• -

FOTOREPORTAŻ STROIKI BOŻONARODZENIOWE UCZNIÓW KLASY III A

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

CENTRUM NAUKI I ZABAWY KLOCKAMI LEGO – PREZENT OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Category : Aktualności

Uczniowie klasy III a otrzymali od św. Mikołaja bilet wstępu do KLOCKOLANDU, który znajduje się przy ul. Mikołajskiej 13. Udali się tam 17 grudnia. Po dotarciu na miejsce dzieci przeniosły się do magicznej krainy św. Mikołaja. Zobaczyły jak elfy tworzą zabawki dla dzieci z całego świata. Zbudowały własne ozdoby choinkowe, którymi przystroiły 3 metrową choinkę z klocków Lego! Trzecioklasiści w grupach trzyosobowych zbudowali roboty świąteczne. Całość zwieńczyła zabawa w kreatywnej strefie edukacyjno-rozrywkowej świętego Mikołaja, gdzie odebraliśmy dyplomy grzecznego dziecka od klockowego skrzata oraz udekorowane przez roboty bombki choinkowe. To był miły dzień !!!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

JASEŁKA KLAS TRZECICH DLA RODZICÓW

Category : Aktualności

Tradycyjnie już w grudniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia dzieci przedstawiły jasełka dla rodziców, rodzeństwa, babć i dziadków. Trzecioklasiści czuli wielką tremę, gdyż występ dla najbliższych jest zawsze najtrudniejszy. Każdy z występujących cieszył się, że będzie mama, tata, siostra lub brat, babcia i dziadek. Na przedstawienie przybyło wielu gości, cała sala balowa w Dworze Czeczów była wypełniona. Każdy z przybyłych oczekiwał z niecierpliwością na występ „swojego” aktora. Rodzice robili zdjęcia i kręcili filmy, byli dumni ze swoich pociech. Jasełka podobały się, czego wyrazem były częste brawa, a u niektórych łzy wzruszenia. Całość dość długiego przedstawienia przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek i tańcami aniołów i pastuszków. W pięknych strojach przygotowanych przez rodziców dzieci prezentowały się znakomicie i odegrały swoje role profesjonalnie.

Spotkanie zakończyło się kiermaszem świątecznym, na którym rodzice kupili stroiki bożonarodzeniowe wykonane przez trzecioklasistów na warsztatach florystycznych.

Zdjęcia i tekst: Marta Biernat


  • -

JASEŁKA TRZECIOKLASISTÓW

Category : Aktualności

Uczniowie klas trzecich podjęli się trudnego zadania czyli wystawienia jasełek dla uczniów klas 0-II oraz przedszkolaków z zaprzyjaźnionych placówek z ul. Stępnia i Rakuś. Niepewność czy wszystko się uda i pójdzie według planu oraz trema towarzyszyły uczniom klas trzecich oraz ich wychowawczyniom Marcie Biernat i Katarzynie Kerep. Wszystko wyszło bardzo profesjonalnie, aktorzy mieli swój występ przerywany brawami. Czuło się, że atmosfera była podniosła, a spektakl podobał się młodym widzom. Na zakończenie przedszkolaki poczęstowały słodkościami występujących uczniów klas trzecich, była to dla nas miła niespodzianka.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

MIKOŁAJKI W KLASIE 1A

Category : Aktualności

W dniu 6 grudnia uczniowie klasy 1 a wybrali się na teatrzyk mikołajkowy do Dworu Czeczów.

Następnie w klasie odwiedził grzeczne dzieci Mikołaj i rozdawał prezenty. Wszyscy bardzo się cieszyli.

Mikołaj był również inspiracja do działań plastycznych. Dzieci wykonały Mikołajki na kiermasz świąteczny, w grupach powstały Mikołaje, które zdobią okna korytarza drugiego piętra.

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali prace plastyczne. Podczas zajęć komputerowych dzieci rysowały Mikołaje w programie paint, używając poznane narzędzia.

Na zakończenie mikołajkowego tygodnia powstały prace plastyczne –Mikołaje. Każdy inny i wyjątkowy.

Oprócz Mikołajów dzieci przygotowały na świąteczny kiermasz piękne choinki, które wykonały pod kierunkiem wychowawczyni. Część elementów pomogli wyciąć rodzice.

Powstały też reniferki i aniołki- wszystkie prace dzieci wykonały podczas zajęć plastyczno- technicznych.

Opracowanie artykułu i zdjęcia- Renata Tylek-Bebej


  • -

  • -

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

Category : Konkursy

Uczniowie klas trzecich od września uczęszczali na bezpłatne zajęcia szopkarskie zorganizowane przez Dwór Czeczów. Warsztaty prowadziła p. Anna Askaldowicz. Stworzyli piękną, wysoką szopkę z dużą jamą, w której zamieszkał smok wawelski. W szopce pojawiły się plastelinowe postacie związane z Bożym Narodzeniem i Krakowem.

W pierwszy czwartek grudnia czyli 6 XII szopka została przewieziona na Rynek Główny w Krakowie i stanęła koło pomnika Adama Mickiewicza obok 140 innych zgłoszonych do konkursu. Prezentacji towarzyszyli  uczniowie klasy III a, którzy pod opieką jednej z mam p. Anny Śliwiak udzielili wywiadu dla Radia Kraków.

Na tegoroczny 76. Konkurs Szopek Krakowskich napłynęło 45 szopek w kategorii seniorów, 10 szopek młodzieżowych, 70 szopek dziecięcych (to nasza kategoria!) oraz 15 szopek rodzinnych.

W tym roku szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. To pierwszy wpis dla Polski na tej prestiżowej liście.

Niestety nie udało się zdobyć nagrody, otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa w konkursie.

Chciałabym serdecznie podziękować pani Ani – prowadzącej zajęcia, dla której to też był debiut w tworzeniu konkursowej szopki oraz uczniom, którzy wykazali się 100% frekwencją na zajęciach. Są to z klasy III a: Daria Badoń, Daniel Duda, Zosia Frontczak, Norbert Gawor, Michał Jońca, , Michał Kasperkiewicz, Szymon Kurek, Emilia Nowak, Karol Przybek, Filip Smoter, Mateusz Szymański oraz Mikołaj Krzeczkowski z klasy III b.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

AKCJA „SŁODKIE MIKOŁAJKI” W SP NR 124 W KRAKOWIE

Category : Aktualności

 W dniach 19.11 – 30.11 . 2018 roku Mały Samorząd zorganizował w naszej szkole akcję charytatywną „Słodkie Mikołajki ”. Akcja ta polegała na zbiórce słodyczy , którymi zostały obdarowane dzieci przebywające w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie. W naszej szkole zebraliśmy razem 31,6 kg słodyczy .Wspólnie z innymi szkołami udało się zebrać łącznie 143,7 kg słodyczy . Cudowne elfy wykonały z zebranych słodkości aż 222 podarunki , które zostały zawiezione dla małych pacjentów z krakowskich szpitali jako słodkie podarunki od Św. Mikołaja. Małym pacjentom życzymy przede wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia i radości w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję .

Opiekun Małego Samorządu : Jadwiga Puto


  • -

KONKURS PLASTYCZNY NASZA CHOINKA

Category : Konkursy

Dwór Czeczów – filia Domu Kultury Centrum Podgórza zaprosił naszych uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Nasza choinka”. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością w swoich pracach świątecznych, które teraz można podziwiać na dworskiej choince i korytarzach Dworu Czeczów.

Laureatami konkursu zostali uczniowie:

z klasy I a Milena Windak, Adam Tam, Grzegorz Lelek, Borys Halastra

z klasy I d Liliana Socha, Mikołaj Mierzwa

z klasy II b Dominik Sitek, Filip Sitek, Jagoda Tryba, Dawid Zagórski, Sarian Bętkowski, Patryk Pieniążek, Nikola Bratek, Wojtek Zbrojny, Jakub Rybka, Wiktoria Cyganik, Kacper Kania

z klasy II c Gabriela Z., Paweł P., Jagoda S., Aleksandra H., Julia S.,  Amelia W., Igor P., Alicha C., Zuzanna C., Patrycja K., Marceli F., Mikołaj S.

z klasy III a Blanka Masier, Dominika Kwaśniewska, Karol Przybek, Michał Jońca, Mateusz Szymański, Daria Badoń, Emilia Nowak, Zofia Styrna, Michał Kasperkiewicz, Sebastian Włodarczyk, Daniel Duda, Szymon Kurek, Zofia Frontczak, Norbert Gawor, Bartosz Kopacz, Jakub Nawara, Aleksander Nicoli, Barbara Kasperkiewicz, Kamil Śliwiak, Igor Luty, Kajetan Gil, Filip Smoter.

Rozdanie nagród poprzedził spektakl teatralny o tematyce mikołajkowej.

Laureatom konkursu gratulujemy.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

WARSZTATY TEATRALNE KL. 1A- GRUDZIEŃ

Category : Aktualności

mgr Renata Tylek-Bebej


  • -

ŚWIĄTECZNE PIERNIKOWE WYPIEKI

Category : Aktualności

Dzisiaj 12.12.2018r. W Dworze Czeczów nasza klasa III B uczyła się robić świąteczne pierniki. Zabawom nie było końca. Wyrabianie ciasta, wałkowanie , wycinanie kształtów, później pieczenie i ozdabianie. Każdy wycinał inne wzory i inaczej ozdabiał swoje ciastko. Pojedyncze oryginalne pierniki oprócz tego , że pięknie wyglądały zawierały „ duszę”, nasze serca włożone w tę pracę. Zabraliśmy pierniki do domów. Będą leżakowały w pudełkach, a później ozdobią choinki lub niektórzy je zjedzą od razu.

Bardzo dziękujemy pani prowadzącej.

Teraz możemy uczyć wszystkich ,jak wypiekać takie pyszności.

                                                                                            Świąteczne uśmiechy

                                                                                              klasa  III b z wychowawcą

                                                                                                        Opracowała:

                                                                                                               Katarzyna Kerep


  • -

MIKOŁAJKOWY PREZENT

Category : Aktualności

10 grudnia klasa III b dostała wspaniały prezent od Mikołaja. Pojechaliśmy busem do kręgielni i wzięliśmy udział w grze ,którą nie wszyscy jeszcze znali, w pięknym Zajeździe Wielickim.

Tam po krótkiej instrukcji zasad gry, wpisaliśmy się na kolejne tory. Kule były bardzo ciężkie. Najcięższa ważyła 14 kg, ale dla nas były lżejsze 7 kilowe. To była wspaniała zabawa. Nauczyliśmy się dyscypliny i koncentracji oraz zasad gry opartej na uczciwej rywalizacji. Gra w kręgle rozwija wiele umiejętności związanych z osiągnięciem celu. W przerwie każdy coś przekąsił ,wypił owocowy soczek i kibicował grającym. Co to były za emocje. To wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu.

Na pewno tu wrócimy już niedługo.

                                                Uczniowie klasy IIIB  z wychowawcą

                                                Opracowała

                                               Katarzyna Kerep


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 3 B

Category : Aktualności

mgr Katarzyna Kerep


  • -

WARSZTATY PIERNIKOWE KLASY III a

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

WARSZTATY TEATRALNE KLASY 3A – GRUDZIEŃ

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 1 B W DNIU 11 GRUDNIA 2018 ROKU

Category : Aktualności

mgr Jadwiga Puto


  • -

FESTIWAL NAUKI

Category : Aktualności

4 grudnia 2018r. w naszej szkole miał miejsce „Festiwal sztuki”. Pod hasłem „100 lat niepodległości” uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki współczesnych wykonawców. Barwy biało – czerwone będące motywem przewodnim uroczystości pojawiły się w przygotowanych przez klasy potrawach i indywidualnym pokazie mody. Jury pod przewodnictwem pani wicedyrektor Agnieszki Łapczyńskiej (także ubranej tematycznie) wyłoniło najlepszych z najlepszych. Nagrody, w towarzystwie nowo wybranej radnej dzielnicy XII pani Małgorzaty Matykiewicz, wręczył dyrektor Szkoły Podstawowej nr 124 Bartosz Rutkowski.

Ps. Specjalne indywidualne podziękowania za pomoc w przygotowaniu „Festiwal sztuki” należą się: pani Agnieszce Dziadeckiej – za oprawę graficzną, panu Januszowi Wójcikowi – za kwestie informatyczne i panu Tomaszowi Leitnerowi – za nagłośnienie.

                                               Organizator: Sebastian Zadęcki

foto: mgr Magdalena Piotrowska


  • -

ANDRZEJKI Z PIRATAMI TRZECIOKLASISTÓW

Category : Aktualności

W czwartek 29 listopada 2018r. rodzice uczniów klas trzecich zorganizowali dla swoich dzieci Andrzejki z Piratami. W tym dniu sala balowa w Dworze Czeczów zamieniła się w piracki statek, którego kapitanami zostały mamy Kamila, Igora i Michała – przebrane za piratki – panie Anna Śliwiak, Magdalena Luty i Barbara Jońca z klasy IIIa, za organizację ze strony rodziców z klasy III b odpowiadały panie Monika Krzeczkowska i Ewelina Marczyk.

Była dobra muzyka, przy której wszyscy dobrze się bawili. Każdy głodny mógł uzupełnić swoje siły przy stoliku smakołyków, czego tam nie było: złote dukaty, pyszne ciasta i ciasteczka, pirackie banany, inne przekąski i napoje. Za przygotowanie słodkości dziękujemy paniom: Beacie Włodarczyk, Magdalenie Dudzie, Dorocie Badoń, Iwonie Blicharz, Annie Kowalskiej.

Wiele śmiechu dostarczały dzieciom przepowiednie, opłacało się stać w długiej kolejce, by dowiedzieć się od wróżki Anny co nas czeka w przyszłości.

Sporo radości przysporzyły konkurencje sprawnościowe jak: wyścigi wioślarzy i taniec na gazetach.

Atrakcją główną było rozbijanie piniaty, trzeba było przy tym użyć sporo siły.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Pamiętać i dziękować chcemy także tym rodzicom, którzy udekorowali salę zabaw, a po wszystkim posprzątali, są to: Dorota Badoń, Renata Nawara, Magdalena Duda, Bernadetta Kopeć, Marta Cichoń, Ewelina Marczyk, Paweł Majcher, Marek Kowalski.

W imieniu wychowawczyń klas trzecich – Marta Biernat

Zdjęcia: rodzice trzecioklasistów


  • -

PRACE BOŻONARODZENIOWE KOŁA PLASTYCZNEGO UCZNIÓW KLASY 2 B

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

FOTORELACJA Z GRUDNIOWYCH WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 2 B

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

MIKOŁAJKI Z TEATREM URWIS

Category : Aktualności

Mikołajki odbyły się dnia 6 grudnia w Dworze  Czeczów. W spotkaniu uczestniczyły  dzieci z klasy „0” , kl. I a , kl. I b , kl. I c.

mgr Jadwiga Puto


  • -

BARBARA FARON GOŚCIEM 22 MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW KSIĄŻKI W KRAKOWIE

Category : Aktualności

            W dniach 25 – 28 października w EXPO Kraków miały miejsce 22  Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To czterodniowe święto literatury nie mogło odbyć się bez znakomitych pisarzy, którzy dzięki swojej wrażliwości i talentowi za każdym razem wprowadzają nas w inspirujący świat literatury. W tak zacnym gronie obok Katarzyny Bondy, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk czy Szczepana Twardocha pojawiła się również nasza utalentowana koleżanka i nauczycielka Barbara Faron – z wykształcenia polonistka i historyk z zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień współpracująca z wydawnictwami takimi jak:  Astra, Bezdroża, Feniks Media Group. Publikująca w kilku czasopismach, m.in. w „Almanachu Łąckim”, „KZA Ekspres”, „Twoje Miejsce”, „Tojatoty”, oraz na stronie astrahistoria.pl (skierowanej do miłośników zagadek przeszłości i nie tylko). Barbara Faron specjalizuje się w tekstach z zakresu literatury, historii, historii kultury i sztuki. Jest autorką licznych artykułów z zakresu szeroko pojętej humanistyki i współautorką kilku przewodników turystycznych oraz wydanej nakładem wydawnictwa Astra książki Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach (2017). W swoim dorobku ma także stylizowaną na XIX-wieczny pamiętnik – obszerną powieść Zniewolona, a także utwory dla dzieci i młodzieży – powieść Szczęście smakuje truskawkami i wydaną w formie e-booka baśń Zazie na bezludnej wyspie. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje zbiór stylizowanych opowiadań z pogranicza etnografii pt. Ballady Beskidzkiego Dziada, z których dwa zdobyły nagrody w konkursach literackich.

Na początku 2018 roku ukazała się jej najnowsza książka Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138–1320.

Książki, które wychodzą spod pióra naszej autorki wyróżniają się niezwykłą rzetelnością, ale jednocześnie lekkością pisania. Niejednokrotnie ma się wrażenie, jakby przedstawiany świat zatrzymał się w miejscu, a zdarzenia przytaczane przez Barbarę Faron działy się bezpośrednio na naszych oczach. Historia w takim właśnie wydaniu zaciekawia, sprawia, że mamy ochotę ją chłonąc i zgłębiać. To wielka zaleta książek naszej autorki. Barbara Faron często powtarza, że pisanie książek jest spełnieniem jej marzeń. Życzymy więc sobie, aby te marzenia spełniały się jak najczęściej, czego efektem będą kolejne znakomite książki naszej autorki.

mgr Monika Kasprzyk


  • -

NAUCZYCIEL ROKU 2018 KLAS I-III!

Category : Aktualności

Mamy zaszczyt poinformować, że nasza koleżanka p. Ewa Miłaszewska wychowawczyni klasy 2 b zdobyła tytuł:

 „NAUCZYCIEL NA MEDAL” w Małopolsce!

W wielkim plebiscycie, którego celem jest wyłonienie najbardziej cenionych i lubianych pedagogów, pani Ewa Miłaszewska uzyskała nominacje od Rodziców i Uczniów i …… uzyskała najwyższy wynik-3232 głosy pokonując tym samych wielu innych cenionych nauczycieli z regionu. Wszyscy mocno kibicowaliśmy i wysyłaliśmy sms-y.
Akcja była prowadzona pod honorowym patronatem Jacka Krupy, marszałka województwa małopolskiego i prof. Kazimierza Karolczaka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Pani Ewa oprócz prestiżowego wyróżnienia otrzymała również voucher o wartości 8 tysięcy złotych na Studia Podyplomowe w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie!

Wielkie podziękowania kierujemy dla Rodziców, którzy zgłosili kandydaturę pani Ewy i bez nich nie byłoby takiego wyniku oraz wszystkim, którzy głosowali-Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom, Rodzinie i Znajomym.

  SERDECZNIE GRATULUJEMY!


  • -

„ŚWIĘCI – JEDNI DO NAŚLADOWANIA, INNI DO PODZIWIANIA”

Category : Aktualności

30 października uczniowie klasy 2b przedstawili krótką historię świętych z okazji zbliżającej się  Uroczystości Wszystkich Świętych. Były wiersze, piosenki, wspólny śpiew i zabawa.

mgr Renata Wiązownicka


  • -

„KREDKOBRANIE”

Category : Aktualności

W roku szkolnym 2018/19 rozpoczął w naszej szkole działalność Wolontariat.

Naszą pierwszą akcją było „Kredkobranie”. Zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci mieszkających na Kresach. Dzięki otwartym sercom naszych uczniów i ich rodziców udało si zebrać sporą ilość kredek, farb, piórników, plecaków. Zebrane rzeczy zostały przekazane Akademii Ignatianum w Krakowie, która koordynuje całą akcje.

Opiekunowie SKW: Marcelina Juszkiewicz, Izabela Czabańska, Renata Wiązownicka

mgr Renata Wiązownicka


  • -

WYJŚCIE KLASY 5A DO TEATRU GROTESKA

Category : Aktualności

„ Dwanaście prac Heraklesa” to spektakl, na który w dniu 27.11.2018 do Teatru Groteska udali się uczniowie klasy 5a.

                Jest to przedstawienie oparte na wersji mitu Jana Parandowskiego. Opowiada ono o Heraklesie, człowieku pracowitym, ale porywczym, cierpiącym przez własne występki, za które musi odpokutować, wykonując dwanaście nadludzkich prac.

                W czasie oglądania spektaklu mogliśmy zobaczyć aktorów w żywym planie, w maskach, lalki oraz teatr cieni.

                Biorąc udział w tym wyjściu pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat mitologii greckiej, o której uczyliśmy się na lekcjach języka polskiego i historii.

                Cała klasa wróciła bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana tym co zobaczyła.

Szczerze polecamy zobaczenie tego spektaklu 😊

                                                  Uczniowie klasy 5a


  • -

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI P. EWĄ STADTMULLER

Category : Aktualności

W dniu 3 grudnia 2018r. w Dworze Czeczów uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z p. Ewą Stadtmuller pedagogiem, dziennikarką i autorką ponad stu książek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne, opowieści o świętych, przewodniki po Krakowie i Zakopanem oraz opracowania znanych baśni i legend.

Spotkanie autorskie dotyczyło tradycji świątecznych Krakowa czyli tworzenia szopek krakowskich i postaci w niej występujących. Pani Ewa przywiozła ze sobą tajemniczy kufer, z którego co chwilę wyciągała kolorowe woreczki, a w nich były pacynki, kukiełki związane z naszym miastem rodzinnym, które były wykonane z tłuczków do ziemniaków, warzech, starych rękawiczek. Już od początku spotkania pani Ewa rozbudziła u uczniów ciekawość. Młodzi czytelnicy stali się aktywnymi uczestnikami, ich wiedza była znakomita, imponująco wypadli Zosia S. i Kajtek, którzy wiedzieli na temat Krakowa i legend z nim związanych najwięcej. Trzecioklasiści wcielili się w role znanych osób związanych z Krakowem: świętego Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę, króla Kraka i Wandę, która nie chciała Niemca, świętą Jadwigę królową i świętego Jacka od pierogów oraz legendarne postacie: smoka wawelskiego, Twardowskiego, rycerzy zaklętych w krakowskie gołębie, szewczyka Dratewkę, Lajkonika. Nie zabrakło „świętych” pacynek i kukiełek czyli Jezusa, Maryi i Józefa oraz aniołka. W stroje trzech mędrców, którzy przybyli do Jezusa wcielili się: Michał, Kajtek i Michał. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Za organizację spotkania dziękujemy p. Magdalenie Piędel, która zaprosiła nas do sali balowej Dworu Czeczów.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy IIIa


  • -

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KL.0

Category : Aktualności

Listopad jest miesiącem, w którym obchodzony jest „Dzień Pluszowego Misia”. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia.

 Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Dzieci z oddziału przedszkolnego również świętowały, przynosząc do szkoły swojego ulubionego misia. Każdy uczeń miał możliwość opowiedzenia o swoim przytulaku, oraz wzięciu udziału w różnego rodzaju zabawach, tańcach i konkursach „Na największego i najmniejszego misia”.

mgr Monika Stachura


  • -

WYJAZD KLASY 0 I KLASY 1 B DO TEATRU LUDOWEGO

Category : Aktualności

28 listopada klasa 0 i klasa 1 b,  pojechały do Teatru Ludowego na przepiękny spektakl w podróż do krainy Królowej Śniegu. Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw. odwiedziliśmy krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki i zmierzyliśmy się ze złowrogimi zbójcami. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości.

mgr Monika Stachura


  • -

PODSUMOWANIE LISTOPADA W KLASIE 1A – WYCIECZKI, IMPREZY I WARSZTATY!

Category : Aktualności

Listopad obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1a.

 Już 6 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Ekospalarni –Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Jest to nowoczesna instalacja, która wykorzystuje technologie najwyższej jakości. Procesy utylizacji odpadów i przekształcenie ich w energię cieplna i elektryczną to dostep do nowej i czystej energii.

W trakcie warsztatów na terenie Ekospalarni uczniowie dowiedzieli się, że mieszkańcy Krakowa produkują ponad 300 ton śmieci w ciągu roku, zobaczyli jak wygląda cały proces technologiczny zakładu ( od przyjazdu ciężarówki ze śmieciami, załadunek do bunkra, pracę suwnic i chwytaków, kocioł odzysknicowy, jak wygląda praca w Ekospalarni).

Dzieci mogły zapoznać się z produkcją energii elektrycznej i cieplnej oraz aspektami ochrony środowiska. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały nasionka roślin.

Wizyta w Ekospalarni była bardzo dobrą lekcją na temat sposobów wykorzystania śmieci do wytwarzania energii, a przede wszystkim lekcją  o ochronie środowiska i naszej planety. Dzieci były pod wielkim wrażeniem. Każdy mieszkaniec Krakowa powinien odwiedzić Ekospalarnię i na własne oczy zobaczyć jakie korzyści daje segregowanie śmieci!

Zdjęcia Renata Tylek-Bebej Oraz p. Ania Z.

W ramach Międzynarodowego Projektu „Piękna nasza Polska cała” dzieci brały udział w sadzeniu drzewa w ogrodzie szkolnym 8 listopada.

Brały udział w apelu z okazji 11 listopada oraz ogólnopolskim biciu rekordu dla Niepodległej 9 listopada o godzinie 11:11. Dzieci miały piękne kotyliony, które wykonały z niewielką pomocą rodziców, a na zakończenie każdy otrzymał krakowski obwarzanek.

19 listopada uczestniczyliśmy we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w Dworze Czeczów. Nasza klasa śpiewała „Maszerują strzelcy, maszerują”. Nauczyliśmy się również piosenki pt. „Co to jest niepodległość?”

Również w tym dniu odbyły się warsztaty teatralne W Dworze Czeczów. Tym razem pani Małgosia przywiozła ze sobą maski. Dzieci mogły pokazać swoje umiejętności taneczne, ruchowe i aktorskie.

Listopad to także miesiąc, w którym realizuje się zajęcia o tematyce zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się jakie produkty znajdują się w piramidzie żywieniowej, jakie należy spożywać, a których unikać.  Na podsumowanie zajęć dzieci przyniosły warzywa i owoce, z których powstały wspaniałe stworki i ludki.

W dniu 23 listopada wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt. „Jaki znak Twój” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci odkryły fascynujące dzieje polskich symboli narodowych. Dowiedziały się jaki pomysł na wygląd flagi odrodzonego kraju mieli mieszkańcy Krakowa i jak ludowy podkrakowski strój stał się strojem narodowym. Zobaczyły jak wyglądała szkoła w czasach pradziadków i prababć  oraz mogły wejść do chaty góralskiej i zobaczyć jak dawniej żyli ludzie w Polsce.

Dzień Pluszowego Misia- 26 listopada

Święto jest bardzo sympatyczne obchodzone 25 listopada. W tym właśnie dniu przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma długiej tradycji i obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził setne urodziny.

Pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą przeszłością. Wszystko zaczęło się od polowania, na które wybrał się prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt w 1902 roku. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Całą historię zilustrowano komiksem, a jeden z czytelników waszyngtońskiej prasy- producent zabawek zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci. Nazwał pluszowego misia Teddy Bear.

My również w tym dniu przynieśliśmy ukochane misie oraz pokolorowaliśmy sylwetki misia.

Andrzejki

W czwartek 29 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Razem z grupą „0” i klasą 1 d dzieci obejrzały teatrzyk cieci w wykonaniu ich wychowawczyń, wróżyły co ich czeka w przyszłości i tańczyły do rytmów znanych piosenek. Wszyscy świetnie się bawili. Było mnóstwo wrażeń i radości.

opracowanie: mgr Renata Tylek-Bebej


Archiwa