• -

OGÓLNOSZKOLNE TIK-ANIE

Category : Aktualności

     W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu „Aktywna tablica”, którego celem jest wyposażenie szkół podstawowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. W dobie cyfryzacji i nasycenia multimediami, kiedy informacje dostępne są „na jeden klik”, wyzwaniem dla nauczyciela staje się zdobycie i zatrzymanie uwagi ucznia na dłużej. Ma mu w tym pomóc sprzęt multimedialny najnowszej generacji, w jaki właśnie wzbogaciła się nasza szkoła. Od 19 listopada uczniowie mają okazję pracować z tablicami interaktywnymi, które znajdują się w prawie każdej sali lekcyjnej oraz
z zainstalowanymi w dwóch salach supernowoczesnymi monitorami interaktywnymi – lepszą wersją tablicy interaktywnej. Od teraz stają się one narzędziami pracy dla tych nauczycieli, którzy zechcą włączyć multimedia do codziennej pracy. Realizacja projektu obejmuje wszystkie klasy oraz nauczane przedmioty.

    Należy się cieszyć, że nasza szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna.

mgr Mariola Michalska


  • -

  • -

  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 3A – CZ. II – LISTOPAD

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

  • -

KONKURS PLASTYCZNY „JESIEŃ W DWORZE CZECZÓW”

Category : Konkursy

Korzystając z pięknej aury, która towarzyszyła nam do początków listopada dzieci z klas I-III wzięły udział w plenerze malarskim pt „Jesień w Dworze Czeczów”, którego efektem były piękne jesienne prace plastyczne. Szkice, które powstały w czasie zajęć na świeżym powietrzu zostały wykończone w różnych technikach plastycznych i zgłoszone do konkursu pod tym samym tytułem.

Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie naszej szkoły:

z klasy I d – opiekun Edyta Kamińska: Filip Augustyn, Wiktoria Broś, Julian Drzymała, Filip Dziedzic, Wincent Gil, Kajetan Kaczmarek, Julian Lenda, Mikołaj Mierzwa, Gabriela Niziołek, Nikola Nowak, Jakub Ogiński, Emilia Orłowska, Oliwia Pająk, Michał Piętak, Mateusz Radziszewski, Liliana Socha, Lilianna Wojtyca, Adam Wójcik

z klasy II b – opiekun Ewa Miłaszewska: Wiktoria Cyganik, Sarian Bętkowski, Filip Sitek, Kacper Kania, Dominik Sitek, Jagoda Tryba, Dawid Zagórski, Nikola Bratek, Małgorzata Madej, Patryk Pieniążek, Alan Baran, Jakub Rybka, Wojciech Zbrojny

z klasy III a – opiekun Marta Biernat: Kamil Śliwiak, Sebastian Włodarczyk, Zofia Styrna, Mateusz Szymański, Karol Przybek, Emilia Nowak, Jakub Nawara, Dominika Kwaśniewska, Barbara Kasperkiewicz, Michał Jońca, Daniel Duda, Daria Badoń

z klasy III b – opiekun Katarzyna Kerep: Natan Okulicki.

Finał konkursu miał miejsce 16 listopada 2018 roku w Dworze Czeczów. Rozdanie dyplomów i nagród poprzedził spektakl muzyczny znanej wokalistki Katarzyny Słoty Marciniec oraz artysty towarzyszącego (akompaniament).

Laureatom gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat


  • -

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE I b

Category : Aktualności

To właśnie dziś tj. 26 listopada obchodziliśmy w naszej klasie Dzień PluszowegoMisia , chociaż rocznica powstania tej maskotki przypada na dzień 25 listopada. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły do klasy swoje misie . Dzieci chętnie opowiadały o swoich misiach .Następnie wspólnie oglądały jedną z ulubionych dobranocek „Przygody Misia Uszatka”. Bohaterem tej bajki jest sympatyczny miś , którego polubiły wszystkie pokolenia Polaków. Uczniowie mieli też  za zadanie pokolorowanie według własnej inwencji sylwetkę misia . Były to zajęcia pełne wrażeń obfitujące we  wspomnienia z dzieciństwa.

                       Tekst i zdjęcia : Jadwiga Puto


  • -

„BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI” – WYSTAWA W DWORZE CZECZÓW

Category : Aktualności

Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości.

Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami.

Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na cele Legionów.

Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

O wydarzeniach i ludziach z tamtego okresu, związanych z małą ojczyzną należącą dziś do Krakowa, opowiada wystawa „Bieżanowian drogi do niepodległości”.

Prezentowane na wystawie fotografie, ilustracje i dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie oraz instytucji partnerskich: Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie, Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Rzymskokatolickiej Parafii pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, Zgromadzenia Sióstr Prezentek, a także osób prywatnych. 

Po wystawie oprowadzał uczniów naszej szkoły jej twórca pan Tomasz Wroński.

Marta Biernat


  • -

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W KLASIE 0 !

Category : Aktualności

Jesień i zima to pory roku, kiedy dzień jest krótszy, zaś wieczory dłuższe. Podczas zajęć, uczniowie z klasy 0 zastanawiali się, w jaki ciekawy sposób można spędzać ten czas z rodziną. Jednym z głównych pomysłów, były wspólne gry z rodzicami, rodzeństwem, koleżankami i kolegami.

Dlatego też w naszej klasie, został zorganizowany dzień gier planszowych. Każde dziecka przyniosło swoją ulubioną grę planszową, a zabawy i wspólnego grania nie było końca..!!!

mgr Monika Stachura


  • -

WARSZTATY Z CERAMIKI W KLASIE 0

Category : Aktualności

W klasie 0 odbyły się kolejne warsztaty z ceramiki, tym razem uczniowie wykonywali świąteczne lampiony. Proces suszenia oraz wypalania jest dość długi( ok 2-3 tygodni), dlatego też, uczniowie  swoje dzieła zabiorą do domu dopiero przed świętami.

A tym razem dotarły do nas wykonane wcześniej jesienne jeże. Zapraszamy do galerii.

mgr Monika Stachura


  • -

WARSZTATY TEATRALNE CZ. 3

Category : Aktualności

Wiele emocji, ruchu i przeżyć uczniów klasy 1a podczas kolejnych warsztatów teatralnych.

Zdjęcia: Renata Tylek-Bebej


  • -

WYDARZENIA W KLASIE „0”

Category : Aktualności

I

I

II

II

III

III

IV

IV

V

V

mgr Monika Stachura


  • -

UCZNIOWIE KLASY 2 B LAUREATAMI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO – LITERACKIEGO „POLSKA MOJA OJCZYZNA”

Category : Konkursy

Z okazji obchodzonej w tym roku 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie zaprosiła uczniów zaprosić  klas 0 –3 do wzięcia udziału w konkursie na pracę plastyczną lub literacką opisującą piękno naszej Ojczyzny.

Celem konkursu było:

-kształtowanie postaw szacunku dla dziedzictwa kulturowego,

-poznanie historii Polski oraz piękno polskich krajobrazów,

-rozwijanie i kształtowanie postaw patriotycznych,

-rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień językowych i  plastycznych,

-podejmowanie działalności twórczej, posługiwanie się różnymi środkami wyrazu plastycznego.

Ocenie podlegała pomysłowość,  estetyka  oraz  poprawność  językowa nadesłanych prac plastycznych i literackich.

         Wśród nadesłanych prac jury nagrodziło uczniów klasy 2 b naszej szkoły.

W kategorii literackiej I miejsce otrzymał Filip Sitek za wiersz pt. „Nasza Ojczyzna”,

natomiast w kategorii plastycznej II miejsce zdobył Jakub Rybka.

                            Chłopcom serdecznie gratuluję sukcesu.

 

                                                        Wychowawca Ewa Miłaszewska


  • -

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI!

Zapraszam serdecznie wszystkich chętnych, uczniów i rodziców oraz grupy zorganizowane przez nauczycieli, do wzięcia udziału w piątej odsłonie Festiwalu Literatury dla dzieci Edycja 2018 Cuda i widy! Przed nami 6 dni literackich atrakcji, niesamowitych warsztatów, spotkań i spektakli. Akcja zaczyna się 20 listopada i trwa do 25 listopada bieżącego roku.

Celem działań festiwalu jest „wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników.”

Zapisy na wszystkie atrakcje wymagające rejestracji ruszyły! Jak rezerwować? Dowiecie się tego pod adresem festiwalu: http://fldd.pl/2018/program/id,693-wydarzenia_festiwalowe_krakowie.html  lub pośrednio u bibliotekarza naszej szkoły.

Organizatorami tegorocznej, edycji festiwalu jest Fundacja Burzy Mózgów oraz Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.


  • -

KLASA 2 A Z WIZYTĄ W KRAKOWSKICH WODOCIĄGACH

Category : Aktualności

8 listopada 2018 r. uczniowie klasy 2 „a” wzięli udział w ekologicznych warsztatach

„Akademia Kropelki”.

Jest to autorski projekt  poświęconych wodzie pitnej, ochronie jej źródeł, perspektywom ekologicznym.

Warsztaty mały na celu w przystępny sposób przybliżyć dzieciom zagadnienia związane

z ochroną środowiska, a w szczególności ochrony zasobów wodnych. Uczą szacunku dla przyrody, zwiększają świadomość ekologiczną, przybliżają zagadnienia związane z problematyką uzdatniania wody, a także podpowiadają, jak  szanować wodę i jak racjonalnie z niej korzystać. Uczniowie poznawali w/w zagadnienia poprzez udział w konkursach, grach i wykonując zadania w grupach.

Dzieci na zakończenie warsztatów otrzymały podkoszulki, bidony oraz książeczki.

Artykuł i zdjęcia : Barbara Pacura


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „KARTKA DLA RZECZPOSPOLITEJ”

Category : Konkursy

W tym roku obchodzimy setne urodziny Rzeczpospolitej – mija dokładnie sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Ośrodek Kultury RUCZAJ (filia Centrum  Kultury PODGÓRZA) zaprosił uczniów do wykonania kartki urodzinowej dla Rzeczpospolitej, aby w ten sposób uhonorować Jubilatkę. Konkurs został skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Celem konkursu, w którym wzięli udział uczniowie było:

  • rozwój wyobraźni oraz zdolności plastycznych dzieci i młodzieży
  • uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
  • zainteresowanie historią Polski
  • rozbudzanie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży.

Na konkurs napłynęło 458 prac o wysokim poziomie artystycznym. Podczas oceny prac jury zwracało uwagę na samodzielność wykonania pracy.

Wśród laureatów tego konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły i są to:

Daria Badoń z klasy 3a  zdobyła I miejsce

Kajetan Gil z klasy 3a   uzyskał wyróżnienie.

Najlepsze prace plastyczne zostały opublikowane w jubileuszowym wydawnictwie, które zawiera także nagrodzone prace literackie w organizowanym równolegle odrębnym konkursie na życzenia i toast dla Rzeczpospolitej.

Rozdanie nagród miało miejsce 10 listopada 2018r. w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury RUCZAJ w Krakowie.

Nagrodzonym gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!!!

Tekst: Marta Biernat

Zdjęcia: rodzice laureatów


  • -

ŻYCZENIA UCZNIÓW KLASY 3A DLA RZECZPOSPOLITEJ Z OKAZJI JEJ ŚWIĘTA

Z okazji Twoich setnych urodzin życzę Ci wiecznego pokoju, dobrobytu, dobrych relacji z sąsiadami.

Igor

Kochana Polsko z okazji Twoich setnych urodzin życzę Ci, żeby nie było wojen.

Michał J.

Droga Ojczyzno

Życzę Ci wolności, niepodległości, pokoju, miłości oraz wspaniałych Polaków, którzy będą pamiętać o wszystkich świętach związanych z Tobą. Jak najwięcej  sukcesów i osiągnięć.

Kuba

Kochana Polsko życzę Ci, żeby nie wybuchła ani jedna wojna światowa. Żeby nie było przestępców. Żeby wszyscy ludzie żyli w zgodzie. Życzę Ci czystej ziemi.

Zosia S.

Z okazji stulecia niepodległości życzę mojej ojczyźnie: szczęścia, pokoju, niepodległości i dobrych planów.

Bartek

Życzę Polsce, żeby przez następne stulecia panował w Ojczyźnie pokój, nie było wojen, żeby ludzie mieli pracę i dobrze zarabiali. Życzę, żeby odzyskana niepodległość pozostała na zawsze.

Norbert

Ja życzę Polsce żeby nie było wojen, żeby wszyscy żyli w zgodzie, żeby miała zawsze silne granice i była niepodległym państwem.

Michał K.

Droga Ojczyzno!

Z okazji Twoich setnych urodzin odzyskania Niepodległości życzę Ci: kolejnych wielu lat wolnej Polski, bez wojen, wrogów i nienawiści, ludzi zjednoczonych w braterstwie, miłości i jedności.

Szymon

Kochana Polsko z okazji Twoich urodzin życzę Ci: żeby nie było wojen, żeby Polacy byli zdrowi, żeby wszyscy żyli w zgodzie, żebyś była szczęśliwa i żeby Polska spełniała marzenia.

Daniel

Kochana Ojczyzno!

Z okazji setnej rocznicy życzę Ci, żeby wszyscy Cię kochali, żeby każdy Polak był dumny, że jest Polakiem. Życzę Ci, żebyś miała więcej przyjaciół niż wrogów. Ojczyzno życzę Ci kolejnych rocznic.

Dumny Obywatel Kamil

Polsko z okazji setnych urodzin życzę Ci, abyś zawsze była wolna i niepodległa, abyś nie miała żadnych wrogów, aby zamieszkiwali Cię sami szczęśliwi Polacy.

Twój obywatel Kajetan

Kochana Polsko!

Z okazji 100 lat odzyskania niepodległości życzę Ci spokoju w narodzie. Żeby Twoja niepodległość trwała nieprzerwanie. Życzę Ci, żebyś nie miała żadnego wroga, by każdy obywatel Cię szanował, dbał o Twoje ziemie oraz godnie Cię reprezentował. Życzę Ci wielu przyjaciół, którzy Cię nie zawiodą. Bądź dla nas domem, w którym będziemy bezpieczni. Droga Polsko! Abyś zawsze była silna, potężna, wolna.

Karol

Ja życzę Polsce aby: była zawsze niepodległa, silna. Żeby Jej mieszkańcy byli szczęśliwi, bogaci i zdrowi. Żeby nie miała wrogów ani za dużo napadów.

Basia

Moja kochana Ojczyzno!

Jesteś moim domem i domem innych ludzi. Życzę Ci: żebyś była wolna, żeby inni ludzie Cię nie zaśmiecali, żeby nie było wojny.

Kocham Cię, Filip

Polsko

Z okazji Twoich setnych urodzin życzę Ci, aby kolejne sto lat upłynęło w pokoju, szczęściu, dobrobycie. Żeby Twoi mieszkańcy mieli jak najmniej trosk i problemów. Życzę Ci także, byś się rozwijała i była przyjazna dla swoich mieszkańców i sąsiadów.

Mateusz

Życzę Ci Polsko, żeby nigdy więcej nie było wojen, żeby dużo ludzi chciało żyć na Twojej ziemi, abyś miała mądrych, odpowiedzialnych, odważnych obywateli, którzy będą dbali o dobro kraju, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać do innych krajów w celach zarobkowych, żebyś była tak piękna jak teraz.

Dominika

Polsko!

Z okazji Twoich setnych urodzin życzymy Ci wytrwałości, niezależności, mądrych obywateli. Życzymy naszej Ojczyźnie, żeby była domem wszystkich Polaków. Dużo siły, abyśmy byli szczęśliwym krajem.

Życzy Daria z rodziną

Urodziny Polski!

  1. Żeby nie było wojen.
  2. Żebyśmy żyli w zgodzie.
  3. Żeby zawsze były silne granice.
  4. Żebyśmy już nigdy nie trafili pod władzę innych krajów.
  5. Żebyśmy już nigdy nie zniknęli z mapy.
  6. Żeby nam się dobrze żyło.
  7. Żeby Polska nie umarła.
  8. Żeby już nigdy nie musiała znosić wojen.
  9. Żebyśmy się opiekowali Polską.
  10. Żeby Polacy zawsze wygrywali.

Zosia F.


  • -

FOTOREPORTAŻ Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 3A – LISTOPAD

Category : Aktualności

mgr Marta Biernat


  • -

KONKURS PLASTYCZNY „WIEDŹMY I WIEDŹMINKI”

Category : Konkursy

Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego przy ul. Beskidzkiej zaprosił uczniów z klas I – III  do udziału w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestnika było przygotowanie kukiełki, pacynki lub lalki przedstawiającej strachy, wiedźmy, złe i dobre, duchy. Mogły być wykonane z różnych materiałów np. ze słomy, tkaniny, gałęzi i być dostosowane do ekspozycji stojącej lub wiszącej.

Ocenie jury podlegało:

– poziom artystyczny prac,

– pomysłowość i inwencja,

– różnorodność użytych materiałów.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły, nagrody otrzymali:

  1. Sarian B.- klasa 2 b
  2. Milena W. – klasa 1 a
  3. Emilia G. – klasa 1 a
  4. Amelia Z.- klasa 1 a

wyróżnienia zdobyli:

  1. Dominik S. – klasa 2 b
  2. Filip S. klasa 2 b
  3. Dawid Z. – klasa 2 b
  4. Zbigniew M.- klasa 2 a
  5. Jeremi W.- klasa 1 a

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do udziału w konkursie już  za rok.

                                                                                          Opracowała  Ewa Miłaszewska


  • -

KLASA 2 B W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM “PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

Category : Aktualności

Projekt Edukacyjny “Piękna Nasza Polska Cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków- 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Jego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez takie działania jak:

  • poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych,
  • poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów,
  • poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych,
  • wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem,
  • integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów.

Uczniowie klasy 2 b z radością i wielkim zaangażowaniem biorą udział w powyższych przedsięwzięciach. Z pomocą Rodziców i korzystając z przepisów Babci i Dziadzia przygotowały dwie potrawy regionalne. Był to andrut przekładany przepyszną masą czekoladową oraz smalec ze skwarkami, którym smarowali chleb prądnicki, a w osobnej misce ułożyli kwaszone ogórki. Po wykonaniu przysmaków andrut i chleb był krojony przez Rodziców, a następnie ułożony na tacy i w koszyku wyścielonym czerwoną, regionalną serwetą w kwiaty. Dwie dziewczynki z klasy ubrane w stroje krakowskie przeszły do klas młodszych częstując wszystkie dzieci i wychowawców przygotowanymi potrawami.

        Serdecznie dziękuję za wykonanie pysznych potraw i nieocenioną pomoc Rodzicom, a dzieciom za zaangażowanie.

                               Wychowawca klasy Ewa Miłaszewska


  • -

PAŹDZIERNIKOWE WARSZTATY TEATRALNE KLASY 2 B

Category : Aktualności

mgr Ewa Miłaszewska


  • -

DRUGOKLASISTKA LAUREATKĄ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „ŚWIATŁEM BĘDĄCY”

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie zaprosiła uczniów krakowskich szkół podstawowych do udziału w II Międzyszkolnym Anielskim Konkursie Recytatorskim „Światłem będący”.

O Patronat Honorowy poproszono:

– Caritas Archidiecezji Krakowskiej,

– Katolickie Centrum Edukacyjne Caritas Archidiecezji Krakowskiej,

– Małopolskiego Kuratora Oświaty,

– Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego,

– Miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”,

– Czasopismo „Któż jak Bóg”,

– Miesięcznik „Anioł Stróż”,

– Fundację Gargano,

– Dom Wydawniczy Rafael.

Celem  konkursu było:

– inspirowanie do pogłębiania wiedzy o aniołach.

– promowanie wartości chrześcijańskich wśród dzieci i młodzieży.

– rozwijanie kreatywności i umiejętności wyrażania siebie.

Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować i zaprezentować jeden wybrany wiersz spośród podanej literatury:

„Strych z aniołami” Małgorzaty Nawrockiej, wyd. Świętego Pawła,

„Światłem będący zanurzeni w światłości: aniołowie i święci w polskiej liryce współczesnej” ks. Tadeusza Janii, wyd. Św. Stanisława,

„Powrót Aniołów – Antologia wierszy poetów współczesnych” pod red. ks. dra Wiesława Niewęgłowskiego.

Jury brało pod uwagę: interpretację, sposób pamięciowego opanowania tekstu i ogólną prezencję.

Laureatką konkursu w kategorii klas młodszych została uczennica naszej szkoły z klasy 2 b Małgorzata Madej.

Małgosia recytowała wiersz Małgorzaty Nawrockiej pt. „Kwiecień plecień”.

Serdecznie gratuluję wspaniałego sukcesu.

Wychowawca Ewa Miłaszewska


  • -

OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Category : Aktualności

11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa, pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. W setną rocznicę odzyskania niepodległości zwracamy wdzięczne myśli ku naszym dziadkom i pradziadkom, którym zawdzięczamy naszą wolność. Z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

W dniu 9 listopada w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas 0-III poświęcony 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz pt. „W drodze do wolności” przygotowały klasy trzecie wraz ze swoimi wychowawczyniami. Uczniowie przeprowadzili nas od czasów zaborów poprzez powstania narodowe, I wojnę światową, aż do 11 listopada 1918r, kiedy to Polska powróciła na mapę Europy. Całości akademii dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu trzecioklasistów.

Własnoręcznie wykonane kotyliony i flagi oraz dekoracja w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu.

Po akademii uczniowie klas 0-VIII zgromadzili się na boisku szkolnym o dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewali wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły cztery zwrotki hymnu państwowego. Uczniowie poczuli dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie klas młodszych naszej szkoły zostali poczęstowani obwarzankami krakowskimi, które ufundowali rodzice.

Tekst: Marta Biernat

Zdjęcia: Marta Biernat


  • -

PREZENTACJA UCZNIÓW KLASY 6A I 6B – UKŁAD SŁONECZNY

Category : Aktualności

Uczniowie klas VI a i VI b w ramach zajęć przyrodniczych przygotowali modele przestrzenne Układu Słonecznego. Prezentację można było podziwiać na korytarzu pierwszego piętra budynku przy ul. Weigla 2. Poniżej przedstawiamy zdjęcia tylko niektórych z nich. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy fantastycznych pomysłów.

M.Kasprzyk, A. Motyka


  • -

DRODZY UCZNIOWIE!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie w raz z Filiami ogłosiła konkurs! W ramach uczczenia obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych do udziału w Międzyfilialnym Konkursie Literackim pn. „Ta, co nie zginęła”.

Zadanie: Samodzielnie napisanie wiersza nawiązującego do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedmiotem wiersza może być postać lub wydarzenia historyczne. Utwór może zawierać dowolną liczbę znaków i strof.

Forma i termin: Prace należy przekazać w formie elektronicznej (plik doc. lub PDF) oraz drukowanej do 13.11 nauczycielowi bibliotekarzowi.

Z pośród prac jury wyłoni trzy najlepsze, którym przyzna I, II i III miejsce. Dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie przygotowane zostaną dyplomy uczestnictwa, a na zwycięzców czekać będą nagrody.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 5 grudnia 2018 r.

Regulamin i pytania: Regulamin konkursu znajduje się w bibliotece szkolnej. Wszelkie pytania i wątpliwości można kierować do nauczyciela bibliotekarza.


  • -

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 1A Z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA

Category : Aktualności

„Lalki teatralne”- to temat kolejnego spotkania.

mgr Tylek-Bebej Renata


  • -

ŚLUBOWANIE

Category : Aktualności

12 Października do szkolnej społeczności oficjalnie dołączyli uczniowie klas pierwszych.

Ubiegłoroczna zeróweczka oraz dzieci które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg naszej szkoły stali sie pełnoprawnymi uczniami klas pierwszych. Uczniowie ślubowali godnie reprezentować naszą szkołę, pilnie się uczyć oraz szanować siebie wzajemnie, nauczycieli i rodziców. W roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości nie zabrakło motywów patriotycznych, dzieci wraz z rodzicami, dyrekcją i nauczycielami pięknie zaśpiewali Hymn Polski. Pierwszaki w krótkim wystąpieniu  pokazały, że Polska jest dla nich ważna, że znają datę Odzyskania Niepodległości, potrafią bezpiecznie przechodzić przez ulicę oraz  obiecały pilnie się uczyć, pisać literki oraz rachować. Miejmy nadzieję, że słowa swego dotrzymają 🙂

 

Magdalena Broniak


  • -

SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE W KRAKOWIE

Category : Aktualności

            W dniu 25 października br. w Szkole Podstawowej nr 124 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krakowie  edukator Stowarzyszenia Miasta w Internecie przeprowadził Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.

            Po spotkaniu dyrektorem szkoły panem Bartoszem Rutkowskim realizujący program Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa – Cyfrowobezpiczeni.pl. Zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystania na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Przekazał także informację dot. miejsc świadczących pomoc w zakresie cyberzagrożeń.  Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla uczniów.

            Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni. pl na każdym z warsztatów uczniowie oglądali filmy, nawiązujące do omawianego zagadnienia i prowadzący zachęcał do właściwego (rozsądnego) korzystania z Internetu. Wiodącym tematem we wszystkich trzech grupach była tematyka kształtowania i ochrony wizerunku, umieszczania negatywnych treści (tzw. hejtu), praw autorskich, kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi „w sieci” czy też gier komputerowych. Uczniowie zapoznali się z zasadą tworzenia nazw „loginów” i bezpiecznych haseł. Omówiono wiarygodność informacji w Internecie oraz zasady ergonomii używania smartfonów i komputerów. Poruszono również kwestię odpowiedzialności prawnej i karnej, konsekwencji finansowych  za naruszenie prawa.

            Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy.

           Na zakończenie SDBC edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz prezentując materiały jakie w formie elektronicznej w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami zamieszczone na stronie internetowej www.cyfrowobezpieczni.pl.

            Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.

            W przeprowadzonym Szkolnym Dniu Bezpieczeństwa Cyfrowego wzięło udział 78 uczniów i 19 nauczycieli. Spotkanie to poszerzyło wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

            Składam serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu i serdeczne przyjęcie.

Leszek Machaj – „edukator cyfrowobezpieczni.pl”


  • -

” FOTORELACJA Z PAŹDZIERNIKOWYCH WARSZTATÓW TEATRALNYCH KLASY 2 A „

Category : Aktualności

Artykuł : Barbara Pacura


  • -

WARSZTATY KULINARNE W KLASIE 2 A

Category : Aktualności

25  października w klasie gościliśmy Rodzica naszej uczennicy.

Pan Robert Małczyk –  z zawodu kucharz , zaproponował uczniom

wykonanie smakowitego deseru – Tiramisu. Składniki

deseru zostały nieco zmienione i dostosowane do uczniów.

Pan Robert przygotował dla dzieci pojemniki, naczynia i składniki,

z których wykonany został słodki poczęstunek.

Jeżeli ktoś miałby ochotę samodzielnie wykonać Tiramisu

to chętnie podzielimy się przepisem.

Składniki :

  • 5 jajek
  • 25 ml rozpuszczonego kakao z wodą
  • 100 g cukru pudru
  • 500 g serka mascarpone
  • 5  biszkoptów
  • gorzkie kakao do posypania

Przygotowanie :

  1. Oddzielić żółtka od białek.
  2. Żółtka ubić z połową cukru pudru.
  3. Stopniowo dodawać serek mascarpone.
  4. W oddzielnej misce ubić białka z cukrem pudrem na sztywną pianę.
  5. Połączyć krem z żółtek i mascarpone z ubitymi białkami.
  6. Rozpuścić kakao z wodą i zanurzać w nim biszkopty.
  7. Nasączone biszkopty układamy w misce, nakładamy na nie masę.
  8. Układamy kolejną warstwę biszkoptów i masę .
  9. Na koniec posypujemy gorzkim kakao.

Bardzo dziękujemy Panu Robertowi za wspaniałą, kulinarną lekcję.

Artykuł : Barbara Pacura


Archiwa