygotowali się do konkursu są jego zwycięzcami!

Klasy pierwsze:

Bartek Godula, nagroda główna (opiekun Ewa Miłaszewska)

Jakub Basista, nagroda główna (opiekun Ewa Miłaszewska)

Ola Michalik, I miejsce (opiekun Renata Tylek)

Nikola Dąbrowska, I miejsce (opiekun Renata Tylek)

Ola Litwin, I miejsce (opiekun Renata Tylek)

Karol Gajos, I miejsce (opiekun Barbara Czernecka)

Franciszek Hajduk, I miejsce (opiekun Renata Tylek)

Adrian Wołek, II miejsce (opiekun Renata Tylek)

Wiktor Nawrot, II miejsce (opiekun Renata Tylek)

Kuba Groblicki, II miejsce (opiekun Renata Tylek)

Julia Żabicka, III miejsce (opiekun Barbara Czernecka)

Tomek Jaki, III miejsce (opiekun Renata Tylek)

Klasy drugie:

Kamila Kowalska, nagroda główna (opiekun Marta Biernat)

Filip Gastoł, nagroda główna (opiekun Marta Biernat)

Michał Słomak, nagroda główna (opiekun Marta Biernat)

Monika Nowak, nagroda główna (opiekun Marta Biernat)

Kajtek Szot, nagroda główna (opiekun Marta Biernat)

Szymek Gwizdowski, I miejsce (opiekun Marta Biernat)

Klasy trzecie:

Kuba Godula, II miejsce ( opiekun Katarzyna Ptak)

Staś Hajduk, III miejsce ( opiekun Jadwiga Puto)

Wiktoria Zalewska, wyróżnienie (opiekun Katarzyna Ptak)

Klasy IV-VI:

Zuzanna Godula, wyróżnienie

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i ich nauczycielom, gratuluję uzyskanych lokat!!!

Opracowała: Marta Biernat

wychowawca klasy II b


  • -

WARSZTATY EKOLOGICZNE KLAS DRUGICH

Category : Aktualności

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprosiło drugoklasistów z naszej szkoły na warsztatowe zajęcia ekologiczno-plastyczne KLUBU ZIELONEGO KRAKOWA.

Uczniowie klas drugich wzięli udział w trzech spotkaniach:

  • COŚ Z NICZEGO” puszczaliśmy wodze fantazji z pomocą Matki Natury (wykonaliśmy myszkę z korka) przy okazji dowiadując się co nieco o owocach, drzewach, recyklingu i segregacji śmieci.

  • ALE ZIÓŁKO”. Świat ziół jest wspaniały! Poznaliśmy kilka popularnych ziół, legendy z nimi związane oraz wykonaliśmy przepysznie pachnącą aromatyczną poduszeczkę (przydała się do szafy lub jako prezent dla mamy, taty, babci lub dziadka…) I najważniejsze była jedyna i niepowtarzalna!

  • NA POLSKICH ŚCIEŻKACH”, eko i ludowo poznaliśmy regiony Polski i uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych – malowaliśmy na szkle elementy góralskiego folkloru. Powstały cudeńka, którymi pochwaliliśmy się rodzicom.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane na jednym z warsztatów.

Marta Biernat

wychowawca klasy II b


  • -

„KOMPOZYCJE Z ZASUSZONYCH ROŚLIN” KONKURS PLASTYCZNY

Category : Konkursy

Dwór Czeczów zaprosił dzieci i młodzież do udziału   w konkursie plastycznym „Kompozycje z zasuszonych roślin”. Uczestnicy nie zawiedli organizatorów i przygotowali piękne prace z wykorzystaniem jesiennych liści i owoców jesieni. Finał konkursu miał miejsce dnia 29.11.2011 roku i poprzedził go spektakl „Ekolaboratorium” w wykonaniu Teatru Drugiej Strony. Przedstawienie utrzymane było w formie twórczej zabawy. Dwoje szalenie dowcipnych naukowców ekologów razem z dziećmi ratuje świat prze śmieciowym potworem. Fabuła przeplatała się z piosenkami, konkursami i rozmowami. Dzieci wspólnie z aktorami stworzyły ekologiczną orkiestrę. Po przedstawieniu każde dziecko otrzymało „Odznakę Młodego Ekologa” do samodzielnego pokolorowania.

Nagrodzeni w tym konkursie uczniowie naszej szkoły to: Monika Nowak, Patrycja Pater, Kacper Ryś, Klara Weichönig, Jagoda Marzec, Kamila Kowalska, Paulina Trzaska, Zuzanna Psyk. Wszyscy laureaci to uczniowie klasy II b, nagrodzone prace wykonali pod opieką swojego wychowawcy.

Marta Biernat

wychowawca klasy II b


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „ZA CO KOCHAM KRAKÓW ?”

Category : Konkursy

Organizatorem konkursu była świetlica szkolna przy Szkole Podstawowej nr 4 w Krakowie. Uczestnicy mieli przygotować pracę plastyczną (płaską) z wykorzystaniem różnych materiałów przedstawiającą nasze piękne miasto. Do każdej pracy dołączono metryczkę, na której należało dokończyć zdanie „Kocham Kraków za…”. Na pracach pojawiały się głównie zabytki i legendy związane z Krakowem. Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami tego konkursu. Narysowali kredkami pastelowymi Braci Kurkowych i ZOO w Lasku Wolskim. Pierwsze i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: Kajetan Szot i Jagoda Marzec, oboje to uczniowie klasy II b. Finał konkursu miał miejsce 30. listopada 2011r. w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk.

Laureatom gratulujemy!!!

Marta Biernat

wychowawca klasy II b


  • -

MIKOŁAJKI KLAS TRZECICH

Category : Aktualności

Klasy : III a i III b w tym roku: 2011-stym  szukały Mikołaja „pod ziemią” i w tym celu zjechały windą do Kopalni Soli w Bochni.

Spotkanie z Mikołajem poprzedziła zabawa z sympatyczną Krysią – Kabrysią, konkursy na „najpiękniejszy taniec” oraz na „znawcę bajkowego światka”.

    W przedstawieniu teatralnym okazało się, że z tej „Krysi – Kabrysi”, to niezłe „ziółko”, bo sprzątać nie lubi, a tylko psoty jej w głowie. Jednak szybko zdała sobie sprawę             z tego, że takie postępowanie nie popłaca. Dziewczynka zniechęciła do siebie wszystkich i nie miał jej kto pomóc, gdy tego potrzebowała. Wtedy dzięki Skrzatowi, który wyciągnął do niej pomocną dłoń – dał jej szansę na poprawę – zrozumiała, że powinna się zmienić. Krysia- Kabrysia lubiła też wesołe piosenki, więc można było sobie z nią pośpiewać.

Po przedstawieniu dzieci zostały zaproszone na spotkanie z Mikołajem. Najpierw jednak przywitał je diabeł, który jak zwykle ogonem trochę „pozamiatał”, narobił zamieszania         i zamętu, a nawet chciał Panie wychowawczynie porwać z sobą do piekiełka. Na szczęście dzieci dzielnie broniły swoich Pań. Okazało się, że orszak Mikołaja tworzyły też słodkie aniołki. Dzieci otrzymały wyczekiwane podarunki a następnie pozowały do zdjęcia z Drogim Dziadkiem. Po spotkaniu z Mikołajem klasy trzecie zostały zaproszone na poczęstunek .

Kolejną atrakcję stanowił „Kącik plastyczny”, gdzie dzieci mogły popuścić „wodze wyobraźni”, by stworzyć jakąś pracę plastyczną, jak również zostać ozdobione jakimś malunkiem na twarzy, a nawet na ręce.

Tak przygotowani wszyscy udali się na prawdziwą dyskotekę, gdzie można było potańczyć, a nawet wziąć udział w zabawie „karaoke”. Przy „dyskotece” można też było nabyć pamiątki, co dzieci chętnie uczyniły.

Czas w kopalni w Bochni minął klasom trzecim zdecydowanie za szybko i chętnie by tam jeszcze trochę chociaż zostały. Niestety musieliśmy już wracać „na ziemię”, gdzie czekali na nas nasi Bliscy i inne nasze codzienne sprawy.

                                                       Katarzyna Ptak


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „BARWY PÓR ROKU W BUKIETACH”

Category : Konkursy

Dom Kultury w Prokocimiu po raz kolejny był organizatorem konkursu plastycznego „Barwy pór roku w bukietach” skierowany do  uczniów szkół podstawowych oraz uczestników placówek wychowania pozaszkolnego.

Uczestnicy konkursu mieli przygotować  kompozycje kwiatowe – przestrzenne, stojące z dowolnych materiałów:

  • tworzywa przyrodniczego (zasuszonych roślin, szyszek, kasztanów, fragmentów gałęzi itp.)
  • materiałów tekstylnych
    i papierowych.

Kompozycja kwiatowa musiała mieć tonację barwy wybranej pory roku oraz nie wolno było wykorzystywać sztucznych kwiatów.

W konkursie uczestniczyło dziesięć szkół Krakowa, a nadesłano sześćdziesiąt bukietów.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Nagrody otrzymali:

Nikodem Bochenek – klasa II a, wychowawca K. Kerep

Mateusz Sopel – klasa I b, wychowawca E. Miłaszewska

Piotr Maj – klasa I a, wychowawca R. Tylek

Piotr Laurman – klasa I b, wychowawca E. Miłaszewska

Oliwia Szewczyk –  klasa I b, wychowawca E. Miłaszewska

Jakub Groblicki – klasa I a, wychowawca R. Tylek

Wiktor Nawrot – klasa I a, wychowawca R. Tylek

Julia Kania –  klasa I a, wychowawca R. Tylek

Wyróżnienia:

Maria Lewińska – klasa I a, wychowawca R. Tylek

Kacper Chachlowski – klasa II b, wychowawca M.

Serdecznie gratuluję i zapraszam do kolejnych konkursów.

Opracowała Ewa Miłaszewska


  • -

WYCIECZKA W ROGATYM RANCZO

Category : Aktualności

     18 października klasy pierwsze oraz „zerówka” naszej szkoły były na wycieczce w Rogatym Ranczo. To agroturystyczne gospodarstwo znajduje się nieopodal zabierzowskiego lasu, pod Krakowem, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.Jego charakter i klimat jest ściśle związany z działającym tu Mini-Zoo, w którym żyją m. in. gęsi nilowe, kozy domowe, baran kameruński, kozły, świnie wietnamskie, kucyki, kury i koguty.
Ogromną atrakcją była wioska indiańska, gdzie dzieci mogły się ubrać w stroje indiańskie z namalowanymi barwami plemiennymi na buziach i zmagać się na torze przeszkód z próbami godnymi prawdziwego Indianina:
– rzut lasso
– ujeżdżanie drewnianego mustanga
– strzelanie z łuku
– opowieść o życiu Indian
– warsztaty manualne – tworzenie amuletu w typowym Tipi.
Na łonie natury wśród szelestu leśnego życia, śpiewu ptaków można było poczuć się jak na prawdziwej prerii. Pod czujnym okiem animatorów mogli zabawić się na zjeżdżalniach i huśtawkach oraz odbyć fantastyczną podróż autobusem po dzikim zachodzie.

Opracowała Ewa Miłaszewska


  • -

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE DUSZKI I LEŚNE SKRZATY”

Category : Konkursy

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie  plastycznym pt. „Jesienne duszki i leśne skrzaty” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy, której tematem przewodnim były jesienne duszki i leśne skrzaty.

Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych: Przedszkola 3 – 4 latki oraz 5 – 6 latki , Szkoły podstawowe klasy I – III oraz klasy IV – VI.

Do konkursu przystąpiło ponad 570 osób z całej Polski.

Z naszej szkoły do konkursu zgłosiliśmy ok. 45 prac.

Kamil Pabian – uczeń zerówki  jako jedyny został laureatem konkursu, zdobywając wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Rozdanie nagród odbyło się 11.11.2011 roku.

Kamilowi serdecznie gratulujemy tak ważnego wyróżnienia.

Magdalena Zadwórna


  • -

BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ

Category : Bez kategorii

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. Hasłem konkursu jest: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa uczniów.

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego.

Bardzo prosimy rodziców o włączenie się do konkursu, o pomoc w realizacji tematów pogadanek dla uczniów. Liczymy na Państwa doświadczenie zawodowe.

Konkurs będzie obejmował:

  • debaty uczniowskie nt. Państwo, prawo, społeczeństwo,
  • szkolny konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości),
  • spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.
  • pogadanki na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne,
  • konwersatoria na temat:

Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić.

– Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się       bronić przed wciągnięciem do „paczki”.

– Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.

– Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”; gdzie szukać pomocy.

– Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia… Prezentacja podstawowych reguł prawa cywilnego i karnego – w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematyka przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.

Koordynatorem konkursu jest pani Magdalena Gawin.

Dyrekcja


Archiwa