• -

WYCIECZKA DO WYTWÓRNI FILMÓW ANIMOWANYCH W BIELSKU- BIAŁEJ

Category : Aktualności

Uczniowie klas 4 naszej szkoły uczestniczą w warsztatach w DK Dwór Czeczów:

„Lalka anima. Warsztaty budowania lalek, improwizacji i animacji poklatkowej”. Zajęcia to cykl 60 godzin warsztatów budowania lalek, 60 godzin warsztatów animacji poklatkowej i 10 godzin muzycznych warsztatów improwizacyjnych. Warsztaty zwieńczone będą zrealizowaniem filmu animowanego „Wakacje smoka Bonawentury” w oparciu o tekst autorstwa reżysera Macieja Wojtyszki.

            Warsztaty są tak pomyślane, aby nie tylko przyniosły konkretne efekty w postaci podniesienia jakości kształcenia dzieci, ale również tak, aby osiągnąć rezultat w postaci rozwijania kompetencji społecznych poprzez integrowanie się z rówieśnikami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, współdziałanie z nimi, jak i między sobą, wykształcenie współodpowiedzialności, umiejętności prezentowania wspólnych osiągnięć jako grupy zróżnicowanej pod wieloma względami.

Zajęcia prowadzą : Alicja Karczmarska-Strzebońska – artysta plastyk, specjalistka budowy lalek, związana z Teatrem Lalki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie oraz Maja Kubacka-aktorka – Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie.

W czasie dwóch cykli 30-godzinnych spotkań warsztatowych  z zakresu filmu animowanego  uczniowie dowiedzieli się na czym polega technika animacji, poznawali ją od strony praktycznej poprzez samodzielną pracę nad kolejnymi etapami tworzenia filmu w oparciu o technikę poklatkową. W tym celu zostało stworzone mini studio w Dworze z makietą, pełną scenografią, miejscem do montażu. W takich warunkach uczniowie wykonują samodzielnie sekwencje filmowe i będą obecni podczas montażu filmu. Warsztaty prowadzi  Grażyna Skalniak. Opiekę merytoryczną nad warsztatami animacji sprawuje prof. Jerzy Kucia.

            Podczas dwóch 5-godzinnych warsztatów muzyki improwizowanej z Tomaszem Chołoniewskim dzieci pod okiem instruktora skonstruują instrumenty z puszek, garnków, butelek i innych sprzętów domowego użytku, które amatorska orkiestra wykorzysta, aby stworzyć podkład muzyczny do filmu.

Na zakończenie warsztatów planowany jest uroczysty pokaz filmu oraz koncert muzyki improwizowanej, granej przez uczestników warsztatów.

            Integralną częścią warsztatów była wycieczka uczestników do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Dzięki temu uczniowie poznali  wszystkie etapy produkcji filmu animowanego w profesjonalnym studio i ugruntowali swoją wiedzę z zakresu pojęć języka filmu, takich jak: scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe. Zobaczyli, jak twórcy zmieniają scenariusz w gotowy film. Zapoznali się z rekwizytami do konkretnych animacji oraz obejrzeli pokaz filmowy. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to jedno z najważniejszych miejsc polskiego filmu animowanego. To tutaj powstał kultowy „Reksio” oraz „Bolek i Lolek”.

Lidia Salawa


  • -

97. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Category : Aktualności

11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Przez 123 lata Polacy dążyli do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Marzenia o Wolnej Polsce spełniły się. Ciesząc się Wolnością,  pamiętamy o Tych Pokoleniach, które złożyły ofiary z krwi walcząc o Niepodległość Ojczyzny.

9 listopada 2015r.

Udział  50 uczniów klas 0-6 naszej szkoły w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w KDK EDEN

 

11 listopada 2015r.

Udział pocztu sztandarowego oraz delegacji uczniów w obchodach Dnia Niepodległości w Bieżanowie:

– Msza Święta

– Program artystyczny uczniów XXV LO oraz Gimnazjum 30

– Przemarsz pod Pomnik Bieżanowian i Apel Poległych

– Występ laureatek Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej KDK Eden –m. in. Joanny Kotarby (5b), Aleksandry Litwin (5a), Natalii Śliwiak (5a)

-Złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem w centrum Bieżanowa przez reprezentację uczniów naszej szkoły.

-Udział uczniów w okolicznościowym koncercie z okazji święta Niepodległości w DK Dwór Czeczów- wspólny występ  z zespołem Bieżanowskie Trubadurki (Koło Seniorów).

Wystąpili: Gabrysia Helizanowicz (6a), która zaśpiewała pieśni Wojenko, wojenko oraz Pierwsza kadrowa, Monika Nowak (6b) – Rozkwitały pąki białych róż oraz Pierwsza brygada, duet- Julia Sotwin, Julia Żabicka (5c)- Ułani, ułani, duet- Wojtek Durbas, Jakub Wołkowicz (4a)- Piechota.

Koncertowi towarzyszyła okolicznościowa wystawa. Zaprezentowane obrazy i szabla Marszałka  pochodziły z  prywatnych zbiorów państwa Gaworów.

13 listopada 2015r.

Poranek patriotyczny klas 4-6 w DK Dwór Czeczów wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych. Lekcja historii inna niż wszystkie…

Dziękuję uczestnikom: dyrekcji, nauczycielom, nauczycielowi muzyki pani Monice Tarsie, która przygotowała oprawę muzyczną oraz wszystkim uczniom klas 4-6. Szczególne podziękowania składam Dyrekcji Domu Kultury „Dwór Czeczów”- pani Magdalenie Piędel za pomoc w organizacji poranku, dzięki czemu odbył się on w niezwykłych wnętrzach dawnego dworu rodziny Czeczów.

Lidia Salawa


  • -

ŚWIĘTO SZKOŁY

Category : Aktualności

            14 października obchodzone jest święto Komisji Edukacji Narodowej- popularny Dzień Nauczyciela. W tym dniu nie ma tradycyjnych lekcji, ale to nie znaczy, że nic się w szkole nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Święto KEN połączyliśmy z obchodami Święta Szkoły.

  Gościem honorowym  naszego szkolnego święta był pisarz książek dla dzieci pan Marcin Pałasz, który z humorem opowiadał o swoich pomysłach na książki  oraz ich bohaterze, psie Elfie.

Uczniowie zakupili książki z pamiątkowym autografem pisarza.

W tym dniu wspominaliśmy Patronkę naszej szkoły oraz historię szkoły w Bieżanowie.

Lidia Salawa


  • -

PORANEK Z PIEŚNIĄ PATRIOTYCZNĄ W SP Nr 124 W KRAKOWIE

Category : Aktualności

We wtorek 10.11.2015 roku uczniowie klas młodszych uczcili 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę w sposób bardzo uroczysty.

Wszyscy uczniowie z klas O – III spotkali się na poranku , na którym zaśpiewano wiele pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej .

Droga Polski do wolności była bardzo długa. Przez 123 lata niewoli walczyły o wolność całe pokolenia Polaków. To tym , którzy życie swe oddali za Ojczyznę zawdzięczamy wolność , poczucie dumy narodowej , możliwości pielęgnowania polskiej tradycji oraz honorowania bohaterów.

My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju .Pamietajmy jednak o tym ,że przodkom winniśmy pamięć , a ojczyźnie – miłość.

Naszą uroczystość ubogacili uczniowie , którzy zdobyli główne lokaty w konkursie poezji patriotycznej organizowanym w Domu Kultury „Eden ”, pięknie recytując wiersze ,których tematyka dotyczyła miłości do ojczyzny i pamięci o przodkach.

Do tego spotkania dzieci pod okiem swoich wychowawczyń przygotowywały się od kilku tygodni. Na lekcjach muzyki uczyły się piosenek o tematyce patriotycznej , zaś na lekcjach plastyki i techniki wykonały chorągiewki i kotyliony w barwach narodowych.

Takie spotkanie , będące lekcją wychowania patriotycznego pozostanie na długo w pamięci najmłodszych , gdyż dziś Ojczyzna oczekuje od każdego z nas tego ,co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

                                       Opracowanie : Jadwiga Puto ( wych. kl. I b )

                                       Zdjęcia : Magdalena Broniak ( wych. kl. „O”)


  • -

WARSZTATY TEATRALNE W KLASIE 1A

Category : Aktualności

W dniu 2 listopada uczniowie klasy 1a brali udział w warsztatach teatralnych dla dzieci z cyklu „tajemnice teatru” prowadzonych przez Małgorzatę Karpowicz –Dukat. Tematem pierwszego spotkania były „Techniki lalkowe w teatrze dla dzieci”

Podczas warsztatów dzieci poznają ten najbliższy dla siebie teatr tzn. lalkowy, oparty na klasycznych bajkach. Na początku zajęć zawsze jest prezentowany, omawiany element teatru — lalka, maska czy kostium. Pro­wadząca zajęcia omawia ich budowę, sposób poruszania się, umiejscawia w jakiejś scence. W drugiej części dzieci próbują powtórzyć i utrwalić to, co poznały. Wszystko odbywa się w formie zabawy. Akcja prezentowanych scenek teatralnych jest prosta i dynamiczna. Scenki z bajek wprowadzają dzieci w różnorodny świat ról.

Pierwsze zajęcia wywarły na dzieciach duże wrażenie.

A oto zdjęcia z warsztatów:

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 1a- Renata Tylek


  • -

PODSUMOWANIE KONKURSU „JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE”

Category : Aktualności

W październiku w świetlicy szkolnej ogłoszony został plastyczny konkurs „Jestem bezpieczny na drodze” przeznaczony dla dzieci klas 0-III. Jego celem było propagowanie bezpiecznego poruszania się dzieci po drodze, zastosowanie zasad bezpieczeństwa w praktyce oraz zwrócenie uwagi na lokalne zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci, a także rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych. Dzieci Swoje prace po ogłoszonych wynikach mogły oglądać na wystawie w szkole przy ulicy Sucharskiego.

Wyniki

I miejsce;

Basia Madej, Wiktoria Pushtinkov, Mateusz Sikora, Mikołaj Tomczyk, Natalia Wincencik

II miejsce;

Wiktoria Gawlik, Mateusz Jamróz, Angelika Klimas, Łukasz Klimek, Ola Pawlik

III miejsce;

Oliwia Flak, Zuzia Grzyb, Wojtek Jarosz, Mateusz Klimek, Joanna Mikuła

Wyróżnienia

Maciek Jakosz, Szymon Król, Kacper Lewiński, Sonia Popek, Julia Wadas

Wszystkim Dzieciom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

Wychowawcy świetlicy


  • -

PAMIĘTAMY…

Category : Aktualności

W dniu 9 listopada uczniowie klasy 1a wybrali się z wychowawczynią na spacer pod pomnik „Pod Orłem” znajdujący się w centrum Bieżanowa. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali również Rodzice i pani Beata. Najpierw dzieci pomogły przy sprzątaniu starych zniczy. Później wysłuchały krótkiej opowieści o pomniku, zapaliły znicze i uczciły pamięć poległych minutą ciszy oraz modlitwą. Po powrocie do szkoły z pomocą pań wykonały kotyliony oraz narysowały pomnik. Taka lekcja historii zostanie dłużej w pamięci dzieci.

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 1a –Renata Tylek


  • -

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Category : Aktualności

Dnia 16 października 2015 roku w Dworze Czeczów uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor Ewę Kazberuk. Wśród zaproszonych gości byli również Rodzice, ksiądz Proboszcz, pani kierownik Dworu Czeczów  oraz rodziny dzieci. W tak ważnym i uroczystym dniu każdy z przejęciem oczekiwał aktu pasowania. Później, w części artystycznej uczniowie pięknie recytowali przygotowane wiersze i śpiewali piosenki. Całość dopełniła wesoła dekoracja. Uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz znaczki odblaskowe. Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie Jadwiga Puto i Renata Tylek. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek oraz upominki. Pomagali również przy dekoracji. Było wiele wzruszeń i radości,  dużo przeżyć zarówno dla dzieci jak i ich bliskich. Teraz pierwszaki zaczynają swoją przygodę ze szkołą…

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 1a –Renata Tylek


  • -

Archiwa